Tylko niektóre ogródki są zadbane, dopuszczono się też samowolki – twierdzi Miasto. Petycja odrzucona

W kwietniu informowaliśmy o petycji wystosowanej do prezydenta Gliwic przez mieszkańców ulic Myśliwskiej i Harcerskiej. Protestują oni przeciw budowie budynków mieszkalnych na terenie działek, które dzierżawią od miasta.

Przypomnijmy, mieszkańcy domagali się natychmiastowego wstrzymania decyzji o budowie nowych obiektów mieszkalnych w lokalizacji, gdzie aktualnie znajdują się dzierżawione przez nich od Miasta działki. Jak podkreślają, obszar ten miał charakter rekreacyjny od czasu kiedy wybudowano bloki, które zamieszkują.

Umowy dzierżawy wygasają 31 października i wszystko wskazuje na to, że nie zostaną przedłużone.

Odpowiedź Miasta na postulaty mieszkańców dzielnicy jest negatywna.

– Teren (…) o łącznej powierzchni użytkowej 4,5 tyś. m2 zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Ze względu na położenie i uzbrojenie stanowi atrakcyjną lokalizację inwestycji. Sprawdzono, że jest możliwa zabudowa nieruchomości budynkami mieszkalnymi o wysokości dostosowanej do budynków sąsiednich, w których powstałoby ok. 36 mieszkań komunalnych. Należy nadmienić, że każdej budowie towarzyszy projekt zagospodarowania terenu zielenią urządzoną oraz miejscami postojowymi dla samochodów – czytamy w piśmie podpisanym przez Adama Neumanna, zastępcę prezydenta Gliwic. – Tylko niewielka część funkcjonujących ogródków przydomowych jest zadbana. Łącznie na przedmiotowym terenie postawionych zostało samowolnie 26 obiektów tymczasowych (17 wiat i altan oraz 9 garaży blaszanych).

W piśmie wytknięto mieszkańcom brak dbałości o właściwe zagospodarowanie działek.

– Ponadto nieruchomość bezumownie wykorzystywana jest przez wspólnoty mieszkaniowe (…) na miejsca gromadzenia odpadów i na parkowanie samochodów. Biorąc pod uwagę istniejący sposób zagospodarowania terenu, trudno uznać go za estetyczny i racjonalny – podkreśla Neumann.

Prezydent odrzucił petycję, jako bezprzedmiotową. Decyzja w sprawie dalszego sposobu zagospodarowania tego terenu oraz ewentualnego przystąpienia do budowy mieszkań komunalnych zapadnie po wygaśnięciu umów dzierżawy, czyli po 31 października.

(żms)

Z treścią dokumentu petycji, a także z całością odpowiedzi prezydenta Neumana, można zapoznać się tutaj:
Petycja mieszkańców Szobiszowic
Odpowiedź na petycję

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
guy fawkes
guy fawkes

cyt. “W piśmie wytknięto mieszkańcom brak dbałości o właściwe zagospodarowanie działek.”
A ja mogę wytknąć władzom miasta w przypadku innych działek komunalnych: brak dbałości, zaśmiecone, zarośnięte, z zaniedbanymi trawnikami, drzewami, krzewami.

krzysztof
krzysztof

a gdzie byliście do tej pory urzędasy – takie przestępstwa w Gliwicach pod waszym nosem samowola budowlana na ogródku, to po latach dopiero doszliście że macie takich obywateli – przestępców,za darmo przez lata bierzecie wypłaty za pracę za byle jaką pracę.Jako staremu mieszkańcowi miasta jest mi wstyd za ćwierć wieku waszego uczestnictwa w niszczeniu gliwic

mycha
mycha

Krzysztof wyprowadź się do Zabrza, do Rudy Śląskiej tam będzie Ci lepiej, naprawdę. Krzysztof powiedz, co zrobiłeś dobrego dla Gliwic, oprócz marudzenia. Krzysztof powiedz konkretnie co Ci się w Gliwicach nie podoba.
Miasto nie ingeruje puki nie musi i nie chce i ma do tego prawo.
Owszem, można urzędnikom wiele zarzucić, ale też sporo zmieniło się na lepsze. Akurat Gliwice wychodzą na + w odniesieniu do sąsiedzkich miast.

