W Gliwicach będzie bezpieczniej. Ma w tym pomóc ponad 100 nowych kamer monitoringu

SONY DSC

Gliwice mają jeden z nowocześniejszych systemów monitoringu w Polsce. Teraz jest on uzupełniany o kolejne kamery, których łącznie będzie 406. Trudno się będzie przed nimi ukryć.

Na początku roku w mieście było 291 kamer.

Jeszcze w listopadzie zostaną oddane do użytku inwestycje monitoringowe wybrane w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Nowe punkty z kamerami budowane są przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Reymonta, na placu Jaśminu oraz przy ulicach: Franciszkańskiej, Dzionkarzy, Jesiennej, Głogowskiej, Orchidei, ZWM oraz Zubrzyckiego. Dodatkowo przy placu Piastów oraz alei Przyjaźni stanie 6 punktów wyposażonych łącznie w 24 kamery.

Nowe urządzenia montowane są również w centrum miasta. Uzupełniają obraz z tych, które wcześniej zostały zainstalowane. 20 dodatkowych kamer pojawi się docelowo przy ul. Wieczorka, Dworcowej, Zwycięstwa, Bohaterów Getta Warszawskiego oraz Jana Pawła II.

– Przygotowujemy również „Przenośne Punkty Kamerowe”, czyli samodzielne zestawy monitoringu. Składają się one z wolnostojącego masztu z trzema kamerami, m.in. obrotową o wysokiej rozdzielczości, umożliwiającą 30-krotne powiększenie pozwalające uzyskać obraz dobrej jakości – wyjaśnia Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

Jeden z pięciu takich zestawów został zamontowany w pobliżu oddanego niedawno do użytku parku Doświadczeń przy Radiostacji

– dodaje rzecznik ŚSM.

Po zakończeniu rozbudowy w Gliwicach będzie działało 406 kamer, w tym 5 zestawów mobilnych wyposażonych w 3 kamery i 3 źródła zasilania energetycznego.

Sieć monitoringu jest systemem otwartym, co oznacza, że możliwa jest jej dalsza rozbudowa. Podgląd z nagrania już nieraz pomógł policji, która dzięki niemu mogła zatrzymać sprawcę zdarzenia na gorącym uczynku lub zaraz po jego dokonaniu. Warto wiedzieć, że system działa z zachowaniem prawa do prywatności – specjalne nakładki rozmywają obraz przy dużych zbliżeniach na okna czy balkony.

ZOBACZ TEŻ:
Monitoring okazał się bardzo pomocny. Tylko dwie godziny zajęło policji ustalanie sprawcy kradzieży

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Kinga
Kinga

W sierpniu zaparkowałam samochód na Bohaterów Getta Warszawskiego. Kiedy wróciłam do samochodu, zauważyłam, że jest przytarty tylny zderzak i błotnik. Przyczyny sprawczej – brak. Zrobiłam zdjęcia i pojechałam do komisariatu policji zgłosić zniszczenie pojazdu. Po kilku dniach policjanci poinformowali mnie, że sprawca uszkodzenia został ustalony dzięki nagraniu z kamer monitoringu. Naprawa została pokryta z polisy sprawcy, 2800 zł. Gdyby nie kamery, musiałabym pokryć naprawę z własnej kieszeni.
Niech kamer będzie jak najwięcej, skoro mamy takich „dżentelmenów” za kierownicą.

heli1b
heli1b

Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić jak kamera staje w obronie staruszka, którego trzy małpy proszą o portfel.

Urko
Urko

No. To teraz Policja będzie mogła częściej wrzucać filmiki do netu z prośbami o pomoc w ustaleniu tożsamości sprawców .

Seba87
Seba87

To samo pierwsze pomyślałem

OLO
OLO

Brak ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami do pracy w policji zastępuje się kamerami,kamera nie obroni nas przed przestępcą będzie tylko dowodem w sprawie a gdzie są piesze patrole policji czy straży miejskiej szczególnie na terenie dzielnic Gliwic.

Asia Szpileczka

I milion kamer nic nie da jak się niebieskim nie będzie się chciało ruszać jak coś się dzieje…

HA HA HA
HA HA HA

Zajady mi ze śmiechu popękały ! Będzie bezpieczniej po umieszczeniu dodatkowych kamer.Takich kamer.Kamer “Szajsowych “gliwickich gwarantujących całkowitą anonimowość kryminałom.I nie jest to moja ocena.To ocena gliwiczan odpowiadających na coraz częściej umieszczane apele Policji proszące o identyfikację cieni.

ja
ja

Szkoda, że nie dało się – jak zwykle – jakoś bardziej dopasować do otoczenia ów słópów z kamerami. Takie to nowoczesne a nawet przewodów nie dało się pochować w słupie tylko wszystkie wiszą, oplatają go.
Swoją drogą – sam monitoring jest tak nowoczesny, że można na nim wyglądać jak każdy do okoła. Jakość obrazu na poziomie komórek z przed 10 lat. Czyli policja jeszcze więcej i częściej będzie prosić o pomoc w rozpoznawaniu wszystkich i nikogo na zapisanym obrazie…

vic
vic

Faktycznie, w zeszłym tygodniu napomniałem o tej “nowoczesnej” jakości zdjęć z monitoringu, ale zaraz zostałem zlinczowany za krytykę.

beton
beton

@vic
nie rozumiem, za co lincz. Jakość nagrać niejednokrotnie była przedmiotem uzasadnionych drwin na tym forum. Pewnie, żeby było taniej zostaną zakupione kamery o rozdzielczości VGA 320×480, z jakimś ciemnym obiektywem. I będzie jak w przysłowiu – najciemniej zawsze pod kamerą.
Poza tym kamery mają sens, jeśli ktoś na bieżąco śledzi co w nich widać i reaguje natychmiast. Co z tego, że strumień z miliona kamer jest nagrywany ?

Kinga
Kinga

Czy naprawdę jakość z przed 10 lat?
https://www.youtube.com/watch?v=y6meVXgiUto
W moim przypadku z ustaleniem sprawcy nie było problemu.
Oczywiście zawsze znają się malkontenci …

ja
ja

Faktycznie. Dużo widać. Tylko tyle, że to jasny samochód kombi. i że potrącił osobę ubraną na ciemno, która wtargneła na jezdnię i tyle. Podejrzewam, że gdyby nie naoczni świadkowie, którzy zapamiętali numery bądź szczegóły kierowcy to nie ma mowy o wykryciu sprawcy. Tyle wart jest ten obraz.

beton
beton

@ja
Sprawcą zdarzenia tu nie był kierowca.

Jas
Jas

Sorry ale to bylo w 2014. Do tego jakosc nagran za tyle mln. Wola o pomste do nieba. Ps. Dziewczyna byla pijana jak bela dlatego przezyla.

ja234
ja234

Cóż z tego, skoro jakość obrazu z tychże kamer będzie, oczywiście, denna.
Każdy pretekst jest dobry do inwigilacji w tym przypadku jest słowo “bezpieczeństwo”.

Alon
Alon

Jakość obrazu jest tak denna jak twoje komentarze

Tomasz Mihal
Same kamery i monitoring nie wystarczą,do tego musi być dobra obsługa i to kilku osób czasem…a ponadto grupy szybkiego reagowania z Policji.S.Miejskiej,firm ochrony itp,potrzebna jest dobra logistyka,a nie znowu wydawanie kasy,byle wydać i jakoś to będzie…miasto powinno być bezpieczne,a nie ktoś sobie robi tylko “Wielkiego Brata”,bo tak to można tylko pokazywać nagrania,że się coś wydarzyło i szukać potem sprawców do usra…ej śmierci…ktoś tu powinien przejść szkolenia z logiki,analityczne,z logistyki i co to są ciągi przyczynowo skutkowe o zarządzaniu ludźmi oraz sprzętem już nie wspomnę…i to dobre szkolenia i u dobrych fachowców w danych dziedzinach oraz tych co potrafią przewidywać pewne… Czytaj więcej »
Tomasz Wojciechowski

A co z kamerą na skrzyżowaniu myśliwska pionierów toszecka od kilku miesięcy wisi tylko sama obudowa a w środku pusto :-(

Adam Zabielowicz

A jak mi zainstalujecie w łazience też będzie bezpieczniej? Pitolenie.

Arek Kampik

Będą pilnować akcje konstruowania bomby atomowej :D

Adam Zabielowicz

Zajrza dokładnie w głąb mojej KAUamarnicy i stwierdza że muszę zmienić dietę.

Przemysław Mazur

Jeszcze trochę i w Gliwicach będzie jak w filmie “Truman show”…

conieco
conieco

wina jest i po stronie kierowcy i pieszego. ALE największą winę PONOSI projektant i zarządca drogi, który projektuje i odbiera wykonane przejście dla pieszych przed przystankiem. BARDZO CZĘSTO SĄ W TEN SPOSÓB PROJEKTOWANE JEZDNIE!!!

Piotr Knapik

Oby nagrywały w lepszej jakości niż te ziemniaki, które są aktualnie zainstalowane.

Magdalena Kamińska

Kamery? Wow! Takie jakie teraz są? Że nie widać numeru rejestracyjnego?

Pies Cywil
Pies Cywil

Sadzę ,ba jestem pewny iż artykuł pisała kobieta.Tylko kobieta może wysuwać utopijne teorie w stylu korelacji podniesionego bezpieczeństwa wskutek powiększenia ilości kamer monitoringu miejskiego.

anioly
anioly

406 kamer w miescie ktore ma 185 000 mieszkancow. (czyli 455 na glowe). ZA malo, kazdy powinien miec jedna. Pytanie jest jedno – gdzie konczy sie prywatnosc a gdzie zaczyna sie prawo ????

Olo
Olo

455 na głowę? Olaboga!

Blee
Blee

A na ‘wielkim’ krzyżowaniu w kształcie wielce skomplikowanej litery ‘T’ (Przyszowaka-Partyzantów), dodatkowo ze światłami, kamer jest 7, to nie dziwi ten wydatek.
Podobno tyle, bo centrum monitoringu nie może korzystać ze strumienia video kamer ZDM i odwrotnie. Po prostu nie dogadali się. Lepiej kupić nowe kamery

kanalia52
kanalia52

Policja będzie tylko publikować filmiki i czekać na sygnały od sygnalistów.

Ireneusz Habzda

To ile już w sumie będzie kamer w Gliwicach 400

Jadwiga Kulasiewicz

Szczerze mówiąc, czekam aż w Gliwicach będzie więcej drzew, krzewów i trawników. Jak na razie jest jedno wielkie niszczenie ! Od lat.

Dawid Pater

Co to ma wspolnego z kamerami?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Dawid Pater. Zasłaniały obraz i zawężały pole widzenia kamerom.

Jadwiga Kulasiewicz

Nic ? Uważam, że są to niepotrzebnie “wywalane” pieniądze. Kolejne w tym mieście. Jak się coś dzieje- Straży Miejskiej i policji nie można się doczekać.

Darek
Darek

To sobie czekaj…albo się przeprowadź… na Wielkopolskę?

Dawid Besler

Gliwice są jednym z najbardziej “zielonych” miast na Śląsku.

Maciej Senik

Taaaa…kamera na kamerze lecz gdy co do czego to nikt nie widzial nikt nie slyszal. Wy i te wasze kamery. Bat na zwyklych mieszkancow. Bo bandyta zawsze znajdzie obejscie i martwa strefe.

Przemyslaw Druks

Haaajha ha ha a codziennie chlopaki kroja fure

Mania
Mania

Jeśli tak jest, to każdy powinien sobie dobrze furę zabezpieczyć… jeśli nie… to nie ma co płakać. Kradną auta na całym świecie. Gdyby wieszać złodziei samochodów jak koniokradów… to problem by zniknął po pewny czasie. Niestety, w lewackiej Europie nie ma KS.

Krijz Tomasz

…w tamtym roku samochód pi*****nął kolegę-rowerzystę na pasach. Co się okazało….monitoring nie działał pod danym skrzyżowaniem. Dlatego nie ma co sie podniecać 24Gliwice, zwłaszcza że obraz jest tak kiepskiej jakości, że psy mają później problem z rozpoznaniem

Danuta Wudkiewicz-Wacek

A na skrzyżowaniu al. Sikornik z ul.Kosów gdzie napadał pedofil nadal ani jednej … tamtędy chodzą dzieci pedofila nie ujęto a kamery nadal żadnej …

Marek Milik

Jaki znowu pedofil? Rozpowszechnia pani fake newsy tzw. legendy miejskie. Na Sikorniku miał być tez nekrofil… który mordował dziewczyny poderwane na dyskotekach i przechowywał w mieszkaniu. Jeśli czegoś nie wiemy na pewno to… nie piszemy… bo wywołujemy panikę szanowna Pani.

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Marek Milik w marcu tego roku o trzynastej jak mój syn wracał ze szkoły został napadnięty i sprawa była zgłoszona na policję i stąd wiem że np na sklepach w pobliżu jest atrapa monitoringu … nasze zgłoszenie było trzecie w tym czasie … więc proszę nie pisać bzdur bo to że jest pan niedoinformowany to nie znaczy że zdarzenia nie było …

Stefan Bat
Stefan Bat

Pewnie jakiś pijany Józek…