To będzie w Gliwicach trudny dzień dla właścicieli kopcących samochodów. “Eliminacja z ruchu”

14 września gliwicka drogówka przeprowadzi działania pod nazwą „Smog”. Celem jest zwrócenie uwagi na prawidłowy stan techniczny pojazdów i emisję spalin do atmosfery.

Policyjna akcja ukierunkowana będzie na wyeliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie samochodów, w szczególności tych z nadmierną emisją spalin.

14 września na terenie Gliwic i powiatu od wczesnych godzin rannych policjanci z wydziału ruchu drogowego będą prowadzić działania „Smog”. Za pomocą dymomierzy i analizatorów spalin sprawdzą, czy pojazdy spełniają normy w zakresie emisji spalin. Przyjrzą się też bacznie stanowi technicznemu samochodów. Ideą działań jest eliminacja z ruchu aut niesprawnych, głównie emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

Działania wynikają z konieczności. Jak wykazały w 2013 r. badania prowadzone przez krakowską AGH, spaliny samochodowe miały swój 21-procentowy udział w smogu. Szczególnymi trucicielami są wyeksploatowane technicznie silniki diesla.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

Ja rozumiem, kontrola w pierwszej kolejności obejmie miejskie autobusy , prawda …?

rrolch
rrolch

Nie wiem czy się orientujesz, ale Ikarusy i Berki już dawno zniknęły

Urko
Urko

Nie wiem , czy się orientujesz co PKM leje do baków ….:-)

gargulec
gargulec

No co tankują???

gargulec
gargulec

Widać jak korzystasz z komunikacji miejskiej i jakie masz pojęcie czym wozi PKM.

Rgl
Rgl

Nie lepiej zaglądnąć za miesiąc, za dwa w kominy domostw, jak w rury wydechowe?

Ela Rudzka

Nareszcie! bo czsem jak cos jedzie to sie czlowiek zastanawia cz strazy nie wzywac

Anna Felińska

Zatem prosze sprawdzić wszystkie ciężarówy , busy i autobusy-w pierwszej kolejności.

Marcin Michalski

I radiowozy :-)

Grześ
Grześ

Radiowozy, autobusy są ponad prawem :)

ja234
ja234

Ania, pilnuj lepiej żeby Ci mandatu nie wlepili.

jolanta
jolanta

Z tego co kojarzę autobusy miejskie muszą spełniać normy, a dwa, przelicz sobie emisje na pasażera ;)

Marcin Szydło

Plan na ten dzień: unikać fasoli.

naked
naked

na satacjach diagnostycznych emisji spalin nie sprawdzaja lub bardzo rzadko i co?? skąd pewnosć ze auto sprawne ??policja wie ze takie sa realia wiec kolejne nabijanie kasy i wyników i zeby była jasność mówie o legalnych przegladach bez znajomosci

Michał Gorawski

Ja bym chętnie te badania zobaczył. Smog w większości to emisja niska czyli piece, oczywiście może być większy udział spalin samochodowych, ale jako że smog ma charakter punktowy to odnoszenie się do jakiś badań z 2013 robionych w Krakowie i na tym bazowanie wniosków jest bzdurne. Równie dobrze można powiedzieć, że piece nie mają nic wspólnego ze smogiem na przykładzie New Delhi.

Michał Gorawski

Zadałem sobie trud sprawdzenia danych, czego autor chyba nie zrobił.Dane z 2013 roku o 21% wpływie spalin przygotowała dla urzędu marszałkowskiego opolska firma jako ekspertyzę, która wręcz potwierdzała spadek wpływu spalin na smog (Za Gazetą Krakowską “Według danych z urzędu marszałkowskiego w 2005 r. 68 proc. zanieczyszczeń (pył PM10) pochodziło z komunikacji, 24 proc. z pieców węglowych, a 8 proc. z przemysłu. Dane dla roku 2013 są już zupełnie inne. Komunikacja – 21 proc., piece – 53 proc., a przemysł – 26”). AGH podważa te badania, twierdząc (nie znalazłem badań ani artykułów potwierdzających tą tezę) że wpływ spalin jest o… Czytaj więcej »

Ania
Ania

Jeżeli masz aktualne badanie techniczne to chyba policja nie ma prawa zabierać dowodu, bo na jakiej podstawie? Przenośnego miernika spalin? A może nie ma atestu, a może policjant źle ustawi pomiar. Nie znam się na tym ale już wiemy że niejeden fotoradar był źle obsługiwany i nie miał homologacji

Marcin Bluszcz

Diesel musi dymić :)

Maciek Bańczyk

W końcu znikną te szorty

Artur Kustra

To nieźle spodnie znikną

Maciek Bańczyk

errata- SZROTY

Grześ
Grześ

Mój szrot mniej kopci w porównaniu do niejednego nowszego samochodu.

Maria Pałczyńska

Polecam “” drogowce “” przede wszystkim autobusy , ciężarówki ( nie Tir-y ) , no i stare volksvageny !.

Adam Har

Z rok czy dwa lata temu była mowa o takim przepisie, media to rozdmuchały, ale on nigdy nie wszedł w życie. Pieszy nie ma pierwszeństwa dopóki nie znajduje się jeszcze na przejściu dla pieszych, jeśli stoi przed pasami lub na wysepce na środku przejścia to ma stać i czekać aż nie będzie nic jechało lub aż ktoś go przepuści.

Zubrzyk
Zubrzyk

Idzie jesień , zima , a przy ul . Lotników i na Starym Trynku jak corocznie zacznie się kopcenie / gdy zacznie się ściemniać / z domowych pieców , opalanych m.in. lakierowanymi meblami zbieranymi latem z pobliskich osiedlowych śmietników , smród nie do opisania . Wystarczy się tam wieczorem przejść i popatrzeć na różnokolorowe dymy z kominów , co komin to inny kolor dymu . Ci zbieracze przy śmietnikach na Osiedlu Zubrzyckiego demontują na drobne stare meble , ładują na ręczne wózki , butelkami plastikowymi też nie gardzą , no i smyczą je pewnie w kierunku pobliskich domków jednorodzinnych ,… Czytaj więcej »

Ad
Ad

No i jak tam akcja “SMOK”? Zabrali komuś ważny dowód rejestracyjny, skrzyczeli kogoś, aresztowali czy może pogrozili palcem? Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów?

Ela Rudzka

Tylko nie wiem po co o tym informuja. slusznie ktos napisal na miescie bedzie pusto

Artur Kustra

No to niezły zapłon mają skoro badania AGH zostały wykonane w 2013r ciekawe co z tych badań wynika, bo tego już nikt nie podlinkował… bardziej wiarygodne było by gdyby te badania zostały wykonane przez Amerykańskich naukowców na uniwersytecie w Massachusetts, Krakowska AGH do mnie nie przemawia :/

Adam
Adam

Urko dla twojej informacji autobusy typu solaris itp spelniają normy euro 5 i euro 6 także napewno mają czysciejsze spaliny niż zdecydowana większość aut osobowych

Hans
Hans

ale zdecydowanie więcej niż tramwaj czy trolejbus

Dawid Morawiec

Przecież póki co pieszy nie ma pierwszeństwa jeśli jeszcze nie wlazł na przejście :)

Tomasz
Tomasz

Fajnie, jakby przy okazji sprawdzany był poziom generowanego przez pojazd hałasu.

Jaro Jarecki

na zadnej staci kontroli nie sprawdzaja spalin znowu im kasy brakuje

Janusz Borowicz

A siebie też będą zatrzymywać i sprawdzać dymek z rurki ? Przydałoby się kilku radiowozom to sprawdzić..

Urbanek Krzysztof

Auta jeżdżą a smogu nie ma jak to jest ? W sumie racja większość ludzi jeździ rowerami :)

Agnieszka Sosińska

niech się lepiej kominom przyjrzą w sezonie grzewczym …przez Łabędy przejechać się nie da tak siwo…

Mir Mar

Srawdzać czy urządzenia używane przez policjatów mają ważne certyfikaty i pomiary wykonywane będą prawidłowo.

Jędrzej Skrzekowski

Napisane 14.09, czyli jutro :)