“Wilcze doły” znikają. Budowa obwodnicy to też koniec tego urokliwego miejsca (galeria)

Cena rozwoju czasem bywa bolesna. Obwodnica Gliwic jest inwestycją konieczną i wyczekiwaną chyba przez wszystkich kierowców. Niestety, to też pożegnanie z zakątkami, które do tej pory zapewniały odrobinę pozamiejskiej sielskości…

Warto uwiecznić te miejsca. Niebawem zostaną wchłonięte przez miasto, pojawi się tu droga wraz z samochodami, a okoliczne tereny w kolejnych latach staną się atrakcyjnym miejscem inwestycji.

Jak już wspominaliśmy, niedawno ruszyły prace przy budowie odcinka obwodnicy od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej. Inwestycja odciśnie swoje piętno na dotychczas typowo rolniczo-rekreacyjnym terenie między Wójtową Wsią a osiedlem Sikornik.

Na tym odcinku, po przecięciu z ul. Ku Dołom, obwodnica skieruje kierowców na południowy-wschód w stronę osiedla Sikornik.

Droga poprowadzona zostanie w pobliżu nowej, osiedlowej odnogi ul. Głowackiego, a następnie przetnie popularny teren spacerowy “Wilcze doły“. Mniej więcej na wysokości ul. Kolibrów trasa zacznie odbijać w kierunku ul. Rybnickiej, z którą połączy się na wysokości ROD Słonecznik (nieopodal przystanku autobusowego Trynek Oczyszczalnia).

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
autobusiarz
autobusiarz

Dlaczego mnie to nie dziwi że większość ludzi przyklaskuje tego rodzaju pomysłom. Dla nich nie jest potrzebna jakaś tam przyroda. Przecież 70% głosowało za kontynuacją obecnej polityki. Ludziom do szczęścia wystarczy samochód i przysłowiowa autostrada pod sam dom, ewentualnie stonka… tzn. biedronka za rogiem. Dbałość o przyrodę pozostawiają “specjalistom” z urzędu miasta, dzięki którym za zieleń robią ogolone do gołej ziemi trawniki i małe, rachityczne drzewka. Tak jest w całej Polsce, nie tylko w Gliwicach. Tylko “ekoterroryści” się martwią tym, że znika dzika przyroda, lasy stają się plantacjami drewna, coraz więcej terenu znika pod asfaltem i betonem a w lecie,… Czytaj więcej »

Rafał
Rafał

Planuję kupić w ciągu najbliższego roku nowe mieszkanie. Zastanawiałem się nad tym czy zostać w Gliwicach czy może jednak wyprowadzić się gdzie indziej. Dzisiejsza wiadomość pozbawiła mnie tych wątpliwości. Niestety, bo alternatywą są dojazdy po 30 km. Ale szczerze wolę mieszkać w mieście, gdzie szanuje się zieleń, środowisko i mieszkańców.
I jestem pewien, że nie jestem jedyny. Atrakcyjność nowych budynków mieszkaniowych w Ostropie i na Sikorniku spadnie gwałtownie. Część osób na pewno wycofa swoje rezerwacje, bo nastawiali się na rozległe tereny zielone w pobliżu, a tu “taki wałek”. Zamiast urokliwej doliny spacerowej będzie obwodnica.

,,
,,

Te 30 km to będziesz pokonywał drogami i obwodnicami, czy potokiem w kajaku ?

Rafał
Rafał

Będę jeździł po drogach, za których utrzymanie będą płacić gliwiccy podatnicy. Moje podatki będą już trafiać wtedy gdzie indziej.
Taka sytuacja na pewno nie jest korzystna dla gliwickiego budżetu I nie piszę o wpływie jednej osoby, tylko wszystkich, którzy się z miasta wyprowadzają. Co roku z Gliwic “ubywa” średnio 1600 mieszkańców. No ale jak się robi wszystko, żeby tylko zniechęcić ludzi do mieszkania tutaj, to takie są niestety efekty.
Zostają tylko ludzie, którzy choćby się waliło i paliło, to im się zawsze będzie podobać, a jakby im Frankiewicz napluł w twarz, to by z uśmiechem stwierdzili, że zaczyna padać.

,,
,,

To się wyprowadź naprawdę a nie udawaj, że się wyprowadzasz, po co masz dojeżdżać, przecież pracować też możesz w innym lepszym mieście i będzie to lepsza praca a i zanieczyszczenie powietrza skorzysta na braku tych twoich 30 km w jedną stronę ? Chcesz zostać gliwickim słoikiem ? Przecież to poniżej twojej godności.

Rafał
Rafał

Planuje się przeprowadzić, miałem tylko wątpliwości co do lokalizacji. Teraz już tych wątpliwości nie mam. Możesz w to nie wierzyć, mam to szczerze gdzieś.
Definicja “słoika” jest inna, no ale możesz o tym nie wiedzieć. Mi nie przeszkadza dojeżdżanie 30 km do pracy, a tobie też nie powinno. Podobnie jak smog, korki i dziury w jezdni. Bo przecież nawet one w Gliwicach są fajne. Należysz właśnie do tych ludzi, którym można napluć w twarz i którzy się będą z tego cieszyć, bo bycie oplutym w Gliwicach jest super.

,,
,,

Nie przeszkadza ci praca w Gliwicach gdzie i ty jesteś opluwany w twarz, bo bycie oplutym w Gliwicach jest super ? Czy plwociny akurat ciebie w Gliwicach w cudowny sposób omijają ? A może twoje zarobki w Gliwicach są tak super a twoja wartość na rynku pracy jest taka, że tylko na to splunąć, więc trzymasz się roboty w Gliwicach jak opluwany pijany płotu ? To jak to w końcu z tym 30 km twoim dojazdem, jest “niestety” czy “mi nie przeszkadza” bo plątasz się w zeznaniach ? Smog, korki i dziury w jezdni są w Gliwicach fajne ale w… Czytaj więcej »

w pogoni za octem
w pogoni za octem

Rafale bardzo mądra odpowiedż,chociaż wydaje mi się że Twój adwersarz niewiele z tego zrozumie.pozdrawiam myślącego mieszkańca,moje odczucia są takie same…

,,
,,

Faktycznie bardzo mądra odpowiedź, kiedy za sto lat Wilcze Doły będą silnie zurbanizowanym parkiem w centrum miasta a Sośnicowice dzielnicą Gliwic, znajdzie się jakiś prawnuk Frankiewicza, który będzie budował obwodnicę wycinając drzewa w lesie gdzieś za Trachami. A może powrócą Niemcy i wraz z Eskimosami, zaorzą nasze miasto, które tak pięknie i harmonicznie najpierw rozbudowywali i zasieją las. Naprawdę tego nie rozumiem i nie potrafię o tym myśleć.

ers
ers

Gliwice z roku na rok się wyludniają. Jeśli za 100 lat będzie tak jak piszesz, to centrum będzie wymarłą pustynią, a na osiedlach z wielkiej płyty będą wyły wilki, podczas gdy resztka mieszkańców Gliwic będzie sobie rezydować w willach na obrzeżach.

,,
,,

Zgadza się to z tym o czym pisałem, Wilcze Doły będą w centrum, no ale zaraz, zaraz, kiedy Frankiewicz dokończy swoje kadencje a to już niedługo, to przecież przez kolejne 100 lat Gliwicami będą rządzić idealni prezydenci bez żadnych wad, wychwalani przez wszystkich bez wyjątku mieszkańców, nie będzie żadnych malkontentów. W wyniku ich działalności każda inwestycja będzie polegać tylko i wyłącznie na sadzeniu drzew, zakładaniu trawników i rozmnażaniu żab w stawach a Hala Bankrut zostanie zamieniona w giełdę kwiatową. Nikt na nikogo nie będzie pluł. Deszcz będzie deszczem a słońce słońcem. Już nie mogę się doczekać.

Emil
Emil

Tak typowane do wyprowadzki Zabrze i Bytom tez się wyludniają i to nawet bardziej niż Gliwice

Piotr
Piotr

Czyli pracujesz w Gliwicach, gdzie praca jest dzięki dobrym rozwiazaniom drogowym i dobremu zarządzaniu. Wsbogaciles się i będziesz mieszkał na jakimś zadupiu, gdzie ziemia pod domek była tańsza. Twoje prawo, twój wybór.

gość
gość

nie wiem kto się “wsbogacił” ale ty na pewno jeszcze słomy z butów nie wytrzepał

gość
gość

klika frania kalkuluje zarabianie na wpływach ze strefy mniej z ludzi, ale też strefa i jej potrzeby mają za priorytet w inwestycjach i ogólnie w wydatkach a ludzi mają w d…

Ps
Ps

Rowerem pajacu

,,
,,

Polnymi i leśnymi drogami, czy asfaltem z rurą wydechową w ustach ?

,,
,,

Kup sobie na Waryńskiego, tam wycinają kawał lasu pod nowe mieszkania.

barg
barg

Gliwice kiedyś były jednym z najbardziej zielonych miast Górnego Śląska, o Gliwicach mówiło się “płuca GOP”. Teraz tereny zielone stanowią zaledwie 2,9% powierzchni miasta (oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego).

,,
,,

A głupi myślałem, że “płuca GOP” to lasy wokoło całego GOP, ciągnące się od Opola po Siewierz, Racibórz, Oświęcim i Olkusz. Bóg zapłać za naukę.

