Wojna nam spowszedniała, więc czołg przestał przeszkadzać? Miasto czeka z decyzją na ruch mieszkańców

Zdemontować, zmienić lokalizację, pozostawić w spokoju? W lutym agresja Rosji na Ukrainę uruchomiła debatę na temat przyszłości „gliwickiego” czołu T-34. Pół roku od wybuchu wojny emocje opadły, a dyskusja stanęła w martwym punkcie, choć zdania nadal są podzielone.

 
Zimą sprawa symboliki radzieckiej w polskich miastach rozgrzewała opinię publiczną. W Gliwicach sprawa została poruszona m.in. przez radnych (przeczytaj –> Czołg zniknie ze skweru? Rozpętana przez Rosję wojna zmienia stosunek do kontrowersyjnego zabytku).

– W związku z wydarzeniami na Ukrainie, wielu mieszkańców dzwoni i pyta, czy zasadne jest dalsze utrzymywanie pomnika – czołgu rosyjskiego, który, jak już dziś wiemy, nie ma nic wspólnego z wyzwoleniem i wolnością – mówił radny Zdzisław Goliszewski (PiS).

Zdanie na temat T-34 zmieniali również ci, którzy wcześniej bronili jego obecności w Gliwicach (w 2016 roku czołg miał trafić do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy). I choć kurz bitewny na Ukrainie nie opadł, sama wojna za naszą wschodnią granicą przestała budzić tak duże emocje. Paląca jeszcze kilka miesięcy temu kwestia T-34 również zeszła na dalszy plan.

Przyznają to w magistracie, gdzie jeszcze wiosną rozważano co zrobić z zabytkiem, ale teraz postanowiono czekać na ruch ze strony mieszkańców. Tego jednak jak do tej pory nie ma. I to pomimo, że nawet w samej Radzie Miasta zdania na temat przyszłości czołgu są podzielone.

PO: „NIECH TO BĘDZIE SYMBOL BEZSENSOWNOŚCI WOJEN”

– Czołg jest już stałym elementem krajobrazu Gliwic – komentuje Paweł Kobyliński, były poseł i lider gliwickich struktur PO. – Nie ruszałbym go, ale jednocześnie umieściłbym tam wymowną tablicę, na której można by opisać do czego dopuszczali się żołnierze radzieccy, gdy wchodzili na tereny najpierw Polski, a potem Niemiec. Nie warto wymazywać historii, ona jest elementem naszej tożsamości. Niech czołg będzie symbolem bezsensowności wojen, zbyteczności okrucieństw – dodaje.

W podobnym duchu wypowiada się były kandydat na prezydenta Kajetan Gornig ze stowarzyszenia Energia dla Gliwic.

– Jestem zwolennikiem pozostawienie czołgu w aktualnym miejscu. Nie ma przecież namalowanej gwiazdy Armii Czerwonej, w podobnym „walczyli” czterej pancerni i pies. Niech zostanie w spokoju, być może jego obecność przypomni naszym dzieciom kto spalił teatr Victoria, dwa kina, Palmiarnię, Haus Oberschlesien, katolicki sierociniec i ratusz – mówi Gornig.

PIS: ODDAJMY GO DO MUZEUM MILITARIÓW

Odmienne stanowisko prezentuje gliwicki kub PiS.

– Wydarzenia związane z wojną na Ukrainie powodują, że kolejne kraje doświadczone „wyzwoleniem” Armii Czerwonej decydują się na usunięcie z przestrzeni publicznej pamiątek z nią związanych (Estonia, Łotwa). Również naszym zdaniem powinniśmy dążyć do usunięcia tychże symboli z przestrzeni publicznej jeśli jest możliwość zastąpienia ich innymi. Wydarzenia historyczne wymienione na tablicy przed czołgiem mogą być upamiętnione w inny sposób, a czołg powinien zostać przekazany do muzeum militariów – wskazują gliwiccy radni PiS.

T-34 NIE TAKI JEDNOZNACZNY

Problem w tym, że historia T-34 nie pozwala na jego jednoznaczne przyporządkowanie ideologiczne. Czołg powstał na terenie ZSRR i przekazany został Wojsku Polskiego walczącemu u boku Armii Czerwonej. Była to formacja wojskowa zależna od armii radzieckiej i dlatego nie była uznawana przez rząd RP na uchodźstwie. Historycy zauważają jednak, że dla Polaków zesłanych w głąb ZSRR wstąpienie do Wojska Polskiego było jedyną szansą na powrót do ojczyzny. Gliwicki T-34 wyraża więc nie tylko przynależność narodową, ale też złożoność wydarzeń historycznych, która często wymyka się prostym klasyfikacjom.

Osobną kwestią pozostaje wynoszenie na pomniki obiektów, które były narzędziami służącymi do zabijania. Bo nasz „oswojony” T-34 przed którym większość gliwiczan ma zdjęcie z dzieciństwa, przecież właśnie do tego służył. Aby sprawie nadać jeszcze więcej odcieni – nie można pominąć symboliki, którą wytwarza lokalizacja obiektu. Czołg umiejscowiono w taki sposób, że jego lufa mierzy wprost w budynek Sądu Rejonowego. Obraz niefortunnych powiązań dopełnia jeszcze fakt, że zabytek stoi przy ul. Powstańców Warszawy.

Jak długo jeszcze tu pozostanie? Dyskusja na ten temat przygasła, wiele wskazuje, że na razie żadnych zmian nie będzie.

Michał Szewczyk

54 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Szczery
07/09/2022 15:41

Ważną zmianą mogłoby być jego odmalowanie, bo znów straszy. Można faktycznie pod nim umieścić dodatkową informację, że wraz z nim do Gleiwitz/Gliwic dotarła sowiecka hołota grabiąc, gwałcąc i mordując przeważnie niewinne osoby

Egon
08/09/2022 08:28
W odpowiedzi na  Szczery

Wypierniczyć ten ruski złom

Szaweł
08/09/2022 10:05
W odpowiedzi na  Egon

I cmentarz radziecki też. Wszystkie z województwa zlikwidować, do wspólnej mogiły. Małą tablicę postawić obok że tu są szczątki, z odpowiednim komentarzem historyków. W wielu miejscach pozwoli to powiększyć cmentarze miejskie, parki lub będzie miejsce pod domy.

tb
08/09/2022 22:21
W odpowiedzi na  Szaweł

Panuje międzynarodowa odwieczna zasada, że cmentarzy się nie rusza.
Nawet Hitlerowcy zostawili w spokoju gliwickie cmentarze żydowskie.

Achacy
08/09/2022 11:44
W odpowiedzi na  Szczery

Nie niewinne osoby tylko niemieckich zwyroli głosujących na NSDAP i popierających Hitlera.

Kolik
08/09/2022 16:21
W odpowiedzi na  Szczery

A tego nie wiedziałem! Niemcy niewinni zawierusze wojennej.

Bzij
08/09/2022 18:52
W odpowiedzi na  Szczery

No… musieli być bardzo niewinni.. i jeszcze bardziej niedoinformowani, skoro przez kilka lat nie spostrzegli, że mają filie obozów koncentracyjnych w swoich granicach… Pewnie myśleli, że to kolonie dla hitlerjugend…

WRD
07/09/2022 23:18

Na całym świecie stoją i czołgi i samoloty i czasem też okręty ( te mniejsze ). To jest kawałek historii. Nie miecz winny tylko ręka, która go dzierży. Trzeba pamiętać o okropnościach wojny, aby się nie powtórzyła. Przekazanie na złom i co? Sumienie już czyste?

Czouk
07/09/2022 17:38

„czy zasadne jest dalsze utrzymywanie pomnika – czołgu rosyjskiego, który, jak już dziś wiemy, nie ma nic wspólnego z wyzwoleniem i wolnością – mówił radny Zdzisław Goliszewski (PiS). ”

W 1945r. też nie miał nic wspólnego z wyzwoleniem i wolnością. Wymierzenie lufy w budynek sądu symbolicznie ilustruje, że siłą i gwałtem można wystąpić przeciwko prawu oraz sprawiedliwości (proszę nie kojarzyć z nazwą partii). Niech zostanie… ale z ogromnym napisem „POTOMNYM KU PRZESTRODZE”

Egon
08/09/2022 08:29
W odpowiedzi na  Czouk

Gleiwitz nie wyzwalał…. co najwyżej można mówić o rozpoczęciu okupacji.

Czouk
08/09/2022 09:09
W odpowiedzi na  Egon

dzisiejszy Bojków, Miechowice i (polskie) Przyszowice – nie bójmy się użyć właściwego słowa: eksterminacja

Achacy
08/09/2022 11:46
W odpowiedzi na  Egon

Sowieci nie wyzwalali Gliwic a zdobywali, bo to było szkopskie miasto. Ale potem na szczęście miasto zostało przekazane tym którzy na to zasługiwali – Polakom.

rezerwista
07/09/2022 17:50

To i owo mówiono o stalowym czołgu już wiele razy , ale pomysł by postawić kwietnik w formie czołgu na skrzyżowania ul. Generałów Andersa i Okulickiego to kuriozum głupoty włodarzy miasta

Kolik
08/09/2022 16:32
W odpowiedzi na  rezerwista

To było nasadzić kartofli przy jednostce pancernej!

Emilja
08/09/2022 10:05

Radni Pis są odklejeni od rzeczywistości i sztucznymi problemami usiłują oderwać uwagę od bieżących problemów. Przynależność do Pis jest równoznaczna z brakiem wstydu.

Piastunek
08/09/2022 18:07

Obiekt muzealny wymaga odnowienia, ciemna zieleń i gąsienice na czarno

arteush
08/09/2022 19:04

moją propozycją jest postawienie czołgu do połowy lufy w betonie z tablicą o treści NIGDY WIĘCEJ
będzie to dzieło sztuki na skalę światową

Odrobinę polotu i wyobraźni
12/09/2022 09:09

Czołg podzielić wizualnie malując go na różne sposoby wzdłuż na dwie strony. Jedną pomalować na czarno i z tej strony postawić figurę opartego o czołg, umierającego żołnierza, czytającego list od żony – (oddanie symboliki okropieństw wojny). Drugą stronę pomalować na „defilafdowo” i zainscenizopwać scenę jak w muzeum (tablica informacyjna, jakieś dwa słupki odgradzające ze sznurem) i z tej strony postawić figurę turysty z aparatem fotograficznym i dzieckiem trzymanym za rękę w naturalnych kolorach (oddanie symboliki normalności).

Neptunder
27/09/2022 11:37

Proponuje postawić czołg na Nowogrodzkiej w Warszawie , albo odsprzedać Putinowi .

Piotr
07/09/2022 17:32

Gwiazda Czerwona jest nad wejściem do cmentarza radzieckiego przy ul. Sobieskiego. Sam cmentarz może być w dużej mierze tworem propagandowym. W każdym razie nie wierzę, że udało się te ciała tak łatwo odnaleźć i przywieźć. Ponoć trafiły tam ciała, które w czasie wojny zakopano na pl. Mickiewicza.

Trx
08/09/2022 09:58
W odpowiedzi na  Piotr

W Gliwicach byl ruskie szpitale, bo linia frontu byla pod Wroclawiem. Wiekszosc pochowanych na cmentarzu zolnierzy to zmarli od ran w tych szpitalach.

Neptunder
27/09/2022 11:35
W odpowiedzi na  Piotr

To właśnie się zgadza , na obecnym Placu Łapówkarza , był cmentarz sowieckich żolnierzy, przeniesiony na Plac Grunwaldzki

Kolik
08/09/2022 16:25

A jakoś nikt nie wspomni że tego typu czołgi T34 były produkowane w Gliwicach. Konkretnie w Bumarze Łabędy

mieszkaniec
07/09/2022 17:57

Proste wyjście, przenieść do muzeum w Gliwicach lub w pobliżu żeby dzieciom można go było pokazać.

Cliper
07/09/2022 20:24
W odpowiedzi na  mieszkaniec

Muzeum nie jest zainteresowane artefaktami 2wojny światowej Kiedyś zwróciłem się do muzeum o zabezpieczenie wieżyczek strzelnicych które niszczeją na terenie dawnego carbochemu..

Emilja
08/09/2022 09:47
W odpowiedzi na  Cliper

A co z wieżyczkami GZUT?

Grzesław
07/09/2022 19:17

PO włodarze miasta zawsze biorą na przetrzymanie i rozmycie tematu . Mają to po szefie który zawsze znikał gdy coś się działo .Prędzej go rdza zniszczy niż Rada miasta podejmie decyzję .

Urko
07/09/2022 19:59
W odpowiedzi na  Grzesław

Kogo lub co zniszczy rdza Grzesławie ? Czołg ? Miasto ? Rozmyty temat ? Czy „znikniętego szefa” ?

Grzesław
08/09/2022 09:53
W odpowiedzi na  Urko

***** wiem że masz uraz do mojej osoby bo permanentnie trollujesz i to Ci wytknąłem na konkretach ,zadaj sobie pytanie jaką wiadomość komentujemy . Chyba że przerasta to Twoją zdolność poznawania świata to PRZEPRASZAM.

Urko
08/09/2022 10:19
W odpowiedzi na  Grzesław

„Tłuku „? :-)) Zaprawdę , rozczulające Grzesławie. A przepraszać Grzesławie powinieneś, jak to ująłeś „permanentnie” . Za ignorowanie zasad pisowni w języku polskim i całkowity brak umiejętności logicznego formułowania swoich myśli . Z tym , że głównie chyba swoją polonistkę . Bo mnie, Grzesławie twoje przeprosiny, latają koło dudy…

Informacja Turystyczna
08/09/2022 14:18
W odpowiedzi na  Urko

Mistrz interpunkcji innych poucza o zasadach pisowni.

