Szykują się zmiany na głównych ulicach Gliwic. Wyłoniono wykonawców projektów i koncepcji

Zarząd Dróg Miejskich zakończył już postępowania przetargowe, których celem było znalezienie wykonawców dla zadań polegających na wytyczeniu wzdłuż głównych ulic w mieście m.in. pasów dla rowerów, DDR lub ciągów pieszo-rowerowych.

 
Chodzi łącznie o ponad 20 ulic, choć nie dla wszystkich powstaną od razu projekty docelowej organizacji ruchu. Zamówienia były powiem dwa.

15 głównych ulic w różnych dzielnicach Gliwic

W ramach pierwszego z ogłoszonych w lutym przetargów powstanie projekt bezpiecznych połączeń rowerowych w ciągu wybranych głównych ulic miasta. Zmiany mają zostać wprowadzone przy jednoczesnym minimalnym zaangażowaniu kosztów i czasu realizacji, a także bez konieczności przebudowania istniejącej infrastruktury drogowej.


Zadanie ma na celu utworzenie siatki tras rowerowych uwzględniającej istniejące już drogi i szlaki rowerowe. Dotyczy przede wszystkim obszaru centrum miasta oraz dróg wyprowadzających ruch rowerowy z centrum w kierunkach obrzeżnych dzielnic miasta. Chodzi konkretnie o ulice: Tarnogórską, Daszyńskiego, Kościuszki, Dąbrowskiego, Śliwki, Toszecką, Traugutta, Kozielską, Andersa, Pszczyńska, Poniatowskiego, Orlickiego, Bernardyńską, Świętojańską, a także Opolską.

Wykonawca tego zadania został już wybrany. Firma P.U.H. DROG-MEN z Rudy Śląskiej zrealizuje zlecenie za 489 tys. zł. Na opracowanie projektów ma 6-8 miesięcy.

Więcej na ten temat pisaliśmy tu:

Daszyńskiego, Kozielska, Pszczyńska, Tarnogórska… Rowerowa rewolucja w organizacji głównych ulic w mieście

8 ulic w centrum Gliwic

W przypadku przetargu na opracowanie wielowariantowych koncepcji rowerowych zmian na ulicach w ścisłym centrum Gliwic podejścia były dwa – w pierwszym zamówieniu nie zgłosili się oferenci, więc konieczne było jego powtórzenie. Tym razem byli zainteresowani wykonaniem zadania.

Chodzi o osiem ulic w Śródmieściu, dróg w większości kluczowych dla komunikacji miejskiej i samochodowej. Są to: ul. Wrocławska, ul. Częstochowska, ul. Konarskiego + Zabrska, ul. Strzody, ul. Dworcowa, ul. Mikołowska, ul. Dunikowskiego i ul. Wyszyńskiego.

– Zadanie polega na wykonaniu koncepcji, które będą zakładać wyznaczenie pasów rowerowych, dróg rowerowych, dróg dla pieszych, uporządkowanie postoju pojazdów oraz w miarę możliwości zaprojektowanie zieleni miejskiej – wynika z dokumentacji przetargowej.

Zlecenie to wykona firma Biuro Projektów Drogowych Marcin Krzyżowski ze Świnnej za 285 tys. zł w ciągu 8 miesięcy od podpisania umowy.

Więcej:

Na ulicach w ścisłym centrum Gliwic planowane są duże zmiany. Miejscami możliwa redukcja liczby pasów ruchu

(żms)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
45 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze