W sobotę rozpoczyna się XXI Gliwicki Festiwal Bachowski. Koncerty zaplanowano w kościołach

Przed nami XXI edycja Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. Potrwa on dwa tygodnie, podczas których w różnych kościołach na terenie miasta będzie okazja posłuchać utworów cenionych kompozytorów.

Określenie „Sturm und Drang” (z języka niemieckiego: burza i napór) odnosi się do utworów muzycznych tworzonych w latach 70. i 80. XVIII wieku w Niemczech, przez takich twórców jak bracia Carl Philipp Emanuel i Wilhelm Friedemann Bachowie. Tegoroczna, dwudziesta pierwsza edycja Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego będzie ukłonem w stronę muzyki okresu burzy i naporu i jej wielkiego spadkobiercy: Ludwiga van Beethovena.

Proponujemy wspólną wędrówkę szlakiem od Bacha do Beethovena. Pozostając w kręgu silnych, pełnokrwistych uczuć, zajrzymy też na chwilę do jedynego obszaru, w którym nie gościł wszechogarniający geniusz Jana Sebastiana – świata barokowej opery

– mówi Piotr Oczkowski, dyrektor Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.


Impreza rozpocznie się w sobotę 3 października o godzinie 19:30 koncertem „Na królewskiej scenie”. W kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4) zabrzmi muzyka Georga Friedricha Händla w wykonaniu Krystiana Adama Krzeszowiaka (tenor), Natalii Rubić (sopran) i The Violin Consort w składzie: Zbigniew Pilch (I skrzypce), Radosław Kamieniarz (II skrzypce), Piotr Chrupek (altówka), Bartosz Kokosza (wiolonczela), Stanisław Smołka (kontrabas) i Marta Niedźwiecka (klawesyn). 7 października w kościele pw. Wszystkich Świętych o godz. 19.30 zabrzmi sonata triowa C. P. E. Bacha o tytule programowym „Rozmowa między Sangwnikiem a Melancholikiem”. Zagra poznański zespół Arte dei Suonatori.

Na 10 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) zaplanowano koncert dwóch klawesynistek: Elżbiety Stefańskiej i Mariko Kato-Shioya. Początek o godzinie 19:30. 14 października o godzinie 18:30 w kościele Marcina Lutra (ul. Strzelców Bytomskich 18) rozpocznie się recital Petry Matějovej.

Ponownie po wielu latach zagości na festiwalowej estradzie pianoforte. To najpopularniejszy instrument końca XVIII i początku XIX wieku. Grali na nim i komponowali Haydn, Mozart oraz oczywiście Beethoven

– mówi Piotr Oczkowski.

Ostatni koncert w ramach tegorocznego festiwalu rozpocznie się w piątek 16 października o godzinie 19:00 w kościele pw. św. Bartłomieja (ul. Bernardyńska 19). „Sztukę fugi” na organach zaprezentuje Andrzej Białko. Bachowskie arcydzieło było wielką inspiracją dla Ludwiga van Beethovena i zarazem ostatnią kompozycją kantora z Lipska, która nieprzerwanie od prawie trzystu lat oczarowuje kolejne pokolenia melomanów.

Bilety na koncerty w cenie 23-25 zł (17-20 zł ulgowy) do nabycia za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/ 231 38 55. W dniu koncertu sprzedaż biletów wyłącznie w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

(żms)/UM Gliwice
fot. materiały organizatora