Urzędnicy z Gliwic nie zgadzają się na obniżenie pensji prezydentowi. Będzie wniosek do TK

Gliwicki Magistrat zamierza wystąpić z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów obniżających pensje prezydentom miast, które w kwietniu wdrożył rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Uchwałę w tej sprawie w najbliższy czwartek mają podjąć radni.

– Sytuacja, w której prezydent miasta zarabia dużo mniej niż inne osoby piastujące ważne stanowiska w mieście jest niezrozumiała. Zresztą, który menadżer w sektorze prywatnym będzie pracował za osiem tysięcy złotych? Dokąd prowadzi ten pomysł? To idiotyczne – nie przebiera w słowach Marek Jarzębowski, rzecznik Zygmunta Frankiewicza.

Sam prezydent już w kwietniu nie szczędził słów krytyki pod adresem rządowego projektu.
– Prezes PiS próbuje ratować sondaże swojej partii, nie patrząc na to, jak szkodliwe może to być dla naszego państwa – komentował Zygmunt Frankiewicz.

Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wprowadziło m.in. obniżenie maksymalnego wynagrodzenia samorządowców (średnio o 20%). Teraz gliwiccy urzędnicy chcą zbadać zgodność tych przepisów z Konstytucją RP, Europejską Kartą Samorządu Lokalnego oraz z dwiema ustawami dotyczącymi pracy samorządu.

– Jedynym motywem działania Rady Ministrów były w tym zakresie pobudki o charakterze politycznym, niezwiązane z faktycznym interesem społecznym

– czytamy w uzasadnieniu uchwały. – Wprowadzone zmiany dotyczą stanowisk, które obarczone są ogromną odpowiedzialnością i wymagają od zajmujących je osób wysokich kwalifikacji. […] Z punktu widzenia jakości zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego powyższe może prowadzić do obniżenia kwalifikacji osób zainteresowanych objęciem danej funkcji – przekonują urzędnicy.

Ile zarabia prezydent?

Wynagrodzenie Zygmunta Frankiewicza przed wprowadzeniem nowelizacji wynosiło ok. 12,5 tysięcy złotych brutto. Magistracka gaża nie jest jednak jego jedynym źródłem dochodów, bo choć uposażenie samorządowców odbiega od tego, jakim mogą dysponować prywatni menadżerowie, możliwości zarobkowe włodarzy miast i tak są znaczące.

Według danych zawartych w oświadczeniu majątkowym za 2016 rok, Zygmunt Frankiewicz zarobił niespełna 45 tysięcy złotych z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., oraz ponad 25 tysięcy złotych jako członek zarządu KZK GOP. Łącznie z urzędową pensją to ok. 230 tysięcy złotych rocznie.

Rada ostatni raz po staremu

Ostateczną decyzję o skierowaniu wniosku do Trybunały Konstytucyjnego podejmą na najbliższej sesji Rady Miasta radni. Czwartkowe posiedzenie będzie ostatnim w starym składzie. Wydaje się, że pomimo spodziewanego oporu radnych PiS, projekt powinien zostać przyjęty. Zagadką pozostaje tylko to jak zagłosują wyrzuceni we wrześniu z list wyborczych radni KdGZF i PO, a także liczący dwóch rajców, żegnający się z Ratuszem klub SLD.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
500
500

A to przepraszam można łączyć funkcję Prezydenta, Członka Rady Nadzorczej Strefy Ekonomicznej oraz Członka Zarządu KZK GOP nie jest to sprzeczne z interesem Publicznym. A dwa to kiedy Pan Prezydent znajduje czas by pogodzić wszystkie te funkcje chyba że dostaje się pieniążki tyko za samo bycie członkiem Rady Nadzorczej. Super też bym chciała tylko być w Radzie Nadzorczej i taką kasę zarabiać. Brawo wyborcy a wy dymać o 6 do pracy na kasę za 1500 ha ha ha ha.

Stefan
Stefan

Nie bedziesz czlonkiem rady nadzroczej bo spamujesz na jakims gownianym internetowym forum z banda innych znudzonych biurw I mirkow;))) klep gowniaki I bier 500+

Imiu
Imiu

kwestia pieniędzy wszystko rozwiązuje w PL, wystarczy zysk i władza garstki a nie ogółu, sami nie zrezygnują bo i po co by mieli skoro za nic nie muszą odpowiadać, wystarczy im że liczą pieniądze dla siebie.

Peterek
Peterek

Bo Franek to omnibus. Dodam, że bardzo skromny ;)

Aro
Aro

Prezydent jak doktor w 1 pracy siedzi za 5 zbiera kase

AMF
AMF

Chyba nie wiesz na ilu jeszcze frontach się franca udziela ROTFL.
Myślisz, ze jakiem cudem te różne wyróżnienia dla Gliwic? Jak się siedzi w rożnych związkach miast itp to tylko zagrać w butelkę kto komu jakie wyróżnienie.

Sorry Misiu
Sorry Misiu

“– Sytuacja, w której prezydent miasta zarabia dużo mniej niż inne osoby piastujące ważne stanowiska w mieście jest niezrozumiała.”??? No to należy inaczej sformułować pytanie: z jakiego powodu pensje innych urzędników poszybowały tak wysoko, że zrównały się z pensją prezydenta, a nawet ją przewyższają? To dopiero jest niezrozumiałe i jest słabym argumentem w batalii o prezydencką pensję. Co uzasadnia wyższe zarobki prezesów miejskich spółek? Takie pytanie trzeba zadać na sesji RM.

Imiu
Imiu

wyzysk, krętactwo oraz dbania o dobro rodzinki i przy****sów.
Współczesne obozy pracy za 500€ mają się w Gliwicach jak najlepiej oraz są rodzynkami w cieście Polska.

kadrowa
kadrowa

Wiedział o tym przed wyborami ale w kampanii nawet się nie zająknął, że nie chce służyć za “mniej” niż wcześniej. “Mniej”, bo rady nadzorcze, w których zasiada (a nie pracuje) chętnie podniosą wypłaty za zasiadanie. Pracowników nikt nie zapyta.

XXI
XXI

Super tylko kto miałby pytać? PeOwcom pozostało już tylko czołobicie Frankiewiczowi, PiS jest zadowolony z konserwatywnego świętoszka pod rękę z klerem, a KdZF jakby mogła, toby mu z miejskiej kasy kupiła jacht i dom w Cancun. Tymczasem po złamanej latarni na Rynku wystaje z ziemi kabel energetyczny i nic nie wskazuje na szybką naprawę. Zresztą takich dziur w mieście jest więcej i w przeciwieństwie do płacy prezydenta aż tak bardzo nie zajmują gliwickich urzędasów.

Vicent
Vicent

Misiu urzędasy biorą za ślepe i bezmyślne posłuszeństwo wobec nieudacznika;) Za to należałoby i im pensje obniżyć o 60%, a wtedy na pewno wszystko powróciłoby do normy tj. do oddanej służby mieszkańcom.
A i zapach koryta przestałby ich tak bardzo nęcić

AndrzejD
AndrzejD

” Zresztą, który menadżer w sektorze prywatnym będzie pracował za osiem tysięcy złotych? ” Jeżeli frankiewicz chce zarabiać jak menadżerowie w sektorze prywatnym, to może niech zrezygnuje z “piastowania” urzędu prezydenta i poszuka sobie pracy na wolnym rynku. Wtedy się okaże ile są warte jego umiejętności. To samo dotyczy wszystkich kwękających biurw urzędniczych które jęczą że za mało zarabiają – nikt was tam nie trzyma na siłę ! Wyślijcie swoje CV do prywatnych firm, i będziecie mogli zarabiać do woli ! (O ile ktoś was zechce zatrudnić :) A póki co, to morda w kubeł i nie narzekać, bo dostajecie… Czytaj więcej »

mieszkanka Gliwic
mieszkanka Gliwic

I pomimo tych “idiotycznie” niskich zarobków …..kandydował – to chyba faktycznie prawdziwe powołanie do służby. Mam nadzieję, że większość radnych uszanuje tę chęć służenia społeczeństwu.

Miś
Miś

Racja… Ale konstytucyjność przepisów dobrze sprawdzić… Czy nie?

Pablo
Pablo

Tylko gdzie? W pseudotrybunale u Tow. Przyłęckiej?

prawnik
prawnik

Bo tow.tow Zolla, Safiana, tow, mgr (pseudo prof. ) Stępnia i tow. Rzeplińskiego już nie ma…

patolog
patolog

To Frankiewicz kazał urzędnikom walczyć o swoje uposażenie, czy oni sami wystąpili z takim pomysłem? Frankiewicz i jego urzędnicy w sprawie zarobków prezydenta pójdą może nawet do Strasburga. Ale w sprawie narzuconej przez wojewodę zmiany nazw ulic nie zrobili nic w obronie stanowiska mieszkańców, które było od dawna jasne: żadnych zmian. Nie zrobili też nic w sprawie zmuszonych do kosztownej wymiany dokumentów, a mogli wziąć to na barki budżetu miasta. Albo lepiej – walczyć, aby koszty poniósł wojewoda.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@patolog. Patologią jest że czerwone ludziki mieszkają na czerwonych ulicach i jeszcze drą czerwone japy żeby utrzymać ten czerwony stan jak najdłużej. Jeszcze trzeba Tobie przypomnieć, że ustawa dekomunizacyjna została przyjęta (praktycznie) jednogłośnie. Dodatkowo: nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Wojewoda z mocy ustawy pozmieniał nazwy ulic ponieważ nie zrobili tego urzędnicy, a mieli taki obowiązek. Odpowiedz mi na pytanie, za co w takim razie urzędnicy w magistracie biorą pieniądze? Dzięki temu mamy bardzo ładne nowe nazwy ulic jak:… Czytaj więcej »

Pierwszy sprawiedliwy
Pierwszy sprawiedliwy

Jedna ideologia gorsza od drugiej. Następna wymiecie wszystkich księży, papieży i byłych prezydentów z ulic i rond. W zamian będą nazwy kwiatków. :-)

Marcin
Marcin

Jakim urzędnikom? Wypowiada się tylko Jarzębowski, rzecznik prezydenta. Czyli de facto sam prezydent chce walczyć o wyższe wynagrodzenie, a nie urzędnicy.

gliwiczanin
gliwiczanin

Czerwoni ci rozum odebrali, co widać i czuć

Joe
Joe

Gdyby zamiast obniżać pensje prezydentom dokonano 20% redukcji etatów oblepionych partyjnymi ryjami zmiana byłaby naprawdę dobra.

Ja
Ja

“Urzędnicy się nie zgadzają” – a kim oni są? Pracodawcami? Jak argumentują, że zarobki będą mieli wyższe od prezydenta, to może im też obniżyć.

Marcin
Marcin

Wypowiada się tylko Jarzębowski, rzecznik prezydenta, więc nie wiadomo o jakich urzędników chodzi.
Dodatkowo jest przygotowywana uchwała RM, która zostanie przeglosowana wspólnymi siłami radnych PO i Frankiewicza. Nihil novi, po prostu kolesie walczą o kasę. Do wyborów szli z hasłem pracy dla miasta i mieszkańców, lepszych Gliwic itd., a po wyborach “chcemy wyższego wynagrodzenia”.

polop
polop

Jeśli to mało nie musiał kandydować.

Imiu
Imiu

sam powiedział kiedyś wiele X że nie musi i nie chce bo czas na zmiany.
Jak się jemu nie opłaca to zmiany mogą przyjść dla niego później albo dopiero po śmierci XD

black_horse
black_horse

Za grosz honoru. Najpierw oklamuje wszystkich publicznie że nie będzie kandydował. Potem mimo tego że kandydujac wiedział że pensja będzie obniżona skomle o kasę. Dno.

Gość
Gość

A jak referendyści okłamywali, że tramwaj jest ekologiczny to cicho siedziałeś……

:)
:)

Jak Frankiewicz zapewniał, że nie planuje likwidacji tramwajów, a potem je zlikwidował, to klęczałeś.

MariannaA
MariannaA

Ciekawe z której strony.

black_horse
black_horse

Twój problem polega na tym, że nie odróżniasz prawdy od kłamstwa.

Imiu
Imiu

Polityk / Kandydat w Polsce może obiecywać co chce żeby wygrać bo takie są zasady wyborów w Polsce.
To nie oszustwo, to są WYBORY w POLSCE.

Robert
Robert

Skoro mało, należy zrezygnować i poszukać bardziej godziwej zapłaty. Przecież to taki zdolny i przedsiębiorczy fachowiec. Przed takim ludźmi drzwi wszędzie stoją otworem. Telefon do Orlenu, na pewno przyjmą takiego “orła” i dadzą o wiele większą kasę. Firma Mercedes także szuka zdolnych fachowców na kierownicze stanowiska. Więc w czym problem.

Zenia
Zenia

Jak szkodliwe to może być dla państwa.
Czyjego?

patolog
patolog

Dla państwa Frankiewiczów na pewno. :)

Rozum
Rozum

Urzędnicy się nie zgadzają ??? Dobre. CZY URZĘDNICY SĄ PŁATNIKAMI PENSJI FRANKIEWICZA ? Ano nie są. Więc cicho i do roboty !

Mar
Mar

Może z racji zasiadania w radach nadzorczych i z wdzięczności dla swoich wyborców Pan Zygmunt Frankiewicz móģłby zaapelować do przedsiębiorców o to aby za 8 godzin dziennie ciężkiej pracy niejednokrotnie w szkodliwych warunkach w pocie i znoju zapłacili wkońcu 200 złotych netto bo za najniższą krajową to niedługo nie dwie dorosłe osoby w rodzinie ale wszyscy włącznie z emerytami i dziećmi będą pracować za miskę ryżu i paliwo aby do obozu pracy dojechać.Amazon buduje w Bojkowie potężny magazyn gdzie znajdzie pracę 3000 ludzi za 8000 tys. brutto za 2 miesiące pracy pewnie po 12 godzin bez dodatków za nadgodziny.To jest… Czytaj więcej »

Imiu
Imiu

Świat jest pełny biednych ludzi dlatego Włodarze, ich właśnie ściągają do Polski.
Jesteśmy współczesnymi OBOZAMI pracy. Amazon i ich pensja podawana za 2 miesiące przedstawia na jakich pracowników liczą…Ma być przemiał i dotacja ze strony miasta i państwa.

Fiku Miku
Fiku Miku

@Mar. cyt.:”za 8000 tys.brutto za 2 miesiące pracy *to ja z miłą chęcią popracuję w Amazonie. Z uśmiechem na ustach.
* 8000 tys. brutto = 8 milionów złotych. 4 miliony/miesiąc = milion/tydzień :o)

krzysztof
krzysztof

miałeś nie startować w wyborach jak sam mówiłeś że już starczy.Wróć na polibudę i kłopoty się skończą lub niech się oskładkują zwolennicy frankiewicza i płacą na osobę której mało kasy.

patolog
patolog

Może powinien tę obniżkę zarobków potraktować jako swój wkład w nowe auteczko na koszt podatników?

Stary komuch
Stary komuch

Kiedyś niesłusznie obalony Edward Gierek wystąpił z projektem , który zakładał,że mistrz nie będzie mógł zarabiać mniej niż najwyżej zaszeregowany jemu podległy pracownik. Nie zdażył zrealizować .Został obalony. Frankiewicz lis przechera tamte czasy pamieta , więc niebotycznie wywindował pobory swym prydupasom . Po to aby na tym ruchu skorzystać personalnie. To tyle.

krzysztof
krzysztof

frankiewicz chłopie czemu nie kandydowałeś z 1 okręgu – bo kto by na ciebie zagłosował NIKT.Zrób coś raz porządnie ODEJDŹ Z GLIWIC

Imiu
Imiu

zrobi to po śmierci w końcu każdy ma swój koniec życia.

"Mały modelarz"
"Mały modelarz"

Niechaj gliwicka gawiedz zna, że z wnioskiem wystąpiłem ja. “Stasiu Ka” Z wdzięcznosci za dobre biorące usadowienie na liście wyborczej. Wstydu nie było. Wszak za plecami Pana swego być, To mus.

A co
A co

Napisano o dwóch radnych SLD ? Rozumiem iż poszukiwany Patryk H został już ujęty przez Policje i wypuszczony na wolność ?

Imiu
Imiu

pewnie ma za zadanie pousuwać wszystkie te **** co nadal wiszą a mamy już po wyborach, taki to czyn społeczny będzie w ramach kary.

docaut
docaut

Skoro prezydenci miasta zarabiają tak mało i chcą im jeszcze to obniżać to mógł Frankiewicz już nie kandydować i wrócić na Politechnikę. Ciekawe czy tam zarobiłby więcej.

Imiu
Imiu

Komorowski radził “Zmień prace, weź kredyt” a Franca nie posłuchała i przy****sy się bronią używając Francy jako Sztandaru czy Chorągwi. W sumie Franca na tarczy a za nią urzędasy.

MariannaA
MariannaA

Praca dla ludzi to służba. Pan tu jest, aby służyć mieszkańcom. A Pan Jarzębowski, by szafarzyć. Ustawy na poziomie ogólnopolskim mogą być głupie, ale w takim razie jak głupie są działania Magistratów?
Nikt Pana nie zmusza do sprawowania urzędu. Zresztą na Zarządzaniu w Zabrzu jest Pan pełnoprawnym pracownikiem. Jak Pan to godzi?

Przemek
Przemek

Połowa Gliwic żyje za 1600 zł netto i jeszcze ma rodzinę na utrzymaniu i kredyt i dziwić się że w tym mieście piją

AndrzejD
AndrzejD

…jak ktoś jest głupi to tak ma. Nie trzeba tyle chlać.

mieszkaniec grodu
mieszkaniec grodu

frankiewicz, a może nie bierz pensji ,taki wolontariat na rzecz mieszkańców i miasta . Skończą się rozterki finansowe

Wasz Franek
Wasz Franek

Który z urzędasów nie będzie za. z tym porozmawiam ja. W cztery oczy w czasie wspólnej przejażdzki moja nową złotą limuzynę. Wszak jak nazwa wskazuje jest to wóz dla ludu

mic
mic

jak mało kasiorki to do roboty się weź mało 230 tyś na rok,no i dzień znowu mi spieprzył……………

mieszkaniec 1966
mieszkaniec 1966

a jakie to dokonania ma frankiewicz w Gliwicach przez 25 lat działalności .Tak bym dał ci 2 miesiące fizycznej roboty to i głupoty ze łba by wyszły i zarobek fizola byś miał ,a i przeżyć i opłacić wszystko by ci przyszło,a i do roboty na własny koszt, a nie za podatników pieniążki. Jak masz za ciężką robotę to zmień na lżejszą np w strefie płatnego parkowania POWODZENIA ZYGUŚ

Realista
Realista

A czy decyzja TK będzie szanowana przez wszystkich czy TK też zostanie podważony??? Pytam głównie fanów, którzy z uporem maniaka wrzeszczą wszędzie “KONSTYTUCJA”;) ??? Ironią losu jest to, że wielu jej nawet nie zna;) Zabrneliśmy nieco w błędne koło. Bo po niekorzystnej decyzji TK dla prezydenta Zygmunta możemy się spodziewać w akcji rozczochranego Belga, Timmermansa i innych tzw. “fanów” PiS??? Gdzie jest ta meta decyzyjności i jej poszanowania??? ODPOWIADAM: METĘ MINELIŚMY W 1989 ROKU. A każdy kto chce naprawić błędy wtedy popełnione jest niszczony, wyśmiewany itp. Każdy prawdziwy patriota i Polak naturalnie chce uzdrowienia wymiarów sprawiedliwości i życia społecznego, ale… Czytaj więcej »

Janus
Janus

Coś ci się pomieszali nadawcy i adresaci. Ci którzy chcą pytać TK nie nawet nie szepcą słowa na “K”. Oni słowo na “K” traktują jak wulgaryzm i za jego użycie pozbawiają funkcji radnego.