Woda jest martwa – mówi wędkarz o zasobach Kanału Gliwickiego. WIOŚ kontroluje firmy, są nieprawidłowości

Jaki jest stan wody w Kanale Gliwickim po tegorocznej katastrofie ekologicznej? Z relacji bywającego tam wędkarza wynika, że nie ma ryb.

 
Od momentu ustalenia, że za wymarcie fauny zarówno w Kanale Gliwickim, jak i w rzece Odrze, odpowiadają złote algi (a także sprzyjające im duże zasolenie wody), sprawa katastrofy ekologicznej jakby przycichła. Przynajmniej w mediach, bo czynności kontrolne w tej sprawie prowadzi WIOŚ Katowice.

W ostatnich dniach – co prawda zza naszej zachodniej granicy, z niemieckich instytucji – zaczęły płynąć doniesienia o ponownie rosnącej zawartości soli (informuje o tym np. portal Interia), nie wygląda jednak na to, by znalazły odzwierciedlenie w konkretnych działaniach po polskiej stronie. Na razie groźby ponownego zakwitu alg nie ma, bo organizmy te potrzebują wyższej temperatury wody.

Wędkarz – ryb nie ma

Kilka dni temu, jeszcze przed Wszystkimi Świętymi, do Rady Dzielnicy Łabędy nadesłano wiadomość od jednego z wędkarzy, z której wynika, że życie w zlewni Odry nie ulega odrodzeniu. W minioną środę opublikowano ją w mediach społecznościowych na stronie Nasze Łabędy.

Dzisiaj wybrałem się nad kanał w celu sprawdzenia czy jest w nim jakieś życie. Po 2 godzinach wędkowania niestety stwierdzam, że woda jest martwa

– napisał kilka dni temu jeden z wędkarzy do rady Dzielnicy Łabędy. W dalszej części wiadomości punktuje on niedociągnięcia odpowiedzialnych za wody instytucji w zakresie radzenia sobie z katastrofą.

To smutne. I to z wielu powodów. Dlatego, że nie otrzymaliśmy jednoznacznej informacji o przyczynach masowego śnięcia ryb w Kanale Gliwickim, nie wiemy, kto odpowiada za zanieczyszczenie wód, nie wiemy, czy w kanale jest życie, a jeśli jest, to jakie, widać kaczuszki, a nawet czaple, ale czy są ryby, nie wiemy – kontynuuje wędkarz.

Nie wiemy, czy zagrożenie minęło, czy też podobna sytuacja, jak ta z marca i kwietnia może się powtórzyć

– zaznacza autor wiadomości. Rada Dzielnicy Łabędy z kolei zapowiada dalsze monitorowanie tej sprawy.

WIOŚ prowadzi kontrole i wykrywa nieprawidłowości

Jak dowiadujemy się ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, w ostatnim czasie realizowane były kontrole w zakładach odprowadzających ścieki do wód powierzchniowych w zlewni rzeki Odry, obejmujące ponad 40 podmiotów gospodarczych, w tym działające na terenie Gliwic spółki z udziałem Skarbu Państwa. W kilku przypadkach wykryto nieprawidłowości. Inspektorzy WIOŚ stwierdzili m.in. brak kontroli stanu technicznego separatorów ropopochodnych w Hucie Łabędy S.A.

– W trzech przypadkach stwierdzone zostały nieprawidłowości w zakresie parametrów odprowadzanych ścieków. W Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach (…) podczas kontroli stwierdzono przekroczenie warunków jakości ścieków w stosunku do pozwolenia wodnoprawnego w zakresie fosforu ogólnego. W ZM „Bumar-Łabędy” S.A. (…) stwierdzono przekroczenie warunków jakości ścieków w stosunku do pozwolenia zintegrowanego w wylocie W-1, w zakresie azotu ogólnego, azotanowego i azotynowego – czytamy w komunikacie WIOŚ Katowice.

Wylotem W-1 odprowadzane są ścieki będące mieszaniną ścieków przemysłowych, bytowych oraz wód opadowych i roztopowych powstających w wyniku działalności spółki oraz innych podmiotów wprowadzających ścieki do jej urządzeń kanalizacyjnych

– przekazał WIOŚ.

Kolejne nieprawidłowości dotyczą PGG S.A. oddział KWK Ruda – Ruch Bielszowice, gdzie ujawniono przekroczenie warunków jakości ścieków w stosunku do pozwolenia wodnoprawnego w zakresie chlorków.

– W dwóch przypadkach (ZEM ŁABĘDY Sp. z o.o. oraz Walcownia Metali Nieżelaznych „ŁABĘDY” S.A.) tut. Inspektorat stwierdził pobieranie prób ścieków niezgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (…), a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych – w sposób inny niż średniodobowy – kontynuuje WIOŚ.

Oprócz tego w Walcowni Metali Nieżelaznych „ŁABĘDY” S.A. wykryto naruszenie warunków posiadanego przez Spółkę pozwolenia wodnoprawnego poprzez nie utrzymywanie w należytym stanie koryta odbiornika w rejonie wylotu (wykaszanie).

Ze szczegółowymi wynikami kontroli WIOŚ Katowice można zapoznać się tutaj.
(żms), WIOŚ Katowice
fot. 24gliwice.pl

58 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
DD
05/11/2022 11:04

A co z zarządami i radami nadzorczymi u których wykryto nieprawidłowości? Pójdą siedzieć? na inne stołki? Czy w ostatnim okresie podnieśli sobie wynagrodzenia??? Należałoby i to sprawdzić, toż to budżetowi wykształceni, profesjonaliści z „głębokim poczuciem odpowiedzialności zawodowej”. Nie pamiętam ile mamy kamieniołomów w Polsce i czy są regularnie eksploatowane.

górotwór
05/11/2022 11:54
W odpowiedzi na  DD

Praca w kamieniołomach jest już od dawna zmechanizowana i pracują w nich fachowcy dobrze znający się na swojej robocie i nie potrzebne są tam patałachy nie mające o niczym pojęcia a jeszcze dodatkowo stwarzający zagrożenie dla innych, lepiej niech już siedzą na tych stołkach.

DD
06/11/2022 19:38
W odpowiedzi na  górotwór

…nie na stołkach ale na bezrobociu z dożywotnim zakazem pracy w administracji i jakichkolwiek usługach jej udzielanych plus zwrot kosztów za degradację środowiska.

Ziom
05/11/2022 12:47
W odpowiedzi na  DD

„W Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach (…) podczas kontroli stwierdzono przekroczenie warunków jakości ścieków w stosunku do pozwolenia wodnoprawnego w zakresie fosforu ogólnego” – to komu pierwszemu wręczyć kilof? Neumannowi?

DD
05/11/2022 20:44
W odpowiedzi na  Ziom

Mi zadajesz pytanie, sam nie masz skojarzeń? Podziel się chętnie poznam Twoją opinię.

!?
06/11/2022 16:16
W odpowiedzi na  Ziom

Tobie.

VZ
05/11/2022 15:57

Teraz naleŻy się zastanowić jakie parametry zanieczyszczeń były przekroczone i w jakim stopniu w wymienionych zakładach (wykrytych przez WIOŚ), a jakie typy zanieczyszczeń jakie ich parametry powodują zakwit alg i śnięcie ryb. PGWWP oraz WIOŚ to narzędzia w rękach rządzących by ludzie nie poznali przyczyny a prawdziwi truciciele zostali bezkarni. Ci co łykają bezkrytycznie w Polsce to co podaje rząd (bez względu na opcje) powinni pójść po rozum do głowy! ZNALEŹLI KOZŁY OFIARNE A TŁUSZCZA WYJE NA SZAFOT Z NIMI.

John
05/11/2022 11:12

Niech Państwo jeszcze bardziej dowala firmom i osobom prywatnym przy odbiorze ścieków i śmieci. A potem wielkie zdziwienie, że ktoś coś wylał/wyrzucił. Takich sytuacji będzie z roku na rok coraz więcej. W tej chwili już nawet jest problem oddać do PSZOKu odpady poremontowe z domu!

DD
05/11/2022 20:49
W odpowiedzi na  John

To samo z kubłami na śmieci, miały być czyszczone a są spryskiwane, zatem śmierdzą przed i po odbiorze za to urzędowi pecunia non olet a wręcz za niższą jakość naliczane są wyższe opłaty. Ale żeby po studiach inżynierskich doprowadzić do takiej paranoi, że jedna osoba a nawet dwie, płacą za odpady więcej niż wieloosobowe rodziny, to jaką mieszankę trzeba mieć w głowie?

Ostatnio edytowany 21 dni temu przez DD
!?
06/11/2022 16:19
W odpowiedzi na  DD

No to mamy rozwiązanie problemu zanieczyszczenia Kanału – niemyte kubły! Brawo!

DD
06/11/2022 19:47
W odpowiedzi na  !?

Nudzisz się, więc piszesz dla samego pisania.

!?
06/11/2022 16:18
W odpowiedzi na  John

A jakiś konkret w sprawie PSZOK – data?

DD
05/11/2022 16:03

A podobno to woda z kąpieliska zatruła wody kanału. A tu proszę, państwowe podmioty wiodą na liście trucicieli. No zaskoczenie, nieprawdopodobne

DD
05/11/2022 21:03
W odpowiedzi na  DD

Nie podszywaj się pod mojego nicka, chyba, że to pomyłka, więc nie zapomnij zmienić. Czy to jakaś akcja przeciwko mojej osobie w państwie prawa?

Ostatnio edytowany 21 dni temu przez DD
Grzegorz
05/11/2022 21:36

Dziwne, że nikt nie interesuje się kontenerami w basenie portowym kanału, są tam chemikalia w cysternach, mogło dojść tam do ich rozszczelnienia i spłukania do basenu, pływam po kanale i zatrucie było już początkiem czerwca, przy śluzie Łabędy z basenu portowego wyławiane śnięte ryby pomimo braku ruchu wody- zasilania z Kłodnicy

sandacz
06/11/2022 11:38

jeżeli podaje się do informacji o przekroczeniu np fosforu, chlorków, azotanów, itp to podaje się również stężenia dopuszczalne zanieczyszczeń i stężenia przekroczone, wtedy artykuł spełnia rolę artykułu informacyjnego a nie plotkarskiego

Adam
05/11/2022 23:30

Wg, WIOŚ problemem jest nie zasolona woda przez rzekę kłonicę tylko nie wykoszenie tataraków przez WMN Łabędy :( to już się kwalifikuje do zwolnienia wszystkich idiotów w tej instytucji – zarówno w WIOŚ jak i WMN bo zasiadają tam ludzie bez kompetencji). Tylko pisowski ciasny beret jest w stanie to ogarnąć. Wytruli co mogli i dokładnie wiedzą kto i nadal nie ma winnego – dlaczego ? bo co by nie było po 7 latach to winny jest Tusk. Żal kraju i normalnych ludzi.

Ostatnio edytowany 21 dni temu przez Adam
Hajer
07/11/2022 09:22

W dzień przy moście na Panewnickiej z kanału z kopalni leci czysta woda a po 22 już piękna rudo- czerwona

Spowiednik
05/11/2022 19:47

Na YT jest rozmowa inz Was’ z Warszawy.
On powiedzial ze za oczyszczalnie nie spelniajacych Uni europejskiej norm,Polsce grozi kara 5,2 miljarda euro!!!
Na dzien dzisiejszyjuz ponad 7 mild euro,a rzad co robi?
YT . INZ Was’ o czajce. Posluchajcie co mowi!

Nie do wiary
05/11/2022 20:57

Pokarzcie jedno miejsce w polsce gdzie polacy coś dobrze zrobili chyba nie ma także co się dziwić ze i kanał gliwicki załatwili na cacy

Nowy
05/11/2022 21:51
W odpowiedzi na  Nie do wiary

A gdzie polacy dobrze rzadzili jak ich nawet za buga wygonili

DD
06/11/2022 19:45
W odpowiedzi na  Nowy

W pierwszej połowie XIX wieku Kanclerz Bismarck już stwierdził „dajcie Polakom rządzi to sami się zniszczą”

chrzantolisz
06/11/2022 20:30
W odpowiedzi na  DD

A w drugiej połowie XIX wieku, kanclerz Bismarck powiedział „Nie minie 20 lat od mojej śmierci a zniszczą wszystko to co zbudowałem” a zmarł w 1898 roku. Kogo miał na myśli Polaków czy Niemców ?

chrzantolisz
06/11/2022 20:37
W odpowiedzi na  Nowy

A gdzie Niemcy dobrze rządzili jak ich nawet za Kanału Gliwickiego wygonili.

Spowiednik
07/11/2022 07:43
W odpowiedzi na  chrzantolisz

Kanal Gliwicki nie zbudowali Polacy i to pisze wszedzie. A kanal mazywa sie do dzis dla ludnosci slaskiej Adolf Hitler Kanal.
I 75lat niebyo nic robione,takich gospodarzy ma teraz ten kanal .Widac ze jestes z zabuga.

chrzantolisz
07/11/2022 21:19
W odpowiedzi na  Spowiednik

Znam paru zabuga co w Niemczech robią karierę a ty gnijesz w Gliwicach.

chrzantolisz
06/11/2022 20:38
W odpowiedzi na  Nie do wiary

Założyli porządnie Berlin, który przetrwał aż do naszych czasów.

Why Duck
06/11/2022 02:28

Alez droga redakcja znalazla experta… No brawo! Niczym w pisiorskiej tvp. Pan wedkarz stwierdza, ze woda jest martwa – bo przeciez 2 godziny moczyl kija i nic. Zaprawde, naukowa diagnoza… Chciaz, nie – chwile dalej pisze …”nie wiemy, czy w kanale jest życie, a jeśli jest, to jakie”. No wiec woda jest martwa? Czy tego nie wie? No litosci… Kogo wy w tej redakcji zatrudniacie? Czekamy na kolejnych redakcyjnych ekspertow i ich odkrywcze wywody. Gratuluje zenujacego artykulu.

stary dziad w eterze
05/11/2022 08:22

W ten sposób udało się dziarsko rozwiązać dwa palące problemy naszej dotychczasowej rzeczywistości:
1} nie ma i nie będzie już ryb, które pływałyby do góry brzuchem
2) nie ma problemu kłusowników, którzy wędkują bez stosownych zgód i pozwoleń.

Robert
05/11/2022 20:13

Wychaczone -wyniki badań Odry .Proponuję wszystkim zapoznać się z filmem a wtedy poznamy trucicieli.

gmG
07/11/2022 08:30

Czy wędkarz po wędkowaniu zabrał ze sobą śmieci? Czyli resztki żyłki, opakowania po zanęcie, butelki i inne dziadostwo które się wala wokół tzw. stanowisk.

Marek
07/11/2022 20:50

Kopalnie węgla są odpowiedzialne za zasolenie Odry.
Służby wiedzą dobrze o tym ,ale szukają winnego gdzie indziej,udawaja ze prowadzą dochodzenie,porażka kolejna państwa polskiego.

stary dziad w eterze
09/11/2022 01:47
W odpowiedzi na  Marek

Gdzie te kopalnie? Makoszowy płoną na poziomach 400 i 500 i za chwilę zapadnie decyzja o zasypaniu szybu I i szybu północnego. To poskutkuje wyłączeniem odwadniania i możliwym zalaniem Guido, Sośnicy, Centrum, Siltechu (Gigant), a może nawet Bielszowic i Budryka.

Ostatnio edytowany 18 dni temu przez stary dziad w eterze
jurek
05/11/2022 12:36

A może płukane są kontenery (zbiorniki) w porcie

Jarosław
05/11/2022 15:15

To jest taka opinia jak tego rodzaju że po dwóch godzinach chodzenia po lesie grzybów nie znalazłem więc grzybów nie ma i nie będzie chociaż zauważyłem ptaszki i wiewiórki.

Robert
05/11/2022 20:14

Film na you toube jak wędkarze wzieli sprawy w swoje ręce aby poznać prawdę.

barakuda
08/11/2022 18:35

idzie zima i soli będzie że cho cho a potem do Kłodnicy i mamy solankę w kanale i w Odrze

Tomasz Jan
05/11/2022 08:29

Sasinowe spółki skarbu państwa mogą sobie truć do woli: PiSowska władza zapewnia im całkowitą bezkarność, więc za jakiś czas zdziwienie będzie budzić nie to, że w Kanale Gliwickim nie ma życia, tylko że cokolwiek jeszcze tam pływa.

Ampuła
05/11/2022 13:09

Kiedy państwowa komisja dotarła wreszcie niezapowiedzianie do Skansenu Przemysłu Socjalistycznego BUMAR, z ustabilizowanego starą oponą otworu pod gruzem podmurówki Wydziału Powlekania Blach Czołgowych Rdzą Trzeciej Generacji ciurkała urokliwie krystaliczna ciecz. Pobrana chochlą próbka wykazała, że poziomem cudów skład przewyższa wodę z Lourdes. Wyciek nieskrępowanie a żwawo meandrował przez Polowe Składowisko Odpadów Połowicznie Toksycznych a Połowicznie Trujących, żeby wpaść wprost w główny rynsztok ściekowy zakładu. Pobrane przez komisję do słoja po „Rolmopsach po Węgiersku” próbki wykazały, że rynsztok wiódł w górnym biegu wody klasy uzdrowiskowej, które na środkowym odcinku – zaraz za Centralną Stertą Zaolejonych Szmat – były sielskim siedliskiem rozrodu… Czytaj więcej »

Tymon
05/11/2022 18:04
W odpowiedzi na  Ampuła

Niezły strumień świadomości, zwany też wśród amatorów psychologii jako 'wysryw’.

Ar
05/11/2022 20:50
W odpowiedzi na  Tymon

Spuścił więcej bełkotu niż poszło ścieków w kanał…

decoment
06/11/2022 17:01
W odpowiedzi na  Ar

Synu, aleś błysnął!

Stop okrucieństwu
05/11/2022 09:04

I dzięki temu ryby nie będą odczuwały bólu, kiedy nabijały się na haczyki wędkarzy, teraz niech moczykij sam połknie haczyk i zobaczy jak to jest przyjemnie wędkować nad wodą na swieżym powietrzu.

zęza
05/11/2022 09:15
W odpowiedzi na  Stop okrucieństwu

A ja bym jeszcze takiego moczykija, dodatkowo za ten haczyk poholował motorówką po wodach Kanału Gliwickiego aby przyjemność z wędkowania była pełna.

Misza
05/11/2022 09:27
W odpowiedzi na  Stop okrucieństwu

Ale nie chodzi o to żeby złapać, tylko żeby „chytać”. Do tego ryby są zbędne.

partyzant z wyciętego lasu
05/11/2022 11:21
W odpowiedzi na  Stop okrucieństwu

Dlatego najbardziej humanitarnym łowieniem ryb, jeżeli w ogóle można użyć takiego stwierdzenia w stosunku do zwierząt jest wrzucenie granatu do wód kanału albo jego substytutu w postaci butelki z kabidem.

stary dziad w eterze
07/11/2022 00:51

Akurat niedawno trafiła mi się w promocji 1kg puszka takowego z dedykacją na krety. Była obniżka po sezonie, liczyłem na to że pokażę wnukom jak się z tego strzela.

ale kanał
05/11/2022 11:46
W odpowiedzi na  Stop okrucieństwu

Jak można jeść ryby z Kanału Gliwickiego ? Fuj !!!! Z Bałtyku nie powinno się jeść ryb bo jest bardzo zanieczyszczonym morzem a co dopiero z kanału który to morze zanieczyszcza.

Stop okrucieństwu
05/11/2022 17:11
W odpowiedzi na  ale kanał

Ale co najsmutniejsze, nikt tych ryb z Kanału Gliwickiego nie je. Gdyby ryby były jedzone, to jeszcze byłoby to zrozumiane. Ryby są łowione tylko w celu sadystycznego zadawania im bólu z wbitym haczykiem, którego moczykij nie zdołał wyciągnąć, giną w męczarniach tylko dla wątpliwej przyjemności wędkowania na świeżym powietrzu nad wodą.

decoment
06/11/2022 16:54
W odpowiedzi na  ale kanał

Z bałtyku ryba zatruta jest Trzaskowskimi fekaliami, pamiętasz?

przesiadkowicz
06/11/2022 19:42
W odpowiedzi na  decoment

Dlatego w ramach rekompensaty za fekalia Smerf Goguś Trzaskowski pomyślał po francusku i pozwężał warszawiakom ulice a teraz planuje im jeszcze ograniczyć prędkość do 30 km/h. w całej warszawce.

Ostatnio edytowany 21 dni temu przez przesiadkowicz
Gang PiSena
06/11/2022 20:23
W odpowiedzi na  decoment

Pamiętam, fatalną decyzję o budowie feralnego fekaliociągu przez Wisłę podjął w 2005 roku prezydent Warszawy Lech Kaczyński.

Urko
05/11/2022 07:26

„…nie wiemy, kto odpowiada za zanieczyszczenie wód, nie wiemy, czy w kanale jest życie, a jeśli jest, to jakie, widać kaczuszki, a nawet czaple, ale czy są ryby, nie wiemy –” 1. Obrzydliwa, sterowana politycznie przez totalną opozycję akcja! Ile razy trzeba temu gorszemu, „zbyt głupiemu” sortowi powtarzać, że winę ponoszą Niemcy, UE , samorządy , Donald Tusk i ewentualnie Ekwadorczycy ?, No ile? 2. Oczywiście , że w kanale jest życie ! Co przy pierwszych ciepłych dniach przyszłej wiosny udowodnią urzędnicy WIOŚ, Wód Polskich SA, oraz Ministerstwa Środowiska kąpiąc się na golasa w wodach tegoż kanału. Nad głowami powiewać… Czytaj więcej »

świerk
05/11/2022 11:26
W odpowiedzi na  Urko

Ciekawe czy z braku ryb w kanale powyzdychały już z głodu kormorany z cyplu kormoranów, których z kolei odchody powodują usychanie drzew, więc w obecnej sytuacji jest szansa że drzewa zostaną uratowane.

PW
05/11/2022 11:41
W odpowiedzi na  świerk

Kormoranow już dawno nie ma

gliwicjus
05/11/2022 12:58
W odpowiedzi na  świerk

Tych szczurów ze skrzydłami nic nie wytłucze.

Marian Jabłoński
05/11/2022 13:13
W odpowiedzi na  gliwicjus
ło matko
05/11/2022 17:50
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Zobaczyłem, na fotografii przedstawione jest okolo setki kormoranów aż miło opatrzeć.