W Gliwicach pojawiły się samochody “na minuty”. Na ulice Śląska i Zagłębia trafiło w sumie 300 aut

Od kilkunastu dni mieszkańcy czternastu miast Śląska i Zagłębia mogą korzystać z samochodów do wypożyczenia na minuty. Pojazdy pojawiły się m.in. na ulicach Gliwic.

Flota Traficara na Śląsku w Zagłębiu liczy 300 pojazdów marki Renault Clio. Ceny za korzystanie z systemu są takie same jak we wszystkich pozostałych miastach, gdzie usługa już działa. Każdy przejechany kilometr kosztuje 0,80 zł, minuta jazdy – 0,50 zł, a minuta postoju – 0,10 zł.

Do skorzystania z systemu potrzebny jest smartfon z zainstalowaną aplikacją. Należy też zarejestrować na swoim koncie ważną kartę płatniczą. Opłaty za przejazdy będą automatycznie pobierane z karty po każdym zakończonym wynajmie.

Podobnie jak w Krakowie Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście, Traficar działa w oparciu o otwarty model parkowania (free-floating), co oznacza, że samochód można wypożyczyć i zwrócić w dowolnym miejscu w ramach strefy.

W przypadku Śląska i Zagłębia pojawia się również możliwość przemieszczania się między miastami w ramach standardowej taryfy, tj. bez ponoszenia dodatkowych opłat. Dodatkową przestrzeń parkingową stanowią stacje paliwowe partnera usługi – PKN ORLEN. Na Śląsku i w Zagłębiu jest to 10 stacji.

Dostępność i lokalizację samochodów można sprawdzić na mapie.

Usługa Traficara jest dostępna w następujących miastach Śląska i Zagłębia: Będzin, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mikołów, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy i Zabrze oraz lotnisko w Pyrzowicach. Samochody na minuty można wypożyczyć również w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu oraz w Trójmieście.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione

Mieszkając w dużym mieście na zachodzie korzystałem tylko z takiego systemu i kosztowało mnie to co najmniej połowę utrzymania własnego samochodu, nie mówiąc o kupnie, serwisowaniu itd.

San Escobar
San Escobar

No ale prestiżu u polskich sąsiadów nie miałeś. Za to w Polsce musisz mieć jakąś blachę na kołach pod oknem, bo inaczej dla sąsiadów będziesz menelem.

San Escobar
San Escobar

-3. Sąsiedzi rzucili się do oceniania. Siebie. LOL

...
...

Nie jest to przypadkiem taniej niż ten sam system z rowerem?

Miki Mauser
Miki Mauser

Jak dla kogo. Dla posiadacza Prawa Jazdy być może, ale z parkowaniem może już mieć kłopot. Samochody na minuty w Gliwicach NIE SĄ ELEKTRYCZNE. I to tę zabawę w nowoczesność koncertowo ośmiesza.

4WD
4WD

Wściekliście się z tymi elektrycznymi autami? Ranny Ptaszek poniżej bardzo trafnie podsumował cały ten elektryczny zawrót głowy a raczej zawracanie d..y. Do niedawna cały świat się podniecał świetlówkami kompaktowymi dopóki nie okazało się, że każda zawiera 5 mg par rtęci, że znaczny ich procent zostaje rozbity, trafia do gleby i w powietrze, że emitują szkodliwe promieniowanie i kiepskiej jakości światło, że ich produkcja i utylizacja pochłania większe ilości energii niż produkcja, używanie i utylizacja klasycznych żarówek, że w przypadku jej rozbicia w mieszkaniu najlepiej wezwać ekipę, która pracowała przy usuwaniu skutków awarii w Fukushimie. Ludzkość jak na razie nie potrafi… Czytaj więcej »

Silicon Vl.
Silicon Vl.

Tak, oczywiście masz rację wójta z ziemianki ogryzającego liście cebuli bo cebula za droga.. OZE to wścieklizna. A gówniany opał z gównianej kopalni Sośnica jest super, bo chociaż zabija, to jest tani. Tanie jest ważne, dlatego tanio jesz, tanio ubierasz, tanią masz higienę itp. Ale jak jesteś chory to nie o tanią opiekę drzesz mordę. To nie przypadek, że najlepsza dzielnica Gliwic z kasą równą Katowicom wygląda jak Katowic najpodlejsza dzielnica. Ci co stawiają się okoniem wobec E-transportu są takimi samymi antykami jak Luddyści w Anglii. Zostaniecie zapomnienie jak oni. A wasze biedne dzieci albo zemrą na pylicę nie widząc… Czytaj więcej »

4WD
4WD

Taki ten transport E jak z naszych urzędników fachowcy.

Silicon Vl.
Silicon Vl.

A z ciebie taki sam obywatel, europejczyk… Zakop się z głupcami w koniczynie i chlaj polską mentalność paląc skręty z ruskiego materaca.
Masz głos w wyborach. Czemu go nie używasz rozsądnie? Hę?

Antrios
Antrios

Samochody elektryczne są faktem, a energia elektryczna jest po prostu dobra. Czas się z tym pogodzić.

4WD
4WD

Nie twierdzę, że nie. Kocham elektryczność, która poniekąd jest moim hobby, ale w samochodach kocham 6 cylindrów pod maską i uwielbiam to wibrato przy puknięciu w pedał gazu.

ja234
ja234

@4WD, elektryczność to przyszłość. Przyjdzie taki dzień kiedy w sprzedaży będą tylko i wyłącznie auteczka elektryczne.Nie będzie w użyciu przestarzałego, brudnego, trującego, szkodliwego, silnika spalinowego.Taka jest przyszłość.

6C33C-B
6C33C-B

To samo mówili o płytach winylowych i lampach elektronowych

6C33C-B
6C33C-B

Przyszłość to antygrawitacja. Oczyma wyobraźni już widzę elektryczne samoloty i helikoptery i motocyklistę na elektrycznym motocyklu ;) Dopóki ludzkość nie opracuje sensownego źródła lub magazynu energii dopóty silniki spalinowe będą się miały świetnie z jednej zasadniczej przyczyny – samochody spalinowe to WOLNOŚĆ, a w kwestii bateryjek jesteśmy jak na razie w lesie. Ale przede wszystkim – Silniki spalinowe będą triumfowały dopóki koncerny naftowe będą pompowały ropę a gospodarki największych krajów oparte będą o ten surowiec. W skrócie mówiąc – dopóki się ropa nie skończy samochody elektryczne pozostaną fanaberią. Drogą zabawką. Gdy ropa się skończy sytuacja się odwróci, ale wtedy to… Czytaj więcej »

Daga
Daga

Takie samochody prawie nigdy nie sa elektryczne! Mieszkam w Niemczech.

Chemik
Chemik

Ale co porównujesz, jaką taniość i dla kogo? Inwestycję miejską miastotwórczą i prospołeczną z prywatną nastawioną na zysk i być może w niezauważalnym stopniu wpływającą na zmniejszenie liczby samochodów na ulicach, ale jak widać wcale nie ekologiczną?

Egon
Egon

Abstrahując od systemu rowerowego, warto zadać sobie pytanie czy ta oferta w ogóle jest atrakcyjna cenowo. W moim przekonaniu przeciętnego mieszkańca nie będzie stać by swobodnie pokonać trasę na poziomie stu kilometrów. Nie sądzę, by ktoś bez zastanowienia się i konkretnego powodu pokonał nawet połowę takiego odcinka. Wideo promocyjne na stronie traficar jest ładnie wyreżyserowane, ale tak naprawdę jest oderwane od rzeczywistych potrzeb.

A co
A co

Kapitalna sprawa.Nie masz wolnej chaty ? Wynajmiesz, zawieziesz dziewczynę do lasku “podziwiać zwierzynę ” Albo za stówkę anonimowo odwiedzić TiRówkę.

