Wiadomo już, w jaki sposób miasto zagospodaruje teren zbiornika na Wilczych Dołach. Wyniki ankiety

24GLIWICE

Znany jest już wynik sondażu w sprawie zbiornika retencyjnego na terenie Wilczych Dołów. Większość badanych mieszkańców wybrała wariant rekreacyjny zagospodarowania polderu.

 
Po wpadce z elektronicznym formularzem, pozwalającym na wielokrotne oddanie głosu, miasto zdecydowało o zmianie formuły głosowania. Ostatecznie, o wskazanie jednej z dwóch propozycji zagospodarowania Wilczych Dołów, w telefonicznych rozmowach prosili ankieterzy. Są już wyniki – spośród wariantów – przyrodniczego i rekreacyjnego – większość badanych wskazała na drugą z opcji.

Więcej osób wskazało na wariant rekreacyjny. Wiz. materiały pras. UM Gliwice

W dniach 23–28 października ankieterzy firmy Instytut Badań Samorządowych telefonicznie przeprowadzili ankiety z grupą 1000 dorosłych mieszkańców naszego miasta. Zgodnie ze standardami badań socjologicznych, wyłoniona w sposób losowy grupa miała taką samą jak ogół mieszkańców miasta strukturę pod względem płci i wieku. Badanie na grupie o tej strukturze i liczebności jest reprezentatywne dla wszystkich mieszkańców Gliwic – czytamy na stronie gliwickiego magistratu.


Wariant rekreacyjny został wskazany przez 49,23% respondentów, 38,08% opowiedziało się za wariantem przyrodniczym, 12,69% udzieliło odpowiedzi o innych treściach.

Ponad 70% badanych popiera budowę zbiornika przeciwpowodziowego, z zapewnieniem, że będzie to obiekt, na którego terenie będzie dominowała zieleń oraz będzie spełniał funkcje rekreacyjne – przekazuje miasto w komunikacie. – O planach budowy zbiornika na terenie tak zwanych Wilczych Dołów słyszało prawie 79% ankietowanych, swoje zainteresowanie tematem zadeklarowało 53%.

Powstający na polach w sąsiedztwie os. Sikornik zbiornik przeciwpowodziowy zostanie zatem zagospodarowany zgodnie z wariatem rekreacyjnym przygotowanym przez architektów krajobrazu z Pracowni 44STO. Ukończenie inwestycji jest zaplanowane pod koniec przyszłego roku, prace nad urządzeniami hydrotechnicznymi będą prowadzone równolegle z pracami nad wybranym wariatem zagospodarowania.

Badanie ankietowe nie przekona przeciwników

Przypomnijmy, że temat budowy zbiornika retencyjnego na Wilczych Dołach od początku budzi ogromne emocje, a inwestycja w kształcie zaproponowanym przez miasto ma sporą rzeszę przeciwników. Ogłoszenie wyników ankiety z pewnością nie usatysfakcjonowało grupy obrońców Wilczych Dołów. Miasto nie przewiduje bowiem zmiany w samym projekcie zbiornika retencyjnego, którego realizacja oznacza koniec tego cennego przyrodniczo zakątka.

(oprac. ŻMS/UM Gliwice)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Janda

Adam Neumann lubi krytykować PiS kiedy wszyscy wokół to robią, czyli zero ryzyka, a w międzyczasie robi dokładnie to samo, tymi samymi metodami. Manipulacja i propaganda za kasę mieszkańców. Sondaż zamiast konsultacji, nie wiadomo jak wyłoniona próba, bo wiadomo że wynik musi się zgadzać z oczekiwaniem zamawiającego.

Marcin

Oczywiście wynik przewidywalny – wygrał wariant rekreacyjny, bo w tej wersji będzie mniej drzew. Bo przecież nie można dopuścić, żeby zieleń wygrała z urzędnikami. Brak opcji “jestem przeciwny budowie” albo przynajmniej “zbiornik powinien być mniejszy, mniej inwazyjny dla przyrody”. Brak możliwości zgłoszenia uwag, zastrzeżeń. Ot, samorządność po gliwicku. Jest taka anegdota (nieprawdziwa, ale bardzo popularna) – według której Henry Ford miał mawiać, że “klient może otrzymać samochód w każdym kolorze – pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”. Wydaje się, że w Gliwicach prezydent działa według podobnej zasady. Gliwiczanie mogą wyrazić w konsultacjach społecznych swoją opinię – ale pod warunkiem,… Czytaj więcej »

WILCZE ECHA

Kiedy osoby wchodzące na fontannę przed Urzędem Miasta i wieszajace jakieś szmaty na “diabełkach” zostaną ukarane ?

Batalion Parasol

@Wilcze Echa bo jak kibice Piasta wieszają coś na diabełkach, jest to cacy, jak Urząd stroi diabełki, też jest wspaniale, a już najlepiej jest jak Urząd doprowadza do zniszczenia ważne zabytki na terenie Gliwic. Bo KdGZF jest super, nieważne, co niszczy, a jacyś ekolodzy, co raz ubrali diabełki, nawet ich nie psując, są źli.

Zasłużony

Mylisz się, wygrała potrzeba postawienia rzeźb wilków i lisów. Żeby artysta zarobił pieniążek.

Blofeld

W tym wypadku metodologia badań socjologicznych jest mocno nietrafna. Pytać należało ludzi, którzy z tego terenu korzystają, bądź zamierzają korzystać. Mieszkam w innej części miasta i nie zamierzam się tam wybrać, dlatego jest mi w zasadzie obojętne, który wariant wygra. Problem jest inny i został rozstrzygnięty przed sondażem, a głos decydujący powinni mieć zainteresowani bezpośrednio, tzw. localsi.

Marta

czyli kogo ?? mieszkaliśmy tam 20 Lat . tak nikt nie chodzi. pojedyncze osoby z psami. teraz wielkie protesty

WIlcza Jagoda

Jesli od tych Localsow oddzielić Oszołomów, wtedy zostają Normalsi, którym takie zagospodarowanie terenu odpowiada.
Stąd wynik ankiety.
Proste !

Batalion Parasol

@Wilcza Jagoda, sama jesteś oszołomką, uważasz to pseudozagospodarowanie za jakieś wspaniałe, wielkie dzieło, którego chcą wszyscy. Oczywiście, że niektórzy chcą, bo wygląda ładnie na wizualizacji, ale większość zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości będzie o wiele gorzej. Więc i wizualizacja i te pseudokonsultacje są manipulacją, bo sam projekt zbiornika jest wadliwy, za duży i przygotowany pod deweloperkę oraz strefę, a nie dla mieszkańców.

Rabi

Mnie ciekawi jak w ankiecie telefonicznej pokazywano wizualizacje.

tajny agent skupu żywca

Też mieszkam w innej dzielnicy Gliwic a na spacery chodzę po wszystkich dzielnicach miasta, czy mogę brać udział w takim sondażu ?

Marcin

Ciekawe czy miejsce zamieszkania stanowiło jakieś kryterium. Czy może nie było tak, że w większości wypowiadały się osoby, które ani nie wiedzą gdzie i co to są Wilcze Doły, ani po co ten zbiornik. Bądźmy szczerzy – pytanie np. mieszkańców Łabęd o wariant budowy zbiornika jest lekko bez sensu. Poza tym ciekawi mnie jak dzwoniący przedstawiał obydwa warianty? Prosił, żeby respondent szybko wszedł na stronę i zapoznał się z koncepcją? A może wykorzystywał opis słowny? Jeżeli to drugie, to mamy tu duże pole do nadużyć. Wyobraźcie to sobie – wariant rekreacyjny opisywany pod kątem możliwości wypoczynku, uprawiania sportu, spotkań ze… Czytaj więcej »

WILCZE ECHA

To co na tym waszym marszu pt. Ratujmy Wilcze Doły robili ludzie mieszkajacy w Zabrzu ?

Zibi

Goebbelsowska propaganda gliwickiego ratusza, ostatnie opady kiedy wylała Kłodnica pokazały jasno bezsens budowy w tym miejscu zbiornika

Josef

Farsa.
Jadą jak Pisie z sądami, trybunałem itp.

