Biblioforum. To drugie tego typu miejsce w Polsce. „Łamiemy konwenanse”

W poniedziałek na antresoli w Centrum Handlowym Forum swoje podwoje otworzyła nowa placówka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

To nietypowy mariaż dwóch zupełnie różnych światów, handlu i kultury. Ale jak przekonują pomysłodawcy, pomysł ma duże szanse na sukces.
– Mamy takie założenie, żeby docierać jak najczęściej w te miejsca, gdzie możemy promować literaturę, być jak najbliżej gliwiczan – wyjaśnia Bogna Dobrakowska, dyrektor MBP w Gliwicach.

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/24gliwice/videos/vb.117980054915476/930526433660830/?type=2&theater” width=”630″ height=”” onlyvideo=”0″]

– Ludzie mają bardzo mało czasu, pracujemy do późna, gdzieś po drodze trzeba zrobić zakupy, trochę brakuje nam czasu na kulturę. Dzięki takim inicjatywom jak biblioteka w centrum handlowym, jestesmy w stanie trochę bardziej to czytelnictwo rozpropagować – dodaje Grzegorz Filipczyk, dyrektor CH Forum.


Nowy punkt biblioteczny będzie otwarty siedem dni w tygodniu, a nietypowa lokalizacja placówki wpłynęła na dobór czytelniczej oferty. Różni się ona od tej proponowanej w innych bibliotekach.

Oprócz książek czytelnicy będą mogli wypożyczyć audiobooki i czytniki e-booków, a najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w grach planszowych oraz na konsoli PlayStation. Swoje miejsce znalazła tu też czytelnia z aktualną prasą. W obiekcie już teraz zaplanowano sporo wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, takich jak Czytanie Umysłu czy Piegowate Wakacje.

Jakim zainteresowaniem będzie cieszyć się nowa propozycja na kulturalnej mapie Gliwic pokażą najbliższe miesiące. W bibliotece wierzą, że nowatorski pomysł nie tylko spodoba się czytelnikom, ale także zostanie wzorem Gliwic zaszczepiony w innych miastach Polski.