W czwartek szeroko zakrojona akcja policji. Kontroli można spodziewać się w każdym mieście

Od rana w czwartek w całym kraju funkcjonariusze drogówki prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

W ramach realizowanych już po raz ósmy w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze przykładają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.

REKLAMA

Niestety znaczna część zdarzeń związana z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych, czyli tam, gdzie przepisy chronią pieszego w sposób szczególny.

Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać.

(żms)/KMP Gliwice
fot. arch. Śląska Policja

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ja234

Kierowcy muszą uważać na pieszych i rowerzystów.
Piesi i rowerzyści muszą uważać na auteczkowców.

Powinno być jak najwięcej kontroli auteczkowców, wlepiać i mandaty i punkty karne,ale mandaty muszą być dotkliwe np. zaczynające się od 2 tys.Suwerena trzeba tresować
.Niedawno widziałem panienkę, podczas jazdy rozmawiała przez telefon,bez zestawu głośnomówiącego.Widziałem też “artystów” piszących esemesa podczas jazdy.(0936)

Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. Nie tak dawno jeden kierowca to i zabawiał się z panienką w trakcie jazdy. Skończył tak jak żył. Podobno ptak to i polatał na wolności przez chwilę.

Szotek

A baranom również się kary się należą a rowerków niech wdychają spalinki ,bo te są ekologiczne

kolik

Wina jest tych wszystkich którzy twierdzą że pieszy ma pierwszeństwo wchodząc na pasy! A jak stanowi kodeks drogowy, pieszy wogule nie posiada żadnego pierwszeństwa na pasach, to kierowca może go przepuścić..Jednocześnie kierowca ma obowiązek umożliwić pieszemu opuszczenie przejścia, jeśli ten w momęcie zbliżania pojazdu do pasów znajduje się na nich!

Od zmierzchu do świtu

“Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.” Znajdującemu się, a nie zamierzającemu lub niezamierzającemu. Wbijcie sobie do łbów, że wrycie się przed nadjeżdżający pojazd to nie jest legalne “nabycie pierwszeństwa”, tylko zwyczajne wymuszenie karane mandatem. Mam nadzieję, że policja i pieszych będzie instruować. Druga sprawa. Rower w warunkach normalnej przejrzystości powietrza nie musi być nawet wyposażony w żadne oświetlenie. Wyjątek stanowi odblask tylny o barwie czerwonej, który musi być zamontowany na stałe. A już jazda z włączonymi diódkami led w dzień to nieznajomość Art.… Czytaj więcej »

Beton

@Od zmierzchu do świtu,
Nie wiem co widzisz śmiesznego w używaniu przez rowerzystów oświetlenia w dzień. Taki rowerzysta jest świadomy, że z racji swojej wielkości stanowi obiekt trudniejszy do zauważenia na drodze, i poprawia własne bezpieczeństwo poprzez oświetlenie, które zwraca na niego uwagę, zwłaszcza że co czwarty kierowca w czasie jazdy zasłania sobie gębę telefonem, a co piąty odczytuje lub pisze SMS-a z kierowcami nieoznakowanych radiowozów włącznie. Uważam, że używanie przedniego i tylnego światła w rowerze przez 24 godziny na dobę powinno być nakazane przepisami dla bezpieczeństwa i komfortu wszystkich.
Co do pieszych, w pełni się z Tobą zgadzam.

:)

Oczywiście zdjecie sobie sprawę z tego, że niedługo piesi nabędą nowe prawa, a kierowcy nowe obowiązki? Bo z tonu wynika, że kiedy to nastąpi, to bez fizycznego wbijania do łbów się nie obędzie.

Od zmierzchu do świtu

Na razie nie nabyli i długa i wyboista droga do tego nabycia. Tym bardziej, że nic się w tym kierunku nie robi. Póki co obowiązuje zakaz wymuszania pierwszeństwa przez pieszych w tym również na przejściu.

:)

Świadomość nadchodzących zmian pomaga je zaakceptować i się do nich dostosować. W sprawie robi się wiele, jest już gotowy projekt zmian przepisów i tylko patrzeć kiedy zostanie wprowadzony, ale żeby o tym wiedzieć, trzeba czytać coś więcej niż komentarze kierowców na 24.gliwice. W przeciwnym wypadku będziecie zaskoczeni, jak strefami pieszymi w mieście i zakazem na Siemińskiego. Wymuszanie zawsze jest zabronione, tylko czy kierowcy coś sobie z tego robią?

Od zmierzchu do świtu

W sprawie owszem robi się wiele. Od 15 lat. Bezowocnie.

Szota

Najlepiej światła na każdym skrzyżowaniu.Jest czerwone -barany stoją,jest zielone auteczkowi przejeżdżają