Rett

Głosowanie prowadzone metodą sprzedawców kołder, turnusów wypoczynkowych za free, “wnuczków” i “policjantów”? Nieee… Po pierwsze: “Sondaże prowadzone w oparciu o rozmowy telefoniczne lub ankiety internetowe realizowane są na próbach kwotowych, czyli takich, w których określa się pewne warunki brzegowe dotyczące kluczowych zmiennych (województwa, klasy miejscowości, wieku, płci i wykształcenia). Następnie, dzwoniąc pod wylosowane z bazy numery, zapełnia się te kwoty. Zauważmy, że nie jest to schemat czysto losowy, jak w przypadku numerów PESEL. Stąd, nawet w rzetelnie przeprowadzonym badaniu kwotowym, wynik może dalece odbiegać od populacyjnego.” (źródło: http://www.uwb.edu.pl/nowosci/okiem-eksperta/tak-powstaja-sondaze-przedwyborcze-ich-tajemnice-odkrywa-socjolog-z-uwb/9193dd81) Po drugie: 53% (530 osób) deklarowało swoje “zainteresowanie tematem” – czytaj: wie… Czytaj więcej »

Toto

Odpowiem na tą ankietę w ten sam sposób jak wasz elektorat: WYP…. Ć

Ampuła

Sprytnie. Reprezentatywni dla Gliwic są od niedawna także ludzie-nietoperze. Jednak z przeprowadzeniem ankiety telefonicznej miasto taktycznie odczekało, aż ludzie-nietoperze popadną w hibernację. Wymóg formalny kazał realizatorom badania zadzwonić, ale żaden człowiek-nietoperz już nie odebrał. Trudno – nie wysłali sygnału, nie odpowiedzieli na urzędowy zew, to wiosną obudzą się w nowej rzeczywistości.

WICEPREZES NIETOPERZ

Nie hibernuje ! Myślę, czuję, decyduję ! Smutno !
Chyba dostalem wilczego doła !

Joe

Ile kosztowalo badanie?

Batalion Parasol

100 tysięcy złotych.

nietoperz

Nieprawda. Badania zostały zrobione w ramach istniejącej już umowy. 100 tysięcy kosztowały robione od lat co 2-3 lata szerokie badania opinii mieszkańców dotyczących życia w mieście itd. Wilcze Doły sa jednym z setek poruszonych tam zagadnień.

Batalion Parasol

@nietoperz, jakoś ci nie wierzę, przecież Urząd Miasta łże jak mało kto i wyprowadza kasę z budżetu miasta w mało jasny sposób. Więc może być tak, jak mówisz, ale może być też wręcz przeciwnie, żeby wyciągnąć jak najwięcej kasy dla siebie, zanim się straci stanowisko.

Informacja Turystyczna

Jeśli mamy pandemię to powinni wybudować tam cmentarz choleryczny.

Sceptykiem się urodzic

Z moich telefonów do 40 osób 38 miało odmienne zdanie.
Czas wnioskować o zanonimizowane dane w trybie dostępu do informacji publicznej by to zweryfikować. Trzeba sprawdzić w jakim czasie pod jakie zanonimizowane telefony jaki ankieter dzwonił. Żeby nie wyszło że od 12:00 do 12:10 wykonano 1000 tel.

Taki mamy klimat

To, że wilcze doły trochę się ucywilizuje to nie jest największy problem. Koniec końców wyjdzie im to na zdrowie.
Oburzające jest natomiast, że się nas okłamuje, że nie nazywa się spraw po imieniu tylko ściemnia z jakąś wyimaginowaną retencją. To jest postępowanie godne potępienia, bo wszyscy wiemy czemu służy ta “rekultywacja”.

Batalion Parasol

Przecież prostowanie i betonowanie rzek, o czym ostatnio się mówi, nie jest żądnym ucywilizowaniem. Jest szkodliwe i zwiększa ryzyko powodzi. A to się tam stanie.

Taki mamy klimat

O jakiej rzece mówimy?

Zabytki i zieleń są passé

Najgorsza jest ta obłuda i zwodzenie mieszkańców. Tak jak było z tramwajami.
PS.
Czy ktoś wie, co wybudują w miejscu burzonego lazaretu?

Jan

To ciąg dalszy walki urzędników magistrackich z zabytkami i zielenią w mieście….

Proszę ja ciebie...

Czyli nie uratowali i buldożery za chwilę wjadą.