..
..

od kiedy Opole, Siewierz, Racibórz, Oświęcim i Olkusz należą do GOP?? chyba mnie coś ominęło z geografii

,,
,,

Czytaj ze zrozumieniem, czy lasy ciągnące od w/w miejscowości otaczają miasta GOP, czy może np. Warszawę, bo może okazać się to jednak mnie coś ominęło z geografii ?

..
..

płuca GOP leżące poza obszarem GOP, ma to sens
podobnie jak człowiek ma płuca na zewnątrz, otaczające jego organizm

,,
,,

Nie udawaj głupszego niż jesteś, patrzyłeś kiedykolwiek na mapę ? Nawet pomiędzy Gliwicami a Zabrzem jest las, który ciągnie się aż do Katowic i Tychy.

,,
,,

A jaki % tereny zielone stanowiły powierzchnię Gliwic, kiedy nasze miasto zasilało w tlen cały GOP. Bardzo prosiłbym abyś podparł się oficjalnymi danymi, mistrzu statystyki.

elkomendante
elkomendante

tak szczególnie wtedy jak pracowła huta a nie było żadnych norm emisji ;) zielone miasto gliwice płucami całej polski:D pierdolisz pan, jak chesz zielonych płuc to się wyprowadź pod las, gdzie masz 3 chałupy na krzyż a zimą nie widac drugiej strony ulicy

Krzysiek
Krzysiek

” Część osób na pewno wycofa swoje rezerwacje, bo nastawiali się na rozległe tereny zielone w pobliżu, a tu “taki wałek”. Zamiast urokliwej doliny spacerowej będzie obwodnica.” O tej obwodnicy mówi się od bardzo dawna.

Walton
Walton

Nic tak nie uspokaja po pracy i nie podnosi walorów krajobrazu jak autostrada za oknami. Myślę, że wzdłuż obwodnicy powstaną liczne osiedla domów zamożnych nowych gliwiczan. Skoro podoba im się mieszkanie w polu bez drogi, to obwodnicę powitają z radością. hehehe

tor
tor

Masz rację. Niektórzy z komentujących tutaj bardzo się cieszą z nowej drogi. Piszą, że to rozwój, że to poprawi komunikację itd. Ale o dziwo sami nie chcieliby koło takiej drogi zamieszkać. Jakoś nie widać deklaracji “super, na pewno przeprowadzę się bliżej obwodnicy” albo “wybuduję dom blisko autostrady”. To jest dopiero hipokryzja.
Czekam aż ZBM TBS wybuduje nowe osiedla obok obwodnicy. Patrząc po komentarzach niektórych osób – chętnych na takie mieszkania powinno być sporo.

Alojz
Alojz

Własnie z tego względu wyprowadziłem się z całą rodziną do Katowic, gdzie żyje nam się bardzo dobrze od kilku lat i do Gliwic nie wracam, jeśli nie muszę, bo tylko mnie gniew dopada.

Piotr
Piotr

No to lepiej żeby Rybnicka dalej stała, w godzinach szczytu? Mieszkający przy Rybnickiej, Kościuszki, Andersa, niech wdychają spaliny, niech mają hałas. Czy może lepiej, żeby cześć aut ominęła te ulice? Obecnie żeby pokonać odcinek, który docelowo połączy obwodnica, trzeba przejechać przez 8 świateł. Każde ruszanie, to wzrost.zanieczyszczeń, a nowa obwodnica to jedno skrzyżowanie na którym być może trzeba się będzie zatrzymać.

pok
pok

Tylko że w ramach budowy zostaną też wybudowane nowe światła na Rybnickiej, Czyli kolejny spowalniacz ruchu i generator korków.

Joe
Joe

Obok, wzdłuż dawnego poligonu jest “stary asfalt”. Można było puścić drogę tamtym śladem zamiast przecinać na skos tereny zielone. Byłoby to z korzyścią dla mieszkańców i dla miasta nawet jeśli te tereny wcześniej czy później zostałyby zabudowane – obwodnica dalej pozostałaby obwodnicą a nie drogą przecinającą ni w pięć ni w dziewięć osiedle.

BEKA
BEKA

W Gliwicach ciągle wierzą, że im więcej dróg, tym mniej samochodów. Wiedza tu nie dociera, tylko ślepa i głucha wiara w dawno obalone mity.

Rafał
Rafał

Bo Frankiewicz uważa, że jest nieomylny i wszechwiedzący… Tylko że bazuje na wiedzy, której się wyuczył 40 lat temu, w latach głębokiego PRL-u. W dodatku od profesorów, którzy sami rozpoczęli karierę naukową tuż po wojnie.
Ale Frankiewicz jako ten Wielce Oświecony nie przyjmuje do siebie informacji, że są jakieś badania naukowe, że wiedza naukowa się pozmienia i że w Europie Zachodniej już dawno jest inne podejście do transportu. Ba, nawet w wielu miastach Polski zmienia się to podejście. No ale stary profesor przekazał mu 40 lat temu, że trzeba budować jak najwięcej dróg i on się tego trzyma aż do dzisiaj.

Largo
Largo

Serce mi pęka… za dzieciaka babcia zabierała mnie tam na spacery a w zimie na sanki. Do tej pory sam lubiłem tam wybrać się na rower. Teraz to ciężarówki i koparki tam są. Ptaki kiedyś śpiewały

nazwawłasna
nazwawłasna

A taka była wymarzona nazwa i plener dla corocznych gonitw wyklętych. Z dziwinych powodów pani Kogowska woli je organizować na ulicach destabilizując ruch pieszy i kołowy.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Pamiętam jeszcze jak destabilizowały ruch pieszy i kołowy spędy krzyczące: wolność, równość,demokracja. A także spędy: świeczuszek, parasolek, bruntatnych koszul, czarnych garsonek, no i coroczne św wszystkich świętych oraz regularne blokady koło piasto-porażki

Dr Pepper
Dr Pepper

Jest coś, co ciebie nie żółci?

MariannaA
MariannaA

A mnie za bajtla.

12345
12345

Problem jest w tym że wszyscy chcą nowych dróg ale nikt w swoim najbliższym sąsiedztwie

Dr Pepper
Dr Pepper

Jacy “wszyscy”? Zrobiłeś referendum?

,,
,,

Wszyscy w swoim najbliższym sąsiedztwie to by chcieli tramwaj.

gość
gość

ta “droga” nie jest dla mieszkańców tylko dla TIR-ów od frankiewicza ynwestorów ludziom ta trasa jest potrzebna jak świni siodło

eol
eol

Wypadałoby przy okazji oczyścić i wyregulować potok Doa by mieszkańcy mieli chociaż namiastkę tego co było dawniej. Co wy na to włodarze. Wiem, że z tego nie będzie dochodu ale ile radości da to ludziom a wam satysfakcję że zrobiliście coś dla spacerowiczów.

Rafał
Rafał

Potok pewnie wsadzą w rurę. Bo “zagrożenie powodziowe” i te sprawy.
A spacerowiczów nie będzie, bo obwodnica będzie blokować przejście. Żadnego przejścia pod ani nad obwodnicą nie przewidziano.

,,
,,
MariannaA
MariannaA

Doła.

To_jest _Kandyd(bo_jest_optymi
To_jest _Kandyd(bo_jest_optymi

A gliwicki Prezio, *****, po czem “zainwestował” w zieleń i z samych Żernik, to jest z lokalnego syfu i wypierdzianego smogu uciekł był skutecznie do zacisznych Czechowic? Pytam, co ten człek był zostawił po sobie? Tutaj, w mieście, co ma …set lat historii? Chyba tylko ciężki ruch samochodowy i sól na ulicach (NaCl), co niszczy samochody, betonowe płyty chodnikowe, krawężniki, a zwłaszcza drzewa przydrożne i żeliwne instalacje pod ziemią, starych poniemieckich odpływów – Ku…wa mać! Kto za to wszystko w końcu zapłaci, ****??? Władza lokalna, od czasu wprowadzenia w życie pierwszej Ustawy o samorządzie terytorialnym w r. 1990, ma w… Czytaj więcej »

Rafał
Rafał

Gdy za 9 lat Frankiewicz będzie musiał w końcu odejść (w związku z ograniczeniem liczby kadencji), to nie będzie już czego naprawiać. Wyrżnie wszystkie drzewa, zabetonuje i zaasfaltuje niemal każdy dostępny kawałek zieleni… a potem zadowolony będzie siedział na emeryturze w swojej willi w Czechowiczach, na skraju miasta, w otoczeniu pól i lasu. Zauważyliście, że o Czechowicach jest kompletnie cicho? Żadnej przebudowy drogi ani nowych dróg, nikt nie chce przebudowywać skrzyżowania, stawiać nowych świateł, budować nowych mieszkań, żadnych wielkich inwestycji, żadna firma nie buduje tam zakładu produkcyjnego ani biurowców, nawet nie słyszy się tam o wyburzeniach. Przypadek? Nie sądzę. Liczba… Czytaj więcej »

Imiu
Imiu

odejdzie pewnie jak jego zastępca, zejście będzie naturalne. Cały sztab decydentów w Polsce tak zrobi, naturalna kolej rzeczy, tylko to co zasiali będzie Nami rządzić a raczej dzielić.

krzysztof
krzysztof

na tej ulicy gdzie on mieszka też jest syf a mieszkańcy też gostka nie lubią

Gruntowy przymrozek
Gruntowy przymrozek

Usilujesz kogoś pocieszyć?

,,
,,

A ul. Czołgowa niedaleko jego domostwa ?

,,
,,

No w Żernikach gdzie mieszkał wyciął cały las pod budowę A1, taki to szkodnik.

,,
,,

W Żernikach do wszystkich nowych domków to dojeżdża się nowymi drogami, czy pod próg każdego doprowadzona jest linia tramwajowa ?

kandyd_optymist
kandyd_optymist

W życiu nic nie jest dziełem przypadku. Stare drzewostany miejskie umierają od soli, którą tak hojnie na ulicach i chodnikach dysponują gliwiccy drogowcy – bo trzeba wykonać plan, wszystko niby w interesie tutejszych zmotoryzowanych. Ale prawdą jest również, że NaCl + woda tworzą naturalną truciznę, która niszczy nie tylko Wasze cenne samochody, ale i stare, poniemieckie studzienki i żeliwne odpływy, których nikt nie wymieni na nowe bez poważnych prac inżynieryjnych… Oto jest syf, który niszczy zieleń w pasie drogowym i daje paliwo lokalnym hitlerkom. Ergo: wojny współczesne można prowadzić na dowolnym froncie, za pomocą nawet najbardziej banalnych środków. Celem jest… Czytaj więcej »

w pogoni za octem
w pogoni za octem

frankiewicz to prawdziwy dewastator naszego pięknego, kiedyś miasta

Imię
Imię

Niewątpliwie siedział po nocach z cyrklem i markerem nad mapką i wytyczał przebieg obwodnicy w sposób najbardziej dotkliwy, uciążliwy i kosztochłonny dla mieszkańców.

nazwawłasna
nazwawłasna

Bez wątpienia firmuje swoim nazwiskiem wszystkie decyzje wpływające na życie w Gliwicach, w tym te debilne. :)

krzysztof
krzysztof

czyli WSZYSTKIE

,,
,,

A zaczęło się to, kiedy przed II wojną światową dewastator naszego pięknego kiedyś miasta Frankiewicz, zaczął budować Reichsautobahn 29, czyli obecną DK88, przecinając na pół Park Szwajcaria oraz park przy ul. Chorzowskiej tzw. Żorek.

,,
,,

Najbardziej nasze piękne niegdyś miasto, zdewastowała, (a to już szczyt szczytów i nie ma żartów) linia kolejowa, jak takie szkaradziejstwo może biec przez środek miasta a co gorsze przez sam środek urokliwego stawu Dorfteich z zielonymi żabkami w dzielnicy Petersdorf. Taka wspaniała oaza zieleni, rzęsy wodnej, trzcin, tataraków, nenufarów i komarów, została zasypana. Scyzoryk się w kieszeni sam otwiera.

Dziadek
Dziadek

Pod budowę linii kolejowej wycięto 300 mórg lasu Miejskiego,około 50 lat wcześniej wycięto las Miejski pod budowę drogi -obecnej ul Chorzowskiej.

ja234
ja234

Masakra.Rozwalą, rozkopią, zniszczą przyrodę, wykarczują teren…ręce opadają.Dla jednej drogi taka dewastacja przyrody.

Szef
Szef

Waałłł – widzisz – jak chcesz to potrafisz. Wpis bez użycia słowa “auteczko”. Wciskam “Lubię to”.

eol
eol

Już wykarczowali

,,
,,

A ile lasu wycięli pod budę Autostrady A1 od Pyrzowic do Woźnik ? A na przekop Mierzei Wiślanej ?

2weer
2weer

Brak słów na tych bandziorów, dla których śmierdzące auta są ważniejsze od ludzi. By Gliwiczanom żył się lepiej

barg
barg

Według oficjalnych danych z urzędu między 2014 a 2017 (czyli w ciągu zaledwie 3 lat) liczba gliwickich organizacji pozarządowych zajmujących się ekologią i ochroną środowiska wzrosła z 13 do 56. Nowszych danych brak. Chyba nikogo nie powinno dziwić czemu mnożą się w Gliwicach fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje zajmujące się tą tematyką. Ludzie jeszcze łudzą się, że mogą zmienić podejście władz miasta do przyrody. Ale dzisiejsza wiadomość pokazuje, że to złudna nadzieja. P.S. Jakiś socjolog stwierdził, że tendencja do niszczenia i usuwania zieleni jest cechą wywodzącą się z chłopów pańszczyźnianych. Drzewa i wszelka inna roślinność przypominają takim osobom o ich… Czytaj więcej »

gość
gość

im większy wsiór ze wsi tym ma dokładniej zabetonowane “boisko” bez trawy po sam płot, wsiór jednakże za płotem ma zazwyczej przyrodę i się nie martwi smrodem spalinowym

,,
,,

Też jestem za tym aby do sklepów towar rozwoziły furmanki a konie znaczyły teren przetrawionym owsem o przepięknym zapachu. A zamiast pojazdów samochodowych zwanych autobusami jeździły dorożki albo obnibusy, też na owsiany gaz.

JAś
JAś

Najlepiej zniszczyć całą zieleń w Gliwicach a później narzekać że powietrze jest skażone i smok

Jan
Jan

Potomkowie feudalnych chłopów zniszczą każdy skrawek zieleni, żeby udowodnić jacy to są nowocześni i postępowi.

,,
,,

Potomkowie feudalnych panów zniszczyli całe państwo, które utraciło niepodległość na 123 lata a dopiero potomkowie feudalnych chłopów wywalczyli jego niepodległość. Dlaczego do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza na granicy z ZSRR byli powoływani chłopi ? Bo byli ostoją tradycji, przywiązania do ziemi i wiary, więc byli odporni na sowiecki “postęp” i indoktrynację. Zieleń na twój stół to trafia od chłopa czy preferujesz syntetyczne z przeróbki ropy naftowej ?

!!!
!!!

Takie bzdury to możesz dziadkowi z demencją opowiadać. Chłopi z tamtych czasów nie mieli identyfikacji narodowej, a “przywiązanie do tradycji, ziemi i wiary” nie czyni z automatu Polakiem. Z Rosją a potem z ZSRR łączyło ich więcej niż z Polską dzięki zniesieniu dziesięciny, pańszczyzny i rozdawaniu ziemi tzw. “Polskich Panów”, którzy razem z klerem traktowali chłopstwo jak niewolników. Feudalni chłopi nie kochali polskich feudałów i nie żywili ciepłych uczuć ani do przed ani do rozbiorowej Polski. Dzisiejsze bogactwo kościoła katolickiego z tamtych czasów się wzięło, chociaż kler nigdy ziemi nie kupował ani nie uprawiał. Obecnie nie ma już chłopstwa w… Czytaj więcej »

,,
,,

Właśnie o to chodzi, że chłopi na przełomie wieków XIX i XX uzyskali tożsamość narodową a pietruszkę to doskonale wiem od kogo kupuję, bo akurat znam w przeciwieństwie do ciebie wiele osób ze wsi i to to nie przez internet tak jak ty.

,,
,,

Co chłopa z byłego zaboru pruskiego lub austriackiego łączyło z ZSRR ?

gość
gość

wsiór to wsiór żywemu nie przepuści

,,
,,

W kraju gdzie 95 % społeczeństwa ma pochodzenie chłopskie, najgorszą obelgą jest wsiur i cham, nawet św. pamięci Lepper mówił do Balcerowicza ” ty chamie”, a największymi chamami to są Finowie, którzy w ogóle nie mieli szlachty, no chyba że szwedzką bądź rosyjską, oni to nikomu dopiero nie przepuszczają.

Przemek
Przemek

a ponoć to teran “natura 2000” ale co sie dziwić w tym kraju skoro Puszcze Białowieską potrafią wycinać ,likwidować elektrownie wiatrowe to co tam takie “wilcze doły”

Rafał
Rafał

Tamtędy prowadzi Szlak Husarii Polskiej PTTK (https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Husarii_Polskiej). Poprowadzony został w tym miejscu, bo nad potokiem Doa swoje obozowisko rozbił Jan III Sobieski ze swoim wojskiem. Niestety teraz będzie trzeba zmienić trasę szlaku.

Gruntowy przymrozek
Gruntowy przymrozek

Gdyby wspomniana obwodnica powstała odpowiednio wcześniej to wojska Sobieskiego nie narobiłyby tylu szkód.

,,
,,

Najwięcej szkód to narobił sam Sobieski oddając do potoku mocz po suto zakrapianym pobycie u braciszków w klasztorze.

,,
,,

A dlaczego pisząc o pobycie Jana III Sobieskiego w Gliwicach nie podałeś tego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Podwy%C5%BCszenia_Krzy%C5%BCa_%C5%9Awi%C4%99tego_w_Gliwicach
i udajesz, że o tym nie wiesz ?
Link jest skomplikowany ze względu na polskie znaki i może nie działać ale dla chcącego nic trudnego.

asdf
asdf

Mogę się założyć, że wycięli więcej niż było trzeba. Ot tak, na wszelki wypadek.

,,
,,

W Niemczech ostatecznie rozwiązali kwestię dzików, wystrzelając ich 800 tys. w tym ciężarne lochy. Ot tak na wszelki wypadek.

ws
ws

“uwiecznienie” troche spóźnione. Chyba ze autor miał na myśli uwiecznienie dewastacji, która tam już nastąpiła

Gruntowy przymrozek
Gruntowy przymrozek

Zdjęcia wykonane tak, że wszelka identyfikacja miejsca niemożliwa

Alex
Alex

Na początku była OBWODNICA:comment image

Potem plany nieco zmodyfikowano:comment image

Teraz powstaje “dojazd do terenów inwestycyjnych” – obecny plan łatwo znaleźć.

W ramach ciekawostki dorzucam to:comment image

Całość dostępna pod adresem https://slideplayer.pl/slide/57726/

I Wy – Redakcjo – piszecie, że cena rozwoju bywa bolesna? Bywa – jak się robi “po taniości” i “szybko”, bo wtedy nie dobrze. Tyle, że te projekty ktoś firmuje: swoim imieniem i nazwiskiem na slajdzie tytułowym, logo miasta czy nawet herbem. Pozostaje zatem zapytać u źródła, dlaczego zamiast obiecywanego, wykwintnego, piętrowego tortu dostajemy bajaderkę, która w dodatku po drodze kilkukrotnie spadła kelnerowi z talerza?

marcin
marcin

No właśnie. Dlaczego nie po linii ulicy Ku Dołom a na skos, SKRÓTEM ku Rybnickiej? Popularne gambity o oszczędnościach? Tylko kto owe widzi? Wiecej trawy niż pasu jezdni? Ul. Czołgowa od DK88 do Sowińskiego po jednym pasie w każdą stronę? I ta nowa obwodnica też będzie wąska jak osiedlowa uliczka, wstyd!! W takiej Częstochowie powstają dwujezdniowe k..wa obwodnice a w Gliwicach nic się nie da porządnie wykonać, co z tego że “przecież robimy!!” jak robimy ch..owo…nadal będą korki na Sikorniku do A4, bo przecież jakże inaczej.. nadal wszędzie będzie to samo. Bo robicie PO 1 PASIE w jedną stronę. Na… Czytaj więcej »

tor
tor

Czyli de facto nie powinno się mówić o obwodnicy, tylko o drodze tranzytowej, stanowiącej dojazd do terenów przemysłowych (obecnych i planowanych). Tak została ta droga zaplanowana. I wbrew temu, co się mówi, “obwodnica” nie jest budowana dla mieszkańców, tylko żeby ułatwić transport firmom przemysłowym. W tym samym celu wybrano zresztą wariant DTŚ prowadzący do DK88/ul. Portowej, czyli pośrednio do strefy ekonomicznej.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Być może nie wszyscy wiedzą, ale wzdłuż tego potoku o dziwnej nazwie Doa przed wojną był teren rekreacyjny. Jeśli jeszcze tego nie zdewastowano z powodu budowy można się tam wybrać i odnaleźć szczątki płytkiego basenu, przez który Doa przepływała. To właściwie był brodzik, ale jego betonowe fragmenty jeszcze wystają z ziemi. W okolicy widać też fragmenty betonowych płyt, które prawdopodobnie służyły plażowiczom.
Drugie takie miejsce, większe, było w okolicy obecnej ulicy Kosów. Widać to na mapie z 1935, gdzie miejsce to jest opisane jako Badeanstatt. Z tego obiektu nie zostało całkowicie nic.

..
..

duży basen miał początkowo 2 metry glebokosci, z czasem go jednak powiekszano i ostatecznie miał głębokość 3 metrów
brodzikiem był mały basen, miał metr głębokości

Alex
Alex

Ten basen pełnił przy okazji rolę zabezpieczenia przeciwpowodziowego

,,
,,

Niemcy rozbudowali Gliwice na terenie zalewowym Kłodnicy no i mieli powodzie w mieście średnio co 10 lat.

VAkk
VAkk

Gdyby obwodnicę budował Rząd (PiS) byłby zlot organizacji ekologicznych, a tak…

Gabi
Gabi

Chyba nie rozumiem sensu tej obwodnicy… jak to ma łączyć daszynskiego z rybnicką? ta obwodnica wygląda jak trochę większa siosta ulicy biegnącej obok (jakiś czas temu powstały odcinek na osiedle sikornik). Trochę to i może rozluźni korki na rybnickiej, ale rozumiem ze te na skrzyżowaniu z autostradą pozostaną bez zmian? No i narazie nijak nie łączy daszyńskiego tylko trasa wychodzi z zygmunta…. Na prawdę nie można było przeprowadzić tego łącznika w jakimś rozsądniejszym miejscu? Rozumiem protesty kilku mieszkańców, ale takie rozwiązanie to większe koszty i uciażliwość dla większej grupy ludzi.

Informacja Turystyczna
Informacja Turystyczna

Sens jest taki, ze należy jak najwięcej zaasfaltować, stąd obwodnice obwodnic, ekspresówek i autostrad.
Kreml się cieszy, grabarze też, przeciwnicy mają siedzieć cicho.

,,
,,

Pięknie Niemcy opisałeś.

barg
barg

Sens jest taki, że prezydent nie potrafił zadbać o to, aby bramki na autostradzie postawili dopiero w Kleszczowie. Wtedy mielibyśmy obwodnicę autostradową.
Przez te wszystkie lata nie potrafił również załatwić (z żadną partią), żeby te bramki zlikwidować i wybudować je dalej.
Ale prezydent nie potrafi się przyznać do błędu, więc po cichu naprawia swoją porażkę budując własną obwodnicę.

,,
,,

Naprawił już swoją porażkę budując DTŚ z wielkim hałasem.

,,
,,

Gliwiczanie to płacą na bramkach za przejazd A4 wokoło Gliwic, jechałeś tamtędy ?

tor
tor

A przyszło ci do głowy, że autostradą nie jeżdżą tylko gliwiczanie? I rolą obwodnicy nie jest to, żeby mieszkańcy omijali własne miasto, tylko żeby robili to inni kierowcy. Więc jeżeli dla pozostałych kierowców A4 jest na tym odcinku płatna, to nie można mówić o obwodnicy autostradowej.

,,
,,

Dlatego autostradą jeżdżą tylko gliwiczanie.

Dziwny traf
Dziwny traf

Stoję sobie dzisiaj przed 8:00 W Biedrze przede mną facet w roboczym ubraniu kupuje dwie 0,7 i napój – niby nic się nie stało ale wychodząc widzę że to robotnik ekipy remontujacej Andersa – nie chce snuć przypuszczeń ale…

Imiu
Imiu

Takie popularne że dopiero teraz o tym usłyszałem:-(
Kilka historyjek na necie można przeczytać na temat tego pola.
Szkoda że nigdy tam nie byłem:-/

gość
gość

jak siedzisz przed komputerem i klepiesz nic dziwnego

,,
,,

Droga szanowna redakcjo. Jak to jest ? 14.01. 2019 r. piszecie cyt. “W celu ochrony korytarza ekologicznego (dolina potoku Doa) zaprojektowano zaś estakadę składającą się z dwóch przęseł o rozpiętości 32 metrów.” a 04.03. 2019 piszecie cyt. “”Wilcze Doły” znikają”. No to jak ? Estakada będzie w końcu chronić te Wilcze Doły, czy aby wybudować estakadę Wilcze Doły muszą zniknąć, bo prawdę mówiąc czuję dysonans poznawczy i jak to się ma do tzw. dziennikarskiej rzetelności ?

..
..

patrząc na zdjęcia powinieneś sam sobie odpowiedzieć
po zakończeniu budowy nie będzie już czego chronić

,,
,,

Potok przestanie płynąć, żaby przestaną kumkać, drzewa się nie zasieją, bo przecież te wycięte były sadzone przez Jana III Sobieskiego a nie zasiały się same ?

marcin
marcin

Twoja ignorancja mnie poraża..

,,
,,

Ale dożyjesz do następnej wycinki drzew ?

,,
,,

A może by ktoś wreszcie zaczął stękać o wycinanych drzewach za POCHem pod budowaną obwodnicę ? Bo nie mogę się doczekać.

Beton
Beton

Planowany przebieg drogi planowany i znany był od lat. Nie rozumiem nagłego wysypu żalu z powodu jej przebiegu. Przecież tyle było czasu na protesty i blokowanie na sposoby trochę bardziej skuteczne niż anonimowe biadolenie w internecie.

ANDE
ANDE

Bardzo dobrze, nie ma co płakać za jakimś śmierdzącym gnojówą bagnem. Zakopać i zbudować odpowiednią drogę dla ludzi. Wreszcie.

PITU-PITU
PITU-PITU

Zgadzam się z tobą ANDE, chyba większość normalnych ludzi po zobaczeniu zamieszczonych zdjęć czuje, że taki syf trzeba posprzątać i zrobić tam prostą drogę. Szkoda, że większość opinie jest poprawna politycznie :-) – Pozdrawiam.

ws
ws

przcież ten syf właśnie tam powstał po wycięciu drzew i rozjeżdżeniu terenu przez koparki. byłem tam latem i wyglądało to zupełnie inaczej

Cliper
Cliper

Dla wielu z nas to niegdyś miejsce zabaw
Od pewnego jednak czasu to istne wysypisko śmieci.nadszedł czas na zmiany i to pozytywne