Urko
09/09/2022 10:40
W odpowiedzi na  Informacja Turystyczna

Ty nie bądź taki „Miszcz” Yoda . Poprawnie, w języku polskim powinno brzmieć „poucza innych” .
W tym kontkeście, w pierwszej kolejności : 1. orzeczenie 2. dopełnienie. Ale pewnie dlatego tak świetnie „rozumicie” się z Grzesławem.

j23
08/09/2022 18:12

dać tydzień zezwolenia na utylizację złomiarzom a zniknie w 2 dni

out
08/09/2022 13:07

Sowiecka mentalność władz miasta górą

Urko
07/09/2022 18:56

„…wielu mieszkańców dzwoni i pyta, czy zasadne jest dalsze utrzymywanie pomnika – czołgu rosyjskiego,..”
A w sprawie rosnących cen prawie wszystkiego , rosnących rat kredytów , galopującej inflacji, suszy strukturalnej , kryzysu energetycznego nikt nie dzwoni ? Dziwne …

Wrzodzisław
08/09/2022 00:47
W odpowiedzi na  Urko

Nie, nie dzwonią, bo im TVPiS wyjaśniło, że to wina Tuska.

Ewa
08/09/2022 06:47
W odpowiedzi na  Urko

W mojej szkole nie ma miejsca dla naszych polskich dzieci.

Urko
08/09/2022 07:09
W odpowiedzi na  Ewa

A co ? Za duże urosły ? Rodzice przekarmili i tak grube się zrobiły, że się nie mieszczą ?

TRX10
08/09/2022 13:00
W odpowiedzi na  Urko

„A w sprawie rosnących cen prawie wszystkiego , rosnących rat kredytów , galopującej inflacji, suszy strukturalnej , kryzysu energetycznego nikt nie dzwoni ? Dziwne …”

Buahahahahaha

You made my day

silverariel
08/09/2022 07:26

UM czeka na ruch mieszkańców…mieszkańcy, palniki w dłoń i do dzieła…to nasz ruch

Cliper
07/09/2022 16:13

Pan Gornig przypomniał wszystkim do kogo należało miasto przed wojną a kto dokonał, zepsucia 'po wojnie

Egon
08/09/2022 08:31
W odpowiedzi na  Cliper

Dokładnie Gleiwitz nie było wyzwalane, tylko zdobywane

Klara
07/09/2022 22:43

Ja byw wszystkie pomniki wywaliła z miasta po co upamietnić kogoś bez zasług dla miasta bo władza centralna i miajska ma takie widzimisie i stawia byle komu bylo co

helcia
08/09/2022 07:30
W odpowiedzi na  Klara

I rondo Kaczyńskiego

Achacy
08/09/2022 11:48
W odpowiedzi na  Klara

Moim zdaniem nie musi mieć zasług dla miasta, wystarczą zasługi dla Polski – Chopin, Mickiewicz czy Piłsudski.

Rety
18/09/2022 10:19
W odpowiedzi na  Klara

Piłsudskiego też???

euroentuzjasta
18/09/2022 10:30
W odpowiedzi na  Rety

przede wszystkim.

prawda
07/09/2022 15:49

Przestancie juz swirowac. Zostawic .Chory kraj.

AndrzejD
07/09/2022 20:07

„Nie ma przecież namalowanej gwiazdy Armii Czerwonej, w podobnym „walczyli” czterej pancerni i pies.” – tak ten argument zdecydowanie mnie przekonał. Mam pomysł, żeby skoro już stoi na tym skwerku, to dowiązać mu do lufy hamak, albo huśtawkę – będzie przynajmniej jakiś pożytek. …i pomalować go na kolorowo, żeby nie stał taki smętny wojskowo- zielony. Ale w PL to niestety niemożliwe – w tym żałosnym kraju wszystko musi być na baczność, na poważnie i z bogo-ojczyźnianym zadęciem. Gdyby taki czołg stał np. w Holandii, to od razu by go tam wkomponowali w fajną odjazdową knajpkę z muzą na żywo, i… Czytaj więcej »

Ampuła
07/09/2022 16:07

Zapewne to Bumar wciąż szczuje lokalnych wielmożów z partii rządzącej PiSocjalizmem katolickim,
żeby ten czołg trafił pod młot i łom i przez następne 30 lat dawał zarobek z „remontów modernizacyjnych” i „modernizacji remontowych”.

Marian Jabłoński
07/09/2022 22:07
W odpowiedzi na  Ampuła

Ktoś z komentujących powołuje się na nasze dzieci że niby będą oglądać czołg i martwić tym co było. Z tego co obserwuję nasze dzieci mają gdzieś tamte czasy sprzed prawie wieku, mimo wysiłków dziadków i rodziców. Czas biegnie do przodu i chwała Bogu że dzieci patrzą raczej w przyszłość.

Oli
07/09/2022 16:01

Na złom wzorem krajów bałtyckich i ich pomników.

TANK
07/09/2022 16:22

Wywalić na złom.

Achacy
08/09/2022 11:52
W odpowiedzi na  TANK

Myślę że to jednak zabytek techniki, nieważne kto go wyprodukował. Można go przenieść pod muzeum, a pod sądem ustawić nasz rodzimy PT-91 Twardy.