Solaris dostarczy 16 nowych miejskich autobusów. Żadna inna firma nie złożyła oferty w przetargu

Już w przyszłym roku na gliwickie drogi wyjedzie 16 kolejnych, nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów. Dostarczy je Solaris, który jako jedyny złożył ofertę w dwóch ogłoszonych przez PKM na początku maja przetargach.

12 z 16 nowych autobusów miejskich to 18-metrowe, niskopodłogowe autobusy przegubowe, które pomieszczą co najmniej 141 osób. 4 kolejne, mniejsze będą miały po 12 metrów długości.

We wszystkich pojazdach zostanie zamontowany monitoring wewnętrzny i klimatyzacja. Na ich wyposażeniu znajdą się m.in. ładowarki usb. Będzie również darmowy dostęp do sieci wi-fi. Całkowity koszt inwestycji to ponad 23 mln zł.

Nowe autobusy pojawią się w Gliwicach najwcześniej wiosną przyszłego roku.

(żms)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
pasażerka
pasażerka

A ja bym sobie życzyła, żeby PKM wreszcie zaczął dokładnie czyścić autobusy wewnątrz. Wszystkie relingi, uchwyty, szyby i najwyższy czas zacząć prać wykładziny foteli bo są brudne aż wstyd!

oNA
oNA

To niech i pasażerowie zaczną dbać a nie śmiecić i brudzić to wtedy będzie miała na pewno Pani czyściej…..

Realista
Realista

Czy ktoś z radnych miasta Gliwice może wyjaśnić Gliwiczanom dlaczego nie dokonano zakupu autobusów o “napędzie ekologicznym”??? Tym bardziej, że mamy w Polsce firme, która tym się zajmuje…

Marx
Marx

Ciekawe, że żadna inna firma nie złożyła oferty. Są dwie możliwości:
– oferta była tak napisana, że żadna inna firma nie była w stanie dostarczyć podobnego autobusu
– wszyscy pozostali producenci mają tyle pracy że nie daliby rady
Bo 16 autobusów to jest jednak konkretna kwota.

Aster
Aster

Przetarg pod konkretnego producenta + cena. Co dziwne mowa jest o zaledwie 16 autobusach a Gliwice dostały 30 mln na 36 autobusów i nowy parking. Najgorsze jednak jest to, że zaraz po otrzymaniu nowego taboru okleją wszystko propagandowymi reklamami.

AMF
AMF

Powyżej jest napisane o 12+4 – ktoś tu się myli.

PS: pozostali producenci przygotowali autobusy na miarę XXI wieku jakie miały zastąpić tramwaje zgodnie ze słowem ratuszowej francy ;-]

ja234
ja234

Autobusy z napędem spalinowym….w mieście kreującym się na miasto przyszłości na wstecznym oraz “wysokich technologii”( hahahahahahahahahahaha) nie powinno być miejsca na taki przeżytek jak spalinowy autobus.
Elektryczne ewentualnie hybrydowe już jeżdżą w innych miastach w kraju.
Glajwice-przyszłość na wstecznym.

elzbieta
elzbieta

placimy za bilety i nie ma komfortu jazdy

elzbieta
elzbieta

CO ZTEGO BEDA NOWE JAK WEWNATRZ AUROBUSU 40 STOP[NI NIE MYLA WLACZYC KLIMY W ZABRZU WSZYSTKIE MAJA KLIME PANIE PREZESIE PROSZE WLACZYC KLIME PRZECIEZ PRZYTAKIM UPALE NIE DA SIE JEZDZIC AUTOBUSEM

KIKA
KIKA

Dzisiaj jechałam autobusem linii 57 ,odjazd z przystanku Osiedle Wojska Polskiego – SZKOŁA o 9.06.To był SOLARIS -oczywiście nie było KLIMY , a upał już o tej porze straszny .Pytam więc pana kierowcę ,ile powinno być na zewnątrz ( 40 czy może 50 stopni ), aby w autobusie działała klimatyzacja . odp.była , że w tym autobusie klimy nie maaaaa. Pytam DLACZEGO ?–odp. -proszę rozmawiać z prezesem !!!CHORE miasto na czele z Frankiewiczem . Wracałam piechotą …..

Ella
Ella

Szkoda, że w przysłym rku. W największe upały jeżdżą autobusy bez klimatyzacji. W autobusie jeszcze gorzej gorąco niż na zewnątrz. Koszmar

Urko
Urko

“Będzie również darmowy dostęp do sieci wi-fi. ” Yyyyyy…. Tylko , której ? Tej zarządzanej przez ŚSM ?
A ponieważ artykuł nic nie o tym nie wspomina, muszę zapytać . DIESEL oczywiście ?

Eco
Eco

Oczywiście diesel. Gliwice stawiają na technologię sprzed 111 lat.

Adam
Adam

Do Bytomia się przeprowadź …
wyleczysz swoje niepowodzenia i kompleksy ;)

Eco
Eco

Wolałbym do Jaworzna. Tam robią nowoczesne miasto dla ludzi zamiast tylko nawijać spleśniały makaron na uszy różnym frajerom. Tobie z nim do twarzy.

Przemek
Przemek

Elektryczne autobusy w kraju w którym energia elektryczna jest pozyskiwania z paliw kopalnych to moim zdaniem utopia. Zwłaszcza w Jaworznie w którego granicach znajduje się jedna z większych elektrowni węglowych…

Tlen
Tlen

Lepiej do spalin z elektrowni i kominów domków dodawać te z rur wydechowych samochodów? Ciekawa koncepcja zdrowego środowiska.

W d byłeś g widziałeś
W d byłeś g widziałeś

@Przemek. Zastanawiające jest, że wokół takich elektrowni są rezerwaty przyrody. Polecam zwiedzić okolice (daleko nie masz) El.Rybnik – rybkę złowić, na żaglach popływać, rowerem po czystych lasach pojeździć. Ewentualnie okolice największej elektrowni cieplnej w Europie – El. Bełchatów wokół której można czaple zobaczyć na własne oczy, i sporty motorowodne pouprawiać, konno pojeździć.

AMF
AMF

– Ile spalinobusów umożliwia rekuperację?
– Czy silnik w autobusie pracuje w kogeneracji?
– Co ma tak punktowa emisja do imisji na terenie miasta?

PS: choć ostatnio nastąpiła (chwilowa) poprawa to pod względem ropy jesteśmy o rząd wielkości bardziej uzależnienie od pewnej kliki niż pod względem gazu o którym ciągle trąbią.

Beks
Beks

W Jaworznie nawet kina nie mają, ale Gliwice im wybudują.

olo
olo

to jednym słowem. po staropolsku “wypie…rdalaj” bracie.

rrolch
rrolch

Mimo wszystko wyraźnie wyższa sprawność niż w cyklu Otto

olo
olo

a mozna kupic bilet jak np. we Wrocławiu karta zbliżeniowo albo telefonem ?

Anomin
Anomin

Tylko żeby na przegubowcach środkowe amortyzatory ( 2 oś) były twardsze, a nie że niemiłosiernie biją w konstrukcje autobusu…
A reszta ok, autobus jak autobus, wifi oczywiście bez internetu ;-) zreszta jak w KŚ…

Imiu
Imiu

nadal w Gliwicach taniej jeździć autem niż autobusem, baa gdy trzeba to wygodniej pojechać Liderem, bo mafią Taxówkową z Gliwic nie warto, przepraszam złotówami.

JAK
JAK

“141 osób pomieści” czyli na tak małej przestrzeni w godzinach szczytu napromieniuje nas 141 komórek. Super bo można będzie wśród tych zdrowych fal radiowych raka wyleczyć. Sama korzyść bo i kolejki w onkologii będą krótsze.

rozsądny głos
rozsądny głos

Banda ujadaczy – że to niby elektryczne ma miasto kupić ! A samczym jeździsz ? Spalinowym ! Aaa, bo niby cie nie stać ? A miasto to stać, tak !? Albo tramwaje albo diesle. -Tak będzie jeszcze przez kilka dekad. Tak będzie i tak ma być. Ważne, że poświęcone !

Warszawiak
Warszawiak

Samczym nie jeżdzę. Jezdzę żenskim.