Ul. Andersa na razie bez nowego łącznika z Kozielską. „Są inne priorytety”

fot. ŁG/24gliwice.pl

Choć środki na budowę łącznika ul. Andersa i Kozielskiej zostały przewidziane w tegorocznym budżecie miasta, droga na razie nie powstanie.

– W naszych najbliższych planach ta budowa się nie znalazła. Miasto realizuje priorytety komunikacyjne, jak np. budowę obwodnicy zachodniej na odcinku od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej – wyjaśnia Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Na razie drogowcy w tym rejonie skoncentrują się tylko na dalszej przebudowie ul. Andersa. Prace zostały niedawno wstrzymane ze względu na warunki pogodowe. Dotychczas wymieniono sieć gazową, kanalizację deszczową, zabezpieczono i wymieniono kable energetyczne i teletechniczne. Wybudowano zatokę autobusową w nowej lokalizacji, a w miejsce, gdzie dotąd zatrzymywały się autobusy, przeniesiono postój taksówek.

– W następnej kolejności wykonany zostanie remont nawierzchni jezdni i chodników. Powstaną także azyle dla pieszych oraz wysepki kanalizujące ruch

– informuje Jadwiga Stiborska.

Wstrzymanie budowy łącznika z ul. Kozielską, to dobra informacja dla części mieszkańców i rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. W 2016 roku plany inwestycji wzbudziły wśród nich sporo wątpliwości. Zwracano uwagę m.in. na bliskość szkoły i nowej drogi. Inwestycja wiązałaby się także z wycinką drzew. Pod piłę poszłoby 69 drzew (w sporej części samosiejek). W zamian, drogowcy planowali nasadzenie w rejonie szkoły 300 żywotników (potocznie nazywanych po prostu tujami).

Drogowcy przekonywali jednak, że inwestycja usprawni komunikację w tym rejonie Gliwic (obecnie ulice Kozielska i Andersa mają stosunkowo niewiele wygodnych połączeń).

– Łącznik ma być krótszą drogą dla tych, którzy dziś muszą objeżdżać osiedle Gwardii Ludowej dookoła – informował ZDM w 2014 roku.

Według pierwszych założeń, 400-metrowy odcinek o szerokości pięciu metrów miał połączyć ulice Andersa z Kozielską drogą poprowadzoną od ul. Mieszka I, a następnie w sąsiedztwie sklepu MatBud, Parku Starokozielskiego, szkoły, aż do rejonu skrzyżowania ul. Kozielskiej z ul. Gagarina.

Inwestycja od kilku lat wpisywana jest do budżetu miasta. Bardzo więc możliwe, że temat powróci po zakończeniu budowy fragmentu obwodnicy.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Waryński
Waryński

Tuje zamiast drzew… Nie oszukujmy się, że wasz “styl” bardzo odbiega od ogrodowych krasnali. Po co ta ściema? Posadźcie krasnale. Będzie pięknie.

realista
realista

Ten lacznik jest poprostu niepotrzebny. Nie macie na co wydawac pieniedzy?
Najpierw nalezy pomyslec a dopiero potem realizowac ,nie na odwrot.

Waryński
Waryński

To “macie”, to do mnie? Ja tam planuję łącznik? Z czego realnie to wywnioskowałeś?

Anomin
Anomin

Tuje to jest największe ścierwo, urzędnik powiatu policzył mi 170 zł za cm obwodu za wycinkę kilku drzew…Za obcy gatunek…! Za sosnę chcą tylko 25pln/cm.
Co za idioci!

olo
olo

Zagraniczny gatunek = zagraniczna cena ;)

zolus
zolus

Ten łącznik jest bez sensu, wystarczy zobaczyć czy korkuje się przejazd z Kozielskiej na Andersa i odwrotnie. Od razu odpowiem, nie korkuje się. Problemy są gdy wszyscy chcą dostać się na DK i DTŚ przez ten kawałek pseudo obwodnicy z jednym pasem…

Beton
Beton

Państwo z ZDM. Podczas prowadzonego w zawrotnym tempie remontu ul. Andersa, proszę pamiętać o zadbaniu o odpowiednie doświetlenie przejść dla pieszych na tej ulicy i naprawę uszkodzonego oświetlenia ulicznego, bo chyba nikomu nie zamierzacie wmówić, że tak ciemno jak po wymianie latarni na nowe, ma tam być. To jest powrót do lat 80, kiedy to ta ulica nazywała się Belojanisa.

