W dawnym hoteliku i restauracji parafia stworzy centrum kulturalne oraz placówkę duszpasterską

Na dawnych terenach rekreacyjnych kopalni Sośnica powstanie dom kultury. Prace rewitalizacyjne rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku.

Przy ul. Przedwiośnie 3, w miejscu restauracji i hoteliku należących w przeszłości do kopalni węgla kamiennego w Sośnicy zostanie utworzony dom kultury, placówka duszpasterska oraz oddział Caritas. Parafia św. Jacka w 2006 roku odkupiła nieruchomość należącą do Skarbu Państwa od miasta Gliwice ze specjalną, 80-procentową bonifikatą (w mieście na prawach powiatu własnością Skarbu Państwa gospodaruje prezydent miasta).

Przez lata starano się pozyskać środki na odnowienie budynku. Koszt utworzenia lokalnego centrum integracji i usług społecznych jest szacowany na blisko 6,5 mln zł.

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa. Prace ruszą po podpisaniu umowy dotacyjnej.

Autorami projektu są duszpasterze i parafianie kościoła św. Jacka w Sośnicy. Budynek, który zostanie przekształcony w Dom św. Jacka, znajduje się za muszlą koncertową, odnowioną przez parafię i wykorzystywaną jako miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak dwie edycje Polish Happy Jazz Fest. Projektowany dom kultury również będzie miejscem otwartym dla mieszkańców i przyjezdnych. Oba budynki stworzą kompleks kulturalny.

W Domu św. Jacka będzie prowadzona między innymi świetlica środowiskowa i klub seniora. Planowane są lekcje gry na instrumentach dla dzieci, wystawy plastyczne, koncerty i warsztaty.

W obiekcie powstanie także izba upamiętniająca górnicze tradycje dzielnicy Sośnica oraz biblioteka, przede wszystkim z literaturą katolicką. W ramach parafialnej placówki Caritas najbiedniejszym będzie udzielana także pomoc charytatywna. W Domu św. Jacka będzie także prowadzona działalność katechetyczna i spotkania parafialnych grup religijnych.

– Poprzez naszą działalność chcemy ożywić życie kulturalne w Sośnicy. Liczymy także na to, że uda nam się umocnić więzi między przedstawicielami różnych pokoleń i zmobilizować mieszkańców do społecznej aktywności – mówi ks. Krzysztof Śmigiera, proboszcz parafii św. Jacka i koordynator projektu.

(żms)/UM(mm)
wiz. materiały parafii Św. Jacka

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
No Pasaran
No Pasaran

Te Frankiewicz. Znam jedną taką fajna działeczkę . Opchnij mi ją za 80% off. Wyjdzie jakieś 50 K. Też będę tam prowadził działalność KO. Grille będę robił , pośpiewamy , potańczymy . A i dzieci się czegoś nauczą . To jak ?

Ampuła
Ampuła

Łatwo prowadzić działalność, jak się od samorządu darmo dostaje grunty i budynki, a na remonty, adaptacje, zagospodarowanie i wyposażenie pieniądze wyłoży budżet państwa. Jest takie polskie przysłowie “Pokorne cielę dwie matki ssie”. Odnosi się ono do starych czasów. W obecnej rzeczywistości brzmi “Watykański pasożyt z dwóch źródeł wysysa cash”.

ja234
ja234

Tiaaa…długo kler zbierał i dziwnym trafem ruszy “inwestycja” kiedy pisiory żondzą ( pisownia celowa). Jak dla mnie cokolwiek dziwny zbieg okoliczności.
I oczywiście “bonifikata” czyli prawie za darmo.
Też bym chciał taką działkę prawie za friko.

Bierut
Bierut

Ale Harcerzy to Frankiewicz wypie… z budynku przy Kościuszki i przez dekady nie było pieniędzy na remonty. Widać kto jest realną siłą polityczną w Polsce. To nie organizacje pozarządowe tylko kler i katotaliban.
Nie o take Polske walczyłem.

kanalia52
kanalia52

Francę też wyp…limy. I to już nie długo.

Teresa.Matka
Teresa.Matka

Zakres działalności kleru powinien być ograniczony do kruchty.Żadne tam kawiarenki czy domki kultury.Kolejny “opiekun” duchowny gładyszy ma w tej chwili proces o pedofilie w Gdańsku.Sami stwarzamy “sprzyjający klimat” dla bezeceństw kleru na naszych dzieciach.Dośc tego !

ziel
ziel

A skąd wezmą na działalność? Na wypłaty i opłaty? Taca tego nie załatwi. Ale jest w Sośnicy radny Frankiewicza czyli kasa jest załatwiona.

KEBAB
KEBAB

Po minusach widać, że katolobby trzyma łapę na pulsie. Najśmieszniejsze że ile by nie było komentarzy krytykujących, to głosowanie w radzie miejskiej zawsze jest takie samo jak w sprawie szkoły przy Ziemowita oddanej Kurii za bezcen. Kiedy rada miejska wreszcie da kasę na remont biskupowi? Ulicę już przygotowaliście, parkingi zrobione… i taki ropiejący strup brzydzi efekt. Przecież Radan nie po to wpakował miliardy w byłe PWST, żeby widoczny z okien katolicki slams odstraszał klientów z gotówką w ręce.

Ampuła
Ampuła

– Jakże najserdeczniej witam i pochwalam Jego Najprzewielebniejszość księdza Krzysztofa! – Niech będzie, niech będzie, oczywiście… Ja też witam, witam – Drogi i umiłowany księże Krzysztofie przede wszystkim chciałbym jak najserdeczniej podziękować – Oczywiście, oczywiście… – Za to, że Najprzewielebniejszy jakoś znalazł dla naszej redakcji tę odrobinę, tę krztynę czasu – No tak… Tak, udało się – No więc jeszcze raz na te ręce kapłańskie składam w imieniu swoim i kierownictwa rozgłośni… – Tak, tak… I ja też się cieszę na to nasze spotkanie… – … które za moim pośrednictwem nakazało mi złożyć Jego Najprzewielebniejszości wyrazy – Rozumiem, rozumiem… I… Czytaj więcej »

treya50
treya50

faktycznie zastanawiająca ilość minusów. Widać, że Klechistan trzyma się mocno!

Krzysztof-sobel@wp.pl
Krzysztof-sobel@wp.pl

Tam był hotelik ? Kiedy?

kanalia52
kanalia52

Parafia stworzy…buhahahahahahahaha.