Wandale bezmyślnie zniszczyli nowo nasadzone drzewa. Po kilku miesiącach drogowcy odtworzyli szpaler

Kilka miesięcy temu zdewastowano drzewa dopiero co nasadzone przez drogowców. Jak poinformował w środę ZDM, nasadzenia zostały odtworzone.

 
Bezmyślne akty wandalizmu to niestety w mieście codzienne zjawisko. Pisanie farbami w sprayu po świeżo wyremontowanych elewacjach, podpalania śmietników czy jeszcze niepodłączonych latarni, aż po niszczenie drzew, o czym mowa w tym przypadku. Pomysłowość niszczycieli nie zna granic…

Historyczny szpaler drzew przy ul. Sienkiewicza został dziś uzupełniony. Rośliny nasadzono dokładnie w tym samym miejscu, gdzie w styczniu br., w parę godzin po ich posadowieniu w gruncie, pod osłoną nocy zostały okaleczone

– przekazała w środę Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Świadkiem zdarzenia był wówczas przedstawiciel Rady Dzielnicy Śródmieście, który widząc osoby niszczące drzewo, podjął interwencję. Ostatecznie sprawa została zgłoszona policji – dodaje Stiborska. Dopytujemy więc, czy winni tej dewastacji ponieśli konsekwencje i tu niestety nie mamy dobrych informacji.

– Nie znaleziono żadnego świadka, nie znaleziono żadnych nagrań – tym samym sprawca pozostał niewykryty – przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice. Wiadomo natomiast, co stało się z uszkodzonymi drzewami.

– Dobra wiadomość – tamte drzewka tez dało się uratować. Wprawdzie prowadniki zostały ścięte, ale drzewa nie obumarły i zostały posadzone w innym miejscu (nie w szpalerze) – poinformowała Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Śródmieście Małgorzata Konior za pośrednictwem mediów społecznościowych.

(żms)
fot. ZDM Gliwice

16 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Beton
10/11/2022 09:44

Świadkiem zdarzenia był przedstawiciel rady dzielnicy, a Policja nie odnalazła żadnego świadka. Pozostaje liczyć, że po zapoznaniu się z treścią artykułu, Policjanci nabędą nową wiedzę operacyjną i odnajdą zaginionego świadka i sprawa ruszy z kopyta.

stary dziad w eterze
10/11/2022 16:49
W odpowiedzi na  Beton

Niech opublikują nagranie z monitoringu ze zniekształconą facjatą (chopć to raczej będzie zbędny zabieg znając jakość nagrań) i zaszantażują upublicznieniem jeśli się sam nie zgłosi, koniecznie conajmniej pół roku po zdarzeniu.

07 zgloś się
10/11/2022 18:36
W odpowiedzi na  Beton

Świadka, jak napisano radnego rady dzielnicy, nie jest chyba trudno znaleźć. No chyba, że odpowiednim służbom sprawia to kłopot, to może jak zawsze internauci pomogą. Panie Słomski proszę wrzucić komunikat policji, a informacje się znajdą. A może ta wiedza jest niepotrzebna, a może niewygodna, albo tajemna.

Michał
10/11/2022 09:57

Niszczenie nowo sadzonych drzewek, krzewów, malowanie napisów na elewacjach budynków przez chuliganów jest przede wszystkim pośrednią winą organów porządku publicznego w Gliwicach; policji i straży miejskiej. Te służby nie wykazują najmniejszego zainteresowania wykryciem sprawców tych zdarzeń, bo to dla nich tylko wykroczenie, mało istotne, po prostu niska społeczna szkodliwość czynu. Jak nie będzie zasady bezwzględnego i natychmiastowego ukarania przynajmniej większości sprawców tych czynów, to sytuacja będzie się powtarzać. Służby muszą wykazać więcej inicjatywy i zaangażowania, a nie tylko się tłumaczyć, że nie było świadków lub monitoringu.

Uciekający Króliczek
10/11/2022 08:01

Że tak zapytam.
Po co wycinaliście historyczny szpaler drzew?
Żeby teraz mieć problem z odtworzeniem historycznego szpaleru drzew?

John.
10/11/2022 09:29
W odpowiedzi na  Uciekający Króliczek

Drewno jest w cenie.

asa
12/11/2022 09:51
W odpowiedzi na  Uciekający Króliczek

nie chcę nic mówić, ale to trzeba się znać. Tzn nowe drzewa pochłaniają co2. Starych bilans oddawania i pochłaniania się zeruje.

zibi
14/11/2022 09:43
W odpowiedzi na  asa

Dawno nie czytałem wypowiedzi takiego kretyna ,może zaproponujesz wycięcie całej Amazonii która już się zestarzała i posadzenie nowych drzewek

Marek
10/11/2022 08:32

oczywiście żadnego monitoringu i nikt nic nie widział?
gliwicka policja=sprawa do umorzenia

prawda
10/11/2022 13:18

Od czego jest straz miejska.?

stanisław
10/11/2022 15:25

Policji najlepiej wychodzi pałowanie przeciwników jedynie słusznej partiiii ,wtedy mają świadków i mogą oskarżać zatrzymanych.A gdzie są patrole piesze policji lub tzw.straży miejskiej.

Janek
11/11/2022 20:24
W odpowiedzi na  stanisław

Właśnie, kiedys patrole milicji chodzily po mieście, w newralgicznych punktach byly budki, gdzie dyzurował milicjant. Teraz hulaj dusza, patroli ani policji ani strazy miejskiej nie widać…..

Marek
13/11/2022 13:03
W odpowiedzi na  Janek

Bo może brakuje kadr? Nie bierzesz tego pod uwagę? Wymagasz patroli których po prostu nie ma. Zgłoś się do policji – jest nabór!

Egon
11/11/2022 19:58

Bo karą za niszczenie cudzej własności np. malowanie elewacji powinna być amputacja ręki w łokciu i tatuaż na czole „JESTEM DEBILEM”

Cliper
10/11/2022 09:39

To dowód na to jak my Polacy jesteśmy przywiązani do swojej ,małej’ i nie tylko ojczyzny

Urko
10/11/2022 08:42

„– Nie znaleziono żadnego świadka, nie znaleziono żadnych nagrań – tym samym sprawca pozostał niewykryty – przekazuje podinspektor Marek Słomski”
Ehh… Kulsony, kulsony …. Z MO nikt nie gadał, bo nie wypadało. Monitoring to milicjanci w jednym odcinku „07 zgłoś się” widzieli. A jakoś im się udawało różnych takich łapać… Ehh,,,,