W budynku Architektury startuje Liceum. Kosztochłonny obiekt będzie lepiej wykorzystany

Wyremontowany w 2011 roku budynek dawnego klubu Spirala i Kinoteatru X, a obecnie Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej wkrótce zostanie także siedzibą powstającego pod pieczą gliwickiej uczelni Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

W kontekście przyszłości budynku w ostatnich tygodniach pojawiło się sporo spekulacji, w tym te mówiące o wyprowadzce architektów z ulicy Strzody.

NOWE LICEUM W GLIWICACH

– Wydział Architektury Politechniki Śląskiej będzie nadal mieścił się w budynku przy ul. Strzody 10 w Gliwicach. Od przyszłego roku szkolnego, czyli od września br., w budynku tym oprócz Wydziału Architektury będzie również zlokalizowane Liceum Akademickie Politechniki Śląskiej – jedno z dwóch (obok rybnickiego), które nasza uczelnia w tym roku uruchamia. Liceum będzie kształciło w dwóch profilach: politechnicznym oraz architektonicznym. Dlatego najbardziej naturalne jest ulokowanie liceum właśnie w budynku Wydziału Architektury – wyjaśnia Doś.

Oferta nowego liceum będzie oparta na autorskich programach, poszerzających podstawy programowe przede wszystkim z przedmiotów ścisłych oraz z języków obcych. ALO ma być pierwszą kuźnią talentów z myślą o kontynuacji kształcenia na Politechnice Śląskiej.
– Bliska współpraca z Politechniką Śląską umożliwi najlepszym uczniom liceów akademickich (oprócz gliwickiego, Politechnika Śląska otwiera również drugie liceum w Rybniku – red.) fakultatywny udział w wybranych zajęciach na studiach z możliwością ich zaliczenia jeszcze przed rozpoczęciem nauki na uczelni – reklamował nowe placówki w lutym tego roku rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

ALO będzie działać na zasadach szkoły publicznej, z nadzorem pedagogicznym Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach.

WYSOKIE KOSZTY UTRZYMANIA PRZY STRZODY

Poszerzenie funkcjonalności budynku przy ul. Strzody 10 może być też receptą na jego efektywniejsze zagospodarowanie. Zapewne wydatnie pomoże też w utrzymaniu kosztownego obiektu. Nie jest tajemnicą, że Politechnika miała problemy z wypełnieniem 2900 m2 powierzchni budynku. W 2013 roku dużym echem obiła się w Gliwicach oferta wynajmu, która przez kilka dni widniała na stronie internetowej uczelni.

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zapraszał w niej do składania ofert “na wynajem powierzchni użytkowej z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej typu filia banku, firmy ubezpieczeniowe, firmy o charakterze działalności biurowej, szkoły niepublicznej”. Gdy sprawa trafiła do mediów, ogłoszenie zniknęło, a sprawa nazwana została przez przedstawicieli uczelni “olbrzymim nieporozumieniem”. Nieoficjalnie mówiło się jednak, że wyremontowany kosztem 10 mln złotych obiekt generuje szczególnie wysokie koszty ogrzewania i oświetlenia.

SZMACIANY ZGRZYT

Ambitne zamierzenia włodarzy Politechniki weszły obecnie w etap działań marketingowych. Weszły – trzeba dodać – z dużym potknięciem. Na szklanej elewacji zabytku pojawił się niedawno baner reklamowy nowo powstającego liceum. Rozpostarta wzdłuż budynku plandeka niewiele różni się od tych samowolnie wieszanych na płotach w innych miejscach Gliwic. Niedawno pisaliśmy o problemach z opanowaniem reklamowego chaosu w Gliwicach. Reklama ze Strzody jest być może najprostszą odpowiedzią na zadane w artykule pytania o przyczyny bałaganu. Jeżeli o przestrzeń miejską nie dbają ci, którzy powinni wyznaczać standardy, trudno oczekiwać szerszych zmian na lepsze.
– Wydział Architektury Politechniki Śląskiej jest zdecydowanie ostatnim budynkiem w Gliwicach, który powinny zakrywać reklamy. Oj, zły płynie stąd przykład… – skomentował serwis architektoniczny Gruba Tektura i trudno nie przyznać autorom racji.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Joe
Joe

Za komuny Politechnika współpracowała z LO I na ul. Zimnej Wody i efekty były chyba niezłe.

Martyna
Martyna

Ktoś może pamięta? – zbiór zadań z fizyki niejakiego Wolkensteina (tłumaczenie z j. rosyjskiego); używany w I LO z polecenia pracowników Politechniki :)

zyz
zyz

Ktoś pamieta – i tak konkretnie to Wolkensztejn.
I jeszcze “niejakiej”.
Bo była to Walentyna Siergiejewna Wolkensztejn.

6C33C-B
6C33C-B

“Nieoficjalnie mówiło się jednak, że wyremontowany kosztem 10 mln złotych obiekt generuje szczególnie wysokie koszty ogrzewania i oświetlenia.”
Jestem ciekaw tych samych kosztów generowanych przez halę Frankiewicza
A to powinno być dużą tłustą czcionką
“Jeżeli o przestrzeń miejską nie dbają ci, którzy powinni wyznaczać standardy, trudno oczekiwać szerszych zmian na lepsze.
– Wydział Architektury Politechniki Śląskiej jest zdecydowanie ostatnim budynkiem w Gliwicach, który powinny zakrywać reklamy.”

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

Frankiewicz jako samodzielny pracownik naukowy Politechniki Śląskiej (z tytułem doktora) stworzył dzieło swojego życia w postaci Hali Bankrut. Zbudowana (i wyposażona) kosztem 500 milionów złotych będzie generowała szczególnie wysokie koszty ogrzewania, oświetlenia i utrzymania.

JaJko
JaJko

Jeszcze nie wyposażona. dopiero trwają przetargi.

Łon
Łon

Faktycznie, wykształciuchów z tej polibudy aż nadmiar w magistracie, inni którzy się tam nie załapali przeważnie lądują na europejskich zmywakach, tak jak nasz tutejszy kolega który chwalił się niedawno, że nim rzucił;)
Jakie cudowne wizualizacje a czasami nawet jaja z magistratu wychodzą, to każdy z nas widzi. Myślę, że robienie z tej polibudy liceum jest niemniej kosztowne, bardziej opłacalna byłaby zawodówka i wtedy nawet Redaktor Michał by tego nie zauważył;)

realista
realista

Za moich czasow byly egzaminy na studia,byl dobry poziom w szkolach srednich z uwagi na dobrych nauczycieli.A dzisiaj co mamy.Nic,tylko sile w gebie.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Tumanami się łatwiej rządzi. Można im wciskać kity o “wstawaniu z kolan” i “odzyskiwaniu godności”.

Filip Zet
Filip Zet

Zgadzam się. Dodam, że na przeciw wejścia do Wydziału Architektury po drugiej stronie jezdni jest Wydział Chemii tej samej uczelni, a przed nim dziadowskie gabloty pamiętające lata 80 ubiegłego wieku!!! I co? I nic. Podobają się. A jak już o oablotach to trzeba pochwalić Teatr Miejski, bo niedawno wymienił dziadowską tablicę ogłoszeń repertuaru na trawniku przy przystanku autobusowym na ul. Wrocławskiej. Tylko niech ktoś mnie oświeci bo nie nadążam – dlaczego nowa gablota też stoi w odległości 2 metrów od chodnika i dodatkowo posadzono przed nią jakieś krzaczki dodatkowo utrudniające zbliżenie się do informacji??? Pochwalić trzeba także ZDM, który w… Czytaj więcej »

Kp
Kp

Chca wykorzystac budynek zeby nie przynosil strat a na slowo architektura mlodzi dadza sie zwabic… liceum czyli nic… lepiej zorganizowaliby jakies technikum zeby mlodzi ludzie mieli lepszy start w zycie…

gliwicus
gliwicus

Tylko czekać aż obok wywiesi swoją szmatę Mat-Bud.

Murphy
Murphy

To że ta plandeka ciągle wisi świadczy o arogancji i ignorancji władz uczelni.

Ampuła
Ampuła

Architektów jest na pęczki. W całej Polsce powinno się wstrzymać rekrutację na ten kierunek przez następne 10 lat. A tu startuje Liceum Architektów. Dojdzie do tragedii, jeżeli ci młodziankowie już zdążyli się zetknąć z produktami ich studiujących kolegów. Czyhają uspokajająco-wkurwiające wonerfy, wizualizacje kosmodromów nad oczkiem wodnym i tysiące jurto-szopo-garażo-bunkro-wiato-pagodo-grobowco-warowni z Terytoriów Okupowanych przez Działkostwo.

Nik
Nik

Ampuła niby tylko jeden, a jak popatrzeć na fora i komentarze, to pleni się debilizm jak perz.
Twój wszechobecny hejt na wszystko jest nudny. Wysil mózgownicę i napisz jak wg Ciebie powinny wyglądać Gliwice bo Ty wyglądasz jakbyś był niespełnionym architektem a nawet urbanistą, którego projektów nikt nigdy nie kupił. Ale zaraz, czy Ty przypadkiem nie jesteś psychofanem wszystkiego co się wiąże z Piastem? No to stadion musi się Tobie, smutny misiu, podobać jak mało co.

Ampuła
Ampuła

Stadion Piasta jest najbrzydszy ze wszystkich nowopowstałych w Polsce. Ale był tani jak barszcz, bez zadęcia na biznes-skyboxy, powierzchnie muzealne itp. Jednak widać niskie koszty nie są magnesem dla innych, bo nie ma chętnych do powielenia tego projektu. Sam stadion funkcjonuje bez zarzutu. Poza wyraźnym spłowieniem materiałów elewacyjnych, reszta jest w stanie takim, jaki pamiętam z inauguracji.
Nie podobają się moje komentarze? Nie czytaj.

Edgar
Edgar

Funkcjonalny stadion dla cudownej młodzieży, wspaniałych kibiców swojego ukochanego klubu którzy w dowód niechęci do przyjezdnych z Zabrza zdemolowali ogrodzenie oddając rywalowi 3 punkty w wygranym przez ich ukochana drożynę meczu. Może zmienić przeznaczenie i zrobić z tego cudeńka komis samochodowy? W mieście było by kilkanaście milionów na inne cele.

Nik
Nik

Nie kryguj się. Pochwal decyzję włodarza Tysiąclecia. Jakby stadionowe trybuny były mniejsze o połowę i nie inwestowano w dodatkowe nigdy nie użyte 5 tys, krzesełek, które gdzieś czerstwieją schowane, byłoby jeszcze taniej. I jeszcze zgrzebniej. A co do stanu chyba się mylisz – kibolskie rozróby nie odbywają się bez strat. Ale może ja się mylę i ogrodzenie dla małp w kominiarkach oraz wyposażenie w toaletach było zdewastowane już w czasie inauguracji obiektu. Nie byłem, więc nie mogę ręczyć, ale jeśli Ty tak twierdzisz… Ale do meritum. Prosiłem o Twoją wizję Gliwic. Nie ma jej, ale są hejty na wszystko co… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Przy pomysłach bezzakrętowych ścieżek rowerowych ze skrzynek warzywnych i wonerfa boazeryjno-kanalizacyjnego, wydalonych przez mikroświatek kawusiowych społeczniaków, stadion miejski w Gliwicach jest wzorcem designu, jakości wykonania i użytkowości.

czytelnik
czytelnik

Ampuła, czemu zniszczyłeś ogrodzenie na stadionie?

Tomasz
Tomasz

Piast Gliwice to przyklad rozkaradania funduszy miejskich na 11 chlopaczkow uganiajacych sie za pilka ktora ich nie slucha. Piast Gliwice sekacja pilakrska to synonim dna, beztalencia i gruszek na wierzbie. Wieksze emocje są na szachach

Ampuła
Ampuła

Czy tego chcesz czy nie, w Polsce ta “sekcja piłkarska Piast Gliwice” należy do Ekstraklasy, czyli elity liczącej raptem 16 pozycji. Jestem pewny, że o szachach masz tak samo denne pojęcie, co o poziomie Piasta. Czujesz się okradziony? Sygnalizuj.

Tomasz
Tomasz

Powiem wiecej-Piast za chwike bedzie nalezal do elity pierwszoligowcow, wczesniej nalezal do elity drugoligowcow, zaczynal od elitarnej B klasy. Piast ma elitarny stadion z elitarnym parkingiem, wyniki Piasta plasuja go w elicie przegrywajacych wszystko co sie da-nawet z Karabachem. Piast gra w elitarnych rozgrywkach z innymi 15 klubami. Piast nie wychyla sie poza ta elite i nie gra z klubami spoza elity takimi jak:Barcelona,Man Utd,Panathinaikos,Juventus,Bayern.
Piast powinien trafic do ultra elitarnych rozgrywek stworzonych dla Piasta a mianowicie do C klasy

Ampuła
Ampuła

Ważne, że masz swoje oczekiwania względem Piasta Gliwice. Obojętność nie jest warta nawet postawienia kropki.

Edgar
Edgar

Kiedy gramy u siebie i co tym razem zdewastujemy, idioto-oporne szczotki do toalety

Moje oczekiwania wobec Piasta to
1. Koniec finansowania ich z miejskiej kasy
2. Spływ Piasta Odrą byle dalej

ja234
ja234

Przestrzelili. Niż demograficzny jest, liczba chętnych leci na łeb na szyję a oni otwierają liceum.Ktoś tam nie przemyślał dobrze swoich działań.Trzeba było otwierać liceum 5-10 lat temu a nie teraz. “ALO ma być pierwszą kuźnią talentów z myślą o kontynuacji kształcenia na Politechnice Śląskiej.” Myślenie życzeniowe…jeśli te ich programy autorskie będą równie zacofane jak nauczanie na polibudzie to będzie słabo z przygotowaniem merytorycznym młodzieży i przyszłych technicznych.A raczej będą zacofane. Wywiesili plandekę…jakie miasteczko, taka uczelnia, czyli tyłem do przodu i na wstecznym.Prezio ma w nosie powiewające reklamy na wsi, to tym bardziej co się będzie polibuda przejmowała…a później się dziwić,… Czytaj więcej »

MALY ROZUMEK
MALY ROZUMEK

@ja234 jesteś już straszliwie męczący z tym “czyli tyłem do przodu i na wstecznym” co artykuł to mądrości w stylu opowieści płaszcza i szpady, ukończona prywatna uczelnia zaocznie w trybie płac i spadaj nie daje Ci prawa oceniać wszystkich. Pochwal się proszę jednym SWOIM osiągnięciem MALKONTENCIE albo wyprowadź się do Zabrza, Chorzowa, Mysłowic, Sosnowca. Już Ci kiedyś pisałem oszczędź i nie pisz więcej na forum.

zxc
zxc

I niech tam najlepiej jedzie swoim AUTECZKIEM :)

heli1b
heli1b

Szanująca się uczelnia kształcąca Architektów mogłaby być w Wilnie, Pradze, Petersburgu, Wiedniu, Berlinie, Krakowie, Madrycie, Moskwie, Rzymie, Amsterdamie
ale w Gliwicach?!
Czego się tu nauczą? Od kogo się nauczą? Kto / Co im tu będzie przykładem?

xd
xd

WA PŚ powstał na bazie bardzo szanowanego przed wojną wydziału z Lwowa. Kadra akademicka tworzona była przez z tego miasta profesorów. Dyplomy uzyskiwane w Gliwicach dla pracodawców mają wciąż większa wagę niż te z Krakowa, Wrocławia czy Warszawy.Tego się oczywiście nie wie, nie będąc w temacie.

heli1b
heli1b

No i jak długo zamierzacie się ślizgać na tym “przed wojną” i na tym “była”?
Gliwiccy “architekci”, którzy doprowadzili to miasto do takiego stanu, to po jakich uczelniach są?

Tomo
Tomo

Tak dlugo jak dlugo beda wyksztalceni wykladowcy przez tych ze Lwowa czyli zawsze

mAnna
mAnna

Jedziesz na oparach zapomnianej sławy. Gdyby te gliwickie dyplomy coś znaczyły, to w mieście by budowano COŚ co jest funkcjonalne i na co można patrzeć godzinami. A co się buduje? Jeden tutaj zachwyca się stadionem, to może wymień inne realizacje, które nie trącą halą magazynową i mogłyby trafić przynajmniej na pocztówki. Ale jak nic nie wymyślisz, to się nie przejmuj. Nikomu nie uda się ta sztuka.

czytelnik
czytelnik

A co mają wspólnego studenci i pracownicy Wydziału Architektury z miastem? To nie oni uchwalają plany zagospodarowania, to nie oni głosują na sesjach rady miasta, to nie oni wycinają drzewa z polecenia ZDM i w końcu to nie oni oszczędzają na projektach i materiałach wykończeniowych. To cały ten motłoch, który tworzy Gliwice, je niszczy. W tym sami mieszkańcy.

mAnna
mAnna

A pani architekt na stanowisku konserwatora zabytków w UM to z jakiej jest uczelni? A włodarze miasta jaką uczelnię kończyli? Nie tę stworzoną przez lwowskie sławy? A kadra W.A. uczy jak demolować miasto? I co, nadal nie wiesz co studenci mają wspólnego z miastem? Oni są tym motłochem?

czytelnik
czytelnik

Żadnego związku tu nie wykazałaś. Prawda jest taka, że pracownicy WA jako jedni z nielicznych mieszkańców interweniują, gdy rozwalane jest miasto. Studenci przyjeżdżają do Gliwic z całej Polski i w całą Polskę się później rozjeżdżają. Zakładają topowe pracownie w kraju, choć wykształcono ich w tym grajdole. W UM poza konserwatorem (który jest zwykłym pracownikiem, a nie dyrektorem wydziału urzędu) nie znajduje się chyba żaden inny architekt. Radni i Prezydent również mają inne wykształcenie. W magistracie nie ma tradycji współpracy z architektami i wygląd miasta jest tego wynikiem. Dodajmy do tego jeszcze ułomnych mieszkańców, którzy jedyny kontakt z estetyką w życiu… Czytaj więcej »

heli1b
heli1b

Zaczyna się od nauki. Gdy instytucja ucząca sama daje wyraz swojej ułomności to czego oczekiwać od jej uczniów. O tym mowa.

czytelnik
czytelnik

To nie WA wywiesił tę reklamę, tylko ktoś odpowiedzialny za marketing w Politechnice. Radzę najpierw poznać wydział, pracowników lub studentów, a potem dopiero pisać na ich temat. Bo na razie umieszczacie tu własne bzdurne przemyślenia. Gdyby UM zechciał poznać wartość, jaką niesie obecność WA w Gliwicach i zdecydował choć na minimalną współpracę, to miasto wyglądałoby o wiele lepiej. Ale w magistracie pełno jest ignorantów, którzy podobnie jak Wy, myślą, że wiedzą i robią wszystko najlepiej. Tymczasem wszystko im się tylko wydaje.

mAnna
mAnna

To teraz już wiemy, że jesteśmy podli, Politechnika zatrudnia kretynów, a Urzędowi Miejskiemu wykształciła ignorantów. W całym gliwickim motłochu tylko wykładowcy i studenci W.A. są nieskalani. Cud. Przypominam, że UM współpracuje z W.A. Organizuje konkursy na widoczki, w których studenci chętnie biorą udział. Potem UM się tymi obrazkami chwali i rozdaje nagrody. A kiedy studenci są już architektami, to projektują takie koszmarki jak płyta Rynku, hala Gliwice, skwer/parking nad tunelem DTŚ, woonerwy, albo stacje transformatorów jak na skwerze przy UM. Straszące plomby na starówce to też dzieła gliwickich architektów, niewykluczone, że wykładowców. Pani z wydziału architektury w UM, która niedawno… Czytaj więcej »

czytelnik
czytelnik

1. Znowu stawiasz jakieś nieudowodnione tezy. 2. Kiedy miasto zorganizowało jakiś konkurs dla studentów? No bo raczej nie ten w prywatnej marinie. I na pewno nie dało im za to nagród. 3. Gliwickie pracownie nie zaprojektowały Hali Gliwice. Co najwyżej pełniły rolę podwykonawców. 4. Skwer nad DTŚ zaprojektowali drogowcy, a nie architekci. 5. Woonerf nie jest piękny. Zrobiono go po kosztach, ale ucieleśnia idee, na którym oparte jest współczesne projektowanie miast. Oczywiście, gliwiccy kierowcy tego nie rozumieją – tak samo jak nie rozumieją przepisów ruchu drogowego mówiących, gdzie na tej ulicy mogą parkować. 6. Wymień te straszące plomby na SM… Czytaj więcej »

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

“[Woonerf] ucieleśnia idee, na którym oparte jest współczesne projektowanie miast. Oczywiście, gliwiccy kierowcy tego nie rozumieją”

Znowu się okazało, że fachowcy/decydenci są super, tylko naród gÓpi.

anka
anka

Skwerow nie mogą projektowac drogowcy. Czytelnik jest zwiazany albo z um albo ma kogos na wydz.arch, ale kompletnie nie ma rozeznania. Nawet na postawienie lawki musi byc podpis architekta

długopis
długopis

O podpis architekta nietrudno.
O podpis Architekta trudniej.
Ilość podpisów musi się zgadzać, więc mamy dużo architektów natomiast Architektów w zasadzie brak.

czytelnik
czytelnik

Może jeszcze potrzeba architekta do wybrukowania podjazdu? Albo wymiany okien w bloku? Skwer nad DTŚ to zwykły chodnik wzdłuż ulicy, która powstała w ramach gigantycznej i szpetnej inwestycji drogowej. Dodam, że typowo gliwickiej.

FAZI
FAZI

Do brukowania najlepszy był komendant straży miejskiej, a architekci najczęściej projektują hale magazynowe i produkcyjne (PA NOVA), parkingi z tłucznia i garaże (cała reszta). Okna w blokach powinny być opiniowane przez architekta i nadzorowana wymiana przez tegoż. Uniknęlibyśmy czegoś niespotykanego na zachodzie w postaci starych kamienic z każdym innym plastikowym oknem. Chodniki i drogi rowerowe z różnego rodzaju materiału co odcinek projektowała pani Renia z referatu oczyszczania powierzchni płaskich czy pionowych? Płytę rynku i alejki na skwerach z kostki po której nie da się chodzić kto projektował? Może żurawie? Albo jakiś średniowieczny kamieniarz teleportowany w XXI wiek? A co do… Czytaj więcej »

heli1b
heli1b

Skutek braku nadzoru architekta nad wyminą okien zobacz sobie w pięknym budynku u zbiegu ulic Daszyńskiego i Styczyńskiego przy skwerku z rzeźbami nieznanego mi autora. Taka samowola powinna być karana.

FAZI
FAZI

Czytelnik jest z branży. Dużo wie a jednocześnie wie tak niewiele… Zupełnie jakby był absolwentem tego wydziału. Zamiast wypierać, że “lwowska” uczelnia od dekad wypuszcza wybrakowanych absolwentów niech nam poda gdzie, kiedy i jaki zasięg publiczny miały działania wybitnych profesorów Polibudy, które służyły DYSKUSJI o wyglądzie Gliwic? Kiedy profesura WA wypowiedziała się publicznie o projektach stadionu, płyty rynku, brukowania Wieczorka i Górnych Wałów, o hali podium czy o tzw. “modernizacji przez przywrócenie historycznego wyglądu” budynku UM. Kiedy i gdzie odbywają się te WIELKIE DYSKUSJE O STANIE MIASTA GLIWICE? Wiele osób chętnie posłucha a może doda coś od siebie. Podejrzane, że… Czytaj więcej »

czytelnik
czytelnik

Znowu brednie. I w dodatku brak zrozumienia czytanego tekstu. Pięć razy trzeba Wam pisać, że Miasto nie chce współpracy z Wydziałem? Jego pracownicy często zabierali głos np w przypadku polderów, DTŚ, czy wyglądu UM. Tylko urzędnicy słuchają ich mniej więcej tak, ja FAZI rozumie czytany tekst. Na przykład w artykule jest napisane, że Gruba Tektura skrytykowała ten baner, a ty piszesz że jej się to podoba. Jak można rozmawiać, kiedy druga strona nie chwyta najprostszych wypowiedzi.

FAZI
FAZI

Brawo TY! Ty wszystko odczytujesz 1:1 jak tępy inżynier. Wyobraźni i kojarzenia Bozia odmówiła. Ja się pytam gdzie profesura spotyka się z mieszkańcami i urzędnikami w jednym miejscu żeby dyskutować i tych urzędników rodem z Politechniki Sl przekonywać, a Ty mi jak katarynka, że “się wypowiadali” i wszystko z Polibudy jest świetne. Z wyjątkiem urzędników…. Gdzie? Do kogo się wypowiadają? Puszczają bąki na korytarzach? Nie mierz mnie własną miarą. O zachwytach Kowalskiego nie pisałem w kontekście płachty na WA ale tego co go zachwyca na “etacie w UM” na portalu gazeta gliwice. Ostatnio to jest pomysł URZĘDNIKÓW (podkr. dla Ciebie)… Czytaj więcej »

czytelnik
czytelnik

FAZI czy ty przypadkiem nie jesteś p. Wieczorkiem? Bo to by wiele wyjasnialo. Z tego, co widzę na wyborczej, wynika ze Kowalski wysmiewa UM za tę budę na skwerze Doncaster i dokucza ZDM za idotyczny projekt przebudowy Jagiellonskiej. Skoncz wiec bredzic, ze pracuje dla urzednikow. Torpedujesz pracę spolecznikow, chociaz bez nich to miasto byłoby już jednym wielkim parkingiem. Czyli zupelnie jak wiceprezydent Gliwic. A zachwyty nad lezakami nad Klodnica czy budowę woonerfu akurat rozumiem i też się cieszę. Gdyby motloch z UM częściej wydawal pieniądze na takie pomysly, to az przyjemnie byłoby tu mieszkać.

gol
gol

czytelnik cieszy się z wnerwa, który jest dowodem bezmyślności co doprowadziło do totalnej porażki na ulicy. Musi być jakiś społecznik, bez którego na Wieczorka dalej byłby zakaz zatrzymywania, a teraz są miejsca postojowe dla samochodów, żeby ludożerka miała blisko do palety z taboretami. Leżaki w psich kupach to bardzo kreatywny pomysł. Podobny do tego jaki miała nieistniejąca już lanserska knajpa na Dworcowej: 3 pasy uchu, kilka tysięcy samochodów dziennie i leżaki na chodniku z widokiem na parkujące samochody albo kretyni ze Zdrowej Krowy, którzy leżaki wystawiają na chodniku szerokości 1 metra. Takie pierdoły nie powodują, że w brudnym, zagraconym i… Czytaj więcej »

czytelnik
czytelnik

Dlatego wszystkie inwestycje w Gliwicach sprowadzają się do zaspokjania podstawowych potrzeb. Siku, kupa, kiełbasa na festynie i trawnik, na który można wyprowadzić swoje auto. Twój komentarz tylko potwierdza to, co napisałem na samym początku tej jałowej dyskusji: to miasto nie zasługuje na nic więcej niż ma, bo taki jest poziom mieszkańców.

Ampuła
Ampuła

Ostatni kontakt z poziomem WA mieliśmy tutaj nie tak dawno, przy okazji prezentacji studenckich wizualizacji wariacji na temat mariny w kanale. Nagrodzonych i wyróżnionych. Na widok tego zbioru oszalałych rozbujań i spienionych wodotrysków bałwany womitu burzyły się w żyłach i brew jeżyła. Nachodziła też zaduma pełna trwogi na myśl o tym, co musiało być na pracach odrzuconych.

anka
anka

Pierwszy raz Ampula zgadzam się z Tobą. Nalezy dodac, ze kazdy z tych projektow studenckich konsultowany byl z doktorami z wydz.arch.pol.sl

Ampuła
Ampuła

Ten fakt tylko pogłębia tragedię. Wypada mieć nadzieję, że po zatwierdzeniu zestawu marynistyczno-orgiastycznych koszmarków studenckich choć u kilku z doktorów konsultujących nastąpiła po czasie reakcja wstydu tak gryzącego, że wyjściem było tylko samobójstwo. W burych kałach Kanału.

heli1b
heli1b

“To nie WA wywiesił tę reklamę, tylko ktoś odpowiedzialny za marketing w Politechnice”
Jasne. To nie my, to oni. Pierwszy pracownik politechniki idący rano do pracy powinien to zauważyć i zareagować. Nieważne kto to wywiesił, ważne kto tego nie widzi. Ważne kto nie widzi jak wygląda miasto, które chwali się wydziałem architektury, a którego szczytem możliwości estetycznych są plastikowe namioty na Rynku i kręgi kanalizacyjne zamiast donic. Możecie sobie uprawiać szermierkę na dyplomy, ale rzeczywistość i tak was weryfikuje na niekorzyść.

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Czasem można interweniować, a i tak nic się nie dzieje. Nie, nie pracuję w UM, ani na Politechnice.

anka
anka

A wlasnie, ze to wydz.arch. który szuka godzin do pensum dla swoich pracownikow. Na wydziale zostalo wiekszosc kobiet bez źadnej praktyki w wieku 45-50 lat. Im sie juz nic nie chce. A nowych absolwentow nie przyjmują. Na wydz. Najnizszym stopniem jest doktor, nie ma magistrow. Wyrzucono kinoX, zrobiono im palac a studentow mało, bo jadą do Wroclawia

anka
anka

Mają bardzo dużo, bo wydzial architektury um wypelniony jest po brzegi absolwentami wydz.architektury politechniki i to oni podejmują z frankiewiczem decyzje

anka
anka

To prawda. Oprocz radiostacji, willi Caro i kilku willi nie ma niczego na pocztowkę. Wszystkie nowe obiekty są do niczego. Nawet dawną pocztę zabudowano koszmarnym parkingo-biurowcem. A nasza palmiarnia nad śmierdzącą średnicówką wygłąda jakby byla do wyburzenia. Więc nie ma co pisac o architektach albo o konserwatorach zabytków. Ich nie ma…

anka
anka

Kadra lwowska juz dawno nie istnieje. Ci co zostali z naprędce robionymi doktoratami i habilitacjami za punkty (glownie organizowanie konferencji byle jakich) nie są dobrym materiałem na nauczycieli.