Wiemy kto zaprojektuje nową ul. Zwycięstwa. Koncepcje przebudowy poznamy wiosną 2018 roku

Za przygotowanie wielowariantowej koncepcji przebudowy i zagospodarowania ul. Zwycięstwa będzie odpowiedzialne gliwickie biuro architektoniczne PROJARCH Damian Kałdonek.

Na przygotowanie projektu pracownia będzie miała 7 miesięcy od daty podpisania umowy, która wedle zapewnień ZDM powinna zostać sfinalizowana jeszcze we wrześniu.

Wyceniona na 109.470 złotych oferta Projarch była najtańszą z pięciu, które zostały złożone w postępowaniu przetargowym. Pozostałymi oferentami były: gliwickie An Archi Group Sp. z o.o. (142.680 zł.) i P.A. NOVA S.A (182.655 zł.), STUDIUM Sp. z o.o. z Warszawy (176.167 zł) i Pracownia Projektowa Most z Wargowa (146.370 zł).

Zgodnie z postanowieniami przetargu, cena była najważniejszym kryterium wyboru najlepszej oferty (wagę tego warunku oszacowano na 60%). Urzędnicy duże znaczenie nadali także terminowi wykonania projektu (30%).
– Wybrana oferta uzyskała najwyższą liczbę punktów i jest zgodna z treścią ogłoszenia – czytamy w krótkim uzasadnieniu do wyników przetargu.

Projarch w Gliwicach projektował m.in. budynki na terenie podstrefy gliwickiej KSSE oraz w Nowych Gliwicach (jeden z biurowców firmy Future Processing). Obecnie biuro opracowuje projekt budynku usługowego, zlokalizowanego na terenach Dawnej Fabryki Drutu.

Przypomnijmy, Magistrat w sierpniu tego roku przystąpił do długo zapowiadanego pomysłu przebudowy najbardziej reprezentacyjnej ulicy Gliwic. Jak wskazali w przetargu urzędnicy, warianty koncepcji dla “nowej Zwycięstwa” powinny uwzględniać m.in. „racjonalne zagospodarowanie terenu pod kątem stworzenia warunków dla powiązania różnych rodzajów potrzeb obsługi ruchu pieszego, turystycznego, rowerowego i samochodowego z uwzględnieniem różnych kategorii wiekowych podróżujących”.

Koncepcje przebudowy muszą być też dostosowane do nowo wybudowanego oświetlenia ulicy, a przyszli projektanci zajmą się ulicą Zwycięstwa od Rynku, aż do granicy z ul. Dubois. Fragment ulicy prowadzący do skrzyżowania z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego objęty będzie innym projektem – Zachodniej Bramy Metropolii Silesia (czyli budowy Centrum Przesiadkowego na terenach za dworcem PKP).

Jak informuje Magistrat, przynajmniej do czasu przygotowania koncepcji przebudowy, konsultacje inwestycji z mieszkańcami nie są planowane.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cookie Monster
Cookie Monster

Jak cena jest najważniejszym kryterium to proponuje by od razu ulicę Zwycięstwa przemianować na ulicę Porażki

Joe
Joe

Ciekawe, czy daloby sie zorganizowac konkurs w ten sposob, zeby zwyciezca dostawal pieniadze tylko wowczas, jesli projekt (loga, ulicy czegokolwiek) zostanie zaakceptowany w referendum przez min 40% glosujacych.

Joe
Joe

Referendum moze trwac przez miesiac w UM (zeby nie bylo cyrku z robieniem komisji). Prog 40% bo biore poprawke na ogolny sceptycyzm mieszkancow do wszystkiego.

Asd
Asd

Nawet w wyborach nie było takiej frekwencji, a Ty byś chciał taki próg w referendum. W Gliwicach jest wysoki poziom apatii, bo mieszkańcy się przyzwyczaili, że prezydent zrobi wszystko po swojemu. Było ostatnio głosowanie na wybór koncepcji centrum przesiadkowego obok dworca. Wybrany przez mieszkańców projekt zostanie zmodyfikowany. Więc jaki był sens głosowania, skoro urzędnicy i tak zrobią po swojemu?? O budzecie pseudoobywatelskim i odrzuceniu 70% wniosków nie wspomnę.

ja
ja

Ciekawe czy koncepcje będą ukrywane tak samo jak projekty nowego logo Gliwic.

Urko
Urko

Gość od projektowania betonowo- szklanych klocków będzie projektował przebudowę ulicy zabudowanej w większości secesyjnymi kamienicami ? Może być tak , że jeszcze będziemy zachwycać się projektami nowego logo . Kosztowały tylko 11 tys.
No cóż. Pożyjemy – Zobaczymy..

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Zwycięstwa będzie tak piękna jak budynek Urzędu Miasta….

Ampuła
Ampuła

Zapowiedź spektakularnej porażki. Ustanowiono absurdalne zasady wyłaniania “zwycięzcy”, no więc trafiło się zlecenie dla nołnejma, co posadził parę kloców biurowych w szczerym polu. Teraz, za głodową stówkę i naprędce, ma opracować na galowo kawał najgłówniejszej ulicy w mieście. Kiedyś ludnej i gwarnej, a teraz zamarłej, jak aleja na Centralnym. Ulicy zaniedbanej z każdej możliwej strony, zdegradowanej, koślawej od samego podłoża. Konieczne zmiany są głębokie, a tkanka trudna, zabytkowa i użytkowa, specyfika wysoka, oczekiwania ogromne. Dlatego właśnie robota konceptualna jest tu najważniejsza, bo do późniejszej fazy wykonawstwa bez problemu znajdzie się na rynku odpowiednie firmy. Taką koncepcję powinien opracować zespół interdyscyplinarny.… Czytaj więcej »

ers
ers

Wyburzy się stare rudery, poszerzy ulicę do czteropasmówki i posadzi wiśnie w donicach. Będzie piknie, po Gliwicku!

AndrzejD
AndrzejD

…ty jesteś prawdziwy Ampuła ??? bo piszesz zupełnie jak nieAmpuła – walnąłeś się w głowę ostatnio ? Walec cię potrącił ? Przestałeś brać to świństwo ? Bo w końcu piszesz logicznie, aż oczom nie wierzę.

ers
ers

Ufff, odetchnąłem… Już myślałem że Rolety Krajewski albo studio projektowe ze Słupska…

Agata
Agata

No tak: czyli ma być szybko i tanio.
Ale czy z głową – to już niekoniecznie.

black_horse
black_horse

Ciekawa sytuacja. Takie coś może mieć miejsce jedynie przy wydawaniu publicznych pieniędzy, bez odpowiedzialności za swoje decyzje. Otóż mamy tutaj sytuację taką, że miasto zobowiązało się zapłacić za produkt- tutaj projekt- którego jeszcze nie ma, którego nikt nie widział na oczy tylko dlatego, że kierowano się kryterium w postaci najniższej ceny. Dostajemy potem takie koszmarki jak np ostatnio konsultowane “loga” lub “modernizację” gmachu UM. Wieś tańczy i śpiewa. Ale tanio było.

Sylwia Nowak

Cena wygrywa i potem to wygląda jak wygląda.

heli1b
heli1b

Gliwicka miernota ma miejsce nawet przy horrendalnych kwotach

Nowoczesny lemimg
Nowoczesny lemimg

wyglad Zwyciestwa ma współgrać z nowym logo Gliwic…

Patrycja NG

Całe Zwycięstwa będzie tak się prezentować jak ten budynek Urzędu Miasta…

Kykadyn
Kykadyn

Jeżeli projekt będzie według tej samej koncepcji co przebudowa Urzędu Miejskiego albo rewitalizacja Parku Chrobrego, to zacytuję kultowe słowa Jerzego Stuhra “Widzę Ciemność”.

rocki
rocki

Będzie brzydko, tak po gliwicku aby się spodobało panu prezydentowi który lubi brzydotę i byle jakość co widać i czuć

Kamil
Kamil

trzymam urzednikow za slowo,To ma byc deptak.

Szota
Szota

Deptak wydeptany to bedzie bo co innego , chyba ze psia kupa

krzysztof
krzysztof

zf ty niszczycielu skończ już swoją posługę dla miasta,dość już krwi napsułeś a ty sam się wykropkuje ……………………………………… bo by musieli ciąć te wyrazy.

Mirek Maluty

Masakra, zapewne wyjdzie z tego to samo co z UM, toporna i brzydka w wykonaniu przebudowa :/

Adam
Adam

Proponuje wzorować sie na najładniejszej ulicy w mieście – Korfantego. Deptak,szpaler drzew i ograniczony ruch.

Krystyna
Krystyna

Ul. Wieczorka już mamy po remoncie. Szara, smutna…. oby ktoś wyciągnął z tego wnioski. A logo? 3 projekty bez polotu.

ja234
ja234

Oby ta koncepcja nie okazała się antykoncepcją jak w przypadku log.
Oczywiście cena była najważniejsza,ale moim zdaniem lepiej dać więcej a mieć projekt lepszej jakości.
No, ale zobaczymy co spłodzi pracownia architektoniczna.

Irena Piątkowska

jak kryterium była cena to już się boję co wysmarują

Gliiwiczanin
Gliiwiczanin

już się boję, pewnie znów będzie masakra i pośmiewisko, tylko czemu nasze orły z UM mają inne poczucie estetyki niż mieszkańcy?????? Czy tam w urzędzie wszyscy się boją franka i tylko mu kadzą?

Tomasz Mihal

Do przetargów powinny startować uczciwe i rzetelne firmy z danej branży z gotowymi projektami oraz dokładnymi wyliczeniami ile kosztują materiały + – 10% na wahania cen na rynku +koszty+robocizna,podatki,wynagrodzenia,zabezpieczenia terenu,zysk dla danej firmy itp do tego sensowny termin wykonania+ jakiś termin z uwagi na wypadki losowe itp i wszystko transparentne i do sprawdzenia w audytach…Ale pewnie nigdy tak nie będzie,bo zawsze prawie są jakieś kombinacje,by na tym więcej zarobić,albo daje się tylko większy zysk dla firmy,lub ona sama coś wykombinuje na oszczędnościach i potem mamy takie kulejące projekty i wykonanie…Tu są potrzebne zmiany od podstaw…

Szota
Szota

Ile trzeba dac i wziąść by wygrać

Janusz
Janusz

Co mają koszty materiałów do koncepcji? Jakimi OBIEKTYWNYMI kryteriami innymi niż cena i czas realizacji posłużyłby się Pan do wyłonienia firmy, która stworzyłaby dla Pana najlepszą koncepcję?

AndrzejD
AndrzejD

…ilość zrealizowanych projektów z podobnym zakresem prac ?

Daniel Smoliński

Oby nie było tak jak z logiem :D

Kordian Joachim

Pewnie projekty będą tak samo błyskotliwe jak te z nowym logo miasta. Kaskada polotu. :)

Jaś
Jaś

Lepiej napiszcie kiedy wyremontują ul Jagiellońską i Żabską bo tam jest tragedia