Urko
Urko

Ludzie . Ogarnijcie się . W przypadku UM w Gliwicach działają takie magiczne słowa jak : “kupimy, cena , wynagrodzenie. ” Inaczej postawią wam pod oknami “budynki mieszkalne o wysokości dostosowanej do budynków sąsiednich”- czyli w wykonaniu ZBM – o 2 piętra wyższe, z parkingiem na 4 samochody i jednym drzewkiem na trawniku o wymiarach 3 x 3 m.

ja234
ja234

Takiej odpowiedzi można było się spodziewać.Mieszkańcy mogli się spodziewać, że miasto wypowie dzierżawę.
Nastała mania stawiania klocków na każdej wolnej powierzchni.

jasia
jasia

Niestety tak

asdf
asdf

Tam gdzie jest brzydki, nieuporządkowany teren należący do miasta, to nikt się nie interesuje. Tam gdzie jest zielono, to urzędasom się od razu włącza tryb “LIKWIDACJA, ELIMINACJA”.

gość
gość

mało przykładów macie, że to szkodniki a dalej głosujecie, niech sobie rozbierze niepotrzebne nikomu podium i tam stawia klocki, na rozbiórki i rewitalizacje dają w Unii pieniądze jak się umie aplikować

mic
mic

i weź tu nie kopnij w duszę takiej władzy – to chyba wasze ostatnie podrygi w UM. Co by tu jeszcze spieprzyć panowie

Dumi
Dumi

Rozumiemy, że mieszkania należy budować, ale dlaczego na terenie dobrze zagospodarowanym??? W rozmowie z panią dyrektor ZGM wsksazałem kilka innych lokalizacji w Gliwicach, które są niewykorzystane a nie rzadko swoim wyglądem straszą mieszkańców. Jest ich naprawdę wiele.Więc tam budujmy!!! My jako dzierżawcy tych ogródków płacimy miastu za ich użytkowanie, dbamy o nie (miasto nie musi robić nic), na tym terenie znajduje się ok 200 drzew, dajemy miastu kolejny “kawał zieleni” a “MIASTO GLIWICE” chce ja nam zabrać, zaorać i w ” nagrodę postawić dwa budynki!!! Czy to się nazywa mądre zarządzanie naszym miastem??? Zapytam wprost czy to jest mądre??? Czy… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Okej, jest parę drzew. Głównie po to, żeby zasłaniały widok i rzucały cień na zagon sąsiadowi. Poza drzewami są tam głównie gięte konstrukcje ze starych karniszy, dziurawych rynien i rozbiórkowej boazerii, barłogi z sienników impregnowanych brezentem, złoża gruzu, pryzmy wiecznych kompostów, składowiska opakowań po lekach, wygrodzenia z drutu kolczastego przeciw wnukom, rdzawe beki z maziami, cebry z granulatem, hoboki z zastygłą zaprawą, pudła z żużlem, kłęby włókniny wytarzanej w mazucie, suszarnie krecich skórek z bagażnika dachowego Wartburga, martenowskie piece piece grillowe z trylinki i cegieł po rozbiórce kostnicy, trujące warzywa do rozdawania sąsiadom – sadzone w puchach po lakierze bezbarwnym,… Czytaj więcej »

MariannaA
MariannaA

Całkiem serio proponuję rozmowę z wojewodą. W końcu jest z tej samej niemal dzielnicy.

GLIWICZANIN
GLIWICZANIN

HAHAHAHA, GARAŻE NIE LEGALNIE, A HARACZ CO MIESIĄC ZBIERAJĄ, JAK SIĘ CZŁOWIEK SPÓŹNI O DWA DNI TO WIELKIE ODSETKI MUSI PŁACIĆ, BANDA !

gość
gość

tak samo targowiska np. na Koperniku, żadnego przygotowania terenu zapewnienia toalet itp. a opłaty ciągnąć za klepisko to pierwsi

Jan
Jan

Miasto dopatrzyło się samowolki dopiero wtedy, gdy zapragnęło spieniężyć działki? Te altany i garaże nie istnieją od kilku miesięcy – tylko ładnych parę lat. Sprawą powinna zająć się prokuratura dlaczego urząd tak długo tolerował tę samowolkę. To ewidentne niedopełnienie obowiązków. Szkoda tylko że jak zwykle gliwicka prokuratura ma to gdzieś.