Od zmierzchu do świtu

Co widzę śmiesznego? To samo co w używaniu okularów przeciwsłonecznych w nocy. Może w tunelu to ma sens. Na pewno ma sens w nocy, ale w dzień te światełka składające się z reguły z dwóch/trzech 5mm diod led, których strumień świetlny jest zaledwie odrobinę większy niż kontrolka w moim telewizorze i zależny od stopnia wyładowania bateryjek zwyczajnie jest nieskuteczny. Generuje tylko zatrucie środowiska w postaci zużytych baterii i nieodpartą chęć zwrócenia takiemu uwagi, że zapomniał lampkę wyłączyć i mu się bateryjka wyczerpie, co jeśli ma miejsce w ruchu może już stanowić zagrożenie. Nie czarujmy się, boczny kierunkowskaz w Tico emituje… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@Od zmierzchu do świtu. Odnosisz się do większości tylnego oświetlenia, które nie tylko w dzień są mało widoczne ale także w nocy. Nie chciałbym uprawiać tutaj kryptoreklamy ale jest skuteczne tylne światełko z Mactronica model “Wallie” (sam taką posiadam i wyposażyłem wszystkich członków mojej rodziny w takie oświetlenie, dlatego że jako jedyne jest skuteczne). Bardzo dobrze widoczne jest także w dzień, a o to właśnie chodzi o zwrócenie uwagi na rowerzystę. Rowerzysta bez oświetlenia gubi się w ruchu drogowym gdzie samochody jeżdżą na światłach. W takim przypadku jazda na rowerze w dzień ze światłami powinna być wskazana zdrowym rozsądkiem, czy… Czytaj więcej »

Beton

Nie. Nie jest śmieszne ani trochę. Na szczęście są jeszcze lampki rowerowe ładowane przez USB, np podczas pracy na komputerze, emitujące światło o natężeniu 400 lumenów i więcej, co pozwala oświetlić drogę lepiej niż przednia lampa w tym Tico.
I jeszcze jedno… Rowerzysta w tunelu ???

Od zmierzchu do świtu

Czekałem właśnie na wysyp onainstów sprzętowych :) Te wasze super wypaśne lampki nawet jak będą zasilane kryptonitem, to w dzień tylko śmieszą i zwracają uwagę jedynie na to, że jesteście onainstami sprzętowymi. Tylko czekać aż piesi zaczną nosić czołówki :)

ja234

Więc właśnie, genialnie wykreowano popyt na lampki rowerowe by okazjonalnie jeżdżący kupowali je i się nimi jarali.Tak naprawdę takowe lampki świecące się w dzień są…zbędne.
Takie lampki praktycznie nie dają światła w nocy, do jazdy w nocy są fachowe lampy rowerowe.(1305)

Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. Odpowiedz na pytanie: dlaczego samochody jeżdżą na światłach w dzień?

ludzie jedzcie g...

Bo im to nakazuje ustawa. Ale może trzecia próba uchylenia tego durnego przepisu się powiedzie. Bo były już dwie próby. Jedną podjęło SLD drugą PIS.

Bzik

Spisek producentów lampek se se se se se…

:)

Niektórzy mają naprawdę poważne problemy i rozstrząsają je godzinami w internetach i w realu chyba też. Nie mogą przeboleć, że ktoś jedzie z włączonym światłem, którego rzekomo nawet nie widać. No ale oni jednak wiedzą, że świeci. Przeszkadzają im ubrania rowerzystów, bo za ciasne, bo zbyt kolorowe i kaski też mają złe, i gadżety mają złe. I jeszcze mają czelność jechać ulicami, co jest bardzo złe. Idiotyczny hejt, taki czysto polski i bezinteresowny. A co najśmieszniejsze, zupełnie bezcelowy.

Cyklisto Pamiętaj!

Mniej świecenia w dzień, to więcej prądu w bateryjkach do świecenia w nocy.

Szotek

Nie pieszemu a baranowi

Ba

Niech pojadą sobie na wnerwa. Tam to się dopiero dzieje.

Dziadek Rainhold

Ciekawe czy kulsony pouczą choć jednego cyklistę przeciskającego się między autami na Śliwki wzdłuż tej wspaniałej oznaczonej ścieżki rowerowej

Gliwiczanin

Policja powinna przede wszystkim karać rowerzystów za jazdę po chodnikach a jak już jadą jezdnią to środkiem ulicy z słuchawkami w uszach mając innych użytkowników ruch w dolnej części pleców

12345

Jak będą wszędzie ścieżki rowerowe to nie trzeba będzie jeździć po chodniku madralo bo chyba nigdy nie jezdziles ulicą gdy kierowcy dojeżdżają do rowerzysty na żylaki

Gliwiczanin

Chodnik nie są dla rowerzystów

:)

Dla samochodów też nie, a jednak miliony polskich kierowców nie wyobraża sobie, aby ktoś zabronił im parkować na chodnikach. Potem jadą na zachód i są zdziwieni mandatami.

Rowery won z jezdni

Podobnie jak jezdnie dla pieszych. Wiesz gdzie ja mam mandaty i prawo w tym przypadku? Jeśli mam, jako rowerzysta, którym czasem jestem wybór – zderzenie z samochodem zakończone tragicznie, albo zderzenie z pieszym zakończone pyskówką to sorry, ale wybieram pieszego. A i to mi się nigdy nie zdarzyło mimo, że zawsze jeżdżę chodnikiem. Więcej. Jako pieszy chętnie przepuszczam rowerzystów i nie mam do nich żadnego żalu. Nigdy nie spotkałem się z nieprzychylnością pieszych. Trzeba tylko wyraźnie zaakcentować ich uprzywilejowanie na chodniku a i słowo dziękuję czasem wyartykułować.

sayi baba

Podobnie drogi rowerowe dla madek z wózkami i rodzinami

ja234

Policja powinna przede wszystkim karać tych kierowców którzy wyprzedzają rowerzystów w odległości 20-30 cm oczywiście pędzących i mających rowerzystów i wszystko inne poniżej linii pleców bo baran jeden z drugim pędzi jak nawiedzony.(1241)

Szotek

A baran rowerowy winien jechać przy krawezniku