Spacer z psem zakończył pościgiem i ujęciem przestępcy. „Musimy działać także po godzinach, to naturalne”

st. kpr. Beniamin Bołdys. Fot. AŚ Gliwice / Służba Więzienna

Spacerując w sobotni wieczór w centrum Gliwic nie podejrzewał, że będzie świadkiem przestępstwa i pomoże w ujęciu sprawcy wypadku drogowego. St. kpr. Beniamin Bołdys, funkcjonariusz Służby Więziennej z AŚ Gliwice, pomógł w zatrzymaniu pijanego kierowcy. „To naturalne” – komentuje.

Sobotni wieczór, spacer w psem uliczkami miasta. Nagle niespodziewany huk. „Od razu przyszło mi na myśl, że na ulicy obok doszło do wypadku” – relacjonuje st. kpr. Bołdys, który od przeszło 7 lat pełni służbę w Areszcie Śledczym w Gliwicach. Ostatnio najczęściej pracuje przy konwojowaniu więźniów.

Jak opowiada funkcjonariusz, natychmiast udał się w miejsce wypadku – zderzenia czołowego kierowcy audi z motocyklistą. Na miejscu zastał osobę udzielającą pomocy rannemu. Zauważył również 3 osoby, które zaczęły oddalać się z miejsca zdarzenia i podążającego za nimi mężczyznę, jak się później okazało – policjanta po służbie. Szybko ocenił, że sytuacja wymaga jego interwencji. Upewniwszy się, że osoby mają związek ze zdarzeniem i próbują prawdopodobnie uciekać, skutecznie je zatrzymał. Sprawca i jego towarzysze zostali ujęci i oddani w ręce policji, która niebawem przybyła na miejsce zdarzenia.


Jak się później okazało kierujący samochodem osobowym był pijany, a w zdarzeniu interweniowali przypadkowi świadkowie: funkcjonariusz AŚ Gliwice, policjant i ratownik medyczny kpr. Grzegorz Greszta – żołnierz 6 batalionu powietrzno desantowego w Gliwicach. Pomimo, że zdarzenie zgromadziło wielu gapiów, poza nimi nikt szczególnie nie spieszył z pomocą.

„Ludzie często przyglądają się takim zdarzeniom biernie, wyciągają telefony, obserwują z daleka. My, funkcjonariusze, na co dzień musimy szybko działać, podejmować decyzje, na tym polega służba. Musimy właściwie ocenić sytuację i działać. Także „po godzinach”. Dla nas to naturalne”

– dodaje skromnie.

Dwie biorące udział w zdarzeniu osoby trafiły do aresztu. Funkcjonariusz na służbę, a sprawca do celi. Temu ostatniemu za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, spowodowanie wypadku i nieudzielenie pomocy grozi nie tylko dożywotnie zatrzymanie prawa jazdy, ale nawet 12 lat więzienia. A funkcjonariusz? Jutro czeka go spotkanie z komendantem policji i dyrektorem aresztu.

Tekst: mjr Justyna Siedlecka
Zdj: ppor. Michał Grodoń