Swastyka i wulgarne bohomazy pojawiły się na “mostku miłości”. Pod okiem kamer

Ktoś popisał farbą w sprayu murki na tzw. Mostku miłości w ciągu ulicy Leona Berbeckiego. Miejsce znajduje się w zasięgu monitoringu miejskiego.

System kamer w Gliwicach rozrośnie się w tym roku do ponad 400 sztuk rozlokowanych w różnych częściach miasta. Niedawno nowe urządzenia pojawiły się w rejonie Alei Przyjaźni. Na ulicy Wybrzeże Wojska Polskiego istnieją już od pewnego czasu.

Ich instalacja miała podnieść bezpieczeństwo mieszkańców. Przy ustalaniu sprawców przestępstw w oparciu o obraz zarejestrowany przez monitoring – rzeczywiście się sprawdzają. Policja rozwiązała w ten sposób niejedną sprawę kryminalną odtwarzając nagrania post factum.

Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy doszło do wandalizmu. Najprawdopodobniej w ciągu ostatnich dni, więc nagrania przechowywane są w systemie Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Policja mogłaby więc podjąć próbę ustalenia sprawcy.

Dostęp do nagrań oraz podglądu na żywo mają uprawnieni pracownicy ŚSM, strażnicy miejscy, dyżurni na komisariatach policji, a także operatorzy z Centrum Ratownictwa

– wyjaśnia Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy ŚSM.

– Śląska Sieć Metropolitalna odpowiada tylko za samą infrastrukturę teletechniczną monitoringu miejskiego – dodaje Kopeć.

Nie istnieje natomiast w Gliwicach centrum monitoringu z prawdziwego zdarzenia, gdzie wyznaczeni tylko do tego zadania pracownicy na bieżąco przez całą dobę śledziliby obraz z kamer.

To nie pierwsza dewastacja mostku. Cztery lata temu wandale pomazali te same murki, napisy zostały usunięte dopiero po kilku miesiącach i naszych dwukrotnych publikacjach. Miejmy nadzieję, że teraz służbom zajmie to mniej czasu.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ja
ja

Ehh… Na temat jakości owego monitoringu już nawet nie trzeba nic mówić. Za kilka dni się okaże, że kamera nie działała akurat albo policja poprosi o pomoc w zidentyfikowaniu bezkaształtnej masy przypominającej człowieka po obrazie z ów super mega nowoczesnej kamery jeszcze nowocześniejszego monitoringu. Żeby było bezpieczniej!

imię jego dk44
imię jego dk44

Rozeznałem naprędce rynek kamer i monitoringu CCTV. Duży udział w rynku mają tanie atrapy kamer. Taka imitacja obiektywu i dioda świecąca: https://allegro.pl/kategoria/telewizja-przemyslowa-atrapy-67192?order=m

Wasz Franek
Wasz Franek

DOMAGAM SIĘ UKARANIA…..PRACOWNIKA (ów) UM ,który przez ponad rok “rozpatrywał ” rynek farb antygrafitti. Rozpatrywał po ostatnim pomalowaniu tego mostu przez bandytów.Rozpatrywał i jak widać nie rozpatrzył.Więc winien jest niekompetencji,leserstwa lub zaniechania.

Pro memoria
Pro memoria

Szanowna Redakcjo ! Chciałbym sprostować nieścisłość w Waszym materiale.Chodzi o trzy ostatnie linijki tekstu.Otóż bohomazy nie zostały zamalowane po kilku miesiącach lecz po ponad jednym roku od daty ich powstania.Pozdrawiam.Stały czytelnik.

Analityk
Analityk

Wandalizmu nie popieram ale….Dziękuje wandalowi za obnażenie całkowitej nieskuteczności czegoś co nazwano miejskim monitoringiem.Dzieła smarowoza ,ich nabazgranie nie trwały tyle co zwalenie kupy przez psa lub zawieszenie kłódki na “rura mostku” Dziękuje wandalowi za obnażenie kłamstw Pani J.J Stiborskiej na temat farb antygrafitti.Chyba jednak rozpatrzono jak widać w tym przypadku rynek farb prografitti. To tyle. ………A teraz o wandalu .Powinno się go ścigać dzień i w nocy.Do skutku. Tajemniczą Zochę uwidocznił na wielu gliwickich elewacjach gliwickich budynków posiadających kamery monitoringu np.wieżowiec przy ul Gruszczyńskiego.Wandala złapać .Surowo ukarać.

silverariel
silverariel

Bardzo proszę uprawnionych pracowników ŚSM, strażników miejskich, dyżurnych na komisariatach policji, a także operatorów z Centrum Ratownictwa: wykorzystajcie swoje możliwości, niech stoi wandal w samych majtach przykuty do barierki mostu i świeci oczami….i to wcale nie jest nawoływanie do linczu!!!!

heli1b
heli1b

“Nie istnieje natomiast w Gliwicach centrum monitoringu z prawdziwego zdarzenia, gdzie wyznaczeni tylko do tego zadania pracownicy na bieżąco przez całą dobę śledziliby obraz z kamer.”
Pozwolę wydać z siebie małe pytanie. ŻE CO ?!!! Nowy budynek, monitorownia rodem z CIA, stado gapiących się w te monitory i naciskających guziczki i śmiecie twierdzić, że w Gliwicach nie istnieje centrum monitoringu z prawdziwego zdarzenia?

heli1b
heli1b

A swoją drogą, ciekawe ile lat tym razem, przepłacani z naszych podatków pracownicy spółek miejskich będą rozeznawali rynek środków anty graffiti, które jak już wszyscy wiemy są obłożone wyjątkowymi obostrzeniami w zakresie możliwości ich stosowania. Rynek się zmienia. Wymyślają coraz to nowe obostrzenia i całą robotę trzeba będzie zaczynać od nowa.

ORMO
ORMO

Dla Policji robota łatwa lekka i przyjemna.Jeśli Zocha ładna jest..Zocha konfident .Oraz drugi napis. Zocha rozmawia z psami mówi wiele.Daje trop.Sprawdzcie tam na komendach Zochy konfidentki,ale rozmawiające nie zaś donosy piszące.Zapytajcie o dane jej przyjaciela.I macie sprawcę.Tak pracowano kiedyś .Kiedyś kiedy naciąganie statystyk o wykrywalności było niepotrzebne.

Urko
Urko

“Dostęp do nagrań oraz podglądu na żywo mają uprawnieni pracownicy ŚSM, strażnicy miejscy, dyżurni na komisariatach policji, a także operatorzy z Centrum Ratownictwa ”

I wykorzystują nagrania z okolic skrzyżowań w celu nakładania mandacików za brak kierunkowskazu przy “nakazanym ” skręcie w prawo . Z autopsji. Szukanie , przez publikacje w necie , zakapturzonych gnojków , to zawsze kłopot . Bo może okazać się , że gość ma brata bliźniaka , albo sąsiada ma taką samą bluzę …..

heli1b
heli1b

Zgadzam się, że wykorzystywanie całej tej “machiny” do mandatowania za brak kierunku jest śmieszne.
Ale za brak sygnalizacji zamiaru skrętu mandat się należy. O tym że kierunek jest, jak to napisaleś,”nakazany” wiesz Ty, a kierunkowskaz jest dla tych, którzy niekoniecznie muszą wiedzieć, czy coś jest nakazane, lub w jakimś stopniu oczywiste z Twojej pozycji. Każdy uczestnik ruchu (pieszy na przykład) podejmuje decyzje w oparciu o zebrane, czasem w ułamku sekundy, “informacje” i nie ma czasu/ochoty na głębszą analizę. Informacja powinna być jasna, widoczna i czytelna.

Urko
Urko

Pełna zgoda. Masz rację. Mandat zapłaciłem . Równo stówkę . Dla jasności: to był listopad ub. roku . 2.30 w nocy . Środa . Stówkę dlatego , że przemiłemu policjantowi z WRD było głupio

Łu Rutkowski

Szczerze wątpie. Część elewacji w mieście informuje o “Makocie”, większość z tych napisów pod czułym okiem kamer DTŚ, zamazano stare pojawiły się nowe.

Maciej Affanasowicz

A jak wandale zawieszają kłódki i obciążają most, który ma inną nośność przewidzianą to jest ok? :-P

Agnieszka Skarbińska

Co to za porównanie? Ci “wandale” mają zgoła inne intencje od gno*ków, którzy wyżywają się na murach. Jeśli kłódkę zawieszoną przez zakochanych młodych ludzi porównujesz ze swastyką, to albo kiepski z Ciebie żartowniś, albo masz kosmiczne poczucie estetyki.

Maciej Affanasowicz

Tak, mam kiepskie poczucie humoru! A jeśli chodzi o swastykę to oczywiście najgorszy z możliwych symboli do malowania na murach!!

Wojciech Czerniawski

Ale jak będę szedł tym mostem i jebnie to będziesz mnie ratować Agnieszka? No bo przecież co tam 500 kłódek, jedna w tą czy tamtą, szczeniacka zabawa bezmyślnych małolatów i tyle, zgadzam się z Maciejem.

Serce
Serce

@Wojciech Czerniawski. Nie martw się most od tych kłódeczek i kłódek nie EBnie. Są to malutkie kłódeczki jak i uczucia które je łączą. Wierz mi, ten mostek nie wytrzymałby ciężaru “prawdziwego” uczucia bo do tego potrzebna by była kilkuset tonowa kłódka. Taki ciężar jest w stanie unieść jedynie szlachetne serce. I w sercu nosi się te prawdziwe uczucia. Nie na pokaz, na moście jako kłódka lub na fb.

Maciej Affanasowicz

Tyle że to jest stały nacisk a nie chwilowy… nie ma to znaczenia?

Agnieszka Skarbińska

Maciej Affanasowicz Człowieku, po pierwsze tam nie ma pięciuset kłódek, a po drugie żadna z nich nie waży nawet pół kilograma. Po trzecie ciężar jest równomiernie rozłożony, można to porównać do dołożenia po obu stronach jednego poprzecznego elementu barierki. Most jebnie? Ja rozumiem, gdyby o coś takiego martwiła się jakaś 80-latka z demencją i Alzheimerem…

Maciej Affanasowicz

No i patrz znów nie zrozumiałaś mojego sarkazmu… to albo z Tobą jest coś nie tak albo ze mną tym że ja się dobrze czuje!

Agnieszka Skarbińska

Maciej Affanasowicz Szukam tego sarkazmu, szukam i szukam, a jakoś go nie znajduję – widzę raczej próbę wytłumaczenia, jak dorosły człowiek (Wojciech, który wypowiadał się wcześniej), mężczyzna, może pierniczyć takie farmazony ;-) No chyba że on też jest taki “sarkastyczny” jak Ty.

Maciej Affanasowicz

Mężczyźni z definicji pierniczą farmazony! Nie wiedziałaś?

silverariel
silverariel

Piątka za dystans do siebie:)))

Wojciech Czerniawski

Myślę że jestem nawet bardziej choć nie znam kolegi Macieja więc się spierać nie będę. Wqrwiaja mnie te kłódki i tyle :)

Sebastian Piontek

To rozetnij te kłódki i wyrzuć do kosza na odpady metalowe :D haha. To nie jest kładka z drewna nad górskim potoczkiem :D

Wojciech Czerniawski

Mam lepsze rzeczy do roboty

Agata Bielak

Wojciech Czerniawski a to nie tylko ciebie :) mi się poprzedni most bardziej podobał

Daniel Stanisław Porębski

“§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.”
Ścigać z tych paragrafów. Również tych którzy propagują ideologię i ustrój komunistyczny.

AMF
AMF

Ten ustrój komunistyczny (i zwierzchnictwo kremla) ma się dalej dobrze o czym choćby świadczą te paragrafy.

ja234
ja234

No tak, mają kamery do inwigilacji….znaczy się dla “bezpieczeństwa”, ALE w sumie nie ma komu patrzeć w monitory, nagrania są, ale jednak ich nie ma. Centrum monitoringu niby jest ,ale jednak też go nie ma.

Podpowiem służbom jak wyglądać ma akcja, gapiący się w monitor ZAUWAŻA zdarzenie, NATYCHMIASTOWO wysyła patrol, policja zatrzymuje wandala.

NIC w tym mieście nie jest robione porządnie i przemyślnie,praktycznie wszystko jest wykonywane byle jak i na odwal się.

Na cholerę te kamery, skoro za parę dni policja będzie prosiła o pomoc internautów.

Sylwia Nowak

Polak w Polsce i takie dzieła. Złapać, zamknąć i kazać czytać literaturę na temat, aż rozum wróci.

Kinga Kruczyk

Monitoring nie załatwi spraw które leżą po stronie stróżów prawa i porządku. Kamery nie zwalniają z odpowiedzialności i jakości pracy tych służb. Ten system ma wspierać, a nie wyręczać z pracy mundurowych. I dobrze że są kamery!

Alex
Alex
Nie istnieje natomiast w Gliwicach centrum monitoringu z prawdziwego zdarzenia, gdzie wyznaczeni tylko do tego zadania pracownicy na bieżąco przez całą dobę śledziliby obraz z kamer. To ja tu czegoś nie rozumiem: Dnia 8 sierpnia 2011 szanowna Redakcja napisała artykuł: Tak wygląda monitoring w Gliwicach. Byliśmy w samym centrum CRG (TV) – To takie serce miasta w zakresie bezpieczeństwa – tłumaczy Tomasz Wójcik, komendant Centrum Ratownictwa Gliwice. Byliśmy z kamerą w samym centrum CRG, w miejscu, gdzie pracują dyspozytorzy służb ratowniczych. Wszystko co się wiąże z bezpieczeństwem, z reagowaniem i ratownictwem jest obsługiwane właśnie przez ludzi pracujących na tej sali…… Czytaj więcej »
Artur Szarek