___________
___________

Niestety to jest docelowe oświetlenie, które nie zaśmieca światłem nawet tego co ma oświetlić

Alex
Alex

@Beton. Ciesz się, że w ramach reminiscencji nie zdjęli asfaltu, bo śmiem twierdzić że kostka brukowa pod spodem ma się wciąż dobrze.

Zuza
Zuza

Zastępowanie drzew tujami to świętokradztwo.
I zamiast siedliska ptaków, siedlisko kleszczy i wszelkich pajęczaków.

Emma
Emma

Wystarczą zamiast świateł dwa ronda koło Lidla i korki znikną, no ale… ta podziemna infrastruktura

Michał
Michał

heheh dwa ronda jeszcze? szaleństwo, ludzie po rondach nie potrafią jeździć. Te korki na andersa nie są przez światła tylko właśnie obecne tam rondo!

gliwiczanin
gliwiczanin

Łącznik jest zbędny, a jego budowa spowodowałaby tylko jeszcze większe zagracenie tej części miasta. Powinni o tym zapomnieć. Poza tym dziadowski PRUiM rozgrzebał już tyle ulic, że po prostu fizycznie nie dałby rady opanować kolejnej budowy. Rozgrzebać i zostawić dałby radę, ale nie tego oczekujemy.

ps
ps

a ja się pytam na ch…??? ile łączników musi byc na odległości 1km???

___________
___________

Być może łącznik usprawni wyjazd z jednostki wojskowej w okolicach 15:00, ale też coś zabierze okolicy łącznika. Należy “zważyć” wady i zalety żeby nie okazało się, że “zamienił stryjek siekierkę na kijek” a taki właśnie trend jest przodującym trendem w Gliwicach.

ps
ps

Wyciąc drzewa i posadzic Tuje? Magistrat zamienił już dawno swój mózg na kapustę

oko
oko

Powszechnie “lubiana” i sadzona Tuja to roślina szkodliwa dla zdrowia, wytwarza złe pole, które działa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Tuje (Żywotniki) wywołują między innymi suchy kaszel i duszności. “U nas rośliny te najsilniej oddziałują na ludzi pod koniec marca i na początku kwietnia (wtedy kwitną). Negatywne działanie ich olejków eterycznych trwa praktycznie przez cały rok. Tuje (zwane poprawnie żywotnikami) mogą powodować alergie, jednak w czasie pylenia tui (na wiosnę – III-IV) mogą powodować ataki kataru siennego i astmy. Warto także pamiętać że tuja to roślina trująca! Wszystkie jej organy zawierają toksyczne tujony, które w przypadku połknięcia mogą… Czytaj więcej »

Gliwiczanin
Gliwiczanin

inne priorytety …. kasa na Arena Gliwice ?

,,
,,

Na Piasta.

K.
K.

No przecież nie na kulturę ani na infrastrukturę rowerową.

Piesza
Piesza

A po co chamstwu w samochodach kultura?

Chamstwu w życiu! Należy...
Chamstwu w życiu! Należy...

Przypominam Pani, że sposób zachowania uczestników ruchu na drodze, piesi też nimi są, regulują przepisy. Kierowcy bardziej stosują się do nich niż piesi ponieważ mają o nich pojęcie. Jeśli wg Pani przepisy są niekulturalne proszę mieć pretensje do ustawodawcy. A jeśli chodzi o ścisłość, to chamstwo rozkłada się na wszystkich w równych proporcjach. Sposób pokonywania drogi nie ma z tym nic wspólnego.

BEKA
BEKA

Wygląda na to, że kierowcy to jakiś inny rodzaj ludzki, który nie chodzi. Przekonanie o lepszej znajomości przepisów wśród kierowców niż pieszych jest zabawne. Liczba mandatów wystawianych kierowcom wielokrotnie przewyższa wystawione pieszym, ale grunt to radosne choć pozbawione racji przekonanie o własnej wyższości i mielenie bzdur nie na temat.

Chamstwu w życiu ...
Chamstwu w życiu ...

Mandaty nie są wystawiane za nieznajomość przepisów, bo nikt nie przeprowadza egzaminów na ulicy, tylko za ich łamanie. Kierowcy muszą stosować się do przepisów ustawy mającej rozmiar Biblii. Piesi muszą się stosować do kilku prostych punktów, a i to im z trudem przychodzi. Stąd różnica w ilości mandatów.

Tadeusz
Tadeusz

Rzeczywiście beka

Obywatel
Obywatel

Na ul.Andersa wszędzie powinny być zatoczki autobusowe dotychczasowe przejścia dla pieszych to realne zagrożenie bo ludzie wyskakują zza autobusu a teraz jeszcze to oświetlenie to porażka.

Fiku Miku
Fiku Miku

Nie można wszystkiego od razu zrobić i na dodatek porządnie, bo co wtedy urzędnicy mieli by do roboty?. Chodzi o to żeby robić (gonić króliczka) a nie zrobić.

777
777

Kto nami rządzi????????????????????????????????????

Alex
Alex

Łącznik ma być krótszą drogą dla tych, którzy dziś muszą objeżdżać osiedle Gwardii Ludowej dookoła – informował ZDM w 2014 roku.

A któż to musi objeżdżać osiedle dookoła? Jak duża jest to grupa ludzi aby trzeba było dla nich budować łącznik? Nawet zakładając, że ul. Mieszka I jest strategiczna dla ruchu kołowego, to kierowcy “zaoszczędzą” nie więcej niż 400 m drogi, ale za to wszyscy stracą więcej czasu w korkach.

Press
Press

No i fajnie. Dzieciaki będą miały spokój w szkole.

paron makaron
paron makaron

W mieście, którego patronką jest Św. Przepustowość, wiadomo, że należy budować przede wszystkim tak, zeby biedne auta się nie męczyły, musząc objechać osiedle dookoła (bo oczywiście nie można auta zostawić z jednej strony osiedla i przejść na piechotę na drugą, nie po to ludzie mają auta, żeby parkować 300 m od domu, nie?).
Ta inwestycja to jest tak okrutny bubel i cios w imię i tak nieistniejącej zrównoważonej mobilności w mieście. Całe szczęście, że na razie jest to odsunięte w czasie. Może uda się to kiedyś zupełnie wykreslić z planów.

Piesza
Piesza

Auteczkowi nie lubią jak się im wytyka ich absurdalną roszczeniowość i żulerskie nawyki. Zaminusują, panie, na amen. :)

black_horse
black_horse

@Piesza Gdyby nie auteczkowi, nie miała byś chodnika droga piesza. Raczej nie płacisz za możliwość poruszania się na swoich nogach. Kierowcy zaś są najbardziej opodatkowana grupą społeczną. W paliwie, w podatkach drogowych, obowiązkowych opłatach, akcyzach, ubezpieczeniach. Więc zalecam troszeczkę wzajemnego zrozumienia i poszanowania.

Wiśta wio!
Wiśta wio!

Ciemny kucyku, te wymienione podatki, akcyzy, itp. nie trafiają do miejskigo budżetu. Więc nie pieprz głodnych kawałków o chodnikach z podatków kierowców, bo to nieprawda. Jest odwrotnie – to kierowcy są najdroższą grupą społeczną dla budżetu miasta, bo ich podatki są równe tym, które płacą pozostali mieszkańcy, ale wymagania kierowców kosztują wielokrotnie więcej niż potrzeby pieszych i rowerzystów.

hahaha
hahaha

Konika ktoś siłą zmusił do kupna samochodu i teraz płacze nad skarbonką i domaga się szacunku… Pewnie należy go szanować za parkowanie na chodnikach, smrodzenie i brudzenie olejem. Ale wciskanie kitu powinien zostawić komuś innemu, bo jak żyję, tak oczywistych bzdur nie czytałem.

Doręczyciel
Doręczyciel

Ale świeże bułeczki smakują?

Stefan
Stefan

145 tys zarejestrowanych samochodów w Gliwicach wozi bułeczki?

Ryba
Ryba

każdy coś wozi i nie tobie to oceniać

ja234
ja234

Nie każdy coś wozi.No chyba, że powietrze.

Emil
Emil

Przecież niektórzy to 50 m do sklepu autem jadą…

black_horse
black_horse

Takie mają prawo, nic nie poradzisz. Każdy na swój sposób zapracowuje na zawał.

szczera prawda
szczera prawda

Do wyborów jeszcze daleko, więc Frankiewicz nie ma ochoty realizować programu wyborczego. Wystarczy, że wykonana go dopiero w roku wyborczym, a naiwny lud tłumnie pójdzie zagłosować na niego w następnych wyborach.

Tom
Tom

Mieszkam w Ostropie i doworrząc i przyworząc codziennie niepełnosprawne dziecko do szkoły ten łącznik by mi skrócił znacznie drogę. Zaoszczędziłbym codziennie około 4 km, 15 min czasu oraz mniej spaliłoby moje autko paliwa i mniej zanieczyściłybym środowiska. Szkoda że nie będzie teraz budowany ten łącznik Jestem rozczarowany

Krzysiek
Krzysiek

Jaka oszczędność 4 km? Objechanie całego osiedla dookoła to ciut ponad 2km. Ten łącznik skróciłby drogę może o 500m, więc 1km dziennie. A czasowo przypuszczam że różnicy nie będzie, bo albo powstaną dodatkowe światła, albo trzeba będzie wyjeżdżać z podporządkowanej, albo zrobią tylko prawoskręt i zamiast bliżej, będzie dalej.

Alex
Alex

@Krzysiek W planach była sygnalizacja świetlna na wyjazdach z łącznika

Jerry
Jerry

Panie prezydencie Frankiewicz, jest taka sprawa, że jeden taki z Ostropy chce mieć łącznik, żeby zaoszczędzić. Wywalmy kilkadziesiąt milionów i zdegradujmy zielone otoczenie, żeby mu zrobić dobrze, bo biedak woli mieszkać na wsi, ale chce korzystać z miasta. Jak są jeszcze inni, którzy mają pomysł jak zaoszczędzić kilka groszy dzięki wydaniu przez Miasto milionów, to się zgłaszajcie od razu do biura prezydenta. To ludzki Pan, zrozumie.

ja234
ja234

No i dobrze.Łącznik jest niepotrzebny .Auteczkowcy będą szczęśliwi móc jeździć naokoło osiedla., taki jest w końcu sens posiadania kochanego auteczka.Tylko, że biedne auteczka się zmęczą.
Bez przesady z tym jeżdżeniem wokół osiedla.
Nie wspominając o tym, że ten łącznik to więcej spalin, większy ruch i jeszcze większa emisja CO2.
A że droga prowadzi koło szkoły, było to wiadome wcześniej, ale szanowni rodzice przespali odpowiedni moment do protestowania.Bachorom nic się nie stanie, sporo spalin i smrodu bachory łykają idąc do/z szkoły.
Jak rozumiem “inne priorytetyty” oznaczają brak kasy.Kasa idzie na halę-porażkę-bankruta-skorupę oraz na amatorskiego-piasta-porażkę.

Press
Press

Rodzice niczego nie przespali.

ja234
ja234

Racja, w ogóle nie kiwnęli palcem w bucie.Dopiero jak się dowiedzieli o ulicy 5 m od szkoły to się obudzili z histerią.A potem znowu zasnęli i śpią dalej.