Trwa mrożenie tafli gliwickiego lodowiska. Obiekt rozpocznie działanie już za kilka dni

Gliwickie Lodowisko „Tafla” ma rozpocząć działanie już od poniedziałku, 11 grudnia. Podstawowe ceny biletów to 20 zł (N) i 10 zł (U), jest jednak wiele zniżek, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Posiadacze Karty Dużej Rodziny zapłacą niewiele więcej, niż w sąsiednim Zabrzu.

 
Obiekt przy ulicy Akademickiej 29 przeszedł gruntowną modernizację. Ślizgać się będzie można codziennie od godziny 8:00 do 21:00. Ceny biletów kształtują się następująco:

  • Bilet normalny: 20 zł/h;
  • Ulgowy (do 18 r. życia): 12 zł/h;
  • Rodzice z dwójką dzieci: 15 zł/h rodzic i 10 zł/h za dziecko;
  • Bilety z kartą dużej rodziny: rodzic 10 zł/h; dziecko 6 zł/h;
  • Grupy szkolne: 10 zł/h za dziecko;
  • Wypożyczalnia łyżew: 12 zł/h (kaucja za wypożyczenie 20 zł);
  • Ostrzenie łyżew: 14 zł.

W Zabrzu lodowisko „pod chmurką” ruszyło na początku grudnia. Rozstawiono je jak co roku obok zabrzańskiego Ratusza, na skwerze przy ulicy Powstańców Śląskich. Podobnie jak w Gliwicach, działa codziennie, ale w innych godzinach – od poniedziałku do piątku: 14:00 – 21:00, a w soboty i niedziele: 9:00-21:00. Bilet normalny kosztuje 9 zł, zaś ulgowy 5 zł – to ceny zbliżone do tych, jakie zapłacą posiadacze dużych rodzin w Gliwicach. Mniej (u sąsiadów) kosztuje wypożyczenie łyżew (9 zł).

Lodowisko obok zabrzańskiego ratusza już działa. Ile kosztuje wstęp i wypożyczenie łyżew?


Obiekt przeszedł modernizację

Lodowisko Tafla jest dzierżawione od miasta przez Politechnikę Śląską. Zarządza nim Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej, który – zgodnie z umową – ma prawo pobierania opłat za korzystanie z lodowiska. Jednocześnie musi ponosić koszty jego funkcjonowania, a także energii elektrycznej. Do zadań zarządcy obiektu należy również przeprowadzanie corocznych przeglądów technicznych, prac modernizacyjnych i serwisowych, utrzymywanie obiektu w należytym porządku i dobrym stanie, odprowadzanie podatku od nieruchomości i opłacanie czynszu za dzierżawę, która – wg zapisów obowiązującej umowy – potrwa do 2032 r.

Także tutejszy samorząd partycypuje w kosztach utrzymania gliwickiej ślizgawki. Ze środków z miejskiej kasy sfinansowana została m.in. zrealizowana w tym roku modernizacja układu chłodniczego, natomiast w ubiegłym pokryto połowę kosztów energii elektrycznej.

W ramach przeprowadzonych w ostatnim czasie prac wymieniono cały układ chłodzenia płyty lodowiska, zabudowano nowy agregat chłodniczy wypełniony glikolem etylenowym (nie jak dotychczas solanką), na dachu budynku zabudowano nowy dry-cooler (urządzenie do chłodzenia systemów), wymieniono rury układu z armaturą i pompami obiegowymi, automatykę sterowania i zasilania układu. Dostosowano też wentylację budynku do wymagań nowego układu chłodzenia lodowiska, a instalację elektryczną do potrzeb zasilania i sterowania. Zabudowano pompy ciepła oraz zasobniki ciepłej wody. Inwestycja, którą sfinansowano z miejskiego budżetu, kosztowała niemal 1,7 mln zł. Dodatkowo, zarządca budynku wymienił część szafek szatnianych i zamontował kamery monitoringu.

Niedawno rozpoczęto mrożenie tafli i przygotowania do udostępnienia obiektu łyżwiarzom. Obecnie trwa polewanie 1800 m2 wodą. Tafla zostanie pokryta kilkudziesięcioma warstwami, które muszą stopniowo, po kolei zamarzać, co ma zapobiec pękaniu lodu. Całość ma być gotowa na 11 grudnia.

(żms)/UM Gliwice (mf)

11 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze