Tak dużych zmian w zarządach miejskich spółek nie było już dawno. “Zbieżność przypadkowa”


W ostatnich miesiącach doszło do kilku ważnych zmian w zarządach i radach nadzorczych gliwickich spółek komunalnych.

Roszady personalne wpłyną też na skład Rady Miasta – mandat złożyła już Magdalena Budny. Wieloletnia radna Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza została prezesem Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.

Stanowiska kierownicze w spółkach zarządzanych przez miasto od lat wydawały się zamrożone. Kiedy jednak przyszło do przetasowań, przeprowadzono je całą falą. Przedstawiciele magistratu przekonują, że zbieżność czasowa jest przypadkowa, a zmiany mają charakter “naturalny”.

W “SIECI” SZUKAJĄ STABILNOŚCI


Z początkiem maja z pracą pożegnał się wieloletni prezes Śląskiej Sieci Metropolitalnej Grzegorz Nitkiewicz. Jego miejsca zajęła Ewa Weber. Zmiana podyktowana została złą kondycją finansową spółki, która ubiegły rok zamknęła prawie półmilionową stratą. Dodatkowo na trudnej sytuacji ŚSM cieniem kładły się prowadzone w spółce działania CBA. Jak dowiedzieliśmy się przed paroma dniami w biurze CBA, czynności analityczno-informacyjne zostały zakończone, a sprawie “nie nadano dalszego biegu”. Gwoli sprawiedliwości, warto odnotować, że wejście CBA do spółki nie musiało oznaczać nieprawidłowości w ŚSM, ale mogło dotyczyć kontroli podmiotów trzecich z ŚSM jedynie powiązanych.

SZPITAL (ZNOWU) Z NOWYM PREZESEM

W czerwcu odwołany został dotychczasowy zarząd Szpitala Miejskiego nr 4. Ze stanowiskami pożegnali się prezes Renata Bryła oraz członek zarządu Zbigniew Więcek. Nowym prezesem został Przemysław Gliklich, który do niedawna kierował NZOZ Vito-Med przy ul. Radiowej. Stanowisko obejmie 1 września.

– Zmiana na stanowisku prezesa podyktowana została potrzebą poprawy kondycji finansowej szpitala przy koniecznym zachowaniu świadczeń medycznych na dotychczasowym poziomie – argumentują władze Gliwic.

Prezesem ZBM II TBS nie jest już Elżbieta Orłowska. Jej miejsce zajął Krzysztof Kopania, dotychczasowy prokurent w spółce. Jak informuje Urząd Miejski, zmiana podyktowana jest przejściem Orłowskiej na emeryturę.

NOWY RADNY KOALICJI

W czerwcu zakończyła się też kadencja Edwarda Mazura, prezesa Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów. W jego miejsce miasto powołało radną Magdalenę Budny. Przepisy nie pozwalają na łączenie funkcji kierowniczych w gminnych jednostkach organizacyjnych ze sprawowaniem mandatu radnego. Wakat po Budny powinna zająć kolejna na liście wyników w okręgu – Aleksandra Szyszka. Dyrektor Gimnazjum nr 10 zrezygnowała jednak z zasiadania w Radzie (musiałaby zrezygnować z dyrektorowania szkołą). Radnym zostanie więc Piotr Gogoliński, były prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Szobiszowice” (obecnie przewodniczący jej rady nadzorczej), który w okręgu zajął dopiero 7 miejsce wśród kandydatów Koalicji. Gogoliński będzie radnym o stosunkowo niskim poparciu społecznym. W ostatnich wyborach zdobył 258 głosów. Mandat ma objąć już na najbliższej sesji Rady Miasta.

Piotr Gogoliński zamiast Magdaleny Budny w Radzie Miasta

DO WYMIANY TAKŻE RADY NADZORCZE

Tegoroczne roszady personalne objęły nie tylko prezesów spółek, ale także członków rad nadzorczych. Wśród zauważalnych nazwisk warto odnotować, że wiceprezydent Adam Neumann przestał pełnić rolę członka RN Śląskiego Centrum Logistyki. Spore przetasowania także w Przedsiębiorstwie Remontów Ulic i Mostów. W miejsce Jerzego Golbika i Marka Jarzębowskiego, członkami rady (obok Janiny Góral) zostali Marta TartanusJanusz Kotowicz.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Biko

“Demokracja jest zagrożona…” to słowa Prezydenta które w czynach uzasadnia. Jak widać wszystkie stanowiska z nadania autorytarnego wśród znajomych lub popleczników. A powinno odbywać się to na zasadach otwartego konkursu do którego przebiegu miałby wgląd obywatel – wyborca. Pewnie zaraz Pan Prezydent moje uwagi uzna za “hucpę” i rozwalanie demokracji… /czytaj układu który nie da sobie odebrać władzy/.

No tak.

Trafiony, niestety jeszcze nie zatopiony. Ruszyła kula śniegowa.

Joe

Radnych powinno wybierać się w okręgach jednomandatowych – rezygnujesz z mandatu wchodzi kolejny z listy nawet jeśli jest z innego komitetu. Przynależność do bandy (koalicja pisia, ludowa, europejska, eurogejska albo jakaś inna) powinna mieć znaczenie drugorzędne. Dla miasta ważne jest gdzie zrobić chodnik, gdzie wyrementować drogę, gdzie zrekultywować teren a nie stosunek radnego do kaczora albo donalda. Decyzje powinni podejmować znani z imienia i nazwiska konkretni ludzie a nie jakaś gawiedź z partyjnego wora.

Robert

Jerzy Golbik, czyli ojciec od posłanki Marty Golbik, która lata z partii do partii, a miejsce na liście do parlamentu ma tylko dzięki powiązania jego ojca z Koalicja obywatelska. W innym przypadku nie miałaby żadnych szans, by dostać się do sejmu.

Andrzej

Bezkręgowce maja się dobrze :)

Fiku Miku

Czyżby szykowanie “żelaznego elektoratu” w przypadku aspiracji naszego El Comandante na stołek senatora?

Andrzej

Jak ruszy lawina to to immunitet będzie kołem ratunkowym ::)

Ja.

Jestem ciekaw, czy ma to coś wspólnego z tym, że CBA ostatnio zjawiła się na Naszym “podwórku”… Pozmieniać, poprzenosić, papiery po drodze pogubić… I potem krótkie, zwięzłe wytłumaczenie – “Panie… Ja tu od wczoraj pracuje. Nic nie wiem, nie umiem, nie znam się…”

ja234

Dokladnie. Wizyta CBA spowodowała panikę wśród urzędasów.Stąd te nagła panika.No i to, że zygmunt skumplował się z peło i innymi samorządowcami czego efektem ma być odsunięcie pisiorów od władzy.
Chyba jest to takie ostrzeżenie.(1425)

Znawca

Chyba tylko głupi może sądzić, że działania CBA są apolityczne. PiS przerżnął w Gliwicach, więc szuka haków na Frankiewicza i jego współpracownikow.

Stonoga

To ten prezes który zatrudnił swoją kochankę jako swego doradcę i kupował jej drogie prezenty z kasy firmowej ? W mieście o tym wiedzieli tylko rada nadzorcza udawała że o niczym nie ma pojęcia. Też ich wyrzucić !!!

Imiu

Roszady? XD To tylko odpowiedzialność zbiorowa więc żadna, dlatego lepiej przetasować stołki.

DD

Znaczy Pani Budny ma teraz dwa stołki jeden w Urzędzie Powiatowym drugi w gminie Gliwice. To może trzeci stołek by jej podsunąć i byłoby po 8 godzin na dobę na każdy etat. Taka zdolna to da radę. Wiedziała po co siedzi w Radzie Miasta idealnie zgadzając się z decyzjami ZF.

Aga

Pani Budny już nie pracuje w Starostwie. Proszę nie pisać bzdur jak się nie wie.

Milka

Pikanterii zmian dodaje fakt – że pełniącym obowiązki PREZESA SZPITALA MIEJSKIEGO z pensją prawie 30 tysięcy złotych został GRZGORZ MAŃKA (wiosna):):) Główny Księgowy z kwalifikującego się do upadłości Szpitala w Knurowie – czy to cena koalicji ???

mieszkaniec

pózniej jak cba zatrzymuje to mówi się były kierownik… Tak swoją drogą chciałbym aby była skontrolowana Arena Gliwice czy wszystko tam jest zgodnie z prawem i te wodociągi jak sie mają w tym.

ja234

Taaaaa, jasne….”naturalne” zmiany kadrowe….. spowodowane przepisami….. bla bla bla…a ja jestem prezydentem glajwic.
Pewnie dostali polecenie i na coś się szykują.Okaże się po wyborach parlamentarnych.
Wydaje mi się, że zygmunt nie będzie kandydował do sejmu/senatu, za dużo ma do stracenia.(1157)

Misiu

Nie bądź taki pewny auteczko, może jakiś immunitet będzie mu wkrótce potrzebny?

Tolik

A wmawiają nam, że Polska w ruinie-https://businessinsider.com.pl/finanse/milionerzy-w-polsce-coraz-wiecej-osob-wykazuje-w-pit-milionowe-dochody/0cmkjqd

Andrzej

Ciekawe kiedy zweryfikują Panią kierownik z ROM 4 i podlicza jakie straty finansowe poniesiono na wskutek masy wypowiedzeń zarządu przez obsługiwane wspólnoty mieszkaniowe.
Prawdopodobnie po zmianie Pani Prezes TBS II jej dni też są policzone ?