Wikary oskarżony o gwałt trafił do aresztu. Kuria: “Pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal”

fot. poglądowe px

Na polecenie prokuratury gliwicka policja zatrzymała księdza Andrzeja N. pod zarzutem gwałtu oraz innych przestępstw seksualnych. 38-letni duchowny był wikarym w kościołach m.in. w Gliwicach i Tarnowskich Górach.

Prokuratura Rejonowa Częstochowa Północ prowadzi w tej sprawie śledztwo z zawiadomienia przedstawiciela Kurii diecezjalnej w Gliwicach, które wpłynęło do prokuratury na początku sierpnia (2019 roku, red.). Przedstawiono temu mężczyźnie zarzut, że w okresie 2013-2019 popełnił przestępstwo z artykułu 198 kodeksu karnego i 197 par. 1 kodeksu karnego, polegające na wielokrotnym doprowadzeniu tej kobiety do obcowania płciowego przy wykorzystaniu jej bezradności wynikającej z jej stanu psychicznego, a nadto także zarzut obejmujący jedno zdarzenie polegające na doprowadzeniu tej kobiety przy użyciu przemocy do odbycia stosunku – przekazał prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury w Częstochowie.

Do kontaktów intymnych z pokrzywdzoną miało dochodzić w różnych miejscowościach na terenie województwa śląskiego, w tym w Częstochowie, Olsztynie oraz Tarnowskich Górach. W momencie, kiedy wykorzystywanie się rozpoczęło, ofiara miała 26 lat, obecnie ma 33 lata. Jest mieszkanką Częstochowy.


Decyzją sądu ksiądz Andrzej N. został aresztowany na 3 miesiące. W związku z ujawnieniem sprawy przez media, gliwicka Kuria wydała w środę krótkie oświadczenie.

Pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal w związku z wydarzeniami, które dotyczą kapłana naszej diecezji. Delegat Biskupa Gliwickiego, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, zgłosił sprawę, odpowiednim organom państwowym – czytamy na stronie Kurii.

Ze strony diecezji została wszczęta procedura wyjaśniająca, a także udzielono niezbędnej pomoc. Liczymy na to, że przy współpracy z organami państwowymi uda się wyjaśnić wszystkie okoliczności tej sprawy, a także deklarujemy z naszej strony całkowitą gotowość do współpracy – widnieje dalej w oświadczeniu.

Zatrzymany kapłan nie zaprzeczył znajomości z pokrzywdzoną, jednak do zarzucanych mu czynów się nie przyznaje. Grozi mu kara do 12 lat więzienia.

To nie pierwszy przypadek, kiedy ksiądz z diecezji gliwickiej został obwiniony o przestępstwo seksualne. W ubiegłym roku pisaliśmy o duchownym, który wysyłał nastoletnim uczniom erotyczne sms-y. Wymyślił też grę, w której przegrany otrzymywał klapsy w pośladki.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Zdzisława Niepiernik

“– Pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal w związku z wydarzeniami, które dotyczą kapłana naszej diecezji”.
Do “zdarzeń” dochodziło na przestrzeni sześciu lat w kilku różnych miejscach, a więc kuria wiedziała o sprawie i kieckowego po prostu przenosiła z miejsca na miejsce.
A teraz “wyraża głęboki smutek”?
Jaja sobie robicie??
BTW: właśnie takiemu łajdakowi umorzył sprawę Piotrowicz (PiS), za co w nagrodę episkopat rekomendował go na listy wyborcze. Mam nadzieję, że ci, którzy głosują na tę bandę, będą również nią zachwyceni, jak któryś kieckowy zgwałci ich własne dziecko.

miedza

Piotrowicz to bardzo dobry, miły, empatyczny i życzliwy ludziom człowiek, w swojej wiosce na Podkarpaciu zagrodził sąsiadom drogę dojazdową do ich posesji bo to przecież jego teren.

MariannaA

Podkarpacie, gdzie to jest? Wyjaśnij, skoro jesteś stamtąd?
Jak z okna widzę Karpaty (Beskid Śląski), to także jestem z Podkarpacia?
A jak z Aanabergu widzę Sudety, to z Podsudecia?

miedza

Piszesz i masz, wiocha nazywa się Odrzykoń. Na przyszłość próbuj korzystać z wyszukiwarek internetowych a znajdziesz gdzie kto mieszka.

Goral

Mieszanie w to polityki jest bez sensu,wszędzie są idioci niestety:(

:)

Tu o łajdaków chodzi. O idiotów, w drugim rzędzie, chociaż jedni z drugimi idą pod rękę. Niby łajdacy i idioci są wszędzie, a jednak najwięcej jest ich w środowisku prawicowo-konserwatywno-klerykalnym. I z tego środowiska zawsze wytryska najmocniejsza próba rozmywania winy, usprawiedliwiania łajdactwa i usiłowania ukarania winnych najwyżej tygodniowym szlabanem na internet. Komiczne jest usiłowanie obarczenia winą za seksualne dewiacje księży PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa, ale uparty autor tego idiotyzmu się nie poddaje i od lat powtarza te brednie z równym zapałem, jak jego lustrzane odbicie powtarza bzdury o związkowcach, rowerzystach i o wszystkim, co charakteryzuje niefeudalny Świat. Widać to, gdy znany… Czytaj więcej »

Trzcina

Prawdziwym skandalem jest to, że kuria złożyła doniesienie o popełnieniu przestępstwa w lipcu / sierpniu 2019, a w styczniu 2020 roku wysłała Andrzeja N. (którego oficjalnie podejrzewa o gwałt) na kolędę do domów parafian parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach. Czyli mając pełną świadomość zarzucanych mu czynów (w końcu kuria sama złożyła doniesienie do prokuratury). Jest to dla mnie prawdziwa kpina !

Ampuła

Kościół katolicki to biznes. Taki sam, jak wyrób parówek, naprawa pralek, hodowla nutrii rodowodowych czy nauczanie czaczy. Istnieje dla zysków, a żeby mieć zysk, najpierw potrzebny jest przychód, obrót, utarg. Trudno się dziwić, że menedżer watykańskiej ekspozytury wysłał klero-gwałciciela po utarg, skoro kolęda jest akurat w tym biznesie długo oczekiwanym Czasem Strzyżenia Baranów. Każda para rąk, szczególnie tych doświadczonych w robocie i ruchliwych w zagarnianiu, jest wtedy bezcenna. Klero-gwałciciel niepełnosprawnej nie miał na czole wypalonego piętna swoich czynów, a przydzielonym mu ministrantom, przemiły siwy staruszek proboszcz nakazał obciąć języki. Znając bezwzględność biznesową i zgniliznę moralną kleru można nawet śmiało obstawiać,… Czytaj więcej »

Siwy

Biskup gliwickiej djecezji ma napewno wiecej za uszami.Na nowa parafie okolo 20 lat temu byl obiecany ksiadz ktury bedzie za proboszcza.
Jak kosciol byl prawie gotowy,top biskup dal tam swojego pupila,a ksiadz ktury budowal kosciol z tego oszostwa sie rozchorowal i marl.
Ludzie pochodzacy z sosnicy( w niemczech)wiedzieli juz pol roku wczesniej
ze bedzie pupil biskupa za proboszcza.
Jak juz biskupi lody kreca,to jest bardzo zle.

Laszlo_egesz

Za czasów JP2 sprawę byłoby dużo łatwiej zamieść sprawę pod dywan.
Jak niekarany to dostanie zawiasy i przeniosą go na inną parafię, gdzie będzie mógł kontynuować.
Oblicze polskiego Kościoła Katolickiego rodzi we mnie obrzydzenie i niesmak.

Zaniepokojony rodzic

JP2 faktycznie wykazał się biernością i przyzwoleniem na pedofile. Aż dziwne ile pomników postawiono temu “obrońcy pedofilów kościelnych” bo jak nazwać inaczej brak jakiejkolwiek reakcji ze strony papieża?. A może pedofil nie było za JP2?

Gliwiczanin

Czarna mafia jak zawsze zamiecie sprawę pod dywan przeniosą go do innej parafii i będą udawać że wszystko jest ok w głowie się nie mieści co oni wyprawiają w Polsce jestem bardzo ciekawa co musi się stać żeby ludzie przejrzeli na co oni wszyscy są warci ja rozumiem wiara w Boga a po co komu tacy oszuści ?

Zaniepokojony rodzic

Zgadzam się z Tobą w 100%. To musi się skończyć. Dlatego gdy ksiądz pedofil jest przenoszony z parafii do parafii należy z olbrzymią surowością karać Biskupa który go przeniósł. Jeżeli np karze podlegają osoby które jako pasażer pijanego kierowcy (który spowodował wypadek śmiertelny) nie zareagowały – są współwinne to czemu nie karać biskupów którzy nam do naszej parafii do naszego domu sprowadzają, wysyłają pedofilów. Może to zabrzmi strasznie ale każdemu kto broni pedofili księży życzyć by wypadało by ich dziecko czy wnuczka zostały wykorzystane seksualnie, wówczas zobaczymy czy będą tacy chardzi w obronie.

olo

Jaki pedofil???

Ostatni Sprawiedliwy

@Zaniepokojony rodzic. To co powiesz o sb-ekach, którzy doskonale wiedzieli i wprowadzali do kościoła katolickiego zwyrodnialców w postaci pedofilów i utrzymywali ich tam za wszelką cenę przez długie lata. Pomimo zgłoszeń spraw o gwałty na nieletnich na milicję, sprawy były umarzane, tylko po to by dalej infiltrować kościół i podważać jego fundamenty.

Laszlo_egesz

@Ostatni Sprawiedliwy Ośmielę się zauważyć, że:
1) podobno “bramy piekielne go nie przemogą”
2) komuna się skończyła ponad 30 lat temu

NajbardziejWkurzającyKomentarz

Komunizm nie umiera – komunizm mutuje. 30 lat temu komuna zmutowała.

bez sprawiedliwości

SBecy już dawno odkupili swoje winy bądź to przefarbowując się na jankeskich swoich sukinsynów bądź to “odzyskując” mienie kościelne.

tabliczka znamionowa

Czytanie ze zrozumieniem szwankuje ? Nie zamietli pod dywan tylko kuria zgłosiła do prokuratury i nie przenieśli do innej parafii tylko został aresztowany. Takie są fakty i nie zmieniaj rzeczywistości. I nie obrażaj czarnych, bo to może być podciągnięte na rasizm.

Zaniepokojony rodzic

kolejne seksualne afery w kościele, aż strach pomyśleć co dzieje sie pod ta czarna pierzyną.

Laszlo_egesz

Nie mieli innego wyjścia, Franciszek dopiero co 17 grudnia 2019 uchylił “Tajemnicę Papieską w sprawie Nadużyć Seksualnych”. Oznacza to, że przez ten cały czas, kiedy ona obowiązywała w Kościele Katolickim istniał system tuszowania i zamiatania pod dywan takich spraw.

etykieta zastępcza

Nareszcie, ale czy pierwsza jaskółka czyni wiosnę ?

Tylko Gliwice

Boga nie ma.

krzysztof

Kuria: “Pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal” Brawo TY. Święty człowiek – dotknął ją magiczną różczką

Laszlo_egesz

Ostatnio ks. Jochemczyk tłumaczył panu Krajskiemu, że całować księdza po rękach to tak jakby całować samego Jezusa. Aż boję się rozciągać to na inne przykłady…….

woda święcona

O co tyle hałasu, solidnie ją tylko poświęcił kropidłem.

Leknazlo

Dziewczyna była niepełnosprawna …

Zaniepokojony rodzic

I to ma być usprawiedliwienie? Niepełnosprawna czyli co gorsza? Nie dość że walczy ze swoją niepełnosprawnością to jeszcze będzie miała traumę do końca życia. Boże gdzie jesteś i czemu na to pozwalasz. Czemu pasterze swoich owiec wykorzystują bezbronne owieczki nie dość że finansowo to jeszcze seksualnie.

zaq

Rozumiesz, na czym polega wolna wola?…

Zaniepokojony rodzic

Tak oczywiście, wolna wola księzy by gwałcić dzieci za zgoda i wiedzą biskupów. Dzieci raczej nie maja “wolnej woli”, zapatrzone w autorytet Księżny uznaja ze to wola Boga. Tak rozumiem co to wolna wola. Napisz jeszcze że to wina dziecka albo rodziców bo nie dali ciepła dziecku.

Laszlo_egesz

Widocznie za bardzo lgnęło i pociągnęło tego nieszczęsnego kapłana. – parafrazując polskiego klasyka i autorytet moralny.

Ewa

Niepełnosprawna? A to że leczyła się psychiatrycznie i miałam już na koncie oskarżenie innego księdza o gwałt to nikt już nie napiszę

Zaniepokojony rodzic

Czy nie uważacie że powinno się wprowadzić straż rodzicielska do szkoły by na lekcjach religii pilnowali rodzice dzieci? Uważam że jakiekolwiek spotkania księży z dziećmi powinny być pod nadzorem policji rodzicielskiej. Powinien zostać wprowadzony monitoring video na lekcjach religii oraz na parafii by było wiadomo co robią tam z naszymi dziecmi. Tych szatanów szkalujących nasz Kościół, nasz dom powinno się piętnować i eliminować z naszego otoczenia. Uważam że jeśli pedofil ksiądz został przeniesiony do jakiejkolwiek parafii za wiedzą biskupa to ten także powinien zostać wyeliminowany z Kościoła. Nie zasługuje na szacunek, poważanie oraz jakąkolwiek godność żaden hierarcha kościoła który na… Czytaj więcej »

Gliwiczanin

Masz rację ale niestety nie ma na to szans bo czarna mafia idzie ramię w ramię z obecną władzą więc czują się bezkarnie i bezpiecznie

Marta

Ty To nie pedofilia, zwykły gwałt, nawet nie przeczytałeś tylko wiadro hejtu

Kalkulator

Wystarczy wypisać dzieci z religii i ksiądz potencjalny pedofil jest z głowy. Polecam. Dzieci mają więcej czasu na bycie dziećmi

The Tiger@

Pierwsza część logicznie poprawna, natomiast druga część już nie, ponieważ dzieci będą musiały uczęszczać na etykę.

Kalkulator

W dzisiajszym systemie dzieci idą na przeczekanie do biblioteki. Przymusową etykę w miejsce religii chcą wprowadzić biskupi by zatrzymać na swoich nic nie wartych zajęciach młodzież, która w ramach wiosny ludu z religii masowo odchodzi

(_x_)

@Kalkulator.A w bibliotece pani pedofilka. Z deszczu pod rynnę. Pójdziesz na obdukcję a tam także lekarz pedofil, zgłosisz do Prokuratury a tam także prokurator/ka “zgięta” seksualnie. W każdej grupie społecznej są zboczeńcy.

(_).(_)

Odniosłem wrażenie, że wśród nauczycieli religii, których jest mniej jest więcej zboczeńców niż wśród nauczycieli innych przedmiotów, których jest więcej. Wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę.

(_x_)

Pytaj Czaskoskiego jaki procent dewiantów będzie wśród animatorów zajęć z LGBTQXYZOO+

(_).(_)

Czy kuratorium oświaty i MEN będą ich przenosić ze szkoły do szkoły jak z parafii na parafię ?

(_x_)

Może będą zapraszać do siebie. “Na dywanik”. Kto wie?

(_).(_)

A kiedy zaproszą duchownego na dywanik ?

Sceptykiem się urodzic

Napiszę w Twoim języku: jaki procent dewiantów zostal przyłapany wśród “animatorów LGBT” a jaki wśród księży. Nie pamiętam żeby w ostatnich czasach tyle afer wybuchało wśród “animatorów” (razem z nauczycielami) niż z księżmi. Łatwo o dość krzywdzący wniosek że to raczej organizacja o charakterze przestępczym i dlatego należy ją dokładnie inwigilować. Skoro statystycznie najwięcej przestępstw dokonują grupy kiboli to ich się inwigiluje, obserwuje. Dlaczego nie ma tego z Kościołem? Skoro tyle aktów seksualnych przestępstw wobec dzieci czy osób niepełnosprawnych wyłapuje się wśród księży to czemu nie są oni dodatkowo weryfikowani, sprawdzani, monitorowani? Może dlatego że mają władzę i na nią… Czytaj więcej »

DD

A szczególnie widac to po normach prawnych.

The Tiger@

Ja znam jedynie przypadki z etyką. Biblioteka jest tylko w przypadku udokumentowania, że nie można prowadzić etyki.

DD

I b.dobrze, tylko zależy czego na tych lekcjach etyki uczą.

The Tiger@

Cele i zadania etyki w szkole:
• dobro i zło, rozróżnianie pojęć;
• normy i zasady moralne jako wyznacznik funkcjonowania między ludźmi;
• pojęcie wartości, ich hierarchizacja;
• człowiek jako osoba (godność, szacunek, poczucie sprawiedliwości);
• sumienie, a oceny moralne;
• kształcenie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia;
• budowanie własnego systemy wartości;
• kształcenie umiejętności zastanowienia się, refleksji nad sobą i swoim systemem
wartości;
• umiejętność obrony własnego stanowiska, stosowanie argumentacji i uczestnictwa w
dialogu;
• nauczenie się sposobów realizowania swoich wartości w rzeczywistym świecie;
• wdrażanie do samokształcenia i pracy nad sobą;
• odkrywanie wartości ogólnoludzkich;

KolA

Masz rację weź swe d, ieci na marsz lgbt.

Zaniepokojony rodzic

chodzę na marsze równości ze swoimi dziećmi – pokazując im że nawet skrzywiony człowiek o średniowiecznych poglądach ma prawo wyrażać swoje absurdalne opinie. my szanujemy innych a Ty?

Agnostic Front

A może zamiast kilkuset godzin religii w szkole należałoby wprowadzić przedmiot Podstawy Przedsiębiorczości a WOS znacznie rozszerzyć o Politologię, tak aby przyszłe pokolenia Polaków wiedziały jak prowadzi się firmy, skutecznie konkuruje na wolnym rynku, buduje się własny majątek a co za tym idzie własną niezależność jak również dzięki poznaniu “mechanizmów” działających w polityce byli odporni na populizm i polityczną propagandę co miało by pozytywny wpływ na wzmocnienie naszego państwa, czy może to przeszkadza kościołowi ?

tabliczka znamionowa

Mam wrażenie że bardziej przydała by się straż pilnująca dzieci przed niektórymi rodzicami. I wcale nie przed takimi: nie wiem o co chodzi, ale wypowiem się i wyleję wiadro hejtu.

(_x_)

@Zaniepokojony rodzic. Seks z 26-ciolatką to jest pedofilia?
Z drugiej strony zajęcia z zadeklarowanymi zboczeńcami z LGBTQXYZOO+ jest już w O.K.

26-ciolatka

A o jakie konkretnie zajęcia ci chodzi ?

Zaniepokojony rodzic

Jeżeli osoba jest pełnoletnią ale jej umysł upośledzony i rozwój intelektualny zatrzymał się na wieku 10 lat to tak – można to traktować jak gwałt na dziecku. Emocjonalna pedofilia. Nie mówię tu bezpośrednio o bohaterce tego artykułu tylko ogólnie. W Twojej ocenie LGBT pięknie łączysz z ZOO cóż,..masz takie prawo, zal mi jedynie ludzi co nie rozróżniają transeksualistow od transwestytówz gdzie dla wielu związek homoseksualny jest porównywalny ze związkiem człowieka i zwierzęcia. Takie opinie zostały zapewne wyedukowane / zaszczepione na lekcjach religii. Dodajmy do tego wszy, zarazę, HIV i mamy powtórkę z Adolfa H. Nie rozumiem co ma orientacja seksualna… Czytaj więcej »

Ad

@Zaniepokojony… co Ty jarasz?

Joe

I tęczowe piątki?

Joe

Czy oni przychodzą do szkół w piątki, czy chodzą piątkami?

Stasiu

Lepiej ksiądz gwałciciel niż Neumann prezydent. A tak na poważnie to są jakieś dowody czy to tylko pomówienia. Teraz każdy łatwo może o kogoś oskarżyć, ale nie mając dowodów to pomówienia. Jeszcze się okaże, że młoda ateistka trafi do więzienia za kłamstwa zamiast księdza, którego próbuje się wrobić.

Imiu

“w ramach przeprosin mogę pocałować” w rękę lub ucałować ręce…

kanalia52

Za nogi chętnie pociągnę.

Ad

Przeczytałem te Wasze, w większości głupie, komentarze i już nie dziwię się, że znów “Frankiewicz wygrał wybory”…

Gruntowy przymrozek

O ile pamiętam to kandydat Gillner cieszył się poparciem grup modlitewnych, skąd zatem skojarzenie z Frankiewicz?

Ampuła

“Pragnienie żalu” i smutna minka to sporo za mało. Będzie się należało wielomilionowe odszkodowanie od instytucji kościelnych, jeżeli wiedziały i rozumiały, tuszowały i przemilczały, kryły i przenosiły. Tylko droga wiodąca przez “kieszeń” będzie wystarczająco boleśnie krzyżowa, żeby na klerze kurialnym wymusić rzetelne rugowanie przestępców z własnej kasty.
Tylko bankructwa parafii i diecezji, komornicza presja na kościelne latyfundia, licytacje kato-kloców i plebańskich apartamentowców, buldożery obracające pałace w proch. Tylko droga nauczka, wyssana przez prawników ofiar kleru.

kanalia52

Smutek i żal, że to im doopy nie przerysował.

Obserwujący

No tak to jest.Kler wespół z pisiorami poczyna sobie śmiało z suwerenem.Poklepią klechę po główce i tyle.Ewentualnie przeniosą do innej parafii.Suweren wypiera, że tego nie widzi, uśpiony pińćetem oraz trzynastką i czternastką dla staruchów obiboków.
Nawiasem mówiąc, wyrok w jego sprawie będzie guzik wart, patrząc na to jak pisiory rozwaliły system prawny, wprowadzając anarchię i chaos w prawie.A suweren dalej śpi…

Ostatni Sprawiedliwy

@Obserwujący. Nie śpi za to wnuczek ORMO-wca. Założy odkurzony mundurek, wypoleruje białą pałę i pokaże suwerenowi gdzie jego miejsce. Ku chwale towarzyszy z PO/KO.

Zaniepokojony rodzic

Tu się z tobą zgodzę. Im naród bardziej głupi i zabobonny tym łatwiej nim sterować. Można postraszyć diabłem w niebieskiej uni europejskiej a cały ślepy i durny tłum pójdzie za pasterzami wyzwolicielami. Po co w szkole nauka języków obcych, przedmiotów ścisłych skoro wszystko jest dziełem Boga i w jego rękach – więcej religii np 2 godz dziennie.

Izabella

W krajach muzułmańskich zboczeńcom miażdży się jądra a PiS broni księży pedofilów

olo

On 33 lata, ona 26, cholera wie, takie oskarżenie łatwo rzucić.

Gliwiczanin

Myślisz że łatwo powiedzieć o takiej krzywdzie?

tabliczka znamionowa

Taa, jeździli sobie po całym Śląsku.

Fiku Miku

Niech sprawdzą paszporty, może się okazać, że po całym świecie.

Marta

Dokladnie

wyuzdaniec

Ja to bym sprawdził kosmodromy i dodatkowo najdokładniej to Strefę 51 i co tam się wyprawia.

Cymbalar

Wyłączyć komentarze pod tym materiałem, bo bydło ma pożywkę