Tańce, śpiewy, tajemnice. Noc Muzeów w Muzeum w Gliwicach – we wszystkich oddziałach przygotowano wydarzenia

We wszystkich oddziałach Muzeum w Gliwicach przewidziano specjalne wydarzenia – tańce, warsztaty, oprowadzanie kuratorskie – a to wszystko z okazji organizowanej w sobotę, 18 maja, Nocy Muzeów. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Na wybrane zajęcia obowiązują zapisy.

 
W Willi Caro Noc Muzeów będzie przebiegała w otoczeniu twórczości Zofii Stryjeńskiej, która stała się inspiracją dla zaplanowanych tam atrakcji.

„Stryjeńska jest kobietą nowoczesną” – pisał Jerzy Warchałowski, krytyk sztuki i wielki admirator jej twórczości. A potem dodawał, że choć księżniczka malarstwa polskiego lata aeroplanem, przebiega w podróżach stolice Europy, robi wycieczki po kraju, krąży po cukierniach warszawskich, to jednak żyje – w puszczy. W puszczy pełnej bogów, chłopów, szlachciców, guseł, obrzędów, zawadiactwa, namiętności i zabawy. W puszczy Polski przedhistorycznej. Do tej puszczy zaglądamy dziś dzięki wystawie „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”, przygotowanej przez Muzeum w Gliwicach wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie. I do tej puszczy, do świata – jak pisał Warchałowski – bajecznego a prawdziwego, wkroczymy w tanecznym rytmie w Noc Muzeów, 18 maja Anno Domini 2024 – zapowiada Muzeum w Gliwicach.

Przy dźwiękach góralskiej kapeli zaczerpniemy z tego samego źródła żywej, wolnej od stylizacji tradycji, z którego czerpała Stryjeńska. Razem z Zespołem Regionalnym „Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej nauczymy się tańczyć tańce górali spod Babiej Góry – polkę z kropką, wywodzonego i obyrtkę podhybywaną

– kontynuuje instytucja kultury.

Wspólnie z twórcami ludowymi z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie uczestnicy wydarzenia ozdobią ręcznie wykonane, drewniane ptaszki, a także pobawią się pochodzącymi stamtąd: karuzelką z klepokami, wozem drabiniastym, kołyską i drewnianym konikiem (zabawki są w pokaźnych rozmiarach, co na pewno ucieszy najmłodszych). Wcielając się na chwilę w rolę przedwojennych designerów z Warsztatów Krakowskich, gdzie działała Stryjeńska, wykonają także bajkowe stworki z osikowych wiórków i lalki z gałganków.

Będziemy też ozdabiać talerze inspirując się jej teką „Tańców polskich”… Na stoisku-wystawie pt. „Geologia w wierzeniach i sztuce” – przygotowanej przez Muzeum Geologii Złóż im. Cz. Poborskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Geologów SILESIAN z Politechniki Śląskiej – zobaczymy diable pazury, rogi Boga Amona i kamienie piorunowe, a także prawdziwie magiczne, fluorescencyjne minerały. Więcej fantastycznych okazów podczas Nocy Muzeów będzie czekało na odwiedzających w Muzeum Geologii Złóż na ulicy Akademickiej 2. Nie zabraknie też oprowadzań po wystawach. Między innymi – ekspozycję „Zofia Stryjeńska. Tajemnicze i radosne opowieści” zwiedzać będziemy z jej kuratorem, Światosławem Lenartowiczem z Muzeum Narodowego w Krakowie. To wszystko i wiele więcej – wraz z koncertem Zespołu „Ziemia Suska” – w Willi Caro – dodaje Muzeum.

A co będzie się działo w innych Oddziałach?

Na Zamku Piastowskim zaplanowano oprowadzania po wystawach stałych oraz kuratorskie – z archeolożką, Moniką Michnik, po ekspozycji czasowej pt. „Georgious. Nieznana historia świątyni i siedliska dworskiego w Czechowicach”. Przygotowano też warsztaty „Fantastyczne zwierzęta”, które przybliżą uczestnikom średniowieczne wyobrażenia świata zwierzęcego. Stylizowane sylwetki znanych nam zwierząt bez trudu rozpoznamy, lecz w tamtych czasach świat zaludniały również stworzenia mityczne i baśniowe, które fascynowały i zarazem przerażały ludzi doby średniowiecza, a ich wizerunki przedstawiano na kartach ksiąg (m.in. bestiariuszy), kaflach lub rzeźbach.

Podczas warsztatów wykonamy ozdoby inspirowane światem sztuki średniowiecza. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie odcisnąć w formie medalion z motywem nawiązującym do mitycznych przedstawień, a także pomalować miniatury kafli z wizerunkami fantastycznych stworzeń. Wykonane przedmioty zabiorą do domu jako inspirującą pamiątkę

– kontynuuje Muzeum.

W Domu Żydów Pamięci Górnośląskich odbędą się oprowadzania po wystawie stałej i kuratorskie, Karoliny Jakoweńko, po ekspozycji czasowej pt. „Zielony Pamiętnik. Matka, córki i przyjaciółki”. Dzieci zostaną zaproszone do gry pt. „Miasteczko Malki”. Jej uczestnicy poznają zwyczaje i tradycje naszych żydowskich koleżanek i kolegów – wyruszą w podróż po żydowskim sztetlu, odkryją koszerne smaki i złożą wizytę w synagodze.

W Radiostacji historyk Zbigniew Gołasz oprowadzi po jej wnętrzach i przybliży związane z nią wydarzenia, a pod wieżą – wspólnie z gliwickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – będzie można oglądać nocne niebo.

W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przygotowane zostaną otwarte warsztaty malowania gipsowych replik zabytków – plakiet ze scenami z baśni, a także warsztaty tworzenia biżuterii z wykorzystaniem replik żeliwnych gemm z naszej kolekcji. Poprowadzi je Anna Graicke, historyk, edukatorka i opiekunka ekspozycji „Słusznie słyną dziś Gliwice…”, która będzie po niej także oprowadzać.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona. Muzeum zastrzega, że wyszczególnione w harmonogramie wydarzenia mogą zostać odwołane bądź zmodyfikowane. Na wybrane warsztaty obowiązują zapisy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na plakacie oraz tu: NOC MUZEÓW GLIWICE HARMONOGRAM PDF

(żms)/MwG

1 Komentarz
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze