Sutenerzy wykorzystywali ciężką sytuację kobiet. Policja weszła jednocześnie do wielu mieszkań

Od początku 2017 roku policja kryminalna rozpracowywała grupę zajmującą się stręczycielstwem. Podejrzanymi w tej sprawie okazali się 39-letnia kobieta, jej 36-letni partner oraz 60-letnia matka.

Jak udowodniono, wszystkie te osoby czerpały zyski z nierządu. Zostały zatrzymane przez gliwickich policjantów jednego dnia, podczas zmasowanej, zsynchronizowanej i rozpisanej na kilkudziesięciu funkcjonariuszy akcji.

„Przedsiębiorczej rodzince” przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw, za które grozi 5 lat pozbawienia wolności. Na poczet grożących kar zabezpieczono mienie o wartości kilkuset tysięcy złotych.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Rodzina zajmowała się sutenerstwem na znaczną skalę. „Biznes” rozwinięto na terenie trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego.[/perfectpullquote]

Podejrzani uczynili sobie z procederu stałe źródło dochodu. Śledczy szacują, że mogli wzbogacić się nawet o kilkaset tysięcy złotych. Z uwagi na hermetyczność tego typu środowisk sprawy zawsze należą do trudnych. Gliwiccy kryminalni pracowali nad tą konkretną kilka miesięcy. W tym czasie udało się zebrać mocne dowody przeciwko organizatorom procederu. Przypieczętowaniem policyjnej roboty było równoczesne wejście do kilkunastu mieszkań, należących bądź będących we władaniu rodziny.

W akcji udział wzięło kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Przesłuchano już wielu świadków, w tym kilkanaście kobiet, których trudną sytuację materialną wykorzystywali sutenerzy. Podczas przeszukań zabezpieczono środki płatnicze w gotówce polskiej, zagranicznej oraz kryptowalucie.

Decyzją prokuratora zablokowano środki pieniężne podejrzanych, wydano postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym, polegającym na zakazie zbywania i obciążania nieruchomości należących do zatrzymanych.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Łączna wartość zabezpieczonego mienia przekracza pół miliona złotych.[/perfectpullquote]

Podejrzani znajdują się obecnie pod dozorem policji, musieli wpłacić poręczenia majątkowe, mają zakaz opuszczania kraju oraz stałego miejsca pobytu, a co również istotne – zakaz prowadzenia dalszej działalności, polegającej na czerpaniu korzyści z uprawiania nierządu przez inne osoby, w tym poprzez udostępnianie im wynajmowanych mieszkań. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gliwice – Wschód.

(żms)/KMP Gliwice