Stawki za odbiór odpadów komunalnych ostro w górę. Opłaty wzrosną nawet o 54,4 %

Opłaty za wywóz odpadów w Gliwicach kolejny raz w krótkim okresie mają podrożeć. Radni podejmą decyzję na ten temat podczas sesji 30 lipca. Nowe stawki to bardzo duży wzrost opłat – w przypadku mieszkań o powierzchni do 60 m2 – aż o 54,4 %.

Po zakończeniu ostatniej umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów, miasto przeprowadziło przetarg, aby wyłonić wykonawcę tej usługi na kolejne dwa lata. W jego wyniku najniższą ofertę złożył gliwicki Remondis. W ciągu dwóch lat miasto zapłaci mu prawie 84 mln zł. Całość tego kosztu, zgodnie z ustawą, musi zostać pokryta z opłat ponoszonych przez mieszkańców – informuje magistrat.

Przypomnijmy, że w Gliwicach opłata jest naliczana w oparciu o powierzchnię zamieszkiwanej nieruchomości (o tym, komu się to opłaca, a komu nie oraz ile płacilibyśmy za odpady gdyby 84 mln zł dla Remondisu na dwa lata podzielić przez liczbę mieszkańców, pisaliśmy tutaj). Nowe stawki za odpady segregowane po podwyżce, o ile radni w większości składu zagłosują za, od 1 października wyniosą:


– do 60 m2 mieszkania 1,05 zł (jest 0,68 zł, wzrost stawki o 54,41%),
– powyżej 60 m2 do 90 m2 0,79 zł (jest 0,52 zł, wzrost stawki o 51,92%),
– powyżej 90 m2 do 120 m2 0,42 zł (jest 0,32 zł, wzrost stawki o 31,25%),
– powyżej 120 m2 0,2 zł (jest 0,15 zł, wzrost stawki o 33,33%).

Wysokość opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów wzrośnie w Gliwicach odpowiednio: przy nieruchomościach do 60 m2 powierzchni – o 54,41%, przy 90 m2 – o 53,72 %, przy 120 m2 – o 50,45 %, przy 150 m2 – o 49,36 %.

(nmm)
fot. 24gliwice.pl/żms

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Przechodzień na co dzień

A czy opłaty za odbiór odpadów są w jakiś sposób powiązane z opłatami za sprzątanie miasta? Bo płacimy dużo a miasto nadal cuchnie. Sprzątanie to nie tylko opróżnianie kubłów. Z życia wzięte. Dzisiaj godz. 6:45 ulica Plebańska. Z bramy nr 7 wychodzi moda dama z psem. Właściwie to wychodzi tylko pies. Dama stoi przed drzwiami. Kilkumetrowa, rozwijana smycz zapewnia anonimowość. Pies przechodzi na druga stronę Plebańskiej, oddaje mocz na nowo postawione kwietne skrzynki wyznaczające ogródek, w którym ktoś będzie za chwilę delektował się macchiato. Zestaw pies/dama wchodzi do kamienicy – nic się tu nie wydarzyło. Podobną sytuację spotkałem na Korfantego,… Czytaj więcej »

Arletta

Gliwiczanie nie sprzątają klocków po swoich psach??

Laszlo_egesz

Nie sprzątają bo to dumni i roszczeniowi suwereni. Wykarmieni 500+ i innymi świadczeniami socjalnymi.

wschodnie czyścioszki

co nie powiesz, przecież Gliwice to lewackie miasto, czyli elyty, a takie brudasy fuj….

