Święto 11 listopada w Gliwicach. Uroczyste obchody rozpoczną się mszą w katedrze, później przemarsz

11 listopada obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w gliwickiej katedrze odbędzie się msza św., później nastąpi przemarsz na plac Piłsudskiego.

 
Tego dnia świętujemy wydarzenia z 1918 roku, gdy po 123 latach Polska wróciła na mapę świata.

Droga Polski do niepodległości nieodłącznie wiąże się z zakończeniem I wojny światowej. 11 listopada 1918 roku we francuskim Compiègne zawarto rozejm pieczętujący klęskę Niemiec na wojennych frontach. Tego samego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich. Państwo polskie odrodziło się po wielu latach zaborów, mimo że przebieg granic państwowych nie został jeszcze oficjalnie ustalony.

W Gliwicach obchody rozpoczną się o godzinie 12:30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po liturgii uczestnicy obchodów przejdą na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie około godziny 14:00 zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska.

Około godziny 14:50 w parku Starokozielskim zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu.

Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.

Zwieńczeniem Narodowego Święta Niepodległości będzie wieczór w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57). O godzinie 18:00 wystąpi zespół Impressja. Muzyka z filmowych adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza i Józefa Kraszewskiego w połączeniu z historycznymi obrazami Jana Matejki i Wojciecha Kossaka stworzą niesamowity, muzyczno-malarski klimat Narodowego Święta Niepodległości.

(żms)/UM Gliwice
fot. Mosquidron, 24gliwice.pl

54 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Bo to Polska właśnie
11/11/2022 08:36

Wy, komentujący okazalibyście jakieś śladowe oznaki patriotyzmu dopiero, jakby wam bomby na głowę spadały. Póki śpicie we własnych łóżkach a ciepła woda leci z kranu, to rozdziawiacie te japy wylewając z nich jadowite kocopoły, ale jak przyjdzie co do czego to większość z was żałosnych, maluczkich, tchórzy, klawiaturowych bohaterów, jako pierwsi zameldujecie się z walizką na granicy. Żałosne małe trolle o ujemnym morale.

Urko
11/11/2022 09:25
W odpowiedzi na  Bo to Polska właśnie

Patriotyzm polega na znajomości wierszyka „Kto ty jesteś?”, na staniu na baczność pod pomnikami w czasie akademii „ku czci” ? Na bezrefleksyjnym, synchronicznym klękaniu w czasie mszy „za ojczyznę”? Na wrzeszczeniu „Bóg, Honor, Ojczyzna”, paleniu rac i machaniu rąsiami w tradycyjnym rzymskim salucie na warszawskim stampede ? Kurde . Jakoś tak wewnętrznie czułem, że żaden ze mnie patriota… I nawet jeśli zerwę się w nocy i zamelduję się na granicy z walizką jako pierwszy , to pewnie zobaczę jak przejściem dla VIP-ów przemykają ci, co w TVPis najgłośniej darli gęby o miłości do ojczyzny i odmieniali słowo „Polska ” przez… Czytaj więcej »

Artur
11/11/2022 11:47
W odpowiedzi na  Urko

W samo sedno.

Corcy
11/11/2022 12:48
W odpowiedzi na  Urko

Widzisz the bilu ile masz minusów?

Urko
11/11/2022 18:28
W odpowiedzi na  Corcy

Ja się dziwię , że tylko tyle mój ty geniuszu. To oznacza, że inni forumowi prawicowi geniusze, kompletnie zaspali. No cóż , zmuszony chyba będę zachować się jak prawdziwy Polak i normalnie złożyć donos w sprawie waszego nieróbstwa . Do innego polskiego Polaka o staropolskim nazwisku Szefernaker. A byłby, zapomniał. Heil Bąkiewicz !

AndrzejD
12/11/2022 10:37
W odpowiedzi na  Urko

@Urko …swoją drogą, ciekawi mnie bardzo co te prawackie deficyty intelektualne chcą osiągnąć tym minusowaniem ?

Urko
12/11/2022 20:07
W odpowiedzi na  AndrzejD

Nie mam pojęcia . Od znajomego Wallenroda w ich szeregach słyszałem , że skończyła się im kasa z centrali na głupawe jednozdaniowe posty (coś ich mało ostatnio) a za „łapkę” płacą im 10 groszy od sztuki. A może im wydaje się, że w ten sposób zniechęcą mnie do pisania ? Szczerze? Mam to w dudzie.

WRD
12/11/2022 21:55
W odpowiedzi na  Urko

Bo teraz w modzie jest machanie flagą i klękanie, a najlepiej dwiema flagami. Bo wolno Ci być tylko tym z lewa lub tym z prawa. Własny rozum jest fuj, fee. Bo jeszcze wymyślisz coś takiego co nie spodoba się tym mądrym i prawym ( inaczej ).

brak slow
12/11/2022 23:42
W odpowiedzi na  Urko

tak jarek zadzwonił do USA żeby CIA pomogło zniszczyć mega opozycje z malutkiego portaliku, ego większe niż u walesy.

Urko
13/11/2022 07:06
W odpowiedzi na  brak slow

Yyyy,,,,,,Miałeś na myśli Jarosława K. aka „Polskęzbaw” ???? Zadzwonił ? Z tej swojej „prostej komórki” ??? :-):-):-) I co? W jakim języku z nimi rozmawiał ??? :-):-) I o czym ??? O preferencjach wyboru płciowego 12 letnich dziewczynek? (Ehhh,,, te Wadowice ewidentnie nie służą psychice starszych ludzi)
BTW, W normalnym kraju po takim tekście gość o nierozpoznanym życiu intymnym miałby od wczoraj „shaltowany” komputer, kipisz na kwadracie i służby dyszące mu w kark. Ale to nie jest normalny kraj a gość jest w stanie samodzielnie użyć laptopa jedynie w charakterze podstawki pod kuwetę.

Uderz w stół ...
12/11/2022 22:11
W odpowiedzi na  AndrzejD

Zastanawiaj się dalej, ale jak widać po twojej reakcji, cel osiągnęli.

brak slow
12/11/2022 23:39
W odpowiedzi na  AndrzejD

A nie przyszło wam do głowy, ze może zwykłym ludziom po prostu nie podobają się te banialuki i je minusują?

stary dziad w eterze
11/11/2022 19:28
W odpowiedzi na  Corcy

Dziwi Cię to? Pisowskie farmy trolli np. od Dworczyka nie śpią.

paranoja
11/11/2022 20:43
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

to reptylijanie i ufo się na was uwzięło, na zleceni pis :)

Janek
11/11/2022 09:30
W odpowiedzi na  Bo to Polska właśnie

W sendo!

Bubu
12/11/2022 08:10
W odpowiedzi na  Janek

„W sendo!” tjaaaa… :)

Ampuła
11/11/2022 10:14
W odpowiedzi na  Bo to Polska właśnie

Gdyby mi rząd PiSocjalizmu katolickiego wypłacał choćby jeden milion złotych rocznie – a to jest tanio przy stawkach takiego Bąkiewicza – za żarliwe manifestowanie patriotyzmu według scenariusza mszalno-marszowo-martyrologicznego, dorzuciłbym jeszcze od siebie półgodzinne przemówionko.
A co do granicy, to jestem kategorycznie pewny, że w Godzinie Zero i tym razem najpierwsi przekraczać ją będą rządowi partyjniacy w śmigłych kolumnach i Rydz w pancernej limuzynie.
Od bezimiennego bezdomnego bezrobotnego.

AndrzejD
11/11/2022 10:20
W odpowiedzi na  Bo to Polska właśnie

Jak państwo polskie wykaże śladowe oznaki doceniania mojej pracy i płacenia tutaj podatków, to wtedy się zastanowię nad patriotyzmem. Na razie to pod rządami PISowskich złodziei polska okrada mnie na masową skalę. Dla tego rządu bardziej liczy się menel któremu można dać socjal niż ludzie którzy cieżko pracują. Tak masz rację – zanim bomby spadną mi na głowę, to za 3h będę za granicą jak najdalej od tego bajzlu.

Zdzichu
11/11/2022 11:03
W odpowiedzi na  AndrzejD

Nie zwlekaj, s***j już dziś.

AndrzejD
11/11/2022 19:34
W odpowiedzi na  Zdzichu

@Zdzichu
Nie ty gołod.upcu będziesz mi mówił co mam robić.

Pawel
11/11/2022 11:47
W odpowiedzi na  Bo to Polska właśnie

Po co te obelgi?. Wszyscy jesteśmy Polakami, szanujmy się, nie kłóćmy o wszystko , bądźmy razem, przynajmniej w Dniu Niepodległości

1772-1939
11/11/2022 13:41
W odpowiedzi na  Bo to Polska właśnie

To są bujdy na resorach i paranoiczne projekcje. Zgodnie z tradycją polskich patriotow to tzw. elity, rządzący i generalicja pierwsze uciekają z napadniętej Polski. Tak było i będzie.

wiesław
11/11/2022 14:49
W odpowiedzi na  Bo to Polska właśnie

Myślałem, że właśnie dzisiaj, 11 listopada. wypowiemy wojnę Federacji Rosyjskiej, Byłaby to dziejowa sprawiedliwość.

stary dziad w eterze
11/11/2022 19:22
W odpowiedzi na  wiesław

Nawet z nimi nie graniczymy, Kaliningrad należy do Czech.

stary dziad w eterze
11/11/2022 19:19
W odpowiedzi na  Bo to Polska właśnie

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie czy jest czego bronić? Tego państwa ukręconego z kartonu i stolca? Tu trzeba zaorać i postawić na nowo od podstaw.

404
12/11/2022 07:46
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

Właśnie przez taką postawę onuce dostają w*****ol, a przez postawę zupełnie przeciwną amerykanie rozdają karty na świecie.
Przypomina się powiedzenie.
„Dlaczegoś biedny? Boś głupi. Dlaczegoś głupi? Boś biedny.”

Urko
12/11/2022 09:03
W odpowiedzi na  404

Cudne przysłowie. Warto było przypomnieć. Pozwolę sobie na parafrazę.
„Dlaczegoś biedny? Bo głosowałeś na jedyną słuszną partię. Dlaczegoś głupi? Bo głosowałeś na jedyną słuszną partię .”

stary dziad w eterze
12/11/2022 12:39
W odpowiedzi na  404

Warto pamiętać, że „BOŚ” to taki bank.

MAS
07/11/2022 10:02

Czemu od X lat program obchodów 11 listopada w Gliwicach nie zmienił się choć troszeczkę? Nawet godziny poszczególnych punktów programu są identyczne. Nuda i zero kreatywności.

The Tiger@
07/11/2022 11:43
W odpowiedzi na  MAS

Przynajmniej uczestnicy nie muszą zmieniać planów.

Anka
07/11/2022 21:27

A czy będzie wojskowa grochówa? :D

WOT
11/11/2022 06:53
W odpowiedzi na  Anka

Nie ma od lat.

Lol
12/11/2022 01:57

Ale wam się nudzi.

Ja
11/11/2022 21:30

BYŁEM DZIŚ NA PLACU Pięknie by było gdyby nie jakas wice prezydenta, która przygotowała tekst jak na wiec polityczny. Chamstwo

The Tiger@
12/11/2022 11:22
W odpowiedzi na  Ja

Tekst podpisał prezydent, ale napisał pewnie ktoś z działu komunikacji czy jak on się tam nazywa.

twój proboszcz
06/11/2022 19:36

No i to połączenie w strojach barw narodowych z barwami papieskimi.

Olga M.
14/11/2022 21:20

Ludzie! O czym była ta szopka w wykonaniu notabli urządzona za nasze pieniądze? Jakie odzyskanie niepodległości Polski w Gliwicach w 1918 roku? Polska dotrała tu dopiero w 1945 roku wniesiona na radzieckich bagnetach.

pol
12/11/2022 21:53

Najpierw pogawędka u pedofili, potem spacerek na ogrodzony teren pod pomnik i wizyta w podrzędnym kabarecie. A wieczorem w szyję jak mawia stary pierdoła.

Cliper
08/11/2022 09:59

Miałem okazję być w tym roku na święcie niepodległości w Norwegii,takiego święta narodowego możemy tylko pozazdrościć i pomarzyć

John
06/11/2022 19:14

Organizatorzy uprzejmie proszą, aby nie uśmiechać się ani nie okazywać oznak radości.

stary dziad w eterze
06/11/2022 12:00

Msza święta w intencji Ojczyzny. Wstydu nie mają. Hipokryzja do kwadratu. Niech najpierw zdejmą te klątwy rzucone przez papieży na Polaków.

