Uwaga na te brunatne krążki. W żadnym wypadku nie należy podnosić ich z ziemi

W dniach od 19 do 28 września, na terenie województwa śląskiego przeprowadzona zostanie akcja wykładania szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów. W tym czasie lepiej nie wyprowadzać psa na spacer do lasu.

Szczepionka zostanie wyłożona w formie przynęty, która będzie miała kształt małych, brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby, wyczuwalnym przez lisy już z odległości około 800 metrów.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi.

Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Jednocześnie przypomina, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone. Podkreślić również należy, że szczepionka nie jest przeznaczona dla zwierząt domowych oraz gospodarskich i nie działa na nie wystarczająco skutecznie.

Szczepionka zostanie zrzucona przy użyciu samolotów z wysokości około 200 metrów na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. Na terenie całego województwa śląskiego zostanie zrzuconych ponad 200 tysięcy dawek – nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, takimi jak pola, łąki czy ogródki działkowe. Szczepionka zostanie też wyłożona m.in. w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW).

Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny.

Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie niezachowania odpowiedniej ostrożności i niedostosowania się do zaleceń. W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się ze szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udzielać będą pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 615.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie.

W latach 2011–2012 na terenie całego województwa śląskiego odnotowano po jednym przypadku wścieklizny, w latach 2013–2016 nie stwierdzono przypadków wścieklizny, natomiast w 2017 roku pojawił się jeden przypadek tej choroby wykryty u nietoperza.

Wykładanie szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy w ciągu roku – wiosną i jesienią. Wszelkie polowania w tym okresie są zabronione. Akcja finansowana jest z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowana przez Unię Europejską.

(żms)/Nadleśnictwo Rudziniec

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Autor wypowiedzi
Autor wypowiedzi

Co na to przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych/proepidemicznycznych?

ja234
ja234

Dostają histerii i…wścieklizny.

PolecaM
PolecaM

A jednak skuteczna! Już od kilku ładnych lat, gdy tylko natknę się na ową szczepionkę, zawsze trochę poliżę – smak może nie najlepszy, ale przecież liczy się zdrowie. I nigdy jeszcze nie miałem wścieklizny.

AMF
AMF

Za to ampuła zjadł całą i mimo, że przepił skutki odczuwa do dziś…

Balans bieli
Balans bieli

Brunatną?

Autor wypowiedzi
Autor wypowiedzi

Próbowałem swap kolorów w zakresie RGB=>BRG=>BGR=>RBG, próbowałem w negatywie, ale nie wychodzi mi brunatny. Może mam źle monitor skalibrowany?

koneser
koneser

Tak skalibruj w CMYK :)

Balans bieli
Balans bieli

Tu nawet nie pomoże sRGB, czy Adobe RGB. Za diabła te pigułki nie chcą być brunatne.

ja234
ja234

Czyli swoje kochane s**jące pieseczki wyprowadzajcie na smyczy i patrzcie czy czegoś nie zżera.

Poszczany mieszaniec
Poszczany mieszaniec

Pieseczki….auteczka….slodziutkie…

Ranny Ptaszek
Ranny Ptaszek

Ta szczepionka działa tak: Ten któremu spadnie ona nałeb, już nigdy nie dostanie wścieklizny. Nie będzie miał szansy.