Trwa policyjna akcja przy przejściach dla pieszych. Niektórzy mogą spodziewać się wezwania do komendy

Policja prowadzi intensywne działania w rejonie przejść dla pieszych. Opublikowano nagranie z wybranych sytuacji, do których doszło w czwartek rano, a ich uczestnicy, o ile od razu nie zostali ukarani mandatami, mogą spodziewać się wezwań do komendy. Za nieustąpienie pierwszeństwa niezmotoryzowanym zapłacą nawet 3 tys. zł.

 
Zapewne wielu kierujących nie będzie dobrze wspominać spotkania z policjantami gliwickiej drogówki. Trwają kolejne działania Bezpieczny Pieszy. Rejony niebezpiecznych przejść dla pieszych obserwują policjanci. Poniżej krótki wycinek z nagranego materiału.

 
Nikt nie chce i nie zakłada, że padnie ofiarą wypadku, albo tego wypadku stanie się sprawcą. Jednak jak pokazują statystyki, nadal na drogach jest niebezpiecznie. Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego to pilne zadanie, między innymi, gliwickiej policji. Apelujemy zarówno do pieszych o ostrożność, stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania, podobnie zresztą jak do kierujących – mówi podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Przypominamy, że warto zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejścia dla pieszych. Przepisy łatwo złamać, jednak w wielu wypadkach, trzeba potem za to słono zapłacić. Taryfikator przewiduje bolesne kary dla kierowców, lekceważących pieszych

– dodaje. Jakie są wysokości mandatów dla takich kierujących? Od 1500 zł, do 3000 zł zapłacą kierowcy za:

  • Wyprzedzenie innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
  • Ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu;
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania lub w strefie zamieszkania;
  • Jazdę wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych;
  • Nie zatrzymanie auta, aby umożliwić przejście osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.

Policja informuje, że w najbliższych dniach wielu kierowców z Gliwic i powiatu zostanie zaproszona na spotkanie celem obejrzenia filmu i rozliczenia się ze swojego postępowania, a także przestrzega, że akcje tego typu będą trwały przez cały rok w różnych różnych godzinach, w różnych dniach tygodnia.

Poprzednie działania Bezpieczny Pieszy były prowadzone w piątek, 19 stycznia. Wtedy kilkunastu kierowców zapłaciło surowe mandaty.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

29 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze