W budynku grożącym zawaleniem bawią się dzieci. Parafia: Wszystkie zabezpieczenie są rozkradane


Opuszczony budynek na terenie parafii pw. Św. Jacka w Sośnicy stanowi zagrożenie, zwłaszcza dla bawiących się tam dzieci – alarmują mieszkańcy. Mimo wyraźnych ostrzeżeń umieszczonych na elewacji, do środka bardzo często wchodzą osoby postronne.

W zabudowaniach dawnej restauracji i hoteliku należących w przeszłości do kopalni, a odkupionych przez duchownych, ma powstać dom kultury, placówka duszpasterska oraz oddział Caritas. Całość mieści się w obrębie przykościelnej działki, przy ul. Przedwiośnie 3

Przebudowa obiektu miała ruszyć już w 2018 roku, jednak rozpoczęcie prac odsunęło się w czasie. Tymczasem, budynek w fatalnym stanie technicznym stoi niezabezpieczony, co zachęca do jego eksploracji przez przypadkowe osoby.


Sprawą zainteresowała się Rada Dzielnicy Sośnica. Na swojej stronie w serwisie facebook.com zamieściła ostrzegawczy komunikat.

– W opuszczonym budynku przy ul. Dzionkarzy bawią się dzieci. Prosimy o interwencję lub kontakt z policją wszystkich mieszkańców, którzy zobaczą tam młodzież. Przypominamy, że budynek grozi zawaleniem. Niebezpieczeństwo wypadków, nawet tragicznych w skutkach jest zatem bardzo duże❗️ Prosimy także rodziców o zwracanie uwagi swoim pociechom na stan ww. budynku 🛑 – czytamy we wpisie.

Pod wpisem pojawiły się komentarze jednoznacznie wskazujące, że to ksiądz proboszcz z parafii pw. św. Jacka jest odpowiedzialny za zabezpieczenie obiektu przed dostępem niepowołanych osób.

“Skoro należy do Parafii, to właśnie właściciel powinien go zabezpieczyć. To może jeszcze trwać latami, a o nieszczęście w takiej sytuacji nietrudno…” – pisze jeden z Internautów.

“Proponuję zgłosić ten fakt na policję ale nie na dzieci ale jako Rada Sośnicy właśnie na Parafię, która nic nie robi by zabezpieczyć teren! Jeżeli to jest własność Parafii “o dziwo”, to odpowiedzialność ciąży na Parafii. Z troski o dzieci Sośnicy, póki nie jest za późno…!” – komentuje inna Internautka.

Do sprawy odniósł się tamtejszy proboszcz, ks. Krzysztof Śmigiera.

– Rada Dzielnicy Sośnica już dość dawno nie interesowała się bezpośrednio stanem budynku przy ul. Dzionkarzy. Rzeczywiście jest on w stanie ruiny i należy do tutejszej parafii pw. św. Jacka w Gliwicach – Sośnicy. Wszelkie do tej pory stosowane formy zabezpieczeń przed wejściem do tej ruiny przetrwały najdłużej 48 godzin – przekazuje ks. Śmigiera.

Najczęściej nocą każdy fragment metalu czy drzewa użytego jako przeszkoda przed wejściem do środka jest kradziony lub zdemolowany

– dodaje proboszcz. Wyjaśnia też dlaczego ciągle nie rozpoczęto inwestycji.

– Tej sytuacji winna jest przedłużająca się kontrola Projektu “Rewitalizacji Domu św. Jacka na potrzeby lokalnego Centrum Integracji Społecznej” prowadzona przez Urząd Marszałkowski. Na szczęście, mam zapewnienie, że kontrola dobiega końca i w przyszłym tygodniu będziemy mogli jako parafia podpisać długo wyczekiwaną umowę z wykonawcą w/w projektu. Tak więc mam nadzieję, że do dwóch tygodni teren zostanie ogrodzony, a ciężki sprzęt pozostawi (…) tylko dwa fragmenty ścian nadających się do użytku. Reszta będzie przebudowana na potrzeby projektu – przekazuje proboszcz parafii Św. Jacka.

Przypomnijmy – parafia w 2006 roku odkupiła nieruchomość należącą do Skarbu Państwa od miasta Gliwice ze specjalną, 80-procentową bonifikatą (w mieście na prawach powiatu własnością Skarbu Państwa gospodaruje prezydent miasta). Niedawno pojawił się pomysł na zagospodarowanie położonego na działce zabudowania. W Domu św. Jacka będzie prowadzona między innymi świetlica środowiskowa i klub seniora.

W obiekcie powstanie także izba upamiętniająca górnicze tradycje dzielnicy Sośnica oraz biblioteka, przede wszystkim z literaturą katolicką.

W ramach parafialnej placówki Caritas, najbiedniejszym ma być udzielana także pomoc charytatywna. W Domu św. Jacka będzie również prowadzona działalność katechetyczna i spotkania parafialnych grup religijnych. Koszt inwestycji oszacowano na około 6,5 mln zł. Udało się pozyskać jej finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanin

Biedna parafia musi konieczne rozpocząć zbiórkę pieniędzy która nigdy się nie zakończy

Szef

A co ci do tego, że ludzie się złożą i ruinę zamienią w coś użytecznego?

LOL

Na razie, to ludzie kradną drewno i stal, a na “dzieło proboszcza” złożyła się Unia Europejska i budżety miasta i państwa. Może gdyby napisać do odpowiedniej Komisji UE, udałoby się zablokować dotację unijną i dać szansę ludziom? Tak byłoby godnie i sprawiedliwie. :)

Call of Duty

Po pierwsze: “Może gdyby napisać do odpowiedniej Komisji UE”- napisz i nie trać czasu na pitolenie
Po drugie- ludzie szanse mają. Wystarczy napisać odpowiedni wniosek i uzyskać dotację co uczyniłem ja.

LOL

Gdybyś jeszcze wiedział o czym jest rozmowa… Ale zaraz… czyśbyś był proboszczem, który już po 13 latach wie jakie dzieło chce uczynić za jałmużnę z muzułmańskiej UE? Ojciec Tadeusz mógłby się uczyć, ale jemu wierni nie rozkradają ogrodzenia.

Call of Duty

Tylko na tyle Cię stać? Naprawdę?
Każdy kto nie podziela Twoich poglądów musi być proboszczem?

LOL

Chciałeś powiedzieć, że napisałeś wniosek i uzyskałeś dotację z UE na datek dla proboszcza, żeby mógł wybudować salę katechetyczną? Co on wam dosypuje do opłatków?

Proboszcz LOL-a

Napisałeś już do odpowiedniej komisji w UE czy dalej bijesz pianę? Może ty jeszcze pisać nie potrafisz,pomimo,że masz 5 klas skończone?

kredo

UE nie daje pieniędzy!

Gliwiczanin

No właśnie o to chodzi że nie zmienią bo ksiądz będzie zbierał i nigdy nie uzbiera a nie wierzę w to żeby w tym momencie parafii nie było stać na lepsze zabezpieczenie tego terenu po prostu wolą trwonić datki wiernych na swoje potrzeby

gość

kiedyś zbierali na budowę kościoła na Obrońców, potem bizmesmen znajomy wszystkich świętych gliwickich oferował działkę budowlaną w sąsiedztwie w atrakcyjnej cenie

Imię

TBSY na Granicznej?

Hmmm

Użyteczny to był basen…nic nie ma lepszego..dzieciaki wiedziały że żyją..Z ręcznikiem na basen…I tak po trochu kl wszystko zgarnął..A jeden trup więcej ..co tam…nic ich nie nauczyła tragedia ..zasypany mężczyzna..co budował im garaże…

Finito

Liczni urzędnicy kościoła katolickiego w Polsce robią z katolicyzmu dochodową parodię chrześcijaństwa, a Kościół udaje, że tego nie widzi. W tej parodii główne role odgrywają także tzw. społecznicy, radni, politycy i bezpartyjni prezydenci na smyczy różnych niejasnych wzajemnych zależności z polskim klerem, który jak wiadomo nigdy nawet nie spróbował zmierzyć się ze zgnilizną, która toczy go od wewnątrz od setek lat i zatruwa coraz więcej obszarów w które wchodzi. Wszyscy wymienieni wyżej nigdy nic nie zrobili dla oczyszczenia kościoła, który rzekomo krzewi wiarę w Boga czystości, miłości i prawdy. Na nim się zarabia okradając głupie społeczeństwo.

Gliwiczanin

Widzę dużo wyborców pisuarów

ewa

czy ktos chce od ciebie ,to czemu piszesz bzdury

Żoliborska Kanalia

Trzeba było wydać te pięć tysięcy i zamurować prowizorycznie wszelkie otwory wejściowe. To tak trudno wymyślić? To może trzeba było się pomodlić o dar łaski uczynkowej, żeby oświecił – czy może też się nie chciało?

Piotr i Paweł

Zła Unia nie dała na zamurowanie.

LOL

Prezydent miasta udziela 80% bonifikaty parafii, jakby swoją własność rozdawał za bezcen, ale mieszkańcy na bonifikaty nie mogą liczyć, co niedawno potwierdzili radni. Kościół dopiero po 12 latach od “zakupu” wymyśla na co przeznaczy nieruchomość, ale też nie za swoje pieniądze, tylko za państwowe i unijne, chociaż UE krytykuje. Przez tyle lat niezabezpieczona rudera niszczeje i zagraża bezpieczeństwu, ale proboszcz ma pretensje do Rady Osiedla za zainteresowanie, a odpowiednie służby, rada miejska i prezydent nie widzą problemu? Nawet im nie przeszkadza, że w budynku zamieszkał Szatan i bez długotrwałych i kosztownych egzorcyzmów się nie obędzie. Już teraz wiadomo, że parafia… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@LOL. Miasto z chęcią pozbyło się problemu, bo trzeba by było teren w jakiś sensowny sposób zagospodarować. Kościół ma na to pomysł, zbiorą środki finansowe i rudery już nie będzie. Po to są programy finansowe pochodzące z UE żeby z nich korzystać. Jeżeli tylko są wydane prawidłowo to nie powinny budzić zastrzeżeń jak np. “portale dla bezrobotnych”, “horoskopy dla psów” i inne badziewie. Urzędnicy miejscy mieli swoje złote pomysły które spaliły na panewce. Przykładem może być zabawa w: -“real estate” z budynkiem po dyrekcji huty 1-go maja. – Ochrona zabytków: wieże ciśnień, zabytkowe wille, jak i kamienice na Kościuszki –… Czytaj więcej »

LOL

Z tego co widać, to kościół ma grunt za 20% wartości i po 13 latach g… a nie pomysł, bo kto z tego “pomysłu wykutego w paździerzu” skorzysta i kto go utrzyma? Kto kościołowi sfinansuje remont i utrzymanie Ziemowita 3? Święty Mikołaj z laickiej UE czy Frankiewicz, który jak daje kościołowi, to dobry, a jak ciebie ma w d… to zły? Czarna mafia dostała gratis poniemieckie budynki i grunty, a potem miliardy od przestępczej komisji majątkowej, ale ciągle jej mało, chociaż na remonty tego co już ma, to nie ma. I kręci szemrane interesy z każdym, z gangami, mafiami, politykami… Czytaj więcej »

Żoliborska Kanalia

A co to ma wspólnego z główną wypowiedzią? Kościół wylewa kubły pomyj na Unię, ale do grabienia z niej pieniędzy to jest pierwszy i wtedy mu ta kasa nie śmierdzi. To jest ta etyka w wydaniu “rzym-kat”? To gratulujemy.

LOL

@ Żoliborska Kanalia Jeden polski ksiądz, doktor etyki, habilitował się równo rżnąc z prac innych doktorantów i prac swoich studentek. Znaleźli takich “zapożyczeń” chyba 80% chociaż habilitował się w Czechach, bo myslał, że tam nikt go nie sprawdzi. Takich etyków w koloratkach ma polski kościół.

Ostatni Sprawiedliwy

@LOL. Jedna, pijana czerwona świnia chwiała się nad grobami polskich bohaterów, pomordowanych w Katyniu przez inne podobne, czerwone świnie. Ta czerwona świnia chwaliła się, że ma magistra, nawet tego nie miała.

LOL

2 dni kombinowania i tylko to, bo upał? Mogło być śmieszniej. Na całym świecie nad grobami się pije i tańczy. Polska “tradycja” to kij w d.., teatralna powaga, takież łzy i popijanie chyłkiem spod pachy. Oszustów w randze katolickiego księdza oficera nauczyciela ze skradzionym dorobkiem naukowym nie ma w innych krajach. Za to ta czerwona świnia do dziś jest przez większość Polaków uważana za najlepszą ze świń prezydentów po 1989 i ani zmarły w wypadku Lech, ani nawet Du*a jej nie zagraża. Niepojęte?! Może gdyby Adrian, którego niekompetencja prawnicza prowadzi do Trybunału Stanu, zamiast być memem, pił, jak reszta narodu… Czytaj więcej »

Imię

Zamień “Sprawiedliwy” na “Zacietrzewiony”

Ostatni Sprawiedliwy

@Żoliborska Kanalia. Z wylewaniem kubłów pomyj na UE nie spotkałem się. Użyte przez Ciebie słowo “grabienie” też ma jednostronny wydźwięk. Są komisje które wnioski sprawdzają i przy pozytywnej opinii są przyznawane. Liczy się cel i zasadność z czym np. nie spotkała się Hala Podium aka Gliwice vel Arena.

Tylko nie mów nikomu

Ostatni, żeby być którymkolwiek sprawiedliwym i prawdomównym musiałbyś przyznać, że są różne komisje, które przyznają środki na różne cele, ale nie każdy wniosek jest weryfikowany przez Komisję Europejską. Tu się pięknie wyłożyłeś, bo dofinansowanie do hali podlegało takiej weryfikacji, a wniosek proboszcza nie. Dlatego hala z d… nie dostała kasy a proboszcz na z d… wyjęty projekt tak. Gdyby to UE (KE) weryfikowała wszystkie wnioski, proboszcz dostałby najwyżej tęczową kopertę z grzeczną odmową.

Ostatni Sprawiedliwy

@Tylko nie mów nikomu. Napisałem wyraźnie “są komisje” a to jest liczba mnoga od słowa “komisja”. Jak jest liczba mnoga to jest więcej niż jedna, co jest logicznym że nie jedna i ta sama.
Jak masz wiedzę na temat, że jakakolwiek komisja przychylnie rozpatrzyła wniosek tylko dlatego, że był Kościelny to są instytucje żeby to zgłosić (np. Prokuratura).
Dla mnie jakiekolwiek nadużycia, niezależnie od sympatii powinny być karane.

Tylko nie mów nikomu

Niektórzy są celowo tępi. Jak nie masz wiedzy, która z wielu komisji przyznała księdzu kasę, to po co piszesz głupstwa? W tym przypadku nawet nie ma mowy o jakimś karaniu, bo ksiądz wystąpił o środki z funduszu, których KE nie weryfikuje. KE w tym funduszu daje kasę Polakom w ciemno, a oni wydają na kościół katolicki itp. bzdury. Wygląda, że piszesz tylko po to, żeby wodę mącić, bo tak głupim być chyba się nie da.

Żoliborska Kanalia

Tak? No to mały przykład. Przy świątyni Opatrzności w Warszawie znajduje się muzeum JPII. Było przewidziane jako część świątyni pod wyłącznym zarządem kościoła. W 2016 roku jednak ktoś wpadł na świetny pomysł i przekazał muzeum, a jakże, państwu. I tu uwaga: przekazano MUZEUM ale nie BUDYNEK muzeum. W ten oto sposób muzeum jest na utrzymaniu ministerstwa kultury i WYNAJMUJE budynek na jego siedzibę od kościoła płacąc mu miesięcznie za ten budyneczek horrendalną kwotę z metra jak dla powierzchni handlowych. Wszystko jest NIBY zgodne z prawem, ale czy na pewno…? Druga sprawa: jakim cudem polski kościół katolicki “odzyskał” mienie na tzw.… Czytaj więcej »

Luter

Jaka różnica, czy dzieci bawiłyby się w ruderze miejskiej? Teraz jest bezpieczniej, bo probosz ją pokropił wodą?

Las Vegas

W ruderze miejskiej nikt by się przejmował, a rzecznik prezydenta przekonywałby, że wszystko jest dobrze i zgodnie z planem. W MSI pojawiłby się komunikat, że miasto ma zaawansowane plany dotyczące miejsca, a prezydent najlepszym jest i niech rządzi jeszcze 10 lat, bo nie ma godnego następcy. 70% gliwiczan by w te hasła uwierzyło.
No ale sprawa dotyczy własności kościelnej, więc tutaj można dowalić klerowi. Cokolwiek by proboszcz nie tłumaczył, to my lepiej znamy fakty.
Dodatkowo Sośnica jest zbyt blisko Zabrza, a to już przecież wróg nr 1. Fanatycy Frankiewicza non stop powtarzają “jak nie pasuje, to won do Zabrza”

Nie Pozdrawiam

Zapomniałeś dodać, że pole golfowe też już pięknie obsiane trawą. Dodatkowo nigdzie nie widzę wzmianiki, żeby „Proboszcz miał pretensje do Rady, ze się zainteresowała”, tylko zwyczajnie odpowiedział na zadane mu pytanie. Najlepiej jest stanąć z boku, nic nie wiedzieć, ale wypowiedzieć się na temat. Stan realizacji oraz przyczyny opóźnień były każdorazowo wyjaśniane w kościele. Jeżeli nie słyszałeś to albo masz pecha, albo gó..no Ci do tego, bo nie jesteś częścią tej parafii. Pozdrawiam

Mmm

Wystarczy wystawic pelny worek gruzu przed klatke ,a straz miejska juz sie zjawia.Co tam taki gruz u ksiezy… Normalny czlowiek juz dawno miałby problemy z policja ,straza miejska…a ksiądz moze wszystko …nawet czekac 2 tyg

Egon

Piszesz bzdury. Atakujesz kler, przypisując im naszą typową mentalność. Tu nie chodzi o księży, tylko o to, że całe nasze społeczeństwo jest przesiąknięte niesprawiedliwymi przywilejami i niewspółmiernym traktowaniem jako różnego rodzaju grupy społeczne. Czasami lojalnie dajemy aprobatę na niewłaściwe zachowanie jeśli czerpiemy z tego profity albo sprawa dotyczy naszych pobratymców. Oczekujemy uczciwości ale nie reagujemy tam gdzie jest ona łamana. Tych, którzy interweniują nazywamy konfidentami.

Odpisz mi, co Cię bardziej boli. To, że ktoś Cię przyłapał za niewłaściwe wystawienie worka, czy może to, że komuś się udało prześliznąć ?

Wioletta

Niby masz rację, ale zapominasz, że proboszcz dla wielu ludzi jest na miarę Boga i powinien dawać PRZYKŁAD. Jaki przykład daje ten konkretny proboszcz z Sośnicy? Czego uczy swoje owce? Ano tego, że prawo można omijać, że bezpieczeństwo parafian jest mniej ważne niż jego osobisty biznes.

Arek

cyt. bo to nie chodzi o to aby zebrać i wyremontować rynny chodzi o to aby zbierać.

krzysztof

KOMENTARZ ROKU Sprawą zainteresowała się Rada Dzielnicy Sośnica. Na swojej stronie w serwisie facebook.com zamieściła ostrzegawczy komunikat.Jak się rada napracowała-czyż nie warte jest to podwyżki dla tych osobników.

Wisia

Komentarz roku to jest wypowiedź proboszcza, który ma pretensje, że ktoś zainteresował się jego niedopełnieniem obowiązków jako właściciela terenu. Ale wiadomo, że jak komuś stanie się krzywda, to proboszcz odprawi mszę w intencji za “bóg zapłać” nie mniej niż 500, a poszkodowanym zamknie usta kiełbasą.

wydra

Podwyżka to może przesada, ale jakiś złoty lew + premia + zestaw wiecznych piór Waterman.

KK

E tam, teraz będą medale rozdawać, w końcu trzeba je upłynnić zanim nabiją następnych za nasze podatki.

Piotr i Paweł

Od kiedy RO otrzymuje wynagrodzenie? Od czasu kiedy księża zaczęli żyć w ubóstwie widocznym na zdjęciu?

Dzielnicowy

CZŁONKOWIE RADY DZIELNIC NIE OTRZYMUJĄ PIENIĘDZY

ja234

Ładnie,ładnie…klerowi dali bonifikatę…a mieszkańcom figa.Niech kler zabezpieczy tą swoją ruinę a pińćetplusy niech pilnują swoich bachorów.(12:10+67)

RealistA

Zaorałeś się synek. A parafianie to nie mieszkańcy Gliwic???

Finito

Może zanim się zaoramy, to się policzymy?

Ten tego

Za 2 tygodnie teren będzie ogrodzony a budynek wyburzony, dlaczego dopiero wtedy konkretne zabezpieczenie, które da radę – nie wiadomo. Póki co nikomu nic się nie stało. Księża gonią tam małolatów od lat. Ganiają za nimi z zaangażowaniem – taka zabawa chroni przed otyłością i chorobami serca.

Żoliborska Kanalia

Ganianie małolatów przez księży nie zawsze bywa chwalebne….

Tylko nie mów nikomu

w zasadzie nigdy

Ampuła

Usuwajcie, usuwajcie prewencyjnie. Potem te świetlicowe dzieci będą smutnymi bohaterami dzieł w filmotece im. Sekielskich.

LOL

Wpisz do wyszukiwarki portalu hasło “ksiądz”, a zobaczysz. W całej swojej karierze Kuria zawiesiła jednego księdza i nie za malwersacje, złamanie celibatu, czy pedofilię, a za niewinnego skręta wypalonego w towarzystwie prawie dorosłych ministrantów, którzy po jakimś czasie okazali się nie być ministrantami. :) Cytat z 22.02.2015 “Równocześnie kuria gliwicka deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu wszystkich okoliczności incydentu z udziałem tegoż kapłana (…)”. Próżno szukać takiej żarliwej pomocy biskupów w przypadkach pedofilów w sutannach, ale to pewnie dlatego, że ranga wykroczeń nie była tak wysoka jak w przypadku 2,4 g. zioła.

XXI wiek?

Z doniesień portalu można powziąć przekonanie, że księża w Polsce to anioły, które tylko dobro czynią. Nic, tylko z nimi biznesy robić, im żony i dzieci posyłać na nauki życia w rodzinie. A fajki, wóda i pornosy nie zrobią takiej szkody jak marihuana. Jak powszechnie w Polsce wiadomo, ci co nic nie widzieli, najlepszymi są znawcami i krytykami, a ci co nigdy nie współżyli, najgłębszą wiedzę o współżyciu mają. Tak i z rodziną, największą o niej wiedzę mają samotni mężczyźni i w mniejszym stopniu kobiety w sutannach i habitach. Czemu rzeczywistość jest zupełnie inna?

Gliwiczanin

Właśnie czemu wcześniejszy komentarz został usunięty?


MOD: Z powodu naruszenia zasad publikacji komentarzy. Oskarżanie kogoś o pedofilię, nawet w formie słabych żartów nie mieści się w definicji normalnej dyskusji.

Ampuła

Cenzura klerykalna jest najbardziej bezwzględna. Polega bowiem na domysłach, co autor chciał wyrazić i jednoczesnej pewności, że jest to szkodliwe dla kleru. Właściciele portalu mają prawo tę cenzurę stosować w praktyce i ja się z tym prawem zgadzam.

Miastowy

” Potem te świetlicowe dzieci będą smutnymi bohaterami dzieł w filmotece im. Sekielskich.”A co mają dzieci do przekrętów SKOK?

LOL

@Miastowy, Będzie kontynuacja “Tylko nie mów nikomu”. Chyba nie uwierzyłeś, że pedofilię polskich księży da się pokazać w jednym 2-godzinnym dokumencie?

Imię

@LOL i znów nieprawda bo film nie trwa 2 godziny, tylko 2 godziny 1 minutę i 33 sekundy.

RealistA

Prewencyjnie to dokonujesz na tym portalu samozaorania. Widzę, że po tragedii w Gdańsku, gdzie zginął prezydent Adamowicz, kolejny raz “wyciągnąłeś wnioski” i posługujesz się językiem miłości… To co Wy tu w tym towarzystwie wzajemnej adoracji wypisujecie na temat Kościoła to jest poziom DRAMAT… Nikt z Wami się nie będzie nawet kłócił bo to nie ma sensu i nie tędy droga.

Imię

Po zdjęciach wnoszę, że to szataniści tam grasują. Może radny archanioł coś mógłby w tej sprawie zdziałać, w końcu to jego rejon?

Żoliborska Kanalia

Mógłby zacząć omadlać problem, ale pewnie mu się nie chce.

Luter

Rozdajmy całe miasto klerowi, a on już będzie wiedział, że mieszkańcom najbardziej są potrzebne sale (hale?) katechetyczne i biblioteki z literaturą katolicką, oraz biura, dużo biur dla księży, gdzie indziej nazywanych staroświecko garsonierami. Tego chce lud panie Frankiewicz więc się nie ociągaj tylko rozdawaj nawet ze 100% bonifikatą i obietnicą remontu.

Żoliborska Kanalia

Salki katechetyczne są obecnie wykorzystywane komercyjnie. Parafianie robili ściepę a kieckowi teraz na tym trzepią kasę. To jest łeb do interesów!

Egon

“Proponuję zgłosić ten fakt na policję ale nie na dzieci ale jako Rada Sośnicy właśnie na Parafię, która nic nie robi by zabezpieczyć teren! Jeżeli to jest własność Parafii “o dziwo”, to odpowiedzialność ciąży na Parafii. Z troski o dzieci Sośnicy, póki nie jest za późno…!” – komentuje inna Internautka. Wyrazisty komentarz, a to dlatego, że w pewien sposób reprezentatywny. Potwierdzeniem tego jest całodniowa dyskusja w tym artykule. Wszyscy ujadają bo można trochę pojeździć sobie po kościelnym gospodarzu. Pani Internautce tak bardzo na sercu leży troska o dzieci nasze, ale nie odnotowałem jakiejkolwiek uwagi na temat tego jak rodzice poświęcają… Czytaj więcej »

Ampuła

Ględzisz proboszczem. Oto tego widome znaki: 1. “… jak rodzice poświęcają intencję dziecku” Może i dzieci na myśli, ale “INTENCJE” jeszcze bardziej… Dlaczego? Ponieważ w robocie proboszcza “intencje” zajmują jedno z kluczowym miejsc. To te prywatne, intymne pomysły, fantazje i kaprysy, za jakie barany z lokalnej owczarni płacą proboszczowi, żeby je upublicznił na mszy gromadzącej sąsiadów. Opłaty za intencje to stałe wpływy. Wnoszone w gotówce, dlatego nierejestrowane i nieopodatkowane. Czyli prywatne dochody proboszcza. U wszystkich podatników niebędących proboszczami – ścigane z mocy przepisów ustawy karno-skarbowej. U proboszcza znikające w kieszeni, stanowiąc tajemnicę mocą porównywalną tylko ze spowiedzią. 2. “… pojeździć… Czytaj więcej »

Imię

Personel naziemny reprezentuje postawę – jak dają to brać. Z odpowiedzialnością w tej instytucji jest dużo gorzej – jest rozmyta na każdym poziomie.

Jan

80 procentowy rabat dla parafii to sprawiedliwie, a 60 procent rabatu dla mieszkańców na zmianę wieczystego uzytkowania na własność to niesprawiedliwe…..eh Gliwice!

Arek

80% bonifikata – Frankiewicz ty to wiesz jak z kim grać.

Jadzia

dobreprogramy.pl/Mieszkancy-Gliwic-nie-chca-testu-5G.-Boja-sie-smazyc-jak-parowki-w-mikrofalowce,News,91093.html