Skwer nad DTŚ jeszcze w tym roku czeka metamorfoza. Pojawi się tu m.in. 127 drzew i 2377 krzewów

Zapowiadane niedawno zmiany na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową są coraz bliższe realizacji – ZDM ogłosił przetarg na wykonanie nasadzeń i systemu nawadniającego. Koszt tego zadania oszacowano na kwotę blisko 3,8 mln złotych.

W środę zamówienie publiczne opublikowano w BIP Zarządu Dróg Miejskich. Przy okazji, tego dnia modyfikacje wprowadzone zostały w planie przetargów ZDM na 2021 rok. Kwotę 1,6 mln złotych, którą wcześniej planowano wydać na inwestycję, podniesiono o dodatkowe ponad 2 mln złotych.

Ta zmiana w Gliwicach była bardzo potrzebna. Pusty skwer poprzecinany alejkami z ławkami i wątłymi drzewkami w donicach nie zachęcał do odpoczynku, szczególnie w gorące dni. Teraz sytuacja ma się zmienić.


Na skwerze nad DTŚ zostanie nasadzonych ponad 60,6 tys. nowych roślin: 127 drzew, 2377 krzewów, 25 973 byliny, 31 910 roślin cebulowych i 220 pnączy.

Powstać mają też zacienione miejsca wypoczynku i tablice upamiętniające dawny Kanał Kłodnicki. Zieleń która obecnie znajduje się na skwerze zostanie przesadzona w inne miejsca – 49 wiśni trafi na aleję Sikornik, a 18 miłorzębów na zieleniec koło ronda im. Stanisława Byliny w pobliżu ul. Dubois.

Układ alejek pozostanie bez zmian, ale pomiędzy nimi pojawią się różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin, które będą zdobić skwer przez cały rok.

Ze względów technicznych drzewa będą musiały zostać posadzone na podwyższonych rabatach, wypełnionych dużą ilością substratu glebowego, który umożliwi prawidłowy rozwój roślin.

W kilku miejscach staną pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe.

Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można także na różnego rodzaju ławkach i siedziskach, a rower przypiąć do bezpiecznego stojaka. Od zgiełku towarzyszącego DTŚ odgrodzą nasadzone pasmowo krzewy, które będą pełnić funkcję izolacyjną.

Na skwerze pojawi się łąka kwietna z pożytecznymi dla owadów kwiatami oraz ozdobne rabatki traw i bylin, wśród których będzie można odpocząć na wygodnych leżakach.

Oprócz tego symbolicznie zostanie zaznaczony historyczny walor tego miejsca – w dzisiejszym śladzie DTŚ biegł niegdyś Kanał Kłodnicki (Klodnitz Kanal).

Na terenie skweru zostanie ustawiona instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z 200-letniej śluzy kanału odkopanego przy budowie DTŚ. Wykopane w trakcie budowy kamienie zostaną oczyszczone i umieszczone w miejscu przecinania się głównych ciągów komunikacyjnych. Wokół głazów zamontowane będą siedziska. Całość dopełnią tablice zawierające zdjęcia oraz informacje na temat kanału.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem skwer w nowej odsłonie zobaczymy jeszcze w tym roku.

Koncepcję zagospodarowania skweru przygotowała gliwicka Pracownia 44STO.

(oprac. żms)/UM Gliwice (mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Łąka kwietna

Trzymam kciuki, ale gdyby rzetelnie pomyślano o zagospodarowaniu “powierzchni” na etapie projektowania tunelu to być może trochę by to podrożyło, ale można by zasypać go ziemią a nie gruzem i sadzić normalne drzewa bez zasłaniania się incydentem natury technicznej.
Pytanie przy okazji. Czy systemem zraszaczy-nawadniaczy na pl. Mickiewicza był kiedykolwiek chociaż raz uruchomiony?

Rett

@Łąka kwietna
Takich “zwykłych” drzew to nie posadzisz ze względu na przebiegający pod spodem tunel. Pozostaje płytki system korzeniowy i rabaty z przegrodą od spodu. Ziemią też za bardzo nie zasypiesz ze względu na nośność obudowy tunelu: ziemia + woda + śnieg mogą sporo ważyć, a poważnych zmian możesz dokonać tylko na etapie projektowania.

PiSowskie podwyżki cen prądu

To trzeba było się przyjrzeć konstrukcji tunelu na etapie budowy, w której ilości i grubości prętów zbrojeniowych oraz masy betonu nie powstydziłby się nawet bunkier Adolfa. Płytki system korzeniowy mają np. ogromne buki rosnące na cienkiej glebie w górach.

Rett

@PiSowskie…

1) Grube i masywne to mogą być nogi słonia. Dopuszczalne obciążenie stropu tunelu określa dokumentacja techniczna. Kropka
2) Rzeczywiście 1,5 metra w głąb w odniesieniu do wysokości buka to płytko, ale za to rozległość systemu korzeni przekracza średnicę rzutu korony – tak więc nie bardzo się nada.