Largo
Largo

Korzystałem już kilka razy. Auta nowiutkie, przebieg max 300 km. Super wyposażone. Polecam. Cenowo wychodzi jak taxi czy Uber. Fakt trzeba samemu prowadzić ale do załatwienia spraw na mieście extra opcja.

a ja mam pytanie, może gdzieś jest ta informacja, ale na nią nie trafiłem.

Jeżeli zaparkuje się takim samochodem w strefie płatnego parkowania (jak np. na zdjęciu ilustracyjnym) to kto płaci za to parkowanie?

Płaci za to firma wypożyczająca samochody. Ty nie musisz się niczym martwić, po prostu zostawiasz samochód w strefie i idziesz w swoją stronę. :)

POBUDKA
POBUDKA

No to miasto znowu ma w plecy. Nie dość, że zapłaciło za SPP, nic nie zarabia, to jeszcze ponosi koszty. Dodatkowo zwiększyło liczbę samochodów w centrum i miejsc parkingowych o chodniki, na których wcześniej były zakazy parkowania. To genialny sposób na dojenie miejskiego budżetu bez świadomości podatników. Oni tego nie wiedzą, ale radni powinni i ich obowiązkiem jest bić na alarm i blokować takie szwindle. Niestety partyjni radni poparli budowę hali Frankiewicza za 500 mln bo martwili się, że wydano już 7 mln na projekt i szkoda je było utopić w błocie. Ale 500 mln + raty kredytu, koszty utrzymania,… Czytaj więcej »

e, no to super! :)

Wnikliwa
Wnikliwa

Pytanie do Autorów: jestem ze Śląska, na ulicach mego miasta, Zielonej Góry, takiej oferty brak. Jak żyć?

m1
m1

Nie widzę komentarza od Ampuły. Czyżby nie miał prawa jazdy?

Daga
Daga

Jestem rodzona gliwiczanka, mieszkam w Niemczech, czesto bywam w Austrii (Wiedniu) i Szwajcarij… Niedobrze mi sie robie kiedy czytam wasze durne komentarze. Nie macie pojecia o zyciu w innych krajach europejskich, ale wasze glupie wypociny musicie do kazdego tematu wyrzygac… Zal mi was, zal mi moich pieknych gliwic!!! Car sharing to switna sprawa, na calym swiecie rozpowszechniona i ceniona. Elektryczne auta to narazie rarytas, prawie nie bywaja. Ale i tak ogranicza sie ilosc samochodow na ulicach!!! O to chodzi w car sharing!!!

Czarek
Czarek

wolę jakoś swoim rextonem jeździć niż wypożyczać auta. Nie wiem jakaś taka moja mentalność

gin
gin

Carsharing nie sprawdzi się na wsi. Zwłaszcza jak wieś jest mentalna i Czaruś lub Megi wszędzie musi traktorem.

Observer
Observer

A co z samochodami elektrycznymi? Są jakieś punkty ich ładowania? Gliwice są Technopolią, więc chyba robią coś w tę stronę?

ja234
ja234

@Observer,auteczek elektrycznych nie ma, glajwice są zbyt zacofane. Poza tym potrzebne są stacje ładowania. Te z kolei postawić może pisowski tauron, ale jest to kosztowna impreza.I na koniec, w glajwicach na wstecznym praktycznie nie ma auteczek elektrycznych. Są smrodzące, brudne auteczka spalinowe.
Przyszłość na wstecznym odjechała stąd.

jer
jer

Najbardziej na wstecznym to jesteś ty zacofany do granic mozliwości

ja234
ja234

@jer, jejejeu…, ale to było sssssssssłłłłłłłłłłaaaaaaabbbbbbeeeeeeeee…zziiiiiiieeeeeeewwwww…no, ale nie musisz się chwalić swoim zacofaniem wstecznym;))))))

Tola
Tola

@ja234
Cały czas do znudzenia powtarzam – jacy mieszkańcy takie miasto-ilu ma elektryczne auta? Widać zatem, że stacje ładowania nie są potrzebne.

ddd
ddd

W zeszłym tygodniu widziałem w Gliwicach Toyota Mirai jestesmy do przodu na wstecznym :P

Ranny Ptaszek
Ranny Ptaszek

To nie są samochody elektryczne ino na wungiel. Akumulaory kosztują tyle co cały normalny samochód a ich utylizacja jest równie ekologiczna co opalanie kozy butelkami typu PET. Taki poprawny politycznie unijny wałek – jeden z wielu

San Escobar
San Escobar

Taaa Gliwice są technopolią rodem z lat 60-tych XX w. Mają być (może już instalują) dwie. Liczbowo: 2 całe i miejmy nadzieję sprawne ładowarki!!! ZDM i UM wspólnie zdecydowały, że będą zlokalizowane przy… ZDM i UM.
Oklaski! Medale! Nagrody pieniężne! Łabędzie sukcesu, Gile żenady.

Van Helsing
Van Helsing

Gdzie naladowac Tesla w Gliwicach? Albo kazde inne auto elektryczne. Mieszkam w Holandii i tu w miescie wielkosci Knurowa jest 10 stanowisk ladowania w centrum miasta. Wiec Gliwice sa hiTech?

Nobody
Nobody

Haha w tych zacofanych Gliwicach takie cuda. A tramwaj gdzie? Wieś wieś wieś żadna hala tego nie zmieni.

Urko
Urko

Nie w temacie . Konieczność wskazania funkcjonującego adresu mailowego już spowodowała spadek ilości postów . Przemyśleliście to ?


MOD. Nie ma takiej konieczności.

ja234
ja234

Redakcjo, nie przy każdym temacie, ale w większości system wymaga podania mejla.
@Urko, jak coś to podaj jakiś fikcyjny mejl, ja tak zrobiłem.

Łon
Łon

MOD wyraził się w tej sprawie jasno, bo nie ma i tak jest!
Nie po raz pierwszy urko i ty udowadniacie nam, że jesteście na wsteczny jak wasze gleiwice. Jeszcze jedno nie łykaj wszystkiego co ten biedny urko-wodolej tutaj napisze, bo z tego masz potem tylko jaja, być może też wstecznym bidulo:)

Tomasz Herich
Tomasz Herich

@ja234
Tyś w ogóle to jedna wielka fikcja- zaczynasz od fikcyjnego maila a na fikcyjnych wypowiedziach kończysz. To, że wpisujesz fikcyjne dane pokazuje, że wstydzisz się tego co piszesz i słusznie.

ja234
ja234

@ŁON, MOD się wyraził i tyle. Ja piszę o tym co widzę.Może mam leszy sprzęt niż Ty i Tomasz Hajnrich.

@Tomasz Hajnrich, co Ty tam bełkoczesz człowieku za brednie fikcyjne.Twój wniosek jest nic nie wart i tyle, nie histeryzuj.
Sam żyesz w fikcji i jeszcze się z tego cieszysz.

Łon
Łon

ja234, jeżeli tu napisałeś “leszy” sprzęt, a Tomkowi przykleiłeś “Hajnrich a jest Herich, to albo masz coś z oczkami, albo masz ten leszy sprzęt do d…;)

ja234
ja234

Bardzo dobra sprawa. Powiew PRAWDZIWEJ przyszłości.Oczywiście nie jest to zasługa glajwic na wstecznym.

tom
tom

@ja234 – sowiecka bździągwo, po co się wypowiadasz na temat Gliwic?

ja234
ja234

@tom, co tam bełkoczesz przaśny cześku??? jedź do marketu a nie histeryzuj i nie ciamkaj tutaj.

Kajetan
Kajetan

Co slychac w Zabrzu?

ja234
ja234

@Kajetan, sam sobie odpowiedz.

na Gwardii od strony Kozielskiej od tygodnia 2 szt takie parkują i zabierają miejsca parkingowe ;)