PO

Chyba zapomniales kto w Gliwicach rzadzi hahahahahhahahah

Endriu

500 plus nie ma tu nic do rzeczy. Natomiast zastanawiam się, co robi bohaterska Straż Miejska. Odpowiedź nasuwa się sama — nic. Przechodziłem w sobotę przez rynek. Od strony Zwycięstwa stoi samochód z dwoma strażnikami w środku, a obok ok. 2 m od nich na przejściu stoi zaparkowany samochód. Jak myślicie, jaka była reakcja funkcjonariuszy, którzy dostają wypłatę z naszych podatków? Ignorancja i totalna degrengolada. Tak pilnują porządku i taki porządek jest w mieście. Nie dziwcie się zatem, że na Starówce samochody parkuje się na zakazie i jeździ pod prąd. Nie dziwcie się innym zwyczajom mieszkańców i przyjezdnych. Nie ma… Czytaj więcej »

Przechodzień na co dzień

Podejrzewam, że nawet po sobie nie sprzątają. I nie tylko klocków. Czarne, cuchnące “kilwatery” w niemal każdym narożniku i zakamarku starówki zaczynają się od wysokości 70 cm. Po śladach rozrzutu pawii można by określić nawet kąt padania i wzrost głąba, który nie umie pić. Nie zagłębiając już się w szczegóły, bo aż mi się zbiera, to dziwi mnie, że w takim technopolis nie widuje się urządzeń potocznie zwanych “kärcherami”. Kilka dni temu byłem w Rybniku, gdzie aż pomarańczowo w oczach się robi od służb utrzymania porządku. Na widok dziewczyn plewiących na klęczkach chwasty na rondach aż żal się ich robi.… Czytaj więcej »

Obserwujący

To tylko potwierdza jak bardzo zacofane są glajwice.
Mentalnościowo są też zacofane.
Technopolis,rozwój…przyszłość na wstecznym to tylko hasła ,które nic nie znaczą.

Tolek

Zrzutka śmieci po dtechnopolis . Gliwice to przyszlosc

Cola

Z tą dmuchawą to trafiłeś w sedno . Standard na Sowińskiego i Mickiewicza w godz porannych, kiedy ciecie dmuchają śmieci z firmowych chodników na jezdnię, wzbijając przy tym tumany kurzu. Faktycznie Kalkuta. Brakuje jeszcze rynsztoków na tych ulicach. Ale stowarzyszenie broniło tylko lip, o śmieciach z tych drzew woleli już nie mówić na głos……

RamPamPam

Tylko 25 km, a piszesz jakbys nie mógł się tam przeprowadzić. Wał śmiało do Rybnika.

Tak sobie.

Jak to jest, że gliwicki v-ce prezydent Mariusz Śpiewok mieszka w Rybniku, tak samo jak komendant SM Janusz Bismor.

Mając u siebie w domu dobre przykłady, w Gliwicach o nich już zapominają. Celowe działanie, czy niedasię?

Przechodzień na co dzień

Chętnie bym posłuchał, co mają do powiedzenia. Pewnie jakiś frazes w stylu, “nikt nie zgłaszał no i mamy mało ludzi a zadań dużo”. W Rybniku, zresztą Rybnik to tylko przykład, też są pustostany i “rudery”, ale nawet wokół budynku, który za chwilę będzie do rozbiórki jest posprzątane. Budynek budynkiem ale teren jest ogarnięty. U nas na Wieczorka i nie tylko, jak jest budynek na sprzedaż, albo niczyj, to jak linijką odciął – posprzątane, byle jak ale posprzątane / nietknięte miotłą od zeszłej zimy. Zygmunta Starego i rejon byłego pogotowia. Toż ja**** !!! Przepraszam, uniosłem się troszeczku. To, że budynek jest… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@Przechodzień na co dzień. Wyrozumiały i szczodry jesteś w stosunku do urzędników, którzy zafundowali nam ten syf. “Specjalna komisja estetyczna” i jeden dzień pracy w miesiącu. MZUK powinien to robić w ramach swoich obowiązków. Na zachętę, obniżka uposażenia od kierownika w górę o 70%.

silverariel

Mieszkam w centrum miasta,starego psa mam ze schronu, jak sprzątam kupę po nim a widzę inną leżącą, to sprzątam dwie. Korona mi z głowy nie spadnie. Są różni właściciele…. proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka z …gównem

Rodzynek w ciemnej ... ie

Psiarzy nie wrzucać do jednego worka, kibolki nie wrzucać do jednego worka, kierowców BMW i Audi nie wrzucać do jednego worka, kobiet w SUV-ach nie wrzucać do jednego worka, polityków nie wrzucać do jednego worka, urzędników nie wrzucać do jednego worka, … Co jeszcze? Może gdyby proporcje były odwrotne, czyli dziesięciu normalnych na jednego buca to moglibyśmy coś zaradzić, ale niestety na dziesięciu buców trafia się jeden normalny, więc jedna jaskółka wiosny nie czyni i widząc w godzinach 6-8, 15-17, 20-22 tabuny wypróżniaczy czworonogów, wiem co zastanę na trawnikach i chodnikach następnego dnia rano. Odpowiedzialność zbiorowa doskonale sprawdza się w… Czytaj więcej »

mieszkaniec kamienicy

Brawo Neuman. Cieszę się że Ciebie wybraliśmy a Ty wybrałeś Remondisa, rozliczanie śmieci od m2 i brak podziału na strefy bo Remondis mógłby nie wygrać :) Brawo !

christoph

Za pobieranie od metra…ha, tfu na naszych samorządowców!

DD

@christoph, to nie samorządowcy a uzurpatorzy.

Jest Faja

Rozumiem, że teraz zapanuje w mieście co najmniej widoczne zadowolenie, a może nawet euforia. No bo skoro mieszkańcy chcieli tych a nie innych władz miejskich, a wiadomym było, że tego po tych władzach można oczekiwać, no to teraz nic tylko się cieszyć. Grunt to symbioza szczęśliwych mieszańców i ratusza.

Urko

Jakbyś miał więcej tych radnych lepszego sortu , to stawki wzrosłyby jeszcze bardziej. O wysokość puli na nagrody. Które, jak wszyscy wiemy , im się po prostu należą.

Laszlo_egesz

Jakich władz by nie wybrać to te opłaty i tak by zdrożały. One nie wynikają z “widzimisię” radnych.

cenzor

A to ciekawe co tu prawisz @ Laszlo, bo np w Stalowej Woli osunęli PObudkowych od rządzenia to nawet odbiór śmieci od razu potaniał;)

xxx

opłaty podnoszą, ale żeby za tym szła poprawa jakości świadczonych usług…… Oś. Kopernika – ktoś wywalił meble na śmietnik gdzieś pod koniec maja. Pomijam już sam fakt zachowania tego “kogoś”, ale Remondis do dziś ich nie zabrał – nawet jednej deseczki !!!!!! Ostatnio takiemu jednemu operatorowi mobilnych pojemników zwróciłem uwagę, aby po ich opróżnieniu i odstawieniu, zablokował hamulce przy kółkach – jest mała pochyłość na parkingu i zdarza się, że kubły same wyjeżdżają na parking i uderzają w zaparkowane samochody. Zero reakcji – wzruszenie ramionami i odjazd swoim śmierdzącym rydwanem.

Łucja

Ja bym nie “pomijał już samego faktu zachowania tego >>kogoś<<"…
Niestety, sami zaśmiecamy swoje otoczenie i często przymykamy oczy na wyrzucanie tzw. "gabarytów" przez sąsiadów…

Kibic Piasta

Czy kierowca “Śmierdzącego rydwanu” zrozumiał co do niego mówisz? Polski trudna język…

Tolek

Wywalił meble czy też nie ,podwyżka by byla

Jan Grey

A gliwicki beton dalej będzie głosował na PO i KO.

Tymon

Proponował bym pogrzebać głębiej, żeby znaleźć prawdziwą przyczynę podwyżek. Jedna z nich jest to że produkujemy za dużo odpadów, to kwestie mentalne i opakowań stosowanych przez producentów.
Druga rzecz to brak spalarni śmieci, co z tego że śmieci wysokoenergetyczne są odzyskiwane, jak nie mamy gdzie ich spalić i muszą być magazynowane (mamy zapasy na co najmniej 10 lat )
Tak to wojewoda pisowski zablokował spalarnie, którą chciała metropolia budować

asd

hahaha jasne wojewoda pisowski :D hahaha

Mietek

Po podwyżce skończy się segregowanie śmieci z mojej strony. Dziękuję

ZNAJOOŚCI

Neuman brawo. Rodzina Rethmann jest z Pana dumna

Kibic Piasta

Od metra kwadratowego to błędna metoda wyliczania odpadów. Panie Neuman proponuje od kubatury (m/3) !!! Wszyscy będziemy zadowoleni a zwłaszcza mieszkańcy w starych kamienicach o mieszkańcach posiadłości powyżej 250m/2 już nie wspomnę. Brawo panie Neuman.