PiSowskie podwyżki cen prądu

1) To jakie jest według dokumentacji technicznej dopuszczalne obciążenie stropu tunelu ? Pytajnik
2) Skoro podobnej grubości jak strop tunelu może wiadukt kolejowy wytrzymać ciężar pociągu towarowego z wagonami załadowanymi drewnem to ciężar ziemi i drzew również wytrzyma.
3) Skwer jest jednak bardziej rozległy niż średnica korzeni buka.
4) Zanim się buk nadmiernie rozrośnie to zostanie przez następne ekologiczne pokolenia wycięty i posadzony od nowa.
5) Duże drzewa można posadzić na skraju skweru aby nie obciążały sklepienia tunelu w środku.

Rett

@PiSowskie….
1) Daj mi projekt, to pogadamy.
2) Betonu jest wiele gatunków, tak samo jak stali i “robi” różnicę w zastosowanych materiałach fakt czy na górze będzie przejeżdżać pociąg czy chodzić ludzie.
3-4) Coś się tak tego buka uczepił?
5) Na skraju drzew nie przewidziano, więc nie ma nad czym dywagować.

Projektor

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni nad tunelem powinno być uwzględnione na etapie projektowania.

Grzegorz

na sztucznych tego typu tunelach nie sadzi się tzw normalnych drzew z wielu powodów .

Szyldoza

“Całość dopełnią tablice zawierające zdjęcia oraz informacje na temat kanału.”
I czar prysł. Wszędzie musicie wepchnąć “tablice”, tak jakby to była konieczność. Jak ktoś będzie chciał to sobie wygoogluje informacje. Nawet willę Caro bezmyślnie otablicowaliście. Tablice – nieodzowny element architektury.
Ogarnijcie się.

Marcin

Cieszmy się, że nie wymyślili jakiegoś interaktywnego, wirtualnego przewodnika, zaprojektowanego i wdrożonego (a jakże) przez ŚSM.

WD-40

Albo ekranu led

Gliwiczanin

Te 127 drzewek niestety nie dorówna mocy produkcyjnej tlenu i pochłaniającej dwutlenek węgla wszystkich tych drzew wycietych sprzed dworca PKP i z placu Piastów… pamięta(j)my!

Urko

“Pojawi się tu m.in. 127 drzew i 2377 krzewów”. Pojawią się , po czym z dużym prawdopodobieństwem , uschną . Albowiem ani artykuł, ani SIWZ nie ma wspomina o instalacji nawadaniania tych nasadzeń. RIP.

Pro

Imponująca liczba krzewów zaplanowana do pojedynczego krzaczka.

Marcin

A jak do tej pory się to odbywało? W czasie upału przyjeżdżali pracownicy MZUK podlewaczką i podlewali. Tak samo sytuacja wygląda z wszystkimi rzeźbami kwiatowymi i innymi cudami. Nie spodziewajmy się innego rozwiązania.
A dzięki ciągłej wymianie drzew można sobie przy okazji podbić statystyki nasadzeń. Papier wszystko przyjmie. Kto sprawdzi potem ile jest wtórnych nasadzeń w miejsce uschniętych sztuk?

PiSowskie podwyżki cen prądu

Na wizualizacji nie widzę elektrycznych ładowarek do narodowo-ekologicznej Izery produkowanej w milionach sztuk i napędzanej prądem z Bełchatowa, która dzięki swojemu ekologizmowi będzie mogła kursować nawet po parkach i skwerach.

Żool

Obejrzyj sobie na youtubie wywiad z głównym inżynierem Izery.

Szyldoza

Przede wszystkim są marnotrawione pieniądze. Przecież zagospodarowanie tego terenu dopiero co było i pochłonęło środki z miejskiej (naszej) kasy. I teraz co, na śmietnik te lampy, kable i cała infrastruktura? Przecież to kosztowało. Wykonawstwo, robocizna, poprzedni projekt, prace ziemne, materiały, wypłaty rozeznawaczy rynków, … za to wszystko dopiero co płaciliśmy. Naprawdę trudno nie odnieść wrażenia, że te wszystkie krótkoterminowe, średnio trafione “inwestycje” są krojone pod konkretne podmioty wykonawcze.
Czy w mieście politechniki tak trudno zrobić coś na dłużej niż kilka lat?

Perez

W tym miescie wszystko jest robione od du.y strony

Obserwujący

Nic dziwnego,wsteczny jest tu.
Wsteczny to filozofia wyznawana przez urzędasów.

