Sygnalizacja świetlna na przebudowanym skrzyżowaniu już działa. Kosztowała ponad mln zł

Nowa sygnalizacja świetlna, którą wybudowano na skrzyżowaniu ulicy Zabrskiej z Bł. Czesława i Hutniczą została uruchomiona w poniedziałek przed południem. Kosztowała miasto ponad milion złotych.

 
Realizację zlecono Przedsiębiorstwu Remontów Ulic i Mostów z Gliwic. Sterowanie ruchem za pomocą świateł ma wg miasta poprawić bezpieczeństwo oraz ułatwić włączanie się do ruchu pojazdów nadjeżdżających z podporządkowanych ulic.

Sygnalizacja działa od teraz w ramach gliwickiego – Inteligentnego Systemu ITS. Oprócz sygnalizatorów, skrzyżowanie wyposażone zostało w punkty pomiaru ruchu – kamery, które mierzą natężenie ruchu drogowego. Działa tam także system wideodetekcji, który odpowiada za przydzielanie długości sygnałów zielonych dla poszczególnych relacji na skrzyżowaniu – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

W jego obrębie funkcjonują także systemy: detekcji rowerzystów oraz bezdotykowe przyciski dla pieszych, którzy chcąc przejść na drugą stronę jezdni, nie muszą dotykać przycisku dla pieszych – wystarczy, że przybliżą dłoń do urządzenia. Skrzyżowanie zostało objęte monitoringiem drogowym – przekazuje Stiborska.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. ZDM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marcin

Dzisiaj przechodziłem przez jedno z takich inteligentnych skrzyżowań. Prawie 10 minut czekania. 3 przejścia i 3 razy czekałem na zielone.
Widzę, że kontynuowana jest strategia zachęcania do przesiadki do aut i zniechęcania do czegokolwiek innego.

Tymon

To jest bardzo anty ludzki system..a niby wg konstytucji (na którą teraz powołują się już wszyscy) wszyscy jesteśmy równi. No ale pieszy w Gliwicach to gorszy sort, nieproszony uczestnik ruchu i co tam jeszcze komu przyjdzie do głowy.

Fiku Miku

@Tymon. Nie chcesz chyba nam powiedzieć, że miasto od dekad opanowane przez PO wylewa tyle miłości do swoich mieszkańców. “Gorszy sort” no co Ty?

Tymon

No tak, powinienem użyć innej figury stylistycznej…może ‘niedorżnięta wataha’ pasowała by lepiej do kontekstu :-)

ha

Ci z PO to mają same fantastyczne pomysły, najnowszy to taki by pod i nad budowaną barierą na granicy z Białorusią były wykonane przejścia dla migrujących zwierząt. Te pod mają być wyścielone sztuczną trawą , a te nad barierą zacienione przez sztuczne drzewa np.palmy (w Warszawie już palma jest)

Eee tam

Auta wcale nie maja lepiej. Takie yntelygentne systemy “uspokajają” wszelaki ruch.

Marcin

Bo piesi nie dostają zielonego światła kosztem kierowców, wbrew temu co sądzi wiele osób. Zarówno jedni i drudzy muszą stać i czekać. Tyle że jak pieszy nie naciśnie przycisku, to w ogóle nie będzie uwzględniany w kolejnym cyklu zmiany świateł.
A jak ktoś będzie miał pecha, to może trafić na “czerwona falę”, nawet jak skrzyżowanie jest puste. Taki to inteligentny system.

Beton

Czy to w czymś pomoże – wątpię. Faktem jest, że miasto dba o utrzymanie świątecznej atmosfery kolorowych świecidełek przez cały rok. Z pewnością wkrótce powstanie w końcu w Gliwicach takie miejsce, w którym jak autobus przegubowy zatrzyma się na czerwonym świetle, to jego koniec znajdzie się na wysokości kolejnego sygnalizatora, który dla odmiany będzie podawał zielony sygnał i wtedy dopiero zrobi się bajzel.

Jadwiga

Znowu sygnalizacja. Ratunku !!! Już pół miasta stoi z powodu tych nowoczesnych świateł.

666

To tak jak w Chinach, jak przejdziesz na czerwonym chociaż pojazdu ani słychu ani widu to zablokują konto w banku i tym to sposobem nieposłuszny ale myślący stanie się bezwolnym uczestnikiem życia społecznego. Z czasem, takim mózg przestanie działać samodzielnie bo na dłuższą metę co w naturze nie działa to zanika.

Jan

Na rondach jest mała kasa, nie opłaca się klice.

Gliwiczanin

A za kilka miesięcy stwierdzą, że sygnalizacja się nie sprawdza i trzeba wybudować rondo za kolejny milion.

gmG

Inteligencja świateł… Miejsce Rybnicka godziny wieczorne, skręt w lewo w obwodnicę do Daszyńskiego. Na obwodnicy od Daszyńskiego jak daleko wzrok sięga ruch zerowy, na Rybnickiej od centrum samochody oczekują na zielone, my na skręcie w stronę Daszyńskiego czekamy na zielone żadnych pieszych i rowerzystów gdzie ta inteligencja systemu. Ok niech jest krótki tekst ze strony ZDM: światła działają sekwencyjnie i kropka ale niech nie fandzolą ze jest inteligentnie (i drogo)

Mistrzu

Milion złotych… potężna kwota. A czy nie można było dodać specjalnych światełek z ilościa sekund bo to dobrze działa w wielu miastach.

Jan

Urzędnicy lekką ręką wydają miliony aby tylko ludziom utrudnić życie. Ciekawe ile poszło do kieszeni za dwie pary świateł w miejscu gdzie ani jedna nie jest potrzebna?

Lol

Kiedy na tym odcinku zaczną działać latarnie? Nad ranem to pół biedy ale wieczorem… Pozdrawiam.

You

Niech w końcu Ci zarządcy miasta Gliwice w którym podobno przyszłość jest tu zrobią swiatlana na Kochanowskiego na wysokości Tesco bo gownarzeria z Zwm i okolicznych osiedli pokupowala stare graty, ryczy to na całe osiedle i wyścigi sobie robią na Kochanowskiego do tego z driftem na rondzie Na Jasnej, ludzie po nocne, małe dzieci a taki przypal gratem ryczy na całe osiedle