Tak działa brama odkażająca dla personelu medycznego. Opracowała ją Politechnika Śląska (TV)

Pracownicy i absolwenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz firma WAAM skonstruowali prototyp specjalnej bramy pozwalającej personelowi ratowniczemu odkazić swoje kombinezony ochronne, aby ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich ściąganiu zostało zminimalizowane.

Inspiracją były przenośne komory do dezynfekcji całego ciała zaprojektowane i przetestowane w Wietnamie. – Głównym problemem, który zespół zidentyfikował w bytomskim szpitalu, jest odkażanie personelu medycznego np. po wyjściu z karetki, kiedy ratownik nie wie, czy miał styczność z osobą zarażoną, czy nie, a musi zachować odpowiednie procedury przy zdejmowaniu kombinezonu ochronnego. Nie jest to łatwe, przetestowaliśmy to sami na sobie w laboratorium podczas testów. Ściągnięcie go w taki sposób, by zminimalizować ryzyko jest bardzo trudne i bywa często przyczyną zakażenia. Dlatego też zdecydowaliśmy się pomóc i podjęliśmy odpowiednie działania – mówi dr inż. Magdalena Bogacka (posłuchaj).

 


Pierwsza tego typu komora stanie na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. To już kolejna inicjatywa, która narodziła się na Uczelni, a która jest ukierunkowana na usprawnienie działań związanych z prewencją i zwalczaniem COVID-19.

Inicjatywa utworzenia bramy odkażającej należy do dr. inż. Artura Czachora, absolwenta Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, obecnie współwłaściciela firmy WAAM. W zespole utworzonym na potrzeby przygotowania wynalazku znalazły się dr inż. Magdalena Bogacka (Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów) oraz dr inż. Edyta Kudlek (Katedra Inżynierii Wody i Ścieków). Trwają intensywne prace nad budową pierwszej bramy dla Oddziału Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, jednak zespół zapowiada, że jeśli pomysł się przyjmie, podobne urządzenia mogą zostać zaadaptowane na potrzeby również innych placówek medycznych. (mf /mat. pras. Politechnika Śląska)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Łukasz

Są prostsze i szybsze metody niż to cudo w ilości 1 sztuki na całą Polskę.
Sami zobaczcie ;)

https://cdn.theatlantic.com/thumbor/utDy9uupDpvOPinGC1vcJnX7H7Y=/1500×998/media/img/photo/2020/04/photos-week-1/w02_1209563740/original.jpg

Eee tam

Za proste, za tanie, za mało medialne

Tak tylko pytam

Na dodatek nie wymaga zasilania. Zwykły kanister z ręczną pompką i może działać w każdych warunkach a nie tylko “politechnicznych”, bo przecież te efektowne migające lampki, świecące ściany i elektrozawór trzeba zasilić.

Siadaj dwója

Spodziewałam się jakiegoś strumienia wiązki protonów o działaniu antywirusowym a to jest nawet nie zminiaturyzowana wersja myjni samochodowej, bo w tej samochód stoi a myjnia się rusza. Tutaj myjnia stoi a zmywany się ma ruszać. To raczej rozbudowana wersja kurtyny wodnej z lampkami z myjni samochodowej. Widzę tam miejsce na wannę spływową, dwie kraty wema, 8 atomizerów, 6m2 mlecznego pleksi efektownie podświetlonego zapewne diodami led i lampki wyświetlające jak i kiedy ma się przestawić osoba odkażana. Jak na Politechnikę i zestaw doktorów inżynierów … słabiutko. Bez tych lampek i efektownego czerwonego kółka wychodzi to, co na zdjęciu @Łukasz. A cena… Czytaj więcej »

Chris

Powiedział człowiek, który stworzył setki bram odkarzajacych. Najprościej nic nie zrobić a krytykować.

Siadaj dwója

Człowiek, który potrafi ocenić stopień skomplikowania i “potencjał naukowy” zraszacza ogrodowego.

Ala

Oby te urządzenie nie stało się pomysłem zmieniania kombinezonow jednorazowych na wielorazowe, bo przecież został odkazony :-\

DD

Też mi to przemknęło przez głowę ale również i to, że wszyscy oddychamy tym samym toksycznym powietrzem a Politechnika Śląska do tej pory nie wyszła z inicjatywą zaprojektowania filtrów na kominy. Może czekają na dyrektywy z Unii albo na decyzję zarządu Polin. Spokojnych, zdrowych Świąt wszystkim życzę.

przemknięcie przez głowę

Na kominach są filtry od dawna a raczej przed kominami, nie wiedziałeś o tym ? Czy trzeba ci tę wiedzę wprowadzić dyrektywą ?

Imię

Stara maksyma glosi ze milczenie jest zlotem…

Zenek

Zanim zamontują kupią to epidemia się skończy. Akurat wczas sobie wielki wynalazek pl uczeni wymyślili haha

związek przyczynowo skutkowy

Policja właśnie rozPiSała przetarg na nowe armatki wodne, służące do masowego odkażania tłumów na manifestacjach popierających PiSiacki nierząd, cieszących się z dziurawego durszlaka zwanego tarczą i nabijającego kabzy banksterom od Morawieckiego z którymi rozmawiał naczelnik prezes zwyczajny poseł i dzięki czemu czuje się spokojny bo ulegną wzmocnieniu państwowe PiSocjalistyczne przedsiębiorstwa obsadzone przez swoich prezesów oraz wielkie korporacje należące do międzynarodowych rynków finansowych, kosztem rodzimego średniego i małego biznesu.

Maseczka

Ok. Zaangażowanie ważna rzecz… ale np w mediach nie pokażą firmy mojego znajomego, w której z racji braku bieżących zamówień przezbroili wtryskarki i trzepią setki przyłbic dziennie… Wiem, wiem… dużo bardziej medialne jest wrzucić artykuł o “innowacyjnej” produkcji w/w na drukarkach 3d… Akurat mam do czynienia z tym sprzętem i wiem ile czasu taka jedna sztuka się drukuje… W dawnych czasach, kiedy studiowałem na polsl, w tzw. “ciężkich czasach”, liczyła się inniwacyjność – z prostych komponentów stworzyć coś spektakularnego. Dzisiaj, mam wrażenie, jest na odwrót…

Kamyk

BRAWO PANOWIE NAUKOWCY, BRAWO GLIWICE

szkiełko i oko

Nie wierzyłbym tak bezkrytycznie tej bramie, gdyż przy nieostrożnym użytkowaniu może okazać się Gwiezdnymi Wrotami do nieba.

jerzy

Jak ja czytam niektóre komentarze to odnoszę wrażenie że w Gliwicach jest grupa upierdliwców , czekających na jakikolwiek wpis żeby tylko komuś dokopać . A ja uważam że to są typowe szkodniki ,które oprócz krytykowania innych nie potrafią nic innego . Zwracam się do tych “mędrcówGliwickich – zamiast krytyki pokażcie co potraficie .

upierdliwiec

Pokazałeś ?

Obserwujący

Wielkie halo…zrobili to co do ich należało.Pewnie dostali państwową kasę na tą”bramę”.
Opracowanie tej bramy jest w interesie wszystkich, nie tylko tej garstki technicznych.

Zenek

No i premie dostaną sowite