Od 1 lipca zapłacimy więcej za wywóz śmieci. A kolejna podwyżka czeka nas na początku stycznia

fot. 24GLIWICE

Radni przyjęli uchwałę w sprawie podwyżek opłat za wywóz segregowanych odpadów. Projekt zmian zgłoszono na wniosek prezydenta.

Dla mieszkańców oznacza to, że czekają ich dwie podwyżki. Pierwsza wejdzie w życie już od 1 lipca, druga od 1 stycznia 2020 roku. W trakcie debaty, przepadł wniosek grupy radnych Prawa i Sprawiedliwości, żeby wykreślić z projektu tę drugą podwyżkę opłat.

Tak jak do tej pory, wysokość opłaty w gospodarstwie domowym, nie zależy od liczby mieszkańców, ale od powierzchni lokalu. Metoda takiego wyliczania opłat od początku budzi kontrowersję, jako niesprawiedliwa (nie śmiecą metry kwadratowe), ale jest znacznie prostsza w wyegzekwowaniu.

Takie stawki będą obowiązywały po podwyżce w 2019 roku (od 1 lipca do 31 grudnia)
– 0,55 zł (do tej pory 0,45) l m2 powierzchni do 60 m2 włącznie,
– 0,43 zł (do tej pory 0,36) od 1 m2 powierzchni powyżej 60 m2 do 90 m2 włącznie,
– 0,30 zł (do tej pory 0,24) od 1 m2 powierzchni powyżej 90 m2 do 120 m2 włącznie,
– 0,15 zł (do tej pory 0,12) od 1 m2 powierzchni powyżej 120 m2.

Takie stawki będą obowiązywały po podwyżce w 2020 roku
– 0,68 zł l m2 powierzchni do 60 m2 włącznie,
– 0,52 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 60 m2 do 90 m2 włącznie,
– 0,32 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 90 m2 do 120 m2 włącznie,
– 0,15 zł od 1 m2 powierzchni powyżej 120 m2.

Za przyjęciem uchwały głosowało w sumie 17 radnych. Przeciw było trzech radnych PiS (Tomasz Tylutko, Gabriel Bodzioch, Łukasz Chmielewski), od głosu wstrzymało się również 3 radnych PiS (Adam Majgier, Adam Michczyński, Ryszard Buczek). (mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
treya50
treya50

Niech mnie ktoś oświeci w jaki sposób metry kwadratowe powierzchni mieszkania produkują śmieci ???
Myślałam, że robią to ludzie w nich zamieszkujący. Czy cztery osoby na takim samym metrażu produkują tyle samo śmieci co jedna osoba zamieszkująca takie mieszkanie ???
Jest to dla mnie problem nie do pojęcia ! Władze chcą zarobić, więc wymyśliły takie kretyńskie i niesprawiedliwe kryterium. To jest oburzające !

Pieszy z M2
Pieszy z M2

Może łatwiej pójdzie z oświeceniem, kiedy zrozumiecie ile kosztują coraz nowe udogodnienia dla kierowców w postaci hiperdrogiej infrastruktury, remontów i planowanych i realizowanych albo i nie nowych inwestycji drogowych, za które trzeba płacić. I płacicie jak za zboże na Ukrainie w czasie wielkiego głodu, durnie wy moje kochane, a nie wiecie, że to robicie, bo wam się nie chce. Żale? Pretensje? Do siebie, głąby w auteczkach. :)))

Maria
Maria

A czy to sprawiedliwe,że za sprzątanie klatki schodowej ,zrobili nam też od lokalu? Mieszkam sama ,mało wychodzę,bo stara jestem,nie brudzę z tego powodu .Zaś obok mieszka 4 osobowa rodzina,młodzi biegają tam i z powrotem ,po błocie do Biedronki,brudzą i płacą tyle co ja 12,5 .na miesiąc .Dozorczyni nie myje co miesiąc ,olewa to ,bo skoro tak brudzą ,to niech mają brudno .Mnie krew zalewa przez tą niespraaiedliwość,bo przecież lokal nie brudzi tylko osoby które w nim mieszkają

Cookie Monster
Cookie Monster

Zapewne zostanę zminusowany na maxa, ale trudno – oczywiście przeliczanie opłaty śmieciowej na m2 jest dziwaczne, bo jak pisze Treya50 śmieci produkują ludzie, a nie metry. Ale – w Gliwicach w których mocno rozwinięty jest wynajem mieszkań jest znowu tak, że bardzo dużo ludzi, szczególnie studentów, jest niezameldowanych. Zatem naliczanie opłaty od mieszkańca spowoduje, że też będzie niesprawiedliwie, bo jedna osoba zameldowana – mieszka pięć.
Najbardziej sprawiedliwie byłoby od objętości śmieci (czyli np. liczby worków segregowanych) ale to znowu powoduje, że ludzie minimalizują objętość śmieci spalając je w kotłach i wywożąc do lasu.
Tak więc – każda metoda ma swoje wady.

Filip K.
Filip K.

Najlepszym byłoby od zużycia wody, jest taka opcja, ale pewnie koszt obsługi wyliczania stawek byłby spory. Co do głównego wpisu treya. Nie znasz się, a się mądrzysz. Opłaty za wywóz śmieci mają się bilansować. W tej chwili miasto dopłaca jakieś 3 mln (obejrzyj sobie prezentacje z sesji), podwyżki mają to skompensować. Miasto nie może zarabiać na wywozie śmieci.

Patataj
Patataj

To znowu podlewajacy trawniki by dostali po kulach.

asdf
asdf

I bardzo dobrze. Naliczanie od zużytej wody ma właśnie tę zaletę, że ludzie mogliby starać się ograniczyć zużycie wody. Byłaby to podwójna korzyść dla środowiska – oprócz zachęty do segregowania odpadów.
Tylko że naliczanie od zużycia wody to dodatkowa robota dla urzędników. Trzeba wykonać więcej przeliczeń. A dodatkowo PWiK mógłby ucierpieć. Więcej zużytej wody to przecież więcej kasy dla spółki miejskiej.

Basia
Basia

Najlepszym byłoby od liczby osób, moja rodzina, w 4-ro rodzinnej kamienicy od zawsze zużywa najwięcej wody i ja płacę za wodę, płacę za to, że często bierzemy prysznic, że dużo piorę, dużo gotuję itepe itede ; ), kiedyś było nas czworo, teraz troje, a wody nadal zużywamy najwięcej w kamienicy, możnaby podejrzewać, że mieszka u mnie z sześć osób, nie chcę, żeby to miało wpływ na opłaty śmieciowe, chociaż teraz i tak dużo płacę, bo mieszkanie duże : )

Cóż!!!
Cóż!!!

Studenci muszą być zarejestrowani na politechnice a to instytucja państwowa w całości skomputeryzowana więc jaki problem wydrukować wykaz tych bez zameldowania w Gliwicach. Urzędowi ani radnym nie chce się rzetelnie pracować i w ty cały problem dlatego inni są poszkodowani. Ale to inni nie oni.

kanalia52
kanalia52

Jak rządzi nami kretyn, to co się dziwisz?

Imię
Imię

Wiesz skąd pochodzi określenie “kretyn”? Podpowiem, że z francuskiego “chrétien”. Uważaj zatem kogo obrażasz i jak.

Cóż!!!
Cóż!!!

A jak się prawnie okrada to się mówi, że złodziej czy profesjonalny manager?

ta z sikornika
ta z sikornika

JUZ PONAD ROK TEMU pisalam do prezydenta i WSZYSTKICH radnych w tej absurdalnej sprawie. Tylko polowa mi odpisala – w tym tez prezydent-PiS byl za metrazowym obliczaniem !!! Prezydent tlumaczyl ,ze wiele osob wynajmuje mieszkania i nie podaja ilosci osob. Jednym slowem, wg prezydenta, oni oszukuja ( ???) , więc trzeba obliczac wg metrazu !!! I TYLKO TEN ABSURD JEST W GLIWICACH !!! Wszystkie inne miasta mają mądrzejszych prezydentow i radnych…

Bogna
Bogna

Właściciel nie zameldowany w swoim domu (mieszkaniu) w ogóle nie płaci ani od metra, ani od osoby, gdyby takowa opłata obowiązywała. Tak więc takie tłumaczenie prezydenta jest niedorzeczne. Kiedy wreszcie zareaguje prokuratura na tę niegodziwość?

asdf
asdf

Frankiewicz po prostu uznał, że gdyby naliczanie było od mieszkańca, to ludzie by się wymeldowywali, żeby obniżyć sobie opłaty. Takiego prezydenta wybrali wyborcy – prezydenta, który uważa mieszkańców za oszustów i złodziei.

Ewa
Ewa

To trzeba zabrać się za wynajmujących, dlaczego mają cierpieć samotne zwykle starsi ludzie

RealistA
RealistA

A no kogo głosowałaś do rady miasta??? Głosowałaś w ogóle??? Sprawdź jak Twój kandydat glosował. Proste. Każdy kto nie głosował nie ma prawa głosu. Jedynie radni PiS zachowali się jak należy. 3 wstrzymało się za co należy im się reprymenda.

Paweł
Paweł

Wyjaśnij dlaczego 5 radnych PiS zrezygnowało ze swojego obowiązku? 3 wstrzymało się od głosu, a 2 wcale nie pojawiło na sesji. Ten PiS-owski sukces przypomina sukcesy Frankiewicza, czyli efektów nie ma, ale klakier robi propagandowy szum. Jak za Gierka i Jaruzelskiego.

RealistA
RealistA

Sam sobie odpowiedziałeś. Oceniam po faktach i liczbach. 3 zagłosowało za, 3 wstrzymało się ( za co należy im się bura), a o tych dwóch nie wypowiadam się bo nie mam pojęcia dlaczego nie byli. Tyle. 17 radnych jak JEDEN MĄŻ zagłosowali za podwyżkami – TU NIE MA WĄTPLIWOŚCI. To tak gdyby Ci coś umkneło.

asdf
asdf

Powód jest wyłącznie jeden. Naliczanie wysokości opłat od metrów kwadratowych jest o wiele łatwiejsze dla urzędników. Mieszkanie 50 m2 będzie mieć te 50 m2 za 2, 5 czy 10 lat. Będzie dawać takie samo przychody niezależnie od tego, ilu mieszkańców tam mieszka i ile czasu upłynęło. Dodatkowo nie trzeba się martwić o zmniejszającą się liczbę mieszkańców. Dwójka emerytów zapłaci tyle samo co 5-osobowa rodzina. Rozwiązanie idealne dla urzędników, bo nie trzeba się przejmować demografią. Jeżeli tylko nieruchomość jest zasiedlona, to już można pobierać opłatę. Mieszkasz sam? Większość czasu przebywasz poza domem ze względu na podróże służbowe? Ograniczasz liczbę śmieci w… Czytaj więcej »

Bozen
Bozen

Mieszkam sama na niemałych 40m2, u sąsiadów podobny metraż i mieszkają 4 osoby w tym dziecko w pampersie i mamy tyle samo płacić za śmieci… To jakiś żart.

też coś...
też coś...

To nie żart, tylko absurd. Czyli normalny stan stęchłego gliwickiego “powietrza”

black_horse
black_horse

Teraz dopiero absurd widzisz? A na wyborach byłaś?

asdf
asdf

Prezydent celowo zaczekał z podwyżkami aż uspokoi się atmosfera powyborcza. Doskonale wiedział jak je zaplanować. Najpierw podwyżka w 2017. Potem rok spokoju, żeby ludzie zdążyli zapomnieć i się przyzwyczaić. A w 2019 i 2020 znowu podwyżka. Głupi wyborcy dają się nabrać na takie sztuczki.

Gruntowy przymrozek
Gruntowy przymrozek

To proponuję wziąć sobie 3 współlokatorów, będą się dokładać. :)

Imię
Imię

Musi być niezmiernie miło – 4 osoby na 40m2, jak w tym kawale z kozą

asdf
asdf

Dla niektórych osób to nie jest wybór. Pewnie woleliby większy metraż, ale wraz ze wzrostem powierzchni rośnie wysokość podatku… przepraszam, opłaty śmieciowej.

Imię
Imię

Zakładam, że Ci ubożsi na małym metrażu nie mają wyboru. Jeśli ktoś mieszka sam na dużej powierzchni to zawsze może zamienić na mniejsze lub wziąć lokatora – tu pole manewru jest większe.

404
404

Czytasz czasem te swoje mądrości? Mam się przeprowadzić bo urzędnikowi się nie chce wykonać pracy, za którą ja mu płacę?

Jerc
Jerc

Powiazania remondisu z ratusze smierdza jak wysypisko w lipcu

Beton
Beton

Dziękujemy wam bezradni. Czyje interesy reprezentujecie do k…y nędzy ? Za diety z naszych podatków wkopujecie nas w bezsensowne koszty, bo nie potraficie rozwalić układu, który buduje nienaruszalny monopol Remondisu. W ten sposób za kilka lat nadal będziemy finansować rosnące koszty nieudolnej gospodarki i w 2021 będziemy płacić 1 zł za pierwsze 60 metrów kw powierzchni.
Pamiętajcie – pamięc wyborców jest dobra. Pogadamy przy okazji wyborow.

black_horse
black_horse

Już to widzę.

Cabanka
Cabanka

Ale spokojnie, wyborcy w Gliwicach i tak zagłosuja na pana Frankiewicza, Budkową i całe to popaprane POKO! Gliwiczanie wybrali przecież, to maja to na co zasłużyli! POwinni płacić 10 zł za m kw.

bum, bum.
bum, bum.

Walnij się w łepetynę, na następne wybory chcesz czekać? Już należy reagować, każdy może to zrobić na swój sposób bez zbędnego skamlenia na portalu.

asdf
asdf

1 zł za śmieci segregowane, 5 zł za śmieci niesegregowane.
A potem stwierdzą, że ich zdaniem to co wyrzucasz to nie są śmieci segregowane. Albo że źle segregujesz. I jednak musisz płacić wyższą stawkę.

Bienka
Bienka

Jest już wiosna i czekam na obiecane spotkania i rozmowy przy herbacie przez radną dwóch nazwisk kończących się na Budka. Jak nam wyjaśni swoje głosowanie za tym, żbybyśmy emerytki płaciły coraz więcej, chociaż nasze metraże wcale się nie rozłosły a to śmieci które wyrzucamy z każdym rokiem maleją?

JanGliwice
JanGliwice

za 2 miesiące będą nowe podwyżki bo Remondis przedstawi nową umowę. Dlatego teraz Franek przyklepał kumplowi jedne. Głosowaliście na franka to teraz nie jęczcie że jesteście w d*u_x-ę j.e.b-….ni fr.a..jxxerzy z Gliwic

krzysztof
krzysztof

wygnać frankiewicza ze stołka , odwołać RM oni szkodzą miastu i mieszkańcom

ptyś
ptyś

“Metry kwadratowe produkują śmieci, a nie ludzie” – bardzo ciekawa logika. Gdyby opodatkować głupotę urzędników, a raczej urzędasów to można załatać niejedną dziurę budżetową.

Robert
Robert

Mieszkańcy chcą podwyżek, udowodnili to podczas ubiegłorocznych wyborów.

Imię
Imię

Podwyżki były tylko kwestią czasu, nie powinny zatem nikogo dziwić.

RealistA
RealistA

Tak jak pory roku, np. lato jest kwestią czasu… Masz ciekawy pogląd na życie…

Imię
Imię

Przypomnę tylko że to Ty się podpisujesz jako realista (nie optymista, nie pesymista), a miewam wrażenie, że od realiów bywasz oderwany.

RealistA
RealistA

Dokładnie macie to na co głosowaliście. Płacz i lament nie wystarczą. Macie swoją zieloną wyspę. Zachęcam do oceniania po owocach a nie głosowania jak nam wskażą liberalne i pseudo nowoczesne media. Kto nie chodzi na wybory niech milczy i płaci.

Vit
Vit

Zachłysnąłeś się PiSem jakbyś był odwodniony. Owoce są takie, że byłeś na wyborach, masz rozwolnienie komentarzowe i będziesz płacił więcej tak jak reszta. Ale gratulujesz sobie w internetach, jakby niespójne głosowanie PiS pod dzbanów cokolwiek zmieniło. :))

RealistA
RealistA

Masz bogatą wyobraznię – szacun… ale po co te złośliwości to tylko Ty wiesz. Koniec rozmowy. Pozdrawiam.

rotten
rotten

PiS – opozycja totalna na czerwonej wyspie. :)))

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Artykuł wcześniej mówiłem że mafia z remondisa za mało zarabia więc kto jak nie pobratyniec Franek ich wspomgół tak samo jak 90% prac drogowych wykonują partacze z pruimu

Imiu
Imiu

Po Gliwicku więc norma

gliwiczanin
gliwiczanin

Wszyscy tak szczują na PiS, a tutaj okazuje się, że tylko radni z tej partii nie chcą dla nas podwyżek, a reszta bandy to potrafi tylko dowalać do pieca podwyżkami.

pucio
pucio

Ci którzy głosowali na Frankiewicza i jego sitwę powinni płacić jeszcze więcej np. 4x stawkę. Pozostali nie przyłożyli do tego ręki, więc należałoby ich zwolnić z tych opłat :)

,,
,,

Racja, PiS zlikwidowałby w ogóle wszelkie opłaty tak jak bajkę o ślimaku obojnaku.

RealistA
RealistA

Nie wiem CO BY BYŁO, ale fakty są takie, że głosowali przeciw podwyżkom. Przestań słuchać Schetinio bo facet ma obsesje na punkcie PiS a to niestety jest zaraźliwe…

Cóż!!!
Cóż!!!

Mafia i tyle w temacie. Ale co z tym zrobić, to jest ważne. Nawet byli radni usunięci przez mafioza nie sugerują nam żadnych rozwiązań. Musi to być niebezpieczny gad.

RealistA
RealistA

Wyciągać wnioski i głosować na ludzi, którzy nie są celebrytami a faktycznie myślą o dobru ludzi.

Tomek
Tomek

Głosujecie ciągle na Frankiewicza, a potem się dziwicie, że płacicie tyle za śmieci i wyliczenia wychodzą od metra kwartowego. Przecież byli inni normalni kandydaci na urząd prezentacja, a wy znowu chcieliście tego samego.

AS
AS

Ani za metraż nie jest sprawiedliwe, ani za ilość osób, bo niektórzy zwożą śmieci z różnych miejsc, np. ze swojej firmy, dopóli nie zostanie wdrożony sposób naliczania opłaty uzależniony poprostu od ilości zabieranych worków sprzed danej posesji.

AndrzejD
AndrzejD

…gdyby zrobili tak jak proponujesz, to po pół roku w lasach byłoby więcej worków śmieci niż drzew.

MaxSegregatus
MaxSegregatus

 W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html … Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in… Czytaj więcej »

mieszczuch
mieszczuch

Wybraliście ? To teraz płakać i płacić.

RealistA
RealistA

Dokładnie bastion Platformy zagłosował za zieloną wyspą i teraz rozdziawił buzie i lamentuje…

Bartek
Bartek

Gliwice – mieszkanie 55m2 – opłata od 2020r. = 0,68×55=37,40zł. (Rodzina 2+1)
Zabrze – rodzina 2+1 = 3×12=36zł
Ruda Śl. – rodzina 2+1 = 3×21,7=65,1zł
Katowice – rodzina 2+1 = 3×14=42zł
Kraków – rodzina 2+1 = 41zł

1. Informacja o stawka znaleziona w sieci.
2. Odnoszę się do bardzo często występującego modelu rodziny.
3. Nie ma idealnego systemu naliczania opłat i podatków, zawsze ktoś będzie czuł się poszkodowany.

GMa
GMa

To wygląda fajnie w nie za dużym mieszkaniu.
Jak mieszkasz w domu, nie za dużym, powiedzmy 120m2 w 3 osoby to stawki miesięczne wyglądają tak:
– do 2015: 27
– 2015: 37,8
– 2018: 44,9
– 2019: 54,9
– 2020: 66
Czyli w 5 lat wzrost o 144% !!!!
A śmieci generuję zapewne tyle samo, co rodzina z przykładu – no dobra dochodzi skoszona trawa z ogromnego 200m2 trawnika (jeden kubeł 120l biodopadów co 2 tygodnie przez 4 miesiące w roku)

Cóż!!!
Cóż!!!

Ale to bio powinno być przez miasto kompostowane do utrzymywania zieleni w gminie. Czy to też unia ma im nakazać. To za co radni biorą kasę i to nie małą.

asdf
asdf

Z tego co mi wiadomo odpady biodegradowalne na gliwickim wysypisku są wykorzystywane do produkcji biogazu. Miasto jeszcze zarabia na takich śmieciach.

Cóż!!!
Cóż!!!

Naliczanie opłaty od osoby jest najbardziej racjonalne. Żyjesz, generujesz odpady to zapłać. W obecnej sytuacji pojedyncze osoby z dużym metrażem dopłacają w ogólnym rozliczeniu do innych. Ale ci inni cicho siedzą bo za darmo z cudzego każda łachudra skorzysta. I tak właśnie doprowadza się do skłócania społeczeństwa aby zasada dziel i rządź umożliwiała łatwe sterowanie ciemnym ludem.

Yanosik
Yanosik

Jakby PiS przeglosowalby podwyżki to pewnie od razu na rynku odbyłyby się manifestacje i protesty przeciwko podwyżką, ale jak za podwyżka są członkowie Platformy Obywatelskiej to mieszkańcy znajdą każde usprawiedliwia, żeby tłumaczyć, że podwyżka była uzasadniona.

Cabanka
Cabanka

Coraz lepiej! Na dodatek, mieszkania mniejsze, do 60 m kw. obciążone najwyższą stawką! Niezła logika włodarzy z PO KO!

mk
mk

Co za kretyn wymyślił podwyżki w takiej formie, Za śmieci zapłaci jedna osoba tyle samo co cztery na takim samym mieszkaniu? A dlaczego większy metraż ma płacić mniej? Może tam więcej śmieci się produkuje bo mieszka więcej ludzi!Trzeba było podwyższyć tym którzy wynajmują mieszkania bo tam są największe przekręty,właściciel jest jeden a mieszka po sześć osób! I ja mam za nich też płacić?

nie denerwuj ludzi po fakcie
nie denerwuj ludzi po fakcie

A komu te pytania zadajesz to nie my głosowaliśmy i nie naszym zadaniem jest rozwiązywać problemy gminy. Mamy od tego wybranych radnych, oczywiście leniwych, spolegliwych nie ponoszących odpowiedzialności za swoje działania. Do nich kieruj swoje żale.

kanalia52
kanalia52

Frankiewicz, w którym kiblu cię wywieźć?

eryk
eryk

Tak po prawdzie nie było na kogo głosować tylko na p. Frankiewicza, Problem tkwi w tym że nikomu nie chce się myśleć. Nawet pani Budka już odleciała. Ale planować ceny na 2020 rok to przesada. Podzielić miasto na sektory i dopuścić konkurencję. Tak myśmy zrobili i przetarg podzielili na wiele zadań i tak się zmawiali. Wiem coś o tym bo robiłem przetargi na ok. 100 mln i byłem przesłuchiwany przez organa ścigania. A nowi radni swoje to zmowa milczenia i pierdzi mączki

Szota
Szota

Sk…..ny

JanGliwice
JanGliwice

wstrzymali się od głosu – no i elegancko – niby jest opozycje ale tak aby nie zaszkodzić brawo (Adam Majgier, Adam Michczyński, Ryszard Buczek) na co wy jesteście w tej radzie śm….e ?

RealistA
RealistA

Trochę za ostro, ale bura im się należy. Zgadzam się pod względem.