Strażnicy miejscy karzą, a mieszkańcy nadal lekceważą ten zakaz. Najgorzej na terenie ROD

Wygląda na to, że apele jak na razie nie przynoszą specjalnych efektów. Problem jesiennego wypalania nadal jest zauważalny i uciążliwy dla mieszkańców miasta.

Jak informowaliśmy w artykule 10 października, aktualnie trwają wzmożone kontrole strażników miejskich prowadzone pod kątem spalania odpadów zielonych.

REKLAMA

W statystykach wygląda to zatrważająco: od początku miesiąca stwierdzono 68 wykroczeń.

Pomimo nałożonych 39 mandatów gliwiczanie nadal wykazują się lekceważeniem tego zakazu. Najbardziej niezdyscyplinowani okazali być się działkowcy, wobec których interwencje podejmowano 45 razy.

– Problemu nie bagatelizujemy i będziemy starali się go skutecznie minimalizować – zapewnia Bożena Frej, rzeczniczka straży miejskiej. – Przypominamy, że palenie roślin, gałęzi, a także śmieci na terenie ROD jest całkowicie zabronione.

Najprostszym sposobem pozbycia się resztek roślinnych jest założenie kompostownika, który można później ponownie wykorzystać do nawożenia roślin. Pozostałe śmieci należy natomiast wyrzucić do odpowiednich pojemników na odpady.

Zgodnie z art. 191. Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.

(żms)/SM Gliwice
fot. SM Gliwice

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
"Pora na Bismora"

Plakaty rozwiezione. Wybory zakończone. Jazda do roboty . Tylko mi jabłek działkowcom nie zrywać.

Stary komuch

Może to nie na temat. ………………Kochani ! Posłuchajcie ( na you tubie) moim zdaniem najpiękniejszej polskiej piosenki związanej z tematem. Skaldowie i RiP Łucja Prus “W żółtych płomieniach liści”

Rozum

Nieśmiało przypomnę, może czegoś nauczę paną Bożenię Frej i innych decydentów w sprawie karania. JEDYNĄ SKUTECZNĄ METODĄ ZWALCZANIA SZROTÓWKA KASZTANOSTOWIACZKA JEST PALENIE LIŚCI

Dendrolog

A metodą na dorodną trawę latem jest wiosenne wypalanie trawników. Brnij dalej.

puma

Jakieś przewidzenia z tymi kasztanowcami na działkach ROD.

czarna puma

Znam jeden ROD z dużą aleją kasztanowców

Ogarnijcie się

Nie przesadzacie trochę z tymi “obostrzeniami”? Szkodliwe i uciążliwe to jest spalanie węgla w piecach a nie sezonowe spalenie kupki liści tu i ówdzie, dzięki czemu czuć jesienny klimat, zapach który każdemu kojarzy się z jesienią. A jeśli chcę we własnym ogródku rozpalić ognisko i upiec kiełbasę na patyku z dzieciakami tak jak ja to robiłem w dzieciństwie, to co, dostanę mandat?

z poziomu 0

To że powietrze w sezonie jesienno-zimowym można jeść łyżką, nie ma nic wspólnego z paleniem liści, śmieci, czy samochodami.
Należy głośno o tym mówić.

Ampuła

– Witam, panie Bronisławie, jeżeli tak mogę … – Wolałbym “panie inżynierze Bronisławie” – Oczywiście. No więc panie inżynierze… Bronisławie, dlaczego spala pan te liście? – Liście? Liści niewiele. Co tam się przygrabi, to jest, ale tym nie napali – To z czego tworzy pan to palenisko na działce? – Kilka. Kilka stawiam, a nie jedno. Dla skuteczności – No tak, dobrze. Kilka stosów, ale z czego? – Różnie. Zależy od potrzeby. Od pogody też. To znaczy od wiatru. – Jak to? Rozpala pan stos na działce zależnie od wiatrów? – No tak. No na przykład jak chcę, żeby dym… Czytaj więcej »

Edi złomiarz

Ampuła .A gdzie żeliwna wanna ?

Trynkowiec

Zapraszam codziennie Strażników Straży Miejskiej na wieczorny spacer w godzinach 18 -22 na ulicę Lotników i sąsiednie na Trynku . Radzę zabrać maski przeciwgazowe. Są tam domki , w których pali się bele czym, bo smród spalania części mebli zbieranych / przez osoby starsze / latem spod pobliskich śmietników osiedlowych, czuć i widać często w światłach latarni ulicznych . Takie zjawisko trwa już od kilku ładnych lat w okresie jesiennozimowym .

z poziomu 0

“…bo smród spalania części mebli zbieranych / przez osoby starsze / latem spod pobliskich śmietników osiedlowych,”
Nawet jeśli to prawda, to kogo za to winisz? Policję, Straż miejską? Osoby starsze, że nie chcą zamarznąć? Meble? Starsza kobieta jest winna, że nie ma środków do życia i musi po śmietnikach grzebać żeby przeżyć?
Osób starszych grzebiących w koszach na śmieci jest na pęczki w Gliwicach. To one są winne? Smog pewnie też przez nich…

Andrzej

Skąd domniemanie że liście to odpady ?
Toż to nawóz w brudnej postaci :)

Largo

Ja pale w nocy. Straż miejska wtedy już nie pracuje

77754

Jest JEDEN bardzo prosty sposób (podobnie jak dla drogowych badziorów) mandat od 10 tysięcy w górę. I po problemie, bo kto jakby miał tyle kasy zapłacić spróbowałby jeszcze raz.

Pissoft

Ciekawe z liści orzecha jaki kompost? Znacie sie w ogóle na tym co piszecie? Przy okazji stare rumuny palące liście wyborcy wiadomej grupy społecznej jak i cielęta…

Andrzej

“Jesień już już pala chwaty w sadach …”
Małgośka – Agnieszka Osiecka

Osobiście wk.. nerwują mnie bezmyślni użytkownicy grilli i ich bezmyślność.

Urko

SM powinna, przy okazji, pouczać działkowców o tym, że jak już muszą spalać te sterty liści i łodyg, to koniecznie powinni je rozpalać od “góry”. Przy zastosowaniu tego sposobu, podczas spalania do atmosfery, zamiast śmierdzącego dymu, uwalnia się czysty tlen o zapachu lawendy, sosny i sasanki polnej. Jeśli SM nie wierzy, powinna zwrócić się do uczestnika tego forum o nicku black_horse, który wyłoży i udowodni tę tezę naukowo. Wskazując odpowiednie linki w internecie.

podpis

Urko, bo jeszcze uwierzą i zaczną szkolić.

ja234

Staruchy są uparte.Niemniej niech straż się weźmie za wlepianie mandatów pajacom nieprawidłowo parkującym.

Blee

… min 30 tys i konfiskata auteczka

Ssak

Nie staruchy są uparte tylko ludzie są wredni, bezmyślni i durni. Posadzi Ci taki wierzbę wysoką na 3 piętra kamienicy i to po wschodniej stronie swojej posesji. Taki ma drzewo a sąsiad jesienią liści od cholery bo wiatr jest zawsze najsilniejszy z zachodu. I co mu zrobisz?