Obserwujący

Czyli decyzja została podjęta na podstawie mało miarodajnej..ankiety telefonicznej na niewielkiej tzw.reprezentatywnej grupie osób.Porażka te glajwice.
A urzędasy i tak i tak zrobią po swojemu czyli totalne zniszczenie, po glajwicku,na wstecznym.

DD

Gliwiczan przerósł ich własny egoizm. Bardzo ciężko wyprostować takie postawy nawet w takim małym mieście gdzie wszystko rozbija się o kasę.

gosc

egoizm pewnej grupy dawno zjadł to miasto kiedyś z dobrymi zadatkami kamieni milowych tego procesu było sporo duża promocja takich co myślą w ten sam deseń daje efekt mało ciekawy

Szczery

Z takim nastawieniem do demokracji i mieszkańców miasta Adaś długo nie porządzi…. właśnie – a gdzie jest ADAŚ?

Mateusz

Wartość PRAWDY jako wartości w społeczeństwie ma coraz mniejsze znaczenie, wokół propaganda nihilizmu,wulgaryzmu i zła staje się normą w zyciu publicznym,trudno zrozumieć dlaczego tak się dzieje,Kto nad tym pracuje?że zarzucacie urzędowi miejskiemu kłam pół rpku po jego wyborze, jesteście jak dzieci we mgle udając wielce mądrych i światłych.

Ząbkami do góry

Chore lipy z Mickiewicza też pójdą pod topór.

tajny agent skupu żywca

Topór ma stylisko z dębu nie z lipy, więc najpierw pod topór poszły dęby.

DD

Do licha, zaczęliście dzień od kawy i narzekania. A przecież w trakcie ostatnich protestów mogliście napisać na kartonie co myślicie dając innym do myślenia, równocześnie pobudzając ich kreatywność. Za trudne?

Batalion Parasol

Przecież protest i marsz przeciwko temu projektowi zbiornika się odbył. A teraz zgadnij, gdzie Adam Neumann i Zygmunt Frankiewicz mają takie protesty.

DD

Cały czas doświadczam ich poczucia wyższości nad nami, chociażby liczonymi opłatami za śmieci od metrażu. Każdy protest powinien być tak przygotowany aby jego skutek przynosił wymierne efekty. Ty poprzesz kogoś dzisiaj, ktoś Ciebie następnym razem. Grunt to dobrze zorganizowana, świadoma, odpowiedzialna społeczność gminy. Od tego trzeba zacząć nie czekając na innych, tylko tych innych uświadamiać, że mają obowiązek moralny i społeczny być aktywnym w życiu publicznym. Pasuje?

nietoperz

Protest się odbył, zainteresowanych było mniej niż gatunków nietoperzy w wilczych dołach.

Beton

Najskuteczniejszą formą protestu mogło być pójście na ostatnie wybory samorządowe i zagłosowanie na kogoś innego, niż skostniałe, betonowe towarzystwo wzajemnej adoracji, tym samym rozwalić układy i przerwać pasmo nieszczęść w postaci totalnie nieudolnej władzy i rady miejskiej w Gliwicach. Może dzisiaj tematu Wilczych Dołów w ogóle by nie było.

Gruntowy przymrozek

Grupy niezadowolonych głośno krzyczą w internetach, a gdy przychodzi do wyborów i mogą coś rzeczywiście pokazać to okazuje się, jak mało jest to znaczący margines.

Informacja Turystyczna

Pomachaj magiczną różdżka i spraw by prasa samorządowa stała się miejscem debaty a nie propagandy.

Jan

Tylko pisowcy się oburzają, że powstaje zbiornik przeciwpowodziowy. Oni najchętniej widzieliby Gliwice zatopione. Drodzy pisowcy, na miarę kraju udaje wam się robić z Polski ruinę, ale z Gliwicami nie uda wam się.

Batalion Parasol

Jacy PiSowcy? Jak PiSowcy dewastują przyrodę i zarzynają demokrację, jest źle, ale jak Neumann i Frankiewicz robią to samo, co PiS, to jest cacy?

Informacja Turystyczna

Dokładniej mówić to POPiSowcy idą w tym dziele ramię w ramię.

tajny agent skupu żywca

Nie uda się PiSowietom zbudowanie w Gliwicach takiego lotniska jak w Radomiu ?