Danus
07/11/2022 07:03

Jeden wielki wstyd
Zobaczymy jakie będą straty w kraju

Zezem
06/11/2022 09:18

Co roku ten sam kabaret – składanie kwiatów i hukowe salwy pod pomnikiem gościa, którego Śląsk nie interesował. A co słychać na zapomnianym i zaniedbanym gargamelu ery Frankiewicza – Placu Krakowskim? Topienie kasy w remonty i budowa absurdalnego pomnika, który szczęśliwie nie może wyjść poza postument to wszystko na co stać „mądre głowy” w UM? Dla tego kuriozalnego pomnika nie zamienią betonowej patelni w park?

Życie
07/11/2022 07:36

Komentarze samych miłośników dnia Pabiedy

euroentuzjasta
06/11/2022 16:15

Znowu grupy rekonstrukcyjne Berezy Kartuskiej składają kwiaty przed pomnikiem naczelnika co zmarł na kiłę II-rzedową ku chwale Sanacji.

Ampuła
06/11/2022 11:14

Fetując salwami z wojskowej grochówki wunsacza na cokole, nie zapominajcie, że zaraz za jego plecami rozciągają się Terytoria Okupowane przez Działkowców!
Ziemia tam łka, umordowana zwałami gruzu, stertami złomu i kopcami gnijącej biomasy.
Ziemia wstydem przytłoczona, winą brutalnej brzydoty, skarlenia i ciasnoty.
Ziemia wstrętnie oznaczona łopotem strzępów czarnej folii i całunami zetlałych brezentów.
Niepodległość Małej Miejskiej Ojczyzny jest fałszem, póki trwa ta okupacja.

Urko
06/11/2022 08:06

Czekam na czas , kiedy Polska wymyśli jakiś inny sposób „obchodów” tego święta. Kiedy zamiast nudnych bogoojczyźnianych spędów pseudokatolików zwanych „mszami” , urzędniczych przemów powodujących odruch wymiotny , wieńcoskładania wiechci upaćkanych na biało-czerwono , warszawskiego spędu nacjo-bydła pod sztandarami wzywającymi do mordowania wyimaginowanych wrogów, i parady weekendowych żołnierzyków z WOT, Polska pokarze grabę wyciągniętą do powitania i gębę uśmiechniętą z radości , wtedy to będzie też moje święto. Póki co, czniam …

Pola
06/11/2022 20:40
W odpowiedzi na  Urko

Chamstwo

stary dziad w eterze
07/11/2022 00:30
W odpowiedzi na  Pola

Chamstwu w życiu, należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom.

Why Duck
07/11/2022 09:03
W odpowiedzi na  Urko

Urko… To zacznij cos robic by tak bylo. Najlatwiej potepiac i krytykowac wszystko. A samemu nic. Tylko laskawie wezmiesz udzial, jak juz ci bedzie pasowac.
Ps. „Pokaże” bo to od pokazac, a nie „pokarze”, bo od kary. SP sie klania.

Urko
07/11/2022 11:01
W odpowiedzi na  Why Duck

A rzeczywiście. Dzięki za zwrócenie uwagi . Na usprawiedliwienie mam jedynie to, że pisałem na telefonie z włączonym słownikiem i psem na smyczy. BTW . Polskie „fonty” sobie włącz .
Co do reszty. Kennedy to ty nie jesteś , a Bulanda to nie Ameryka. Sugeruję zatem podarowanie sobie „podpuch” na poziomie II klasy SP.

DD
11/11/2022 12:07
W odpowiedzi na  Urko

„Agent” Urko zabiera komórkę na spacer z psem, następnym razem włóż rolki będzie szybciej, i antenkę na głowę będziesz odbierał z całej kuli ziemskiej. Nie zapomnij tylko, że stwórca nie lubi geniuszy więc odżywiaj mózg prawidłowo bo nie wyśle Ci na komórkę info. o braku zasilania.

Ostatnio edytowany 16 dni temu przez DD
Beta
07/11/2022 14:40
W odpowiedzi na  Urko

Taa, zwłaszcza pokarze…

Imię
11/11/2022 16:10
W odpowiedzi na  Urko

Ta graba to do pokazania czy pokarania. To dwie różne możliwości.