Spotkanie u wojewody w sprawie kardiologii. „Śląski OW NFZ ma zaplanowane środki finansowane”

NFZ zapewnia, że ma zaplanowane środki na program opieki specjalistycznej KOS-zawał, na leczenie pacjentów z Gliwic i powiatu gliwickiego. Szpital musi tylko spełnić niezbędne warunki.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie dotyczące leczenia kardiologicznego w Szpitalu Miejskim nr 4. W rozmowach oprócz wojewody śląskiego Jarosłąwa Wieczorka, uczestniczył także m.in. zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ds. medycznych Piotr Nowak, zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala, prezes szpitala Renata Bryła oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii prof. Krystian Wita.

– Spotkanie odbyło się na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Rozmawialiśmy o dwóch systemach finansowania leczenia kardiologicznego dla mieszkańców. A chodzi o kardiologię inwazyjną oraz w ramach tzw. KOS-zawał – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

Najważniejsze, że mieszkańcy z podejrzeniem zawału natychmiast trafią pod opiekę specjalistów i będą leczeni na miejscu, na czym bardzo nam zależało

– zaznaczył wojewoda.

SZPITAL JEST PRZYGOTOWANY

Jak zauważył konsultant wojewódzki ds. kardiologii prof. Krystian Wita, Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach posiada odpowiedni sprzęt i kadrę, co zapewnia leczenie kardiologiczne na najwyższym poziomie.

– Dlatego też placówka jest bardzo dobrze przygotowana w zakresie leczenia w ramach tzw. KOS-zawał. Pacjenci po zabiegach na sercu i po wyjściu ze szpitala będą mogli pod profesjonalną opieką poradni oraz dzięki rehabilitacji szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. Mniejsze jest przez to zagrożenie, że znów wrócą do szpitala – podkreślał profesor Wita.

Co ważne, dzięki procedurom w ramach KOS-zawał (Koordynowanej Opieki Specjalistycznej) pacjent, który przejdzie zabieg ma zapewnioną opiekę poradni przyszpitalnej oraz rehabilitacji na miejscu w szpitalu.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Nie ma tego przy leczeniu w kardiologii inwazyjnej – w tym przypadku pacjent w swoim zakresie musi zadbać o znalezienie poradni oraz miejsca, gdzie będzie mógł być rehabilitowany.[/perfectpullquote]

– Taka rehabilitacja i stała konsultacja lekarska powoduje, że pacjenci szybciej dochodzą do siebie i wracają do aktywności zawodowej. Rzadziej też wracają do szpitala z kolejnym zawałem – podkreślał wojewoda.

– Cieszę się z zapewnienia dyrekcji szpitala o rychłej gotowości do spełnienia wymaganych warunków do realizacji kompleksowej opieki specjalistycznej KOS-zawał. Zapewniam, że Śląski OW NFZ ma zaplanowane środki finansowane na leczenie pacjentów z Gliwic i powiatu w tym zakresie – dowodzi zastępca dyrektora Śląskiego OW NFZ ds. medycznych Piotr Nowak.

Szkoda, że w tak oczywistej i merytorycznie uzasadnionej sprawie, tzn. kontraktu dla naszego szpitala na kardiologię inwazyjną do tej pory nie zapadła w NFZ pozytywna decyzja

– podsumowuje Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic.

TOMALA: NIE WIERZĘ W ŻADNE OBIETNICE

– Wczorajsze spotkanie u Wojewody Śląskiego, m.in. z przedstawicielem NFZ, nic w tej sprawie nie zmieniło. Niepotrzebnie przekonywano nas do programu KOS-zawał, ponieważ nasz szpital w ubiegłym roku złożył wniosek o podpisanie umowy na tego rodzaju świadczenia. Nie wierzę w żadne obietnice składane przez NFZ, bo tych było już bardzo wiele. Na dzień dzisiejszy nic w sytuacji kardiologii w Gliwicach nie zmieniło się. Dziękuję wojewodzie za zorganizowanie spotkania. Mam nadzieję, że podpiszemy umowę z NFZ na program KOS-zawał, co będzie krokiem w dobrym kierunku – dodał Tomala.

– Podtrzymujemy naszą propozycję, złożoną szpitalowi w ubiegłym roku, tj. zaproszenie do realizacji kompleksowej opieki specjalistycznej KOS-zawał. Podczas spotkania kolejny raz przedstawiłem wymagania, jakie placówka musi spełnić, by otrzymać finansowanie ze środków publicznych. Jeżeli pozytywnie zweryfikujemy zapewnienia szpitala o spełnianiu niezbędnych warunków, umowę podpiszemy najszybciej, jak to możliwe – puentuje zastępca dyrektora Śląskiego OW NFZ ds. medycznych Piotr Nowak.

(żms)
fot. mat. prasowe