Szybciej pociągiem czy komunikacją miejską? Wystartował wspólny bilet na różne środki transportu

Osoby podróżujące transportem publicznym na terenie Metropolii już nie muszą zastanawiać się, czy kupić bilet na pociąg czy też na autobus. Od 1 marca dostępny jest wspólny bilet Kolei Śląskich, GZM i Polregio. Jego posiadacze mogą przemieszczać się dowolnym środkiem komunikacji – tym, który w danym momencie jest najdogodniejszy.

 
Chodzi oczywiście o bilety miesięczne, które – w zależności od tego, czy kupujemy je u przewoźnika kolejowego czy też organizatora komunikacji miejskiej – noszą różne nazwy.

– Pasażerowie mają do wyboru cztery imienne bilety miesięczne – Taryfę Max Bilet Kolei Śląskich oraz ich odpowiedniki – 30-dniowe Metrobilety GZM. Za najtańszy bilet na jedno miasto pasażerowie zapłacą 119 zł, za bilet na dwa miasta 149 zł, za trzy do sześciu sąsiadujących ze sobą miast 189 zł, a za bilet sieciowy 249 zł. Dodatkowo, funkcjonuje jeden bilet 24-godzinny – Metrobilet 24h w cenie 24 zł. Bilety można kupić w kasach biletowych, biletomatach, pociągach Kolei Śląskich oraz w aplikacjach biletowych – wyjaśnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.


Ceny biletów są takie same, ale w przypadku zakupu w Kolejach Śląskich, pasażerowie mają do dyspozycji pełny wybór ustawowych zniżek

– dodaje.

Z Metrobiletu Miasto 30 skorzystamy na obszarze wybranej miejscowości w sieci Transport GZM oraz w pociągach Kolei Śląskich i POLREGIO, na terenie miasta, które należy do GZM.

Metrobilet 2 Miasta 30 obowiązuje na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą miast, w komunikacji miejskiej Transport GZM oraz w pociągach KŚ i POLREGIO. W przypadku kolei, bilet jest ważny w miastach GZM, które łączy bezpośrednie połączenie kolejowe.

Metrobilet Sieć 30 zastąpił dotychczasowe bilety Sieć Miasto 30 i Metrobilet Cała Metropolia. Za 249 zł można korzystać ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej Transport GZM oraz połączeń kolejowych na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki integracji, na podstawie tych biletów można podróżować pociągami POLREGIO, np. pomiędzy Katowicami – Mysłowicami – Gliwicami i Pyskowicami.

Nowością jest Metrobilet Obszarowy 30. Bilet umożliwia podróżowanie po całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na obszarze do 6 graniczących kolejno ze sobą miast obsługiwanych koleją. W praktyce oznacza to pełną dowolność w podróżowaniu wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami oraz pociągi, np. Chorzowem a Dąbrową Górniczą.

Oprócz tego nadal dostępny jest bilet średniookresowy, który od teraz nosi nazwę „Metrobilet 24h”.

W bilety z nowej oferty można zaopatrzyć się w systemie Transport GZM, w aplikacji mobilnej lub na karcie po zakupie w automatach biletowych, Punktach Obsługi Pasażera lub punktach sprzedaży. Analogiczne bilety pod nazwą „Taryfa Max Bilet” są dostępne w Kolejach Śląskich.

Integracja oferty komunikacji publicznej

– Porozumienie przewoźników oznacza dla pasażerów większą elastyczność i łatwość w podróżowaniu po Metropolii. Wystarczy jeden bilet z którym możemy wybierać najszybsze dostępne połączenia i dogodne przesiadki – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Pilotaż pogłębionej integracji potrwa do końca roku. Mam nadzieję, że po jego zakończeniu uda nam się rozszerzyć porozumienie o kolejne bilety – dodaje Karolczak.

(mat. Kolei Śl., Transport GZM)

17 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze