Trwa wycinka wzdłuż ul. Portowej – alarmują mieszkańcy. ZDM: Drzewa były martwe lub zamierające

Wzdłuż ulicy Portowej od co najmniej kilku prowadzone są prace przy wycince drzew. Jak się dowiedzieliśmy, roboty zlecił Zarząd Dróg Miejskich, który tłumaczy, że usuwane są tylko martwe lub zamierające okazy.

 
Drzewa wycinane są na odcinku od skrzyżowania z ulicą Edisona w kierunku centrum Gliwic.

– Wzdłuż ul. Portowej usuwane są drzewa martwe, zamierające lub znajdujące się w złym stanie fito-sanitarnym. Drzewa zostały wyznaczone do usunięcia podczas rutynowych kontroli prowadzonych w pasach drogowych. Dokonują ich pracownicy referatu zieleni w ZDM, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Osoby o wykształceniu kierunkowym, na bieżąco uczestniczące w kursach specjalistycznych – przekazuje rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich, Jadwiga Jagiełło-Stiborska.


Potwierdzeniem zasadności usunięcia drzew jest otrzymana przez ZDM decyzja (zgoda) Marszałka Województwa Śląskiego. Wydanie dokumentu poprzedza dodatkowa ocena stanu drzew przez pracowników wspomnianego urzędu

– dodaje Stiborska.

W zamian za usunięte przy ulicy Portowej okazy, nowe drzewa (43 wiązy i 32 platany) zostaną nasadzone przy ul. Pionierów. Zostanie to wykonane najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku.

Wykonawca prac związanych z prowadzoną aktualnie wycinką jest zobowiązany do oględzin, tuż przed przystąpieniem do usuwania drzew.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/emef

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Nie mogę...

“W zamian za usunięcia przy ulicy Portowej zostaną nasadzone przy ul. Pionierów”
A dlaczego nie na Portowej? Bo macie inne plany związane z tą ulicą a drzewa stanowią przeszkodę? W takim razie nie kłamcie o złym stanie fitosanitarnym.

“Drzewa zostały wyznaczone do usunięcia podczas rutynowych kontroli prowadzonych w pasach drogowych. Dokonują ich pracownicy referatu zieleni w ZDM, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Osoby o wykształceniu kierunkowym, na bieżąco uczestniczące w kursach specjalistycznych”
Powinniście zażądać zwrotu pieniędzy za te kursy.

Podsumowując – Drzewa są w złym stanie, bo tak zadecydowaliśmy.
PS.
Efekt tych “rutynowych kontroli” tylko potwierdza, że rutyna to nic dobrego.

zielony optymista

Wszystkie stare drzewa w Gliwicach nie próchnieją, nie starzeją się, nie chorują, nie obumierają.

Nie ściemniaj

Na zdjęciach i przy pozostałych rżnięciach widać jakie to próchno.

zielony optymista

A zdjęcia pokazują cały obraz sytuacji ?

Dzięcioł

Nie. Nie pokazują jemioły.

Informacja Turystyczna

Wszystkie są leczone i troskliwie chronione, co nie?

zielony optymista

O wiele taniej i lepiej jest posadzić drzewa niż certolić się ze starym próchnem.

zielony realista

Tyś chyba wchłonął za dużo kreskówek, w których drzewa z magicznych nasionek rosną w sekundę.

zielony optymista

Dlatego lepiej betonować spróchniałe dziuple jak Dąb Bartek.

prawda

Co mi po debie bartku ,ktore podparte sa kilkunastoma podporami czy wybetonowane.
CO TO MA BYC.POMNIK PRZYRODY. Stary czlowiek umiera czy stoi zabetonowany i podparty kulami. LUDZIE OGARNIJCIE SIE I ZACZNIJCIE MYSLEC.

Dzięcioł

Miałeś gorszy dzień?

Ps

W zamian za usunięcie wszystkich drzew w Gliwicach zostaną przeprowadzone nowe nasadzenia na mazurach- absurd goni absurd

Janda

“Drzewa były martwe lub zamierające”, o, to podobnie jak potencjał intelektualny władz Gliwic, że też nikt ich nie wycina ¯\_(ツ)_/¯

Batalion Parasol

“Wykonawca prac związanych z prowadzoną aktualnie wycinką jest zobowiązany do oględzin, tuż przed przystąpieniem do usuwania drzew.” Naprawdę jeszcze ktoś wierzy w to, że wykonawca robi takie oględziny? Zwłaszcza wykonawca zatrudniony przez gliwicki magistrat?

Informacja Turystyczna

Robi, patrzy co by tu jeszcze…

Oburzony

To jest poprostu draństwo i przestępstwo,którym z urzędu powinna zająć się prokuratura.Wyraźnie widać na zdjęciach,po przekrojach pni,że drzewa były zdrowe i wystarczyło zająć się ich pielęgnacją.W Gliwicach to już jest proceder niebezpieczny,tną wszystko jak popadnie.To jest tzw.d…chron na wszelki wypadek wycinają żeby mieć spokój.W to miejsce sadzą krzaczki i mówią,że to drzewa posadzili.Czas temu postawić tamę.Mam nadzieję,że przy następnych wyborach mieszkańcy wybiorą mądrzej!!!!!!!

666

No i co narzekający, zróbcie coś z tą samowolą do cholery, młodzi jesteście.

łańcuch do piły

Drzewa do wycinki były wcześniej oznaczone znakami sprejem, więc mieli odpowiednio dużo czasu aby się do nich wirtualnie przykuć.

Perez

CZYSTY ABSURD!!!!!

ers

Taaaaaak…. Dziwnym trafem zawsze drzewa które ZDM określa jako “martwe” są całkowicie zielone. Natomiast miasto jest dosłownie usiane całkowicie zdechłymi kikutami, które ZDM całkowicie ignoruje. Rozumiem, że te kikuty są pełnowartościowymi okazami drzewostanu, których nie wolno usuwać.

ŁABĘDZKI GBUR

Potwierdzam kłamstwo, drzewa były w bardzo dobrym stanie a rzekoma ocena stanu drzew to fikcja. Zobaczymy czy wykonawca posiada udokumentowany stan drzew przed wycinką bo ta ocena była w ich obowiązku. Jak ktoś coś stwierdził to napewno nie specjalista tylko jakiś niedouk. Truchła drzew bardzo szybko zutylizowali ale zdążyłem zrobić kilka zdjęć i już po przekroju widać że były to bardzo zdrowe drzewa. W Gliwicach zbyt łatwą ręką pAN pREZYDENT wycina sobie drzewa. Podobno chce wyciąć topole w całym mieście nie licząc się ze zdaniem mieszkańców.

atris

Podobno będzie również odrąbywał przywilej pisania głupot niektórym internautom.

Gosia

Specjaliści z tartaku ocenili, że wycinka jest zasadna….

Botanik

Wzdłuż ul. Portowej usuwane są drzewa martwe, zamierające lub znajdujące się w złym stanie fito-sanitarnym.
Posiadam w swoim ogrodzie “drzewa zamierające bądź w złym stanie fito-sanitarnym” i nie przypominają one w ogóle tych o których mowa z ul Portowej, zatem cos tu jest nie tak, znowu komuś przeszkadzały drzewa, na to wygląda i wszystko ok…

Emiljan

Czy to nie jest tak, że wycinają te drzewa, które mogą sprzedać i na nich zarobić?

Jan

Zwykła bandyterka .

O.o

a słyszeliście kiedyś o właściwym zabezpieczaniu robót? należy wyznaczyć zamkniętą (ogrodzić choćby taśmą) strefę niebezpieczną przy pracy zwyżką po której nie wolno poruszać się osobom postronnym i skoro zajęliście chodnik i drogę dla rowerów – zablokowaliście dwoma samochodami ciężarowymi (bo przecież ręcznie się w Gliwicach nic nie da, wszędzie trzeba autem) to NALEŻY poprowadzić objazd i/lub sterowanie ruchem żeby umożliwić pieszym i rowerzystom swobodne poruszanie się PS dlaczego wasze “drzewa w złym stanie fitosanitarnym” to zwykle te “dobre” drzewa a te które zaschły albo zostały zaatakowane przez szkodniki nadal stoją? czy ktokolwiek z was ZDM w ogóle się ruszył czy… Czytaj więcej »

ŁABĘDZKI GBUR

Panie pREZYDENT weź se pan sam COŚ utnij a najlepiej przy swojej rezydencji jak lubi w księżycowej scenerii zamieszkiwać? Pogada pan z azjatami albo z Elonem to pana tam wystrzelą. Bedzie pan tam żył długo i baśniowo. Rzecz jasna bez drzew których pan tak nieznosi. Za podróż sie zrzucimy ale w jedą stronę. Powrót we własnym zakresie jednak domniemam że sie tam pan poczuje jak u siebie.

Obserwując

Urzędasy są niczym pisiory.Tną drzewa bo są “chore,suche”.Nie,nie są chore ani suche.Wycinka to wymysł urzędasów niekompetentnych.Żadne kursy tego nie zmienią.
Kiedyś w przyszłości,glajwice na wstecznym będą jednym z najcieplejszych miast w tym kraju,z nawalnymi deszczami i burzami.

ŁABĘDZKI GBUR

Czy to przypadkiem nie jest tak że można obniżyć koszty pielęgnacji zieleni potem popodnosić sobie pensyjki bez derastycznego wzrosu sumarycznych wydatków? Nie wiem nie znam się więc pytam . Czy wysokość wypłat włodarzy zatwierdza rada miejska? Sędzia we własnej sprawie bo nie wierze, że się tam wszyscy nie kumplują? Do tego szczypta kreatywnej księgowości i voila pieszeń gotowa? Drzewa się nie poskarżą przecież a typowy Kowalski nie ma czasu drzew broniś bo biega za kiełbasą żeby na te chore czynsze zarobić. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Ps

A koło przejścia dla pieszych za ul.Edisona strach przechodzić bo za drzew nic nie widać ani pieszego ani aut. Dodatkowo przejście powinno być oświetlone!

Marta R.

Pytanie czemu zamierające. Może przez fakt że były “odpowiednio” traktowane. Może genialny duet urzędniczy w osobach pani dyrektor Gilner i vice prezydenta Śpiewoka należałoby odesłać do kierowania co najwyżej izbą wytrzeźwień??? Towarzystwo bez wiedzy doświadczenia iżadnych kwalifikacji których jedynym sensem istnienia jest trwanie na stołkach. Czasy Prezydenta Frankiewicza minęły. Wielu narzekało ale z perspektywy okazuje się że to był dobry czas dla Gliwic. Nawet jeśli tak nie jest to teraz dopiero nastały ciężkie czasy dla miasta.

Lipa z Mickiewicza

Nie. To nie był dobry czas dla Gliwic.

LIpy pod topór

pytam po raz kolejny, kiedy wyraźną te chore lipy z Mickiewicza???

ale ewidentne Jan

A na Korfantego wycinanki drzewa, ale ewidentnie suche i martwe zostawili od strony Siemińskiego. Cała Opawska to suchy drzewostan i stoi….

logan

po co ta panika,, bedzie bezpiecznej na ruchliwej drodze watłym stanie stwarzaja niebezpieczenstwo dla ruchu , chcesz drzew zamieszkaj w lesie

Janda

Chcesz jeździć samochodem zamieszkaj na autostradzie. Grunt to logika.

zielony optymista

A dlaczego drzewa muszą koniecznie rosnąć przy samej jezdni a nie np. w oddaleniu 5 metrów od niej, jakie jest tego logiczne uzasadnienie ?

Nie mogę...

A może uzasadnienie ekonomiczne? Drzewa dają cień, chronią od wiatru, ograniczają nawiewanie śniegu. To powoduje, że absurdalnie droga nawierzchnia będąca w cieniu drzew ulega mniejszej degradacji (erozji) niż nawierzchnia bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych, wiatru, śniegu mrozu. Mniejsze różnice temperatur (noc/dzień), mniejsze wahania wilgotności, mniejsze skrajne wartości wahań czynników atmosferycznych bo drzewa działają jak bufor, przekładają się na bezpieczeństwo jazdy (przyczepność) i mniejsze zużycie nawierzchni. O komforcie jazdy, który również ma wpływ na bezpieczeństwo już nie wspominając. O tłumieniu hałasu komunikacyjnego też.

zielony optymista

Tak drzewa chronią od wiatru, od wiatru i nawiewania śniegu to chronią niskie zarośla, sadzone np. wzdłuż torów kolejowych, lub ustawiane niskie płotki. Żadne drzewo nie powstrzyma dodatniej temperatury w dzień kiedy woda wnika w szczeliny i pory asfaltu i ujemnej temperatury w nocy kiedy zamarzająca woda powiększa swoją objętość i lód rozsadza nawierzchnię drogi. Tłumienie hałasu przez zieleń to mit, bo najlepiej hałas tłumią nasypy ziemne bądź po prostu ekrany akustyczne.

Nie mogę...

Ekrany izolują, chłoną raczej kiepsko. Drzewa kiepsko izolują, ale właśnie dobrze rozpraszają, chłoną. To są dwie różne sprawy.
Asfalt w słońcu bardziej się nagrzewa niż asfalt w cieniu. Wszystko na słońcu ma większą temperaturę niż w cieniu ponieważ większą dawkę energii przyjmuje. Kolor czarny jeszcze temu sprzyja. Kwestionujesz?

zielony optymista

Tak, tak, tak, szczególnie późną jesienią, zimą i wczesną wiosną pozbawione liści drzewa, chronią asfalt przed wodą w dzień i rozsadzaniem przez lód w nocy. Szczególnie że asfalt nie jest koloru czarnego a tylko jasnoszary.

Tadeusz

Bo tak je posadzono dawno temu

ŁABĘDZKI GBUR

Bo je tam urzędas bezmyślnie nasadził. Oni nie myślą abstrakcyjnie tylko tu i teraz za jego egzystencji przy korycie.

Nie mogę...

Bezpieczniej? Wiesz dlaczego drzewa sadzi się przy drogach? Myślisz, że dla ozdoby?

Gonia

On nie myśli

też

więc dlaczego ?

Tadeusz

Chcesz więcej aut zamieszkają w garażu

ŁABĘDZKI GBUR

Chłopie jakim lesie ? Rżną wszystko na potęgę. Pijawki krew poczóły i będą siorbać aż wszytkiego nie wyrżną. Chajs chajs chajs, byle się nażreć i wydalić. Ludzie a zwłaszcza urzędasy są jak te białe robale wijące się w ranach na ciele planety.