Koniec darmowego parkowania nad tunelem DTŚ. “To była enklawa, kto pierwszy, ten lepszy”

Parking nad tunelem DTŚ, ulice Dubois w rejonie Starej Fabryki Drutu i Przy Bramie Raciborskiej – to miejsca, na których już wkrótce parkowanie przestanie być darmowe.

Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie przyjęli w czwartek gliwiccy radni.

O ile ulica Dubois, a zwłaszcza 40-metrowa uliczka Przy Bramie Raciborskiej, dla kierowców mają znaczenie marginalne, o tyle rozszerzenie płatnego parkowania w Gliwicach o darmowy parking nad DTŚ może być zaskakujące. Dotychczas Miasto nie pobierało opłaty w tym miejscu ze względu na przepisy. Tunel powstał dzięki wsparciu unijnych pieniędzy. Przy okazji takiej inwestycji, czerpanie z niej korzyści finansowej było niemożliwe przez co najmniej 5 lat od zakończenia budowy.
Tak przynajmniej interpretowali to urzędnicy, gdy plac zostawał oddany do użytku. W ten sposób, w samym centrum obowiązywania SPP powstało miejsce wolne od jakichkolwiek opłat. Po dwóch latach Magistrat postanowił jednak raz jeszcze przyjrzeć się obowiązującym przepisom.

– Były wątpliwości, co do tego, czy włączenie powierzchni nad DTŚ do strefy płatnego parkowania nie naruszy tzw. trwałości projektu. Zapytaliśmy więc organ nadzorczy i otrzymaliśmy interpretację, która mówi, że można to zrobić bez złamania obowiązujących zasad

– informuje Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy Prezydenta Gliwic. – To dobrze, bo utrzymywanie tej sytuacji nie było właściwe. W strefie płatnego parkowania istniała enklawa – kto pierwszy, ten lepszy. Z obserwacji wynika, że już o piątej rano wszystkie miejsca są zajęte i o rotacji nie ma mowy. Teraz to powinno się zmienić – komentuje.

Rozszerzenie strefy trafiło ostatecznie pod obrady gliwickiej Rady Miasta i w ubiegły czwartek jednogłośnie zostało przyjęte przez radnych. Płatność za parkowanie w nowych lokalizacjach (w tym nad tunelem DTŚ) będzie obowiązywała już od 1 lipca tego roku.

44% gliwiczan za rozszerzeniem strefy, 38% przeciw

Przypomnijmy, że w niedawno zaprezentowanym badaniu CBOS, urzędnicy zwrócili się do gliwiczan o ocenę płatnego parkowania w mieście. W ankiecie padły pytania m.in. o rozszerzenie SPP. Ankietowani podzielili się niemal po połowie. 44% badanych poparło ten pomysł, 38% było przeciw. Z kolei aż 63% gliwiczan jest przeciwnych podniesieniu opłat parkingowych (przy 16% za). Fakt pojawienia się takich pytań w ankiecie wzbudził jednak podejrzenia o plany dotyczące przyszłości gliwickiej strefy. ZDM na razie ucinał spekulacje i zapewniał, że cennik opłat nie zostanie zmieniony.
– Na chwile obecną tutejszy Zarząd Dróg Miejskich nie przewiduje rozszerzenia obszaru SPP jak również zmiany obowiązujących stawek za postój – komentował w kwietniu tego roku Dawid Ochód z gliwickiego ZDM.

Strefa Płatnego Parkowania wystartowała w sierpniu 2015 roku. Tylko w 2017 roku wniesiono 1 609 392 opłat parkingowych.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
rocki
rocki

W końcu całe Gliwice zrobią strefą, a potem dojdą do Wielowsi.

Halina
Halina

Chcecie wszędzie auteczkiem, to są efekty: centrum miasta przypomina szrot. Do artykułu powinni dodać wizualizacje sprzed budowy DTŚ z wielopoziomowym parkingiem i częścią gastronomiczno-kulturalną. Już zapomnieliście?

HAL
HAL

Dawno tak się nie śmiałem. Najpierw wmówiono wam, że powinniście kupić sobie graty bo komunikacja miejska to tylko taki listek figowy, który nie spełnia swojej powinności. Potem rozpoczęła się wielka rozbudowa ulic, bo kierowcy potrzebują dróg. Zrobili wam place parkingowe i nagle chodniki, na których były zakazy, stały się nowymi miejscami do parkowania. Zbudowali wam piętrowe parkingi a i tak parkujecie na dziko w chaszczach i gdzie popadnie. I ciągle wam mało i wszystko chcecie za darmo. Myślę, że dopiero dwa samochody na głowę mieszkańca pomogą wam zrozumieć coś, co cały czas macie przed oczami, ale nie chcecie widzieć. :)

fakir
fakir

Najwyzszy czas wprowadzic opłaty w soboty i niedziele.

A kiedy miasto pomyśli o systemie Park&Ride w okolicy dworca kolejowego, kiedy zacznie myśleć o powiększeniu liczby miejsc parkingowych poprzez budowę podziemnych czy piętrowych parkingów.
Jeśli chcieć zmniejszyć liczbę aut w centrum, należy wprowadzić system parkingów na przedmieściach i zorganizować odpowiednio komunikację, poza tym, mieszkamy tak naprawdę (nie) w Gliwicach, ale w aglomeracji śląskiej, często pracujemy w innym mieście niż zamieszkania, jeśli cała aglomeracja nie wymyśli i nie postawi na system wielkokubaturowch parkingów i synchronicznej komunikacji, zdzieranie kolejnych parkingowych opłat nic nie wniesie, a spowoduje jedyni zapychanie kolejnych wąskich uliczek i być może rozjezdżanie trawników a może i skwerów.

black_horse
black_horse

Nie używaj pojęć abstrakcyjnych dla PM Gliwice i ZDM. Komunikacji nie potrafią zorganizować a co dopiero P&R. Wg Gliwic dobra komunikacja to jedynie nowy autobus. Siatka połączeń, częstotliwość, skomunikowanie to pojęcie nieznane.

Asdf
Asdf

W okolicach dworca PKP jest strefa parkuj i jedź. Polecam podjechać samochodem od strony psb buster. Duuuużo miejsca. Ludzie sami sobie zrobili tam strefę, bo od strony dworca i biprohutu zapomnij o zostawieniu samochodu

Ryszard O.
Ryszard O.

Ciekawy jest zwłaszcza ten fragment z lewej strony trzeciego zdjęcia ilustracyjnego. Po kiego grzyba było projektować chodnik dla samochodów? Nie mogła od razu powstać wyprofilowana zatoczka parkingowa? Chyba, że projektant miał inną wizję niż “Magistrat”. Chyba sławetny skwer na gruzie z dorodnymi drzewami w donicach niedługo podzieli los przedmiotowego chodnika.
A przecież taki duży (nawet jeśli tymczasowy) “parking” marnuje się na terenie po byłej Huty 1 Maja. Nie można się było dogadać z właścicielem?
Parafrazując Zulu-Gulę: Gliwice, to bardzo dziwna miasto.

krzysztof
krzysztof

a to banda z wodzem na czele a teraz radni który się mnie zapytał o zdanie a może kogoś z forumowiczów się zapytał
OSTATNIE WASZE PODRYGI

Mimik
Mimik

Ale dzięki temu wodzowi Gliwice się rozwijają! Porównaj inne miasta!Żal słuchać takich….

Wasz Franek
Wasz Franek

Nieupublicznienie reitingu wskazuje na dramatyczna sytuację (hala Bankrut) finansowa miasta. Czyli poszukiwanie kasy gdzie się da. A ,że niezgodnie z przepisami UE to nieistotne. Przecież przyszłość jest tu !

v2
v2

Prawo jest prawem. Miało być 5 lat darmowego parkowania. Co należy zrobić ? Poinformować odpowiednie władze unijne,że gliwicki kacyk łamie prawo.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@v2. Sami powinniśmy rozwiązywać swoje problemy, na własnym podwórku.

v2
v2

Tak ,ale. Nie tylko “własne podwórko” finansowało DTŚkę. @ Ostatni Sprawiedliwy czyli PiSowska filozofia Kalego

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@v2. Każdą uchwałę Rady Miejskiej można zaskarżyć do Kolegium Odwoławczego w Katowicach ale Ty tego nie wiesz. To jest załatwienie sprawy “na własnym podwórku”.
Myślisz że pieniądze które do nas trafiają z UE to je drukuje UE, czy pochodzą od wpłat państw członkowskich?.
Radzę zapoznać się ze strukturami finansowania projektów w UE a nie robić z siebie ignoranta.

Polak mały
Polak mały

@ Ostatni Sprawiedliwy. Do Unii wstąpiliśmy dobrowolnie. Bez przymusu. Unii czyli stowarzyszenia. Biorąc unijną kasę na DTŚkę godzimy się z zasadami unijnymi dotyczącymi jej wykorzystywania. Godzimy się na przepisy okalające tę inwestycje . Wy tego nie rozumiecie. Wy PiSoludki. Wasze motto to brać . Odwracać się i na Unie sr*ć. Najlepiej wspólnie Z Putinem. Wszak wschód wam bliższy .Prawda ?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Polak mały. Według Twojego rozumowania w PRL przekształciliśmy się także dobrowolnie, wolą narodu, w jawnych i demokratycznych wyborach. Przypomina mi to handlowanie z ZSRR. Wysyłaliśmy do nich statki z ciągnikami, stalą, mięsem, zbożem a w zamian oni brali od nas pociągi z węglem.

rocki
rocki

Polak mały to jeden z tych sowieckich ludków

Jan
Jan

Hipokryzja Gliwickich urzędników sięga zenitu. Tłumaczyli konieczność wprowadzenia opłat jako zmuszenie kierowców do efektywniejszego korzystania z miejsc parkingowych, jakby kierowcy przyjeżdżali do centrum na złość urzędnikom i jak zapłacą to im ta złośliwość minie. Przecież na pewno nie muszą tu przyjeżdżać i przez czystą złośliwość zostawiają tu swoje auta. Poczym miasto wydało więcej kart mieszkańca niż jest płatnych miejsc parkingowych w strefie. Więc miejsc w strefie jest tylko tyle ilu mieszkańców pracuje poza centrum. Miasto nie zrobiło nic aby w jakikolwiek sposób ułatwić zrezygnowanie z auta ani aby móc to auto gdzieś nawet za opłatą zostawić. Nawet rower miejski nie… Czytaj więcej »

Michal
Michal

Jedno pytanie….gdzie parkuje w Gliwicach pan prezydent I jego zastepcy? Przyjezdzaja komunikacja miejska, autem placac za parking czy moze maja swoje sluzbowe miejsce parkingowe pod urzedem miasta?

Obserwatore gliwicjano
Obserwatore gliwicjano

Frankiewicz parkuje pod dębem rabusia Robina Hooda . Swoista to symbolika

Aga
Aga

Frankiewicz musi odejść.

"Chłopi"
"Chłopi"

Odejść ? A w życiu ! Jak z Jagną postąpić

Frank
Frank

Buraczane urzędasy zamiast pracować na rzecz swoich podatników to operdalajom sie szukając jak łudupić jeszcze bardziej i wyssać kase. Buraki banda stado.

Xsenofob
Xsenofob

Tam, gdzie nie ma znaku poziomego P-18 nie trzeba płacić.
Jest wyrok sądowy. Kto płaci – łamie prawo :-)

Widziane z Gliwic.
Widziane z Gliwic.

Oczywiste.

Ja nie płacę i nie dlatego mnie nie stać. My mamy przestrzegać prawo i tak samo administrator gliwickich ulic, czyli ZDM. Niech maluje znaki poziome P-18

ja
ja

Malowanie bruku na Starym Mieście? Po to, żeby było jeszcze brzydsze? Dajcie sobie siana z tymi pasami i zacznijcie płacić.

AMF
AMF

Wprowadzić zakaz parkowania i od razu będą skamleć o możliwość zapłacenia.

black_horse
black_horse

Znaki pionowe też szpecą. Jak tak bardzo ci przeszkadzają złóż wniosek o ich usunięcie. Prawo jest prawem i jak sie chce pobierać na bruku opłaty to mają być narysowane pieprz@3e białe linie. A po wrażenia estetyczne do teatru jakiegoś dobrego.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Xsenofob. Płatne miejsca parkingowe powinny być wyznaczone znakami pionowymi i poziomymi. Kto pobiera opłatę wbrew obowiązującym przepisom, łamie prawo.

Jan
Jan

Ten kto płaci mimo braku znaku P-18 jest naiwny, nie zna przepisów, ale nie łamie prawa. Łamie prawo ten, kto w takiej sytuacji pobiera opłaty.

Michal
Michal

Jak ktos dojezdza z jakiegos zadupia do pracy to o jakiej rotacji my tutaj mowimy? Najlepiej postawic parkomat I kasowac kase bez jakiejkolwiek alternatywy dla zwyklych ludzi pracy. Dlaczego nie zrobia 2, 3 parking poza centrum z darmowa komunikacja co 10 min? To takie proste rozwiazanie powszechnie stosowane na zachodzie. U nast to tylko sie da parkomat postawic I udawac ze problem rozwiazany!

gliwicjus
gliwicjus

Oj jak musiał ten darmowy parking kłuć w oczy naszych władców, oj jak bardzo!

PIS
PIS

Pod UM codziennie te same setki samochodów przez cały dzień na bezpłatnych zezwoleniach. Pod spółkami miejskimi to samo. Dlatego mam propozycję: zagłosujmy na dobrego gospodarza, Frankiewicza.

Beton
Beton

Drodzy Radni – bezradni Kolejny raz dzięki możliwości wypowiedzenia się na tym forum chciałbym Wam serdecznie podziękować. Jak widać, nie czytacie forów internetowych, nie słuchacie tego co mówią mieszkańcy miasta, nie macie swojego zdania, tylko robicie co Wam się każe. Krótko mówiąc toczy Was ta sama zaraza co Waszych mocodawców. Chyba zapomnieliście przez kogo zostaliście wybrani i czyje interesy, za czyje pieniądze reprezentujecie. Każda Wasza uchwała w drażliwej kwestii, takiej jak opłaty za śmieci, wodę, rozszerzenie strefy parkowania, nadawanie nazw ulicom itp. zostaje uchwalona na niekorzyść mieszkańców. Jak chcecie zapracować na kolejny mandat radnego? Jak dla mnie dyskwalifikujecie się sami… Czytaj więcej »

Stanisław
Stanisław

Jakby pojechali do Jaworzna to by dostali zawału widząc jak kapitalnie funkcjonuje komunikacja miejska.

asdf
asdf

Żeby wiedzieć jak działa komunikacja miejska, to trzeba najpierw z niej skorzystać. Patrząc na wszystko zza szyby swojego auta nie da się poczynić żadnych obserwacji ani wyciągnąć żadnych wniosków. Trzeba wysiąść z tego auta i wsiąść do autobusu, a tego oni nie zrobią.
Zresztą w Gliwicach funkcją radnego jest zawsze zgadzać się z Frankiewiczem. Ich nie stać na własne zdanie, nie mają żadnego “kręgosłupa” i siły woli. Więc jak Frankiewicz mówi, że jest ok, to oni w to bezgranicznie wierzą. I nie sprawdzą nigdy czy tak jest faktycznie.

Grzegorz
Grzegorz

Decyzja we czwartek a prace przy zasilaniu parkomatów już miesiąc wcześniej się rozpoczęły . Jaka firma inwestuje bez gwarancji zwrotu ? Wygląda na ustawione głosowanie radnych CYRK I TYLE

owsik
owsik

Niewdzięcznicy ! Nie rozumiecie ,że pan prezydent łamie przepis unijny dla nas.

Pinokio
Pinokio

Znowu koniec czegoś. Więc kłamią w haśle Gliwice przyszłość jest tu

śledź
śledź

To za mało. Należy do maksimum podnieść opłaty za parkowanie i wprowadzić nowe, za wjazd do centrum. Podobno Gliwice gonią jakąś przyszłość. Zacznijmy od współczesnych standardów.

A przy końcu stref płatnego parkowania istne eldorado pod moim blokiem zaparkować można tylko tam gdzie jest wielka tabliczka że grozi mandatem chociaż i to czasem nie wystarcza

frankiewicz odejdz. tylko doić kierowców

Leopold
Leopold

A już myślałem, że malują prawidłowe oznakowanie, a to tylko parking nad dtś

Ad
Ad

Ten Jarzębowski to jest jednak prawdziwy…

gliwiczanin
gliwiczanin

Na każdym kroku banda Frankiewicza chce wydoić z nas pieniądze. Nie możemy sobie na to pozwolić. Za nie długo Frankiewicz będzie pobierał opłatę za przejazd drogami miejskimi. Jeśli w porę mieszkańcy się nie zbuntują to machina urzędnicza pójdzie daleko do przodu, by uprzykrzyć życie obywatelom. W tegorocznych wyborów musimy wziąć to pod uwagę.

HAL
HAL

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA…. miasto-parking.

Mielec
Mielec

Doić i strzyc gliwickich debilli i kret ynów!
Taka jest właśnie kara za wybieranie pospólstwa w rzekomo wolnych wyborach.
Jesteście idiotami. Wybieracie sobie cfaniaków, którzy was dym mają na każdym kroku. A wybieracie ich bo obiecują wam jakieś ochłapy i to jeszcze opłacone z waszej kieszeni.
Jak to dobrze, że zrzekłem się obywatelstwa tego waszego pseudokraiku, was mogą uratować tylko rozbiory.

Poko
Poko

Redakcja czyta czasem komentarze?? Ten to przegięcie.!!!

Je banany
Je banany

Czyta. Dlatego ma więcej lajków niż Twój :)

Beton
Beton

Czyta, bo część niezwykle górnolotnych wypowiedzi Mieleca została usunięta.