Pas startowy to nie jest miejsce do gier i spacerów. Niewiele brakowało, a szybowiec uderzyłby w ludzi

fot. poglądowe (PB)

Na terenie gliwickiego lotniska doszło do niebezpiecznej sytuacji, gdy dwie osoby znalazły się na drodze lądowania szybowca. Tylko dzięki umiejętnościom pilota nie doszło do wypadku. Poważnemu uszkodzeniu uległ jednak szybowiec.

Na stronie gliwickiego Aeroklubu opisano sytuację, jaka wydarzyła się na terenie Lotniska w sobotę, 5 maja, w godzinach popołudniowych, gdy na pas do lądowania wtargnęli ludzie.

Dwie osoby przebywały na pasie do lądowania od strony ul. Rybnickiej w odległości około 150 m od wytyczonej asfaltowej ścieżki rowerowej i zaledwie około 50 metrów od punktu przyziemnienia szybowców przy lądowaniu. Rzucały do siebie frisbee i nie zauważyły, że w tym czasie z prędkością około 120 km/h do lądowania podchodził szybowiec Junior.

Nad miejscem, w którym znajdowały się te osoby szybowce przelatują na wysokości około 1-2 metrów nad ziemią z prędkością około 100 km/h, zaś pilot nie ma już żadnej możliwości zmiany kierunku lądowania. W tej fazie lotu – na prostej do lądowania – szybowiec pokonuje drogę 30 metrów w ciągu jednej sekundy, przez co jest niezwykle mało czasu do podjęcia jakichkolwiek manewrów, które i tak z uwagi na niską wysokość są bardzo niebezpieczne. Przebywanie w tym miejscu stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam się znajdujących oraz dla pilotów.

Pełna sterowność została utracona

Pilot szybowca zdołał jednak zmniejszyć opadanie szybowca, tak aby możliwie wysoko przeleć nad tymi osobami, co jednak wiązało się ze zmniejszeniem prędkości i utratą pełnej sterowności szybowca, doprowadzając do silnego uderzenia podwoziem o murawę lotniska podczas przyziemnienia i obustronnego pęknięcia belki kadłuba.
Osoby przebywające w miejscu zabronionym natychmiast się oddaliły. Pilot nie odniósł obrażeń, jednakże szybowiec wymaga remontu i w tym sezonie już nie będzie użytkowany przez członków Aeroklubu Gliwickiego. Incydent został zgłoszony na Policję, zaś postępowanie w sprawie prowadzi Państwowa Komisja Badań Wypadków Lotniczych.

Wtargnięcia osób nieuprawnionych na część lotniczą lotniska – pasy przeznaczone do startów i lądowań – w ostatnim czasie stały się częstsze i każdorazowo stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia dla wszystkich użytkowników lotniska, jak i dla samych osób przebywających na murawie lotniska.

Członkowie Aeroklubu Gliwickiego apelują, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa udostępniać tę informację dalej. Chodzi o uświadomienie mieszkańców, że podczas spacerów wokół lotniska nie należy schodzić z wytyczonych tras spacerowo-rowerowych. Gdy widzimy taką sytuację, powinniśmy każdorazowo zwracać uwagę osobom przebywającym na murawie lotniska, że jest to niedozwolone i niebezpieczne.

(żms)/Aeroklub Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
K@wa
K@wa

Ogrodzić, zamknąć dla mas

Darek
Darek

Dla bezpieczeństwa wszystkich strefy pasa startowego i miejsca szczególnie niebezpieczne powinny być jasno oznaczone żeby nikt nie miał wątpliwości …, niestety na chwilę obecną wygląda to inaczej…

Jasiu Chomik
Jasiu Chomik

A sama nazwa LOTNISKO coś Ci mówi?
Nie wiem jakim trzeba być indolentem żeby nie zdawać sobie sprawy w jakim miejscu się znajduje.
A może też tory to takie płaskie schody z niskimi poręczami?

Nie tylko dla orłów
Nie tylko dla orłów

Skoro JEZDNIA dla większości to część chodnika, to tak

Darek
Darek

Po pierwsze nie jesteśmy na Ty a po drugie doskonale wiem gdzie można spacerować po lotnisku a gdzie nie jak widać po tym incydencie nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego dla bezpieczeństwa powinno się moim zdaniem to w jakiś czytelny sposób oznaczyć i tyle

Ampuła
Ampuła

Byłem na wielu lotniskach na całym świecie, jak również w województwie częstochowskim. I wszędzie widziałem na pasach betonowych, łąkowych i ziemnych tablice wolnostojące, wbite słupy z wyświetlaczami zmiennej treści i bannery rozwieszone wzdłuż i w poprzek. I wielkie neony też. Szczególnie efektowne nocą.

Ania
Ania

Ma Pan absolutną rację! dziwi mnie fakt, że nie ma tam chociaż jednego znaku, chorągiewki czy czegokolwiek, co stanowiłoby informację dla ludzi, że na dany teren nie mogą wejść. Każde inne miejsce: droga, tory, czy inne obiekty są jasno oznakowane, opisane w przepisach i oczywiście większość ludzi się do nich stosuje. Śmieszą mnie argumenty, że Polak i tak wejdzie “bo przecież mu wolno”. Nie słyszałam, żeby na normalnie oznakowane obiekty wchodziły nieuprawnione do tego osoby. W ten sposób na terenie każdego ogrodzonego czy nawet dużego, ogrodzonego lotniska mielibyśmy intruzów, a takich sytuacji nie ma ( a jeśli są to sporadyczne)… Czytaj więcej »

Nutka
Nutka

jASIU .mASZ RACJĘ .W tym przypadku to nie lotnisko lecz “SAMA NAZWA”

AndrzejD
AndrzejD

@ Darek …tory kolejowe i tramwajowe też, według twojej chorej logiki – powinny być ogrodzone ?
Szkoda że ten pilot nie skrócił o głowę tych przy_głupów. Następni może by się zastanowili gdzie lezą.
Nie widzieli gdzie są ? nie widzieli że co chwilę startują samoloty albo wyciągarka wyciąga szybowce ?! Głupotę, bezmyślność i brak odpowiedzialności należy tępić a nie budować ochronki żeby głupolom nic się nie stało.
Boże co za tępy naród !

Darek
Darek

Andrzej może Twoja logika jest chora bo masz inne zdanie ode mnie ? nigdzie nie wspomniałem ,że chciałbym żeby stawiać tam płot bo to byłaby przesada… natomiast są miejsca na lotnisku w których dodatkowe oznaczenia mogłyby się pojawić i tyle ; jeśli chodzi o tory kolejowe to w niektórych krajach są ogrodzone ;)

AndrzejD
AndrzejD

Oznaczenia “Teren Lotniska – Zakaz Wstępu” na drewnianych słupach, były wokół lotniska już wiele razy ale długo nie wytrzymały bo jełopy je niszczyli. Dodatkowo – kilka lat temu zarządca lotniska wykopał wzdłuż południowej i zachodniej granicy tego terenu rowy, żeby podobne bezmózgi nie wjeżdżały samochodami na pas startowy. Po za tym, te głupki których szybowiec prawie rozwalił – to nawet gdyby był pierdylion tabliczek, to i tak by tam wlazły. Skoro nie widziały/słyszały startujący samolotów to tabliczek też by nie zauważyły. Co mają tam jeszcze zrobić ? Postawić zasieki z drutem kolczastym ?

Stefan
Stefan

Ty się urodziłeś pierdalłem czy korepetycje bierzesz???

Rozum
Rozum

Tak naprawdę chodzi nie o to ze ktoś po trawie chodzi. Chodzi o to aby chodzenie udaremnić. Przez Słuszne i zbawienne zasadne i cenne ogrodzenie lotniska. Potencjalnych terrorystów na pastwisku nie zidentyfikowano.Więc spacerowicze dobrzy na wszystko.

heli1b
heli1b

To piesi nie mają pierwszeństwa na lotnisku?!

Nie tylko dla orłów
Nie tylko dla orłów

SJP Sarkazm – spotęgowana ironia, używana zazwyczaj jako sposób wyrażenia negatywnego nastawienia do czegoś lub kogoś; złośliwość, często używana, by skrytykować zaistniałą sytuację lub zachowanie czy stan. Wikipedia Ironia (grec. εἰρωνεία eironeía, dosłownie „przestawienie, pozorowanie“) – sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego, np. w zdaniu Jaka piękna pogoda wypowiedzianym w trakcie ulewy. W klasycznej retoryce ironia stanowi jeden z tropów, jest zaliczana także do podstawowych kategorii w estetyce. W rozumieniu potocznym ironię utożsamia się z zawoalowaną kpiną, złośliwością, wyśmiewaniem, dystansem. Szczególną odmianą ironii jest ironia sokratyczna. Przypisywana jest ona Sokratesowi i… Czytaj więcej »

black_horse
black_horse

Bezwzględnego pierwszeństwa

Salceson
Salceson

Tylko z dziećmi. Bez dzieci muszą nacisnąć klawisz zanim przejdą.

Alex
Alex

Należałoby zacząć od uściślenia: mowa o płycie lotniska, nie pasie startowym. Ten problem istniał od zawsze: spacerowicze na przełaj, amatorzy kąpieli słonecznych,dzieciaki na rowerach. Jak ktoś się za daleko zapędził, ludzie z “kwadratu” upominali, kazali zejść z płyty. Dodatkowo w latach 80-tych na płycie regularnie wypasano owce. Latano zdecydowanie intensywniej niż dzisiaj, szybowce często pilotowali bardzo młodzi ludzie, ale w magiczny sposób wszystko funkcjonowało bezkolizyjnie. Fakt, że wówczas ścieżki przebiegały bliżej brzegów płyty niż to ma miejsce dzisiaj, ale po terenie lotniska można było poruszać się dużo swobodniej niż obecnie. Odnosząc się do pomysłu ogrodzenia, zamknięcia terenu, który czasem przewija… Czytaj więcej »

Cookie Monster
Cookie Monster

A czy nie powinno byc tak, ze na plyte lotniska jednak wejsc swobodnie nie mozna? Bo to troche jakby czlowiek wpadl do otwartej studzienki a ktos sie oburzal ze studzienka to nie miejsce do spacerow

Rudy
Rudy

30 lat wstecz często jeździłem z dziadkiem na rowerach na lotnisko, graliśmy w piłę czy robiliśmy ognisko na starej strzelnicy w rogu lotniska i jakoś nigdy nikt ,,prawie mnie nie zabił” z tego powodu a ruch był wtedy dużo większy, cała ta sytuacja przypomina skecz Abelarda Gizy i słynne ,,przychodzi zdun i krzyczy : wszyscy wyp.,.,ać będę stawiał piec”, nie wiem co zrobił gość z szybowca ale chyba nie trzymał ciśnienia.

Nobody
Nobody

Dobrze się Pan czuje? Chyba z główka coś nie bardzo. Na siłę proboje Pan udowodnić bzdury. Proszę idź Pan do Pyrzowic pobawić się z dziadkiem na pasie startowym. Potwierdza Pan tylko moja tezę o durnieniu Gliwiczan.

czerwony baron
czerwony baron

To pilot nie patrzył gdzie ląduje ?

ers
ers

Chyba nie rozumiesz na jakiej zasadzie lata szybowiec. Podejście do lądowania jest tylko JEDNO.

Dźwina
Dźwina

Ale w dość znacznym stopniu pilot może je sobie wybrać na takim lotnisku. Podzielam zdanie ogg, że “pilotowi zwyczajnie zabrakło umiejętności a winą obarczył jakiś spacerowiczów, którzy znajdowali się kilkaset metrów od przyziemienia.”

ers
ers

Może sobie wybrać, ale z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Przy już obranym kursie i rozpoczętym lądowaniu raczej niewiele już jest w stanie zrobić.

AndrzejD
AndrzejD

…tak, miał zatrzymać szybowiec, wyjść z kabiny, opie…ić tą dwójkę, a następnie wsiąść do kabiny i wylądować obok.

ja234
ja234

Wiesz ,że takie rzeczy “…tak, miał zatrzymać szybowiec, wyjść z kabiny, opie…ić tą dwójkę, a następnie wsiąść do kabiny i wylądować obok” są możliwe w pojazdach z napędem anty grawitacyjnym.Serio.

Nobody
Nobody

Ludzie w Gliwicach idiocieja czy tylko mi się tak wydaje? Lotnisko jak sama nazwa wskazuje służy do wyprowadzania psów i gry we różne gry :) bravo wy oczywiście uciekli bo taka odwaga cywilna by podziękować pilotowi za uratowanie życia.

ja234
ja234

Dokładnie, społeczeństwo durnieje i efekty są widoczne.Zawdzięczamy to pisiorom.

Krzysiek
Krzysiek

Lotnisko nie jest w zaden sposob zabezpieczane podczas szkolen jakichkolwiek w tym szybowcowych . Nawet podczas skokow spadochronowych. I tu nie jest wina osob spacerujacych pomimo ze maja oczy i wiedza czym to grozi. Lecz wina organizatorow. Zabezpiecza sie cale lotnisko łącznie z drogami dojscia dookola. I bezwzgledny zakaz powinien byc wjazdow samochodów. Bo przez ostatnie 2 lata z plyty lotniska zrobiona jest autostrada mam setki zdjec szczególnie z jednego dnia, jak kilka dziesiat pojazdow przejechalo, cala szerokosc plyty bo zachcialo im sie zabawiac pieprzonymi dronami gdzie to tym bardziej zagraza . —-I OD KIEDY DRONAMI MOZNA NAGRYWAĆ . CIEKAWE… Czytaj więcej »

Krzysiek
Krzysiek

Lotnisko nie jest w zaden sposob zabezpieczane podczas szkolen jakichkolwiek w tym szybowcowych . Nawet podczas skokow spadochronowych. I tu nie jest wina osob spacerujacych pomimo ze maja oczy i wiedza czym to grozi. Lecz wina organizatorow. Zabezpiecza sie cale lotnisko łącznie z drogami dojscia dookola. I bezwzgledny zakaz powinien byc wjazdow samochodów. Bo przez ostatnie 2 lata z plyty lotniska zrobiona jest autostrada mam setki zdjec szczególnie z jednego dnia, jak kilka dziesiat pojazdow przejechalo, cala szerokosc plyty bo zachcialo im sie zabawiac pieprzonymi dronami gdzie to tym bardziej zagraza . —-I OD KIEDY DRONAMI MOZNA NAGRYWAĆ . CIEKAWE… Czytaj więcej »

Rudy
Rudy

Pas startowy dla szybowców, taa a wieża nie ostrzegła ,,czerwonego barona” o niebezpieczeństwie?

Borys
Borys

Najlepiej na terenie lotniska wznieść mauzoleum imienia Fryderyka Zygmunta na jego cześć i chwalę i zapomnieć o tym bajzlu lotniskowym. Tam predzej czy później dojdzie do zdarzenia lotniczego. Akrobacje szybowcowe nad miastem w strefie zakazane a tu są, zwiększona ilość startów niesie ryzyko wypadku, a na linii startu Sikornik Wójtowa. Dla jednego żadnego wrażeń pilociny mogą zginąć niewinne dzieci. Lotnisko w mieście, lepiej tam IKEA postawić i problem z glowy

Joe
Joe

Szybowiec powinien mieć klakson, albo chociaż taką trąbkę jak przy rowerze. Brawa dla pilota.

Ampuła
Ampuła

I co takiego się stało? Lekko nadtłuczona skorupka szybowca i wielki alarm… A przecież nie tak dawno lotnisko było areną wydarzeń o dużym znaczeniu dla obronności. Oto jeszcze kiedy partyzAntek MONcierewicz jako minister szaleńczo bawił się bilionami złotych w wojnę, to korpus geriatris inżynierzów z OBRUM wybrał się na to lotnisko, żeby wykonać próbę polskich pocisków balistycznych (program o kryptonimie Żądło Jagiellonów). Czyli bali świerkowych, ostruganych dildokształtnie przez specjalnie sprowadzoną ekipę górali znad pięknego modrego Dunajca. Po umieszczeniu bala pionowo w Statywie Startowym (beki po oleju palmowym z Malezji, porżnięte tarczówką i znitowane po ukraińsku), dokonano rozpalenia pod kotłem miałem,… Czytaj więcej »

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Jak to? To szybowiec nie mógł zatrąbić? Tylko tak cichaczem się skradał?
Nooo – to trzeba szybko powołać komisję śledczą: Antoni Świrnięty już czeka!

beton
beton

Antoni już wie. To był Tusk z Merkelową, którzy ćwiczyli podkładanie ładunku z bombą termobaryczną pod lewe skrzydła samolotów. Lepiej dobrze zbadajcie ten szybowiec, bo te uszkodzenia od uderzenia w pancerną ziemię na pewno nie pochodzą. TROTYL !!!!

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

O żeż łobuzy! Dobrze, że Antoni Świrnięty zdążył mieć już wizję i ich przejrzał!

Łon
Łon

beton wybrałeś sobie takiego nicka, że każda aluzja w temacie twojego pustaka stała się zbyteczna
:::)

ja234
ja234

Teraz to pewnie antoni z naczelnikiem państwa wysmarują akt oskarżenia o zdradę.Dla tuska i merkelowej i niemiec.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Polska wypowie potem Niemcom wojnę i – mamy nadzieję – natychmiast się podda :]

A wszystko przez dwójkę bezmózgów i frisby :)

Łon
Łon

Obawiam się gliwicka Kanalio, że Niemcy tej twojej wymarzonej wojenki nie chcieliby wygrać, jeżeli czytają te twoje prymitywne i chamskie idiot*czne teksty.
Wierz mi kanalio, nikt nie marzy o zdobyciu Idioten-Landu, ktory ty z uporem maniaka tutaj reprezentujesz:::)

Łon
Łon

*auteczko na wstecznym*, jak widać, to jest tylko twój pomysł i projekt, dlatego wątpię żeby Antoni twoje tego typu idiotyzmy, którymi się tutaj nie pierwszy raz popisujesz powielał:::)
A tak twoim tyłkiem do przodu, po jakim zielsku dzisiaj jesteś? bo temat tego wątku jest jasny i konkretny.

ja234
ja234

Trzeba postawić płot.I koniecznie żółto-czarne barierki.Dużo barierek, żeby było pięknie.

Ampuła
Ampuła

Byłem na wielu lotniskach na całym świecie, jak również w województwie częstochowskim. I wszędzie widziałem na pasach betonowych, łąkowych i ziemnych plaże nudystów, kramy rzemiesła lokalnego, spartakiady przedszkolne, wystawy nierogacizny ozdobnej, suszenie daktyli i ziarna kakaowego, malarskie plenery pejzażystów, zbieraczy runa i poszukiwaczy meteorytów, ćwiczących jogę i rzut oszczepem, mecze polo, wypas i przepęd stad. I jeszcze koncert M. Jacksona na Bemowie.

MariannaA
MariannaA

“Byłem na wielu lotniskach na całym świecie, jak również w województwie częstochowskim”.
Częstochowskie nie istnieje. To część Kielecczyzny (z wyjątkiem ziem oleskiej i lublinieckiej). Już wiadomo dlaczego jesteś Piastuchem – bo jesteś przybyszem z dalekiej Polski.

ja234
ja234

Ampuła specjalnie pisze przaśne, bezsensowne teksty. Potem ma ubaw jak ktoś zareaguje.

Ampuła
Ampuła

Jeżeli chodzi o Maryś, to tak – ubaw mam. Co do ciebie, to oczywiście tylko współczuję, że PiSoidy zajmują się przepychaniem jachtów z forsą przez mieliznę mierzei, zamiast pobudować wreszcie Narodowe Centrum Przeszczepów Mózgu. Chazan mógłby w nim usuwać, a Szyszko wstawiać. Tobie od kapucynki. Choć nawet bardzo martwej byłoby mi szkoda.

strzykawa
strzykawa

Generalnie co do Ampuły się zgadzam. Z jedym ale. Pisał komentarz będąc pod wpływem w piastowego szoku połomotowego. Dla niego to coś na wzór syndromu dnia poprzedniego. Więc ?

ogg
ogg

No to chyba powinni sobie ogrodzić teren albo zatrudnić strażnika. Poza tym, może pilotowi zwyczajnie zabrakło umiejętności a winą obarczył jakiś spacerowiczów, którzy znajdowali się kilkaset metrów od przyziemienia. Wiadomo, złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy

człowiek
człowiek

Idź na autostradę i rzucaj sobie frisbee. Sprawdzisz czy kierowcom aut nie brakuje umiejętności.

ogg
ogg

Autostrady są ogrodzone!

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Przewidzieli idiotów

człowiek
człowiek

widzisz taki koszt dla kilku baranów a i tak barany przeskoczą

ogg
ogg

Zapomniałeś o dzikiej zwierzynie, bezpańskich psach itd.

Łabędzki łowczy
Łabędzki łowczy

Te wyłapiemy wkopując beczki na obrzeżach lotniska.