W Gliwicach podatek od nieruchomości w górę o 15%. Wiemy też co z opłatą targową i opłatą za psa

Gliwice sięgną po maksymalną przewidzianą prawem podwyżkę podatku od nieruchomości. Jeśli radni przyjmą projekt uchwały w sprawie podwyżek (co jest w zasadzie pewne), stawki wzrosną o 15% w porównaniu do ubiegłego roku.

 
Zgodnie z przepisami maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustalane są na podstawie wskaźnika inflacji za pierwsze półrocze. W tym roku wspomniany wskaźnik wyniósł 15%. I na taką podwyżkę podatku musimy przygotować się w 2024 roku. Stawka od 1m2 od budynków mieszkalnych podskoczy z 1,00 zł do 1,15 złotych.

– Konieczność wzrostu stawek podatków wynika ze wzrostu kosztów realizacji zadań na rzecz mieszkańców

– mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Wzrost opłaty dla przeciętnego ok. 60 m2 mieszkania w 2024 wyniesie kilkanaście złotych rocznie, dla ponad 100 m2 domu na dużej działce ok. 100 zł rocznie – dodaje i wskazuje, że większość polskich miast również zdecydowało się na waloryzację w maksymalnych możliwych widełkach.

I rzeczywiście, podwyżki o 15% przyjęła zdecydowana większość dużych miast w Polsce, ale też miasta naszego regionu. Na razie to m.in. Chorzów, Katowice, Rybnik czy Tychy.

– Przypominam, że w latach przed wprowadzeniem zmian podatkowych w ramach tak zwanego Polskiego Ładu (w wyniku których budżet Gliwic traci setki milionów złotych) stawki podatku od nieruchomości w naszym mieście nie były uchwalane w maksymalnych wysokościach. Jeśli nowy rząd dokona, zgodnie z zapowiedziami, naprawy systemu finansowania samorządów będziemy mogli w przyszłości powrócić do takiego stanu – komentuje Oryszczak.

Podwyżka podatku mocno zaboli przedsiębiorców

O ile stawka za m2 dla budynków mieszkalnych wzrośnie o 15 groszy, to dla lokali wykorzystywanych do działalności gospodarczej wzrost ten wyniesie aż 4,32 zł. W przypadku 100 metrowego sklepu czy biura, taka podwyżka oznacza wzrost obciążenia aż o 432 złote. Warto bowiem przypomnieć, że stawka podatku za lokal wykorzystywany do działalności gospodarczej jest prawie 29 razy (!) wyższa niż za lokal mieszkalny.

W Gliwicach nie wzrosną natomiast pozostałe podatki lokalne. Opłata targowa ma pozostać bez zmian, a magistrat nie zamierza wprowadzać podatku od posiadania psa. Ostateczna decyzja w sprawie podwyższenia podatku od nieruchomości zapadanie na najbliższej sesji Rady Miasta, w najbliższy czwartek. Arytmetyka sił w Ratuszu wskazuje, że uchwała w kształcie zaproponowanym przez magistrat powinna zostać przyjęta.
(msz)

60 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze