Takich miejsc jest w całej Polsce wciąż niewiele. W centrum handlowym Forum oddano do użytku komfortkę

Fot. 24GLIWICE /ŁG

W centrum handlowym Forum postało miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością mogą w komfortowych warunkach przebrać się i zmienić pieluchomajtki, a nawet wymienić cewnik. Zorganizowano tam komfortkę – pomieszczenie, w którym dorośli niepełnosprawni w godnych warunkach mogą być przebierani lub przewijani.

 
Komfortka, która została oddana do użytku, znajduje się na poziomie 0, obok punktu informacyjnego. To pomieszczenie wyposażone w podnoszoną kozetkę i krzesło toaletowe, które umożliwiają dokonanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych.

Na otwarciu komfortki w CH FORUM obecna była Dominika Chabin-Pactwa, prezes Fundacji NieOdkładalni z Gliwic, która wraz z kilkoma innymi organizacjami pozarządowymi w 2021 r. rozpoczęła akcję „Przewijamy Polskę”. Zakłada ona stworzenie w przestrzeni publicznej naszego kraju jak najwięcej komfortek – pomieszczeń, w których dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, ale nie tylko, mogą się przebrać, zmienić pieluchy czy cewnik. To bardzo ważna, pierwsza w Polsce akcja, mająca zwrócić uwagę na problemy z przebieraniem i cewnikowaniem osób niepełnosprawnych przebywających w przestrzeni publicznej.

Podczas otwarcia obecna była również Agnieszka Filipkowska, Radna Rady Miasta Gliwice, która jest śląską ambasadorką koalicji „Przewijamy Polskę” oraz osobą poruszająca się na wózku inwalidzkim.

W Polskiej przestrzeni publicznej funkcjonuje około 150 tys. osób niepełnosprawnych, którzy z powodu braku miejsc do przewinięcia są dyskryminowani. Dorosła osoba na wózku inwalidzkim nie jest w stanie przewinąć się czy cewnikować w normalnej toalecie. W rzeczywistości zabiegi takie odbywają się na leżąco, a więc na podłogach publicznych toalet, w samochodach – czyli w urągających godności chorego człowieka warunkach. Powstanie kolejnej komfortki tym razem w moich rodzinnych Gliwicach to wspaniały moment, kiedy mogę powiedzieć, że przestrzeń staje się coraz bardziej przyjazna dla osób na wózkach – mówi Dominika Chabin-Pactwa, prezes Fundacji NieOdkładalni z Gliwic.

Fot. 24GLIWICE /ŁG

W Polsce zapotrzebowanie na komfortki jest bardzo duże. Na razie niewiele miejsc decyduje się na stworzenie takiej przestrzeni. FORUM jest drugim centrum handlowym w Gliwicach posiadającym takie miejsce – pierwsze powstało w parku handlowym Arena. Oprócz tego pomieszczenie do tego rodzaju czynności (według strony niepelnosprawni.pl) znajdziemy w Centrum Rehabilitacji Rehamedica, przy ul. Warszawskiej 37a.

Forum stara się dbać o potrzeby osób z niepełnosprawnością

– Kiedy dostaliśmy taką propozycję nawet się nie zastanawialiśmy. Od lat wspieramy osoby, które mają ograniczenia związane z chorobą. Kilka miesięcy temu udostępniliśmy wózek inwalidzki do wypożyczenia na terenie naszego centrum i widzimy, że było to bardzo potrzebne rozwiązanie. Komfortka to miejsce, które daje chorym i ich opiekunom spokój oraz komfort, że ich potrzeby będą mogły być w każdej chwili zaspokojone w najlepszy z możliwych sposobów. Cieszymy się, że znaleźliśmy się na mapie akcji „Przewijamy Polskę”, bo to niezwykle ważne działania pozwalające niepełnosprawnym i ich opiekunom godnie funkcjonować w życiu społecznym – mówi Alicja Suchańska-Królica, menadżer ds. administracji i marketingu w CH FORUM.

Fot. 24GLIWICE /ŁG

Celem koalicji 5 organizacji pozarządowych „Przewijamy Polskę’ jest stworzenie w całym kraju sieci toalet wyposażonych – poza podstawowymi urządzeniami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnością – również w kozetki i podnośniki, które umożliwiają dokonanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych w wygodny i bezpieczny sposób. Takie toalety powinny stać się normą i znaleźć się jako obowiązujący zapis w aktach prawnych.

Aktualnie problem braku możliwości dokonania czynności pielęgnacyjnych w przestrzeni publicznej dotyczy około 150 tys. osób, które kilka razy dziennie wymagają zmiany środków chłonnych lub innych związanych z tym czynności najczęściej wykonywanych w pozycji leżącej.

Brak możliwości wykonania tych zabiegów często jest powodem rezygnacji chorego z udziału w życiu społecznym. Pobyt osoby niepełnosprawnej w miejscu publicznym wiąże się z wyrzeczeniami, by przykładowo przez wiele godzin nie przyjmować jedzenia i picia i dzięki temu uniknąć wymiany środków chłonnych. Koalicja w ciągu dwóch lat działania zrobiła wiele. Nawiązała współpracę z władzami wielu samorządów, instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Trwają prace nad możliwymi zmianami prawa, poszerza się lista lokalizacji, w których można skorzystać z komfortek. Powstała baza adresowa. Tutaj można zobaczyć gdzie znajdują się takie miejsca: http://www.niepelnosprawni.pl/przewijamypolske.

(żms)/mat. Forum
fot. 24gliwice/ŁG