Za wodę i odprowadzanie ścieków zapłacimy więcej. To na początek, bo z roku na rok będzie drożej

W ostatnich dniach zatwierdzona została nowa, oczywiście wyższa niż dotychczas taryfa za wodę i odprowadzanie ścieków. Ile zapłacimy? W pierwszym 12-miesięcznym okresie o 8%, a w kolejnych o ponad 9% więcej.

 
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało, że w BIP PGW Wody Polskie ogłoszona ogłoszono zatwierdzoną taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Zatwierdzona przez organ regulacyjny taryfa wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia czyli od dnia 01.10.2021 r. na okres 3 lat i obowiązuje na terenie gmin: Gliwice, Pyskowice, Sośnicowice, Zbrosławice oraz Rudziniec – poinformowały w miniony czwartek, 23 września, gliwickie wodociągi.

Zmiana wynika z kończącego się 3-letniego okresu obowiązywania dotychczasowych taryf i uwzględnia wzrost kosztów, które mają bezpośredni wpływ na wysokość cen i stawki opłat

– zaznacza PWiK w komunikacie. – W szczególności: znaczący wzrost cen energii elektrycznej, wyższe koszty wywozu osadów pościekowych, kosztów eksploatacji i utrzymania infrastruktury ponoszonych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, inwestycji modernizacyjno-rozwojowych ustalonych na podstawie wieloletniego planu inwestycyjnego, w wyniku których zwiększają się koszty podatku od nieruchomości i amortyzacja. Weryfikacja i zatwierdzenie przedstawionych przez PWiK Gliwice propozycji dokonana została przez „Wody Polskie”, które są uprawnione do regulacji cen i stawek – informują wodociągi.

Stawki za wodę i ścieki – jak się zmienią?

Aktualna taryfa za wodę i odprowadzanie ścieków, obowiązująca do 30 września br., dla odbiorców indywidualnych wygląda następująco:

Do tej pory więc mieszkańcy Gliwic i miejscowości zaopatrzywanych przez tutejszy PWiK płacili 5,24 zł/m3 wody oraz 7,41 zł/m3 odprowadzania ścieków, co daje łącznie 12,65 zł/m3 brutto.

Nowe stawki wzrosną – o 52 gr/m3 za wodę – po podwyżce cena metra sześciennego dla gospodarstw domowych wyniesie więc 5,76 zł i będzie obowiązywała przez trzy najbliższe lata, do 30 września 2024 r.. W przypadku odbioru ścieków taryfa będzie zmieniać się co roku – od 7,91 zł (wzrost o 50 gr) do 30 września 2022 r. do 8,07 zł (wzrost o 0,66 zł) do 30 września 2024 r..

Po podwyżce za 1 m3 wody i odprowadzania ścieków brutto zapłacimy łącznie:

  • od 1 października 2021 do 30 września 2022 – 13,67 zł (wzrost o 8,06 % względem obecnej taryfy),
  • od 1 października 2022 do 30 września 2023 – 13,81 zł (wzrost o 9,16 % względem obecnej taryfy),
  • od 1 paźdzernika 2023 do 30 września 2024 – 13,83 zł (wzrost o ok. 9,33 % względem obecnej taryfy).

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Oburzony

Wszystko jasne!!!!Utrzymanie HALI MOLOCHA kosztuje!!!! Jak możnabyłp obciążyć tym wodociągi miejskie??

Tajemniczy Ktoś

Nie zwalajmy wszystkiego halę. Przecież pisowcy skutecznie podnoszą wszelakie podatki, więc i tutaj musi mieć to odzwierciedlenie.

AndrzejD

Hala Moloch tu akurat nie ma nic do rzeczy !
Podziękujcie PIS-owi którego od 6-ciu lat wybieracie, za wywołanie inflacji przez pompowanie pustego pieniądza na rynek !
I nie zapomnijcie podziękować Glapińskiemu za trzymanie stóp procentowych na zerze.

Tadeusz

Panie oburzony. Zgadzam się z Panem co do faktu podwyżki, jednak nie ma Pan racji. To firma piszlamu zwana Wody Polskie zablysnęła inteligencją nieładu poskiego.

Obserwując

Dzięki rządom pisiorów wszystko drożeje.
Prądzik,światło,śmieci,ciepło,żywność….a suweren dalej głosuje na bolszewików.

bełon

…bo suweren ma w głowie coś czego ty niestety nie POsiadasz! Idź i zagłosuj na pana Donalda T. , odszczelni wat,POzabiera wszystkim wszystko, synalkowi da POsadkę w liniach lotniczych i wszystko wróci do normy!!! POzdrawiam.

Ulala

Zmień kanał. Może jeszcze nie jest za późno

obiektywny

Nie ma na który, w każdym bredzą i oszukują tylko na swój sposób.
I każdemu z nas jest bliżej do danego im bliżej jest ich poglądom i wtedy jest w stanie akceptować ich kłamstwa, taka jest przykra prawda…

Ulala

Zgadza się. Chodzi o to, żeby nie łykać wszystkiego jak Pelikan tak jak kolega/koleżanka Obserwując

gargulec

czyli po prostu zrobi to co każda władza. koła nie odkryłeś

gliwicjus

Mania prześladowcza jest uleczalna, rozważ to na spokojnie…

Gustel

I wpuści beżowych lekarzy i inżynierów.

Ulala

Oby. Inaczej nici z twojej emerytury.

Emiljan

Zacytuję klasyka PIS: niech jadą!

POPiS

I takie to łby wypełnione propagandą decydują o losach kraju, Włącz coś innego niż TVP to dowiesz się, iż w Polsce mamy więcej opcji politycznych. A powinno być jeszcze więcej, niestety o to trudno jak pelikany łykają jedyne słuszne ideologie w TVP i TVNie

Tadeusz

Panie balon! To że masz pan nierówno pod sufitem, to pańska sprawa, ale nie obarczaj Nas Pan swoimi bzdetami bo to jest denerwujące.

Suweren urodził w bolszewizmie, żyje w bolszewizmie i w bolszewizmie umrze i jest bolszewizmem przesiąknięty do cna, muszą upłynąć przynajmniej trzy pokolenia aby suweren wytrzeźwiał z bolszewizmu ale tak się nie stanie bo suweren wpadł z deszczu pod rynnę i ogarnia go i wchłania bolszewizm eurokołchozowy.

Joe

Prądzik to akurat dzięki matce unii.. A że rząd powinien był się wcześniej postawić to inna sprawa…

KORI

Ufff… a już się bałem że będzie taniej !. Ja bardzo nie lubię jak mi zostaje kasa w portfelu ;-)

Marian Jabłoński

W tym całym bałaganie polityczno-gospodarczym nie wiadomo już kto podnosi nam opłaty – samorząd czy państwo. W każdym jednak wypadku, ratuje nadzieja -“WYBORY JUŻ NIEDŁUGO”

Ulala

Nawet jak Państwo nie podnosi cen bezpośrednio ,to jest w dużej mierze odpowiedzialne za główny ich składnik, czyli wzrost cen energii, paliwa i ogólnie za inflację. W tym przypadku Bank Centralny to też Państwo, bo realizuje politykę PiSu zamiast dbać o pieniądz. Zła wiadomość jest taka, że mleko się rozlało i oderwania PiSu od koryta nie da natychmiastowego rozwiązania. Ze skutkami będziemy się borykać lata. Inna sprawa, że Tak umiejętnie rozmiękczyli mózgi elektoratowi, ze prędko ich nie oderwiemy. To zresztą widać po lejkach na tym forum.

AndrzejD

@Marian
Nie rżnij głupa – doskonale wiadomo czego efektem są podwyżki.
Każdy kto ma jakąkolwiek wiedzę ekonomiczną na poziomie elementarnym wie że jak państwo zaczyna rozdawać pieniądze to prowadzi to do inflacji. A PIS od 6 lat właśnie rozdaje pieniądze – nie zauważyłeś tego ? Tępy suweren nie rozumie tego i wydaje mu się że pieniądze bez żadnych konsekwencji daje “rząd”
I to rozdawnictwo to nie tylko 500+ ale finansowanie gigantycznych strat nierentownych kopalń i podwyżki dla górników produkujących drogi nikomu niepotrzebny węgiel – który do istniejących elektrowni można by sprowadzać 2 razy taniej. BTW: Samorząd to nie Państwo ?

Blofeld

Panie Marianie! A o które wybory panu chodzi?

70 mln

kopertowe

Obserwując

Marian,ceny podnosi nam ten nieudolny,amatorski rząd dojnej zmiany.
W wyborach więcej suwerena musiałoby zagłosować na opozycję a nie pisiorów,niestety,suweren przekupiony pińćetem dalej głosuje na bolszewików.

Emiljan

Co z tego, że wybory niedługo, jeśli suweren jest niskiego sortu i nadstawi w sposób biblijny drugi (trzeci?) pośladek?

Perez

“… Panie Kowalski, mam swietna wiadomosc, od nowego roku przysluguje Panu 2% podwyzki od podstawy pensji, mam nadzieje ze bedzie Pan zadowolony “

hanek mały

Żegnajcie zyski emerytów z racji “nowego ładu”. Jeszcze nic nie skorzystali, a już wszystko stracili. “Stary skład” dobrze o to zadbał. Droższy prąd, gaz, ogrzewanie mieszkania, ciepła woda, wywóz śmieci, oraz oczywiście żywość. Nawet gdyby dołożyli wszystkim 500+ to i tak za mało. Kraj nie do życia. Dobrze młodzi robią, że rezygnują z powiększania rodziny.

alleluja i do przodu

Zapomniałeś napisać o podwyżce na tacę parafialną, gdyż wypłaty odszkodowań ofiarom afer miłości bliźniego bardzo nadszarpują świętopietrze.

Gliwiczanin

Woda jest z gliwickich ujęć. Gdzie k….. te pieniądze się tracą ? CZy to jest tak że ilebyście nie brali tych pieniedzy za wode to i tak będzie mało ? Utrzymujecie z tego halę czy co ?

nie kłam

Jakich gliwickich ? Woda jest z Karchowic ze stacji Zawada.

AndrzejD

@Gliwiczanin
Nie wiesz gdzie te pieniądze się tracą ? To już Ci odpowiadam:
– wyższe koszty materiałów / remontów i utrzymania infrastruktury na skutek inflacji wywołanej przez PIS
– wyższe koszty uzdatniania wody na skutek inflacji wywołanej przez PIS
– wyższe koszty płacowe / pracownicze na skutek inflacji wywołanej przez PIS
To tak w skrócie – dotarło ?

hanek mały

Zapomniałeś napisać, że inflacja nie może “nadwyrężać” portfela prezesa i jego świty. Co to to nie !!!

Eurovolksdeutsch

To bardzo dobrze, że wszystko drożeje, polityka klimatyczna eurokołchozu spowoduje powrót do epoki kamienia łupanego i tym sposobem uratujemy planetę.

AndrzejD

…tak, też się cieszę że wszystko drożeje – ja dam radę, ale widok wyborców PIS-u którzy wkrótce będą obgryzać kit z okien – bezcenny :)

Oburzony

Jesteś ulepiony z nienawiści,współczuję ci biedny człowieku

Zachwycony

Twoje współczucie nie ma najmniejszego znaczenia, problem w tym czy swoim wyborcom współczuje Jarosław K. ?

Obserwując

Wszystko drożeje,z czasem suweren zacznie biednieć.
Pińćet realnie będzie warte najwyżej 200 zł.
Efektem będzie jeszcze więcej pustego pieniądza w obiegu i jeszcze wyższa inflacja.

Ania

W zeszlym roku 4 razy te **** podnosily ceny … w tym roku bedzie to samo czekajcke az za miesiac remondis **** podwyzke a na koniec poprostu nie bedzie nas stac na nic pojdzkemy mieszkac do lasu

AndrzejD

@Ania
Nie jęcz ! Wybraliście PIS to teraz tak oberwiecie po kieszeni że aż miło.
I wcale mi was nie żal ! Za głupie decyzje się płaci.

Mody

O takę polske walczyłem żeby woda była droga i ludzie zadowoleni