Tolek

On jest niekumaty i popychacz F.

DD

@Tolek, nie doceniasz człowieka, święty Mateusz obiecał miskę ryżu więc nie ma wyboru człek, goli równo.

Rasmus

Jezeli mieszukam sam w mieszkaniu do 60m to dlaczego mam płacić więcej aniżeli ktoś kto ma 100 m i mieszka tam 4 osoby przecież im więcej osób tym więcej śmieci kto uchwalił tak głupi pomysł opłat od metrażu a nie ilości osób w gospodarstwie? To jest zwykły haracz powinna tym zająć się prokuratura

DD

Prokuratura odsyła do sądu pracującego na przepisach zatwierdzonych przez, no tych, tych no właśnie.

prawda

Chcieliście kandydata z PO to teraz mamy takie podwyżki. Adama Neumanna tak jak Z. Frankiewicz uważa, że śmieci produkują metry kwadratowe, a nie ludzie. Na taki pomysł mógł wpaść tylko człowiek pod wpływem środków odurzających albo człowiek z PO.

Taki mamy klimat

Dlatego Polska nie jest traktowana poważnie na arenie międzynarodowej. Widząc, że decydenci tworzą takie idiotyzmy a społeczeństwo daje na to przyzwolenie, co sobie o nas mają myśleć? Że głupi naród i tyle. I leniwy, bo z tego wywodzi się opłata za metry. Z lenistwa urzędników, którym się nie chce wdrożyć zdroworozsądkowego systemu. Po linii najmniejszego oporu. Metraż jest stały, więc nie trzeba wykonywać pracy. Raz policzone jest niezmienne. Gdyby było od zużytej wody, co bardziej ma przełożenie na ilość osób w mieszkaniu i produkcję śmieci, co miesiąc musieli by wykonać pracę a to jest nie do zaakceptowania. Gdyby było od… Czytaj więcej »

Janusz byznesu

dalej niech podnoszą te stawki, to śmieciarze będą co najmniej mężami zaufania w tym kraju :) przyszłość jest właśnie TU

mieszkaniec kamienicy

O tym że będą drożeć znacząco stawki za wywóz odpadów wiadomo było już wcześniej dlatego podwyżki zostały rozbite na kilka rat. Nie od razu aby ludzie nie doznali szoku. Powoli im się wmawia że są najbogatsi na śląsku i prawie najbogatsi w Polsce. Zaraz przyjdzie statystyka że i tak jest taniej niż w Zabrzu itp. A określona firma i określeni ludzie mają się dobrze

Wuj Tarabuk

To niestety w dużej częsci “zasługa” panowania jednej ekipy od wielu lat. Nieuczciwy dla mieszkańców sposób naliczania opłat ( od metra), a także preferencje dla jednej firmy i w efekcie monopolizacja rynku. Dlatego, rachunki mają niewielki związek z rzeczywistą produkcją odpadów. Podam prosty przykład: moja mama mieszka w szeregowcu sama i nazbiera ledwie kubełek przez dwa tygodnie. Obok, w takim samym domku mieszka pięć osób. Chodnik zawalony kubłami i workami. A opłaty równe, jak w socjalizmie. Inne miasta (choćby W-wa czy Szczecin), może mniej zapatrzone w przyszłość, liczą opłaty od m3 zużytej wody. Proste?

dssq

Gliwice, tu jest k… przyszłość?!

Gliwiczanin

Juz niebawem bulicie więcej za śmieci. Ustawa przeszła . Ci od PISu zrobią trochę dymu. Neuman i Koalicja przyklepią podwyżki, budkowa się wstrzyma od głosu i rachunek za śmieci większy. Tu nie ma co gdybać że to się uda odwołać. Ktoś jakieś pieniądze zainwestował więc teraz ….

Obserwujący

No, koszty rosną i to koszty wywozu śmieci rosną.Rosną koszty utylizacji i składowania ich. Oczywiśćie spalarnia śmieci to marzenia w glajwicach,poza tym “nie da się”.
Radni oczywiście klepną podwyżkę…poza budkową,która się,oczywiście “wyłączy” z głosowania…

mieszkaniec kamienicy

Budkowa sie wyłaczy z głosowania bo powie że ta sprawa ją pośrednio dotyczy i nie głosuje. Po kiego nam taka radna ? :)

DD

Inni też w ciemno lecą podczas głosowania.

mieszczuch

Tak to tylko na taki pomysł mogli wpaść post komuchy z platfusformy i zawsze było tak w PRL-u że mniejszy najbardziej obrywał

PO

Podwyżka 50 pare procent ???? To jak za darmo. Dalej glosujcie w tym miescie na PO – KO hahahahhahahahahah

JAś

W końcu ludzie powinni zrobić coś z tym prezydentem, wybrali emeryta i co z tego wyszło.

zenek

a za smieci z alei przyjazni zaplaci paan henio z pruim czy mieszkancy

Alex

Wg nowego harmonogramu kontenery będą myte/dezynfekowane raz na kwartał. Czyli boimy się koronawirusa, ale przyciągający stada much letni odór śmietnika jest już OK? Być może – jak piszą inni – produkujemy za dużo śmieci, ale to jest problem ogólnokrajowy/światowy. Pytanie brzmi czy ograniczamy się do zamawiania w firmie usługi wywozu śmieci, czy też równolegle inwestuje się w gospodarkę odpadami (z czego spalarnia jest rozwiązaniem ostatecznym). To oczywiście wymaga inicjatywy od strony władz miasta i rady, a to z kolei wymaga wprowadzenia tam kilku osób “z jajami”, pomysłem i energią – niestety, dopóki prym w dyskusji wiodą osoby spod znaku status… Czytaj więcej »

SKW

ludzie powinni się zbuntować zrobić referendum i odwołać prezydenta i pozostała świtę miasta

Jan

Dalej gliwiczanie głosujcie na PO.

Zaciekawiony

Rozumiem, że pis zakopałby śmieci do ziemi i po sprawie?

Tadziuuuuu

Znasz pojęcie recyklingu czy utylizacji?
A przecież w waszych szeregach jest COŚ co w nazwie ma Nowoczesna

budowniczy bob

Masz powyżej komentarz o spalarni śmieci i kto ją zablokował.

Tolek

I nie było by podwyzek

Gliwiczanin

Gliwice to miasto zamożne i mieszka tu intelektualna elita. Jakieś drobne zmiany opłat za śmieci nie zmienią naszych przekonań i walki o przywrócenie praworządnego demokratycznego państwa.

Beton

@Gliwiczanin. Gliwice to miasto zamożne – fakt. Mieszka tu intelektualna elita – może… z kulturą i zwykłymi ludzkimi odruchami jest już zdecydowanie gorzej, choć wyjątki się zdarzają. Ja bym dodał jeszcze, że Gliwice mają nawet potencjał, ale jest on od wielu lat rujnowany przez nieudolne zarządzanie, brak planu i wizji rozwoju miasta, absolutne upolitycznienie samorządów i istniejącą sieć wzajemnych powiązań spółek, firm, zakładów, a przede wszystkim osób. Coś w rodzaju takiej “ośmiornicy” działającej w majestacie prawa i śmiejącej się mieszkańcom prosto w twarz. Kolejnym wyrazem arogancji jest to, o czym napisano w artykule. Są na świecie kraje, gdzie taka władza… Czytaj więcej »

Obserwujący

@Gliwiczanin, glajwice są zamożne tylko na papierze i tyle.Nie,nie mieszka tu intelektualna elita, takowej w glajwicach W OGÓLE nie ma i nigdy nie było.
Drobne zmiany,ale sumują się w dość drogi koszt dla mieszkańców i wychodzi drożyzna.

Gerrd

Raczej pseudointeligencja