AndrzejD

“Koncepcję zagospodarowania skweru przygotowała gliwicka Pracownia 44STO.” …tych fachowców od wizualizacji z tej firmy to należy wysłać na lekcje biologii do szkoły podstawowej bo mają braki w wykształceniu. Tam się dowiedzą że taki gęsty las jaki sobie narysowali to: 1. Nie ma szans żeby wyrósł na tych kilkudziesięciu cm gleby (czy raczej gruzu) która jest nad stropem tunelu 2. W normalnych warunkach, aby taki las wyrósł, potrzeba na to kilkudziesięciu lat. Tak więc na tej patelni w lecie dalej będzie ukrop taki jaki był. Tak samo będzie po przebudowie placu przed dworcem gdzie wszystko będzie wyłożone kostką granitową i betonem.… Czytaj więcej »

Wolf

Niech zasieją kukurydze to dzieci będą grały w szukanego

Pro

Lepiej nie, już Stephen King pisał o tym jak odwala dzieciom jak się je zostawi samopas w kukurydzy.

buszujący w zbożu

Chciałbyś aby pojawiła się kolejna afera w związku z zakupem kombajnu do zbioru kukurydzy ?

mietek powroźny

Nareszcie.Swietny pomysł. Tylko czemu tak drogo?

Marcin

Bardzo podoba mi się to zestawienie wizualizacji (z ogromnymi, zielonymi drzewami i bujnym trawnikiem) – ze zdjęciem poniżej, przedstawiającym wybetonowany plac, z rachitycznymi drzewkami w betonowych donicach i niewielkim, krótko przystrzyżonym trawniczkiem.
Świetny kontrast, brawa dla autora :)

PTT

To żółto-brązowe na ziemi to jest znana z Rynku kostka, po której nie sposób chodzić?

Blofeld

Nie cieszcie się. W zamian ciachną więcej drzew w innym miejscu. Oczywiście, zgodnie z planem rewitalizacji zieleni miejskiej.

Rett

44STO pokazała naprawdę ładny projekt, ale co ze studium wykonalności? Wizja to jedno, a normy i możliwości techniczne realizacji to drugie. Te drzewa nie od razu będą takie fajne, dające cień, tylko muszą urosnąć. Ze względu na przebiegający pod spodem tunel, będą to gatunki o skąpym i płaskim systemie korzeniowym, a na wizualizacji są zupełnie inne – zapewne bliższe prawdzie będą te z projektu placu przed dworcem. Poza tym cały system będzie “grzany” od spodu latem lub “chłodzony” zimą – gruntu nie ma za wiele, więc to nie są warunki dla typowej “kwietnej łąki”, tylko dla wybranych gatunków roślin (kto… Czytaj więcej »

Cliper

Czy u nas brakuje wizjonerów?nie każdy beton musi być obsadzony drzewami!każde nowoczesne miasto ma w centrum miasta coś ciekawego-abstrakcyjnego,czemu by nie ogłosić konkursu wśród młodych architektów z pomyslami na miarę XXI WIEKU?

kalkulator

a i jeszcze 220 pnączy:) ..łatwiej policzyć…
to tak jak te 10 tysięcy drzewek “podobno ” zasadzonych w lasku chorzowskim jako rekompensata przyrodnicza za wycinkę dużych drzew w centrum…tylko , ze tych 10 tyś drzewek to nikt nie widział…

Perez

Jesli tak jest to dlaczego nasadzenia i system nawodnienia jest wykreslony? Nie jest to czasem tak, ze za 4 banki tylko uporzadkuja ten plac? Pozatym….najlepiej bylo zawalic to gruzem i piaskiem, zeby teraz sadzic drzewa i instalowac system nawadniajacy :)

Wszedzie CCC…..a pozniej placz i lament ze cos trzeba 3 razy robic

PiSowskie podwyżki cen prądu

A jak rosną drzewa w górach, gdzie pod cienką warstwą gleby znajduje się lita skała a nie drobny gruz i piasek ?

miastowidmo

Fajne te duchy…

Marcin

127 drzew to 127 betonowych donic. Gdzie oni to pomieszczą?

Horda

‘”Na betonie kwiaty i drzewa nie rosną”

Zant

Należy zmniejszyć powierzchnię wybrukowaną. Szerokość “alejek” powinna być taka jak w parku obok. Chyba że ma tam ćwiczyć wojsko rosyjskie. Nie sadzić drzew “mioteł”. Życzę powodzenia. Dużo zieleni.

Kibic Piasta

Targowisko Miejskie tam zrobić !

666

Na zdjęciu ławki z MZUKa powyginane jak tirówki

Obserwujący

Kolejny beznadziejnie głupi pomysł glajwickich urzędasów.
W ogóle to urzędasy najchętniej postawiliby tam klocki mieszkalne,wtedy byłby “rozwój” i byłoby “pięknie”.
To co posadzą na tym gruzowisku zaraz padnie.Zetdeem to niech to szkoły ogrodnictwa się zapisze, wiedzy i umiejętności to oni nie mają.

Obserwujący

Gliwickie urzędasy zamiast zrobić tam porządny parking dla auteczkowców urządzają tam pseudopark.