ZIOMAL
ZIOMAL

TAKIE PIĘKNE ANTYCZNE SZOPKI TAM STAŁY TO JE ROZPIEPRZYLI, A TERAZ POWSTANĄ PIĘKNE PUDŁA, KTO NA TO WYDAŁ ZGODĘ , GDZIE BYŁ KONSERWATOR ZABYTKÓW, DO INNYCH PIERDOŁÓW TO SIĘ CZEPIA, A NTYKI USUWA CAŁKOWICIE, BO TAK QRWA KOMUŚ PASUJE

rrolch
rrolch

napij się melisy i nie krzycz bo pod wpływem emocji popełniasz sporo literówek

ewa
ewa

na zbożowej a dworską jet teren cały do zabudowy po ogródkach działkowych tym się nikt nie interesuje

Joe
Joe

Dlaczego miasto w ogóle zajmuje się budową mieszkań?

Urko
Urko

Dlatego, że nie zajmuje się JOW-ami.

Joe
Joe

Masz rację, że przywołujesz JOW-y – obecny sposób wybierania posłów to wada ustrojowa na miarę liberum veto, dlatego JOW-y można przypominać także pod artykułem o budownictwie.

Urko
Urko

Bla bla bla bla bla …..

Kora
Kora

Bo na nich zarabia, czy to takie trudne. Poza tym decydują o naszym wspólnym budżecie bez nas, to taka forma cywilizowanego niewolnictwa, czyli przymusu prawnego czyli ustawowego bezprawia. Bo bydło trzeba trzymać w zagrodzie bezprawia żeby myślało, że jest wolne.

ja234
ja234

Czyli coś jak niezależny niewolnik.

MariannaA
MariannaA

W zdaniu: “Teren (…) o łącznej powierzchni użytkowej 4,5 tyś. m2 zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego …” dostrzegam żenujący błąd ortograficzny.

MariannaA
MariannaA

Świetną lokalizację dostrzegam i ja, ale w innym miejscu: przy fontannie z faunami. Gdyby zabrakło miejsca na blok mieszkalny, może wyburzyć część Haus Oberschlesien. Urzędnicy pomieszczą się w tych wszystkich lokalizacjach, które już zajęli.

Maciej M.
Maciej M.

Zastępcę prezydenta Gliwic właśnie wypunktował niekompetencję pracowników UM Gliwice.
Tego jak zarządzają majątkiem miasta, braku nadzoru.
Jakie straty ponosi miasto, mieszkańcy z powodu takiego zarządzania?

ers
ers

W sumie można przyznać rację – polskie ogródki działkowe z reguły przypominają slumsy w Rio de Janeiro. Niestety.

ja234
ja234

Więc właśnie, również bezumowne użytkowanie terenu jako parking.Samowola typu stawianie altan, wiat garażowych. Typowo polskie, niestety.Przestrzeganie prawa i reguł prawnych w tym narodzie, “tradycyjnie” jest w nosie.Szkoda.

Blee
Blee

“Przepraszam bardzo panie marszałku, ale ja bez żadnego trybu…”
Przykład braku poszanowania prawa idzie bezpośrednio z góry

Kora
Kora

Polskie prawo jest dziurawe jak ser szwajcarski, działa tylko w jedną stronę, czyli na korzyść administracji aby mogła nas doić.

gościu
gościu

Tam nie ma czego ratować.
Działkowcy jak zwykle troszczą się wyłącznie o swój interes. Nie ma tam ŻADNEGO interesu publicznego. Parę łysawych drzewek się nie broni – w jesiennym okresie wypalania traw i liści z nawiązką niszczy się w środowisku to, co dobrego zrobiły przez pozostałe miesiące.
Dodatkowo to składowisko wszelkiej maści odpadów, bo działkowcowi wszystko się przyda. Jeśli nie teraz, to jak wróci kryzys.

jasia
jasia

A dlaczego mają się nie troszczyć o coś, co pewnie latami pielęgnowali, doglądali i za to płacili? Dla starszych ludzi wyjście na działkę to często jedne z nielicznych wyjść, okazja do spotkań czy jakiejś aktywności na świeżym powietrzu (bo w końcu trzeba coś w tej działkowej ziemi pogrzebać, więc ruch jest). Gdzie teraz mają iść? na woonerf czy plaże przy rynku?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Zburzyć wszystko i zaorać

Dumi
Dumi

Marnujesz się tu, chłopie. Z takim pomysłami i talentem powinieneś wykładać na uniwerkach… Pomyśl o tym;)

gliwiczanin
gliwiczanin

jak to jest, forum jest miejskie, a ktoś tu zachowuje się jak by było prywatne….

Pok
Pok

A gdzie tu niby masz forum miejskie? To prywatny portal. Miasto nigdy sobie nie pozwoli na publiczne forum w obawie przed komentarzami. Lepiej prowadzić oficjalną propagandę i nie dawać ludziom możliwości do komentowania. Jestem pewien, że w MSI pojawią się jakieś dramatyczne zdjęcia rzekomych wysypisk czy zaniednanych działek (oczywiście o tych utrzymanych i zadbanych redaktor urzedniczy nie wspomni)

gość
gość

nie ma w sumie znaczenia jak utrzymanych, władza jest dla ludzi nie odwrotnie jak mieszkańcom działki i garaże są potrzebne do życia to urzędas powinien uszanować starać się realizować swoje pomysły nie burząc ludziom życia

bacyl
bacyl

Czyli odpowiedzialność zbiorowa za samowolki, niezadbane działki i parkujące samochody. Jak za okupacji, chociaż nie wiem, czy jest jakaś różnica pomiędzy ******, która rządzi tym miastem.

rrolch
rrolch

Czy masz świadomość, że ktoś może Cię pociągnąć do odpowiedzialności karnej za twoją wypowiedź?

bacyl
bacyl

To podaj paragraf pod który podpadam i ewentualnie pokrzywdzonego.

mexyk
mexyk

dobrze, niech się wezmą za ogródki w centrum przy Orlickiego i WWP. To nie ma nic wspólnego z rekreacją, chyba że wóda i grill to święto narodowe.

Karol
Karol

Świetna wiadomość. Znowu kolejny kwartał miasta zyska sensowne zagospodarowanie, wygląd, estetykę i przeznaczenie dla mieszkańców. Tak trzymać Panie Prezydencie. Zwycięstwo ma Pan zapewnione w I turze wyborów, obstawiam ok 75% głosów dla Pana. Jeszcze z innymi szpecącymi centrum miasta „ogródkami działkowymi” trzeba by cos zrobic.

Cliper
Cliper

W d.. byliście,g… widzieliście
Wreszcie będzie porządek

Pok
Pok

Będzie beton, czyli nareszcie ulubiony materiał prezydenta.

gość
gość

prawdziwy i w przenośni

Ampuła
Ampuła

W otwartym konflikcie na Terytoriach Okupowanych przez Działkowców przy Myśliwskiej i Harcerskiej może być tylko jeden zwycięzca: konsorcjum OBRUM-BUMAR. Z jednej strony ruszą dostawy dla formacji ruchu oporu działkowców: stacjonarne wyrzutnie broni biologicznej, pojazdy inżynieryjne do kopania fos, wilczych dołów, transzei i sypania ziemnych umocnień wokół jurto-wiato-schrono-pagodo-myjnio-altan. Do tego działkowskie środki obrony terytorialnej, jak miny beczkowe z kompostem, kłęby drutów kolczastych, bariery złomo-betonowe, zasobniki do budowy pól zaporowych ze stłuczki szklanej i azbestu, palisady i siatki maskujące. Z drugiej strony miasto powinno zamówić pancerne buldożery, pojazdy z osprzętem burzącym, kruszącym i detonującym, łamacze zapór i zbrojonych żywopłotów, poduszkowce do forsowania… Czytaj więcej »