No proszę, a jak bym szedł z piwem mandat gwarantowany…

otograficznybłąd
otograficznybłąd

a to jakaś nowa konkurencja? Chód z piwem? Ma się nie wylać

Ewa Chorzowianka

Jaką karą zagrożony jest taki czyn i czy uwzględnia ona możliwość odmalowania ścian przez sprawców?

xmal9
xmal9

teoretycznie kara to mandat oraz odmalowanie ścian. Ale patologia rodzice na zasiłkach dizecko to patologia wiec jest umarzane. dlatego ganiania za patologią nie ma sensu bo itak za nic nie odpowiadaja w koncowym rozrachunku bo nie mają z czego nie chce lub mają na to wy…ne

imię jego dk44
imię jego dk44

to nie konfident, to sygnalista ….(ze zlikwidowanej kopalni)

Ampuła
Ampuła
– Dzzzzyń… Dzyyyń… – Kto tam? – Policja! Proszę otworzyć – Aha okej, sie robi… Panowie wejdą – Dzień dobry. Przodownik Walery Nepomucen z Trąbczyńskich Pęczak – Tak? A o co chodzi? – My do pana Zochy. Albo Zocha… Czy to pan, lub czy przebywa tutaj taki? – Zocha… Zocha to ja jestem dla nie każdego… O co chodzi? – Czyli mamy przyjemność z panem Zochą, tak? A jak wolno spytać. to… – No? – …to ma pan Zocha na nazwisko, no bo chyba nie na imię co nie, hehe? – A co, na domofonie nie było? Mam pokazać dokumenty?… Czytaj więcej »
ja234
ja234

Wieszanie kłódek na moście powinno być zakazane.
Jest to śmieszne i infantylne.

Serce
Serce

@ja234 – Walentynki też są śmieszne i infantylne. Ukochanej osobie okazuje się swoje uczucie każdego dnia.

xmal9
xmal9

ktoś powinien za to odpwiedziecie – jednak stiborskie,pendzialki i i inne jak zawsze odpowiedzą to nie nasza sprawa, analizujemy, przyglądam się itp
A jakby kogoś napadli i bili pod tym monintoringiem to zatłukli by kogoś i nikt by tego nie zobaczyl.
Tych wandali byc moze uda sie ując bo sprawa została nagłośnona i będą chcieli pokazać że tylu milionow złotych nie wyrzuli w błoto. Jednak poweiedzcie mi ile elewacji jest niszczonych i te sk…. pozostają bezkarni.

OZ
OZ

W Londynie jest ponad 4000 kamer i podobnie… nikt się w nie nie gapi na bieżąco! Tylko jak jest potrzeba. Sprawdźcie, a nie drzyjcie japy! Sami najmądrzejsi! Sami fachowcy!

ers
ers

O, patrzcie, to prawdziwi patrioci napisali! Ci z tego marszu w Warszawie! Należy to koniecznie zabezpieczyć, zakonserwować i zachować dla potomności.

Alon
Alon

Lepiej być patriotą niż PARÒWĄ….

ja234
ja234

@Alon masz jakąś manię, kompleks z tą parówą czy jak…

Śpikol ale narodowiec
Śpikol ale narodowiec

TO NIE MY ! TO ONI.Swastykę (symbol szczęścia) namalowali przybyli do Gliwic z Indii emigranci

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ers. Masz na myśli patriotów z Werwolfu? Ich w Warszawie na pewno nie było.

AMF
AMF

Aj tam, oni przecież pokazywali halt Adolf halt!

Zygfryd Zapała
Zygfryd Zapała

No ten Zocha coś popularny gościu na mieście jest:) Tak to jest jak z ucha się wali ..

złotozło
złotozło

Kolejny przestępca z “zasadami” się odezwał. Ukraść można albo pobić ale żeby mieć odwagę za to odpowiedzieć to już nie. To wtedy wszyscy źli i niedobrzy a ten przestępca to przecież taki fajny i z zasadami. Ja bym dał medal temu ZOCHA

xmal9
xmal9

doszlo do tego że ten kto powie o tym kto ukradł, napadł, pobił niewinnego donosi na policje jest gorszy niz ten sk…n który jest zły. Patologia to ma swoje zajeb… e zasady. nie mozna donosic bo zlo ma zwyciężyć

Zygfryd Zapała
Zygfryd Zapała

Dokładnie jak w temacie . Się taka parówa rozpruje i potem jeszcze gorszy syf się robi.