– Wszelkie działania, żeby te drzewa wyciąć, zostaną zablokowane – zapowiada J. Moszyński


Temat lip w alei Mickiewicza od kilku lat wzbudza ogromne emocje w związku z wcześniejszymi planami władz miasta dotyczącymi częściowej wycinki starych drzew.

Sprawujący funkcję Prezydenta Gliwic Janusz Moszyński stawia sprawę jasno: – Polecę i wyegzekwuję, żeby wszelkie działania, które podjęto, by te drzewa wyciąć, zostały zablokowane i wycofane. Jeżeli po styczniu będę tu dalej pracować, to tak zostanie. Jeśli będzie ktoś inny, nie mogę zagwarantować, że ten ktoś nie podejmie z maniackim uporem próby wyrżnięcia tych drzew.

Lipy rosnące wzdłuż alei Mickiewicza od lat wydają się być solą w oku Zarządu Dróg Miejskich. Gdyby nie m.in. protesty i działania podejmowane przez mieszkańców, drzewa te już dawno padłyby ofiarą drogowców, którzy zamiar ich usunięcia uzasadniali złym stanem fitosanitarnym oraz położeniem w skrajni jezdni.


Pojawienie się tematu alei lip w rozpoczynającej się kampanii wyborczej nie dziwi. Jasna deklaracja w tej kwestii będzie z pewnością bardzo istotna dla mieszkańców.

Za pozostawieniem lip w niezmienionym stanie, a jedynie remontem alejki, publicznie niedawno opowiedział się również kandydujący w wyborach prezydenckich Kajetan Gornig.

Janusz Moszyński proponuje też by rozważyć wprowadzenie na alei Mickiewicza ruchu jednokierunkowego, przy zawężeniu jezdni do jednego pasa ruchu. To rozwiązałoby problem drzew rosnących w skrajni jezdni.

Większy nadzór nad ZDM i innymi miejskimi jednostkami

Podczas ostatniej konferencji prasowej, Moszyński wspominał także o potrzebie zwiększenia kontroli magistratu nad m.in. Zarządem Dróg Miejskich. Jak wskazywał, na instytucję spłynęło w ostatnich latach wiele krytyki.

– Po pierwsze zamierzam zdecydowanie wzmocnić nadzór nad jednostkami miejskimi, ale nadzór w moim rozumieniu powinien wyglądać w ten sposób, że każda jednostka ma wydział z naczelnikiem na czele, który odpowiada przed prezydentem, przed wiceprezydentami (jeśli tacy będą po wyborach) za to, jak funkcjonuje – mówił Moszyński.
Działania ZDM mają być kontrolowane z poziomu magistratu. Wnioski składane dotychczas w siedzibie drogowców, teraz będą wpływać do Urzędu Miejskiego, skąd drogą elektroniczną trafią na ul Płowiecką. Pozwoli to na zwiększenie kontroli urzędników nad tym, co dzieje się w ZDM i, w jaki sposób załatwiane są sprawy.

(żms)
wid. ŁG/24gliwice.pl
fot. arch. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
:)

Już czas wymienić z nazwiska tego kogoś, kto maniakalnie prze do wycięcia drzew z alei lip. Można też wyjaśnić, dlaczego tak mu zależy? Czy to ciągle tajemnica?

AndrzejD

Ja myślę że najwyższy czas na zwolnienia w ZDM-ie i zatrudnienie w to miejsce nowych kompetentnych ludzi z wiedzą, umiejętnościami i chęcią do pracy. To samo tyczy się, pozostałych spółek miejskich, i rzecz jasna – solidne przewietrzenie magistratu.

CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!

Szanowna Redakcjo 24GLIWICE proszę zweryfikować wszystkie komentarze AndzejaD zamieszczone pod tym artykułem pod kontem REGULAMINU.

AndrzejD

@CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!
Widzę że ciepło się robi pod magistrackim tyłkiem na myśl o bezrobociu od stycznia.

Weryfikator

W czym widzisz niesprawiedliwość? W nazwaniu dyletantów dyletantami? Nierobów nierobami? Ściemniaczy ściemniaczami?

NAJWAŻNIEJSZE NA MICKIEWICZA !

Panie Prezydencie ! KIEDY ostatnio Pan był na ulicy Mickiewicza ?. Czy Pan wie jaki problem na tej ULICY trzeba ROZWIAZAĆ NATYCHMIAST ??? Drzewa owszem trzeba chronić, ale jeszcze ważniejszą sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom ! KTO PANU PODRZUCA te tematy ? Pisowscy działacze, którzy grzeją TREAZ temat DRZEW na Mickiewicza w mediach społecznościowych /jak przypuszczam przyszły sztab wyborczy/ ? Są PILNIEJSZE i jeszcze ważniejsze sprawy na tej ulicy ! .Wzdłuż tej ulicy stoją notorycznie ŹLE zaparkowane samochody na chodniku, “wiszą” nad pasem jezdni lub stoją na nim i tamują ruch stwarzając poważne ! zagrożenie !. Z kolej na chodniku… Czytaj więcej »

Drach

Nie ma i nigdy nie było żadnego “problemu drzew rosnących w skrajni jezdni”. Jak ktoś się boi drzew napadających na kierowców, to wprowadza ograniczenie prędkości do 20-30 km/h albo tak przebudowuje ulicę, żeby nie dało się po niej grzać jak wariat i po krzyku. Tak to się robi na świecie. A nawet w Jaworznie.

Marco

Słusznie. Ale tym przykładem Jaworzna dałeś z liścia prosto w twarz gliwickiej polityce świętej przepustowości kosztem pieszych i rowerzystów.

Pawlik

”Jak ktoś się boi drzew napadających na kierowców, to wprowadza ograniczenie prędkości do 20-30 km/h” to tak jak z dziurami w drogach- zamiast naprawiać stawiają ograniczenia prędkości

Marcin

W Gliwicach ostatnio panuje moda na łatanie dziur w jezdni kostką betonową.

Plandeczak pospolity

Ciekawe, ile z tej przebojowości kandydatów zostanie po wyborach.

Latarnia Uliczna

Wszystko tyle, że uśpione do nastepnej kampanii, bo hasła dla owiec zawsze są w cenie, więc po co wymyślać nowe

PREZYDENT COŚ !!!!

Nie ma PROGRAMU ani POMYSŁU i kompetencji aby zająć się sprawami dla miasta NAJWAŻNIEJSZYMi !, to zajmuje się DZIESIECIORZEDNYMI !
BYLE pod publiczkę !!! – DRZEWKA I SYLWESTROWA ŚPIEWKA !

AndrzejD

@ PREZYDENT COŚ !!!!
…jasne magistrackie ści….wa – dla was drzewa to problem dziesięciorzędny.
Mam nadzieję – i szczerze wam tego życze, że od stycznia wylądujecie na bezrobociu.

CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!

Szanowna REDAKCJO 24GLIWICE ! Proszę reagować na wulgarne obrażanie ludzi i język nienawiści /kropkowanie nic tutaj nie zmienia/
Proszę zobaczyć inne komentarze AndrzejD gdzie pisze o “utylizowaniu” ludzi.
Tak mamy tutaj dyskutować ?
Tak ma wyglądać publiczna debata ?
Tego ma sie uczyć młodzież?
Ostra krytyka jak najbardziej !!! ALE nie na tym poziomie !!
Szczegolnie, że część wypowiedzi może być skierowana do odpowiednich organów /screeny zrobione/

AndrzejD

@ CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!
Widzę że ciepło się robi pod magistrackim tyłkiem na myśl o bezrobociu od stycznia.
…a straszyć to sobie możesz swoją żonę (jak ci pozwoli)

krzysztof

w latach 60 70 80 Gliwice były przykładem na śląsku miasta zielonego ,każdy kto przyjeżdżał do miasta widział miasto czyste zadbane,zielone tętniące życiem, teraz jest betonowe nie poukładane brudne i śmierdzące. Klika frankiewicza zrobiła sobie z miasta własne państwo i robili co uważali nie licząc się z głosem mieszkańców.Czas zmienić to i zacząć rozmawiać z mieszkańcami, bo to my tu mieszkamy i żyjemy , czas przewietrzyć UM i spółki miejskie

treya50

Od wczoraj na ulicy Konarskiego trwa przycinanie koron drzew do takiego stanu, że na wiosnę nie dadzą rady odżyć. Będzie pretekst do wycięcia wszystkiego w pień. Nic na tej ulicy nie chroni mieszkańców przed spalinami, brudem i kurzem z rozbiórki starej szkoły i budową nowej hali sportowej. Tu się pomału nie da żyć, a UM oraz spółdzielnia mieszkaniowa przy Politechnice Śl. nie robią nic, aby zadbać o mieszkańców i uchronić ich przed tym świństwem, bo jeszcze dochodzi smog. Wystarczyłoby nasadzić wzdłuż trawnika krzewy, które pochłonęłyby część tego paskudztwa i wydzieliły trochę tlenu, żeby ulżyć mieszkańcom. Tak się dba o ludzi… Czytaj więcej »

Dziadek

Wietrzenie w spółkach i jednostkach budżetowych….pomoże jak umarłemu kadzidło!! Potrzebny tajfun najwyższej kategorii …aby wyp……c to towarzystwo po za Układ Słoneczny

AndrzejD

@Dziadek
100% racji – to całe towarzystwo, od 26 lat przyklejone do stołków w magistracie i spółkach miejskich należy zutylizować a nie wysyłać po za Układ Słoneczny – takie świństwo chciałbyś zrobić kosmitom ?

Pięknie.

Brawo, tak należało już dawno zrobić. ZDM był bezkarny, robił co on chciał, a nie co chcieli mieszkańcy.

Zresztą kto komu służył? A może jeszcze należy przewietrzyć kadry?

Kolejne pismo złożę w UM, niech pokora zawita na Płowiecką.

Dziadek

Pan Moszyński zaczyna opowiadać bajeczki o wzmocnieniu nadzoru nad urzędnikami…:)))..baju…baju i będziemy w raju.Zobowiązanie do nie wycinki drzew….he..he…..do przedszkola z takim zobowiazaniem…może dzieciaki to kupią? Moim skromnym zdaniem Kandydat na Prezydenta Gliwic powinien Gliwiczanom jasno ,zdecydowanie i jednoznacznie powiedzieć co zamierza zrobić: W temacie polityki”smieciowej” -jakie losy czekają Firmę Remondis Gliwice sp. z o.o w której Gliwice mają 20% udziałów (i nic do powiedzenia w tej spółce ) wobec drugiego współnika posiadającego 80% udziałów. Co zamierza zrobić,żeby w Śląskim Centrum Recyklingu sp. z o.o odwrócić stosunki własnościowe na takie w ktorych Miasto Gliwice będzie co najmniej równorzędnym partnerem! Co zrobi… Czytaj więcej »

Dziadek

Dzięki MĄDREJ polityce władz Białegostoku,które doprowadziły między innymi do budowy spalarni 120 000 tyś ton odpadów(produkującej ciepło i prąd od lutego 2016) oraz mądrych rozwiazań w recyklingu jak również
zagospodarowania pozostałych odpadów.Wszystko to jest 100% własnością miasta Białystok!
Jak się chce…to MOŻNA zrobić mądrze i tanio…tak…tak.. za wywóz i zagospodarowanie odpadów Białostoczczanie płacą….dziśiaj i w 2020 będą płacić …5,00PLN?osoba za segregowane i 11,00PLN/osoba za niesegregowane!

Dziadek

Konin-spalarnia smieci 94.00 tyś/rok -pracuje od grudnia 2015-własność Miasta Konin(produkcja prądu i ciepła) …opłaty mieszkańców teraz i na 2020 -12PLN/osoba- segregowane.

Rzeszów-Spalarnia 100.000tys/rok-własność PGE,zapadła decyzją o budowie drugiej linii o mocy 80.00 tys/rok

opłaty w Rzeszowie-Gospodarstwo 1 osobowe 15PLN,2-osobowe-28PLN,3osobowe-41 PLN,4 osobowe 52PLN,5 i wiecej osób -63PLN—Gospodaruje MPGK Rzeszów sp.z o.o(100% udziałów Miasto Rzeszów)..:))))

Laszlo_egesz

Spalarnie odpadów są kosztowne w budowie i eksploatacji. Taniej przystosować zwykłe instalacje energetyki zawodowej do spalania frakcji RDF.

Dziadek

W Warszawskim bardaku “proponują”…he..he mieszkańcom taryfę w której jedna osoba mieszkająca na 60m2 zapłaci 74 PLN /miesiąc….lepiej od Gliwic…zawsze to stolyca ;)

:)

Na pewno przez roztargnienie z niedospania nie napisałeś, że to wszystko przez zmiany systemu gospodarki odpadami komunalnymi, wprowadzone przez rząd PiS.

Dziadek

Co wszystko?To,że np.w Białymstoku cena za wywóz i zagospodarowanie odpadóww wynosi obecnie i jest planowana ma 2020 5,00 PLN/za osobę to też wina PiS?
To ,że w mądrze zarządzanych to miasta mają w swoich spółkach 100% udziałow a nie 20% jak w Gliwicach-chyba dobrze wiesz co miałbyś do powiedzenia w społce z oo mająć 20% wobec 80% drugiego wspólnika,a jesli nie wiesz to się dowiedz,co możesz zdziałać w spółce z oo mając 49% wobec wspólnika mającego51%..też się dowiedz…czy za stan jaki jest w Gliwicach też odpowiada PiS?

:)

To wszystko w Warszawie. Ale jeżeli pocieszasz się, że w Gliwicach też ci przyp…lą cenami za śmieci, ale trochę słabiej, to się dalej napawaj swoim pisarstwem i nadal kochaj PiS, który już kombinuje jak jeszcze bardziej ci przyp…lić. A zrobi to, bo zabrakło na obiecanki.

Dziadek

Piszesz o czym myślisz,a nie o tym co ja napisałem!

kolik

Facet bije piane na wybory prezydenckie!

danka

bezkarny jest ZBM !!!!!!!!!!!

Putrament

Takie podejście powinno dotyczyć wszystkich drzew w mieście i nie tylko w czasie kampanii wyborczej ale na co dzień.

Stasiu

Neumann to w pierwszej kolejności chętnie wytnie te drzewa, nie mówiąc o tym, że przy nim nie ma szans na remont powyższej alei. Ja zresztą zakaz od Frankiewicza. Marionetka od niego nic nie ruszy.

black_horse

Panie Moszynski: czy przywróci Pan Gliwicki Teatr Muzyczny? Scenę o zasięgu ogólnopolskim z ciekawym repertuarem, która nie miała konkurencji w promieniu 120 km.

wnerwiony

A ile tam było śmiertelnych wypadków? Ile osób “zabiły” te drzewa, że jakieś oszołomy tak bardzo chcą je wytępić? Tzn rozumiem, że to Gliwice i tu tnie się wszystko co zielone, ale bardzo mnie ciekawi skąd takie zacietrzewienie i kto na tym chce zarobić.

qwer

Śmiertelnych – zero.
Jakichkolwiek – zero.

Według danych policji problematyczne było skrzyżowanie Mickiewicza/Daszyńskiego/Sowińskiego. Kierowcy, którym bardzo często się spieszyło (a jakże), wymuszali pierwszeństwo na tym skrzyżowaniu. Po wybudowaniu ronda problem praktycznie nie istnieje.

Jan Pająk

ZDM potrzebuje zmian w zarządzaniu i wydział nadzorujący teź.

Dżordż

Tak jest. Radnego Pająka na dyrektora w myśl zasady “nie matura lecz chęć szczera…”

Pawlik

@Dróżdż
Zasada ta panuje od dawna w miejskich spółkach

Obserwujący

Kolejna rozsądna decyzja.Urzędasów należy trzymać krótko.Kontrola jest niezbędna(dobrym rozwiązaniem byłoby wywalenie urzędasów z pracy),szczególnie zdm-u, który poczyna sobie jakby byli państwem w państwie.
Wiadomo, że wycinka jest bezsensowna.Teraz kiedy zygmunt wreszcie przestał być prezydentem, nagle, okazało się, że można decyzje podejmować szybko i bez zbędnego ciamkania.Bez zasłaniania się przepisami, procedurami.

mimoza

No w ZDM pracują czy zarządzają ludzie którzy nie znają się na tematyce dróg. Dostali ciepłe posadki od Pana Frankiewicza lub po znajomości i teraz grzeją się na tym tyłki. Wpierw zrobić porządek w spółkach gliwickich jak Wodociągi czy ZDM czy w TBSach czy w omawianym ZDMie… Tam pracują ludzie którzy nie znają się na tym ale dostali posadę po znajomości. A drzewa trzeba szanować bo dają nam dużo powietrza to że niektóre stwarzają jakiś problem bo rosną za blisko to owszem trzeba z tym faktem zrobić porządek ale żeby wszystkie usuwać to jestem przeciwny. Wpierw trzeba rozpatrzyć wszystkie możliwe… Czytaj więcej »

Plandeczak pospolity

Bardzo mnie interesują założenia polityki “zabytkowej” i “reklamowo-banerowej” kandydatów. Bo to, co się działo do tej pory to jakaś tragifarsa.

Vanell
czesław

Wreszcie jak tak dalej pójdzie to wygrasz w cuglach. Mam nadzieje że będą się bacznie przyglądać a w konsekwencji zacznie się sprzątanie spółek miejskich. trzymam kciuki

Dżordż

Komisarz jak Kopernik. Wstrzymał słońce ruszył ziemię.

Wungiel

Wyciąć, zrobić drugą jezdnie i wozić tamtędy wungiel.

Tomasz Gie.

#czucfetor

RealistA

Trochę z innej “beczki”: https://inspro.org.pl/dla-mnie-jest-najwazniejsze-zdrowie-czlowieka/ ;
Zachęcam do podpsywania petycji w sprawie 5G https://obywateledecyduja.pl/kampania/stop-smog-5g/

Sanitarka

Nazwisko profesora Zmyślonego jest adekwane do problemu.

Igo

Fajny populizm ale prawda jest taka że część tych drzew tak naprawdę trzeba wyciąć, wypychają krawężniki i podnoszą nawierzchnie przy krawędzi drogi. Część niedoświadczonych kierowców nieczujących odleglosci trzyma się srodka tej ulicy w obawie przed zahaczeniem co nie raz powodowało obtrąbienie przez jadaych z naprzeciwka. No i jak sie przejrzymy to kilka sztuk jest po prostu częściowo obumarła. Pewnie zakres planowaniej wycinki jest zbyt duży ale spokojnie mogę wskazać tam 10-15 sztuk ktore trzeba koniecznie usunąć. Bardzo pilna rzeczą jest też budowa parkingu przy przedszkolu bo rodzice dzieci stają w dzikich miejscach 9pół auta wystaje na ulicę) i to już… Czytaj więcej »

Jan

Czy jest obowiązek przyjeżdżania do przedszkola samochodem? Młodzi rodzice mają nogi z waty i muszą prawie wjechać do przedszkola? Czy prywatne przedszkole nie powinno samo zadbać o parking, a jeśli nie ma na to miejsca, to zmienić lokalizację na wygodniejszą dla przyspawanych do kierownicy mamusiek i tatuśków? SM powinna tam dwa razy dziennie robić nalot i karać, karać, karać. Ma blisko, też mogą podejść piechotą.

treya50

Liczy się czas, rodzice się spieszą do pracy, no żal targać małe dzieciaki w zimną i mokrą szarugę na piechotę :(

:)

Czyli tak: samochód znacząco skraca czas podróży, ale rodzice ciągle się spieszą. Dzieciaki żal im targać od żłobka do studiów, bo tu przecież nieustanna zimna szaruga, w dodatku mokra i się pacholę może przeziębić. Latem powiedzą, że upał… Od studiów pacholęta mają już własne samochody, bo się spieszą na uczelnie, potem mają dzieci i znowu spieszą się do żłobka, przedszkola, szkoły, pracy… Absolutnie nie wstają za późno! Życie mają takie szybkie, że ledwie zdążają kupę zrobić. No ale później spieszą się też z pracy do domu, jakby miał odjechać w nieznane. Sorry, ale to są tłumaczenia egoistycznych debili.

Mickiewicza czas zacząć

Wygląda na to, że akcja ZDM z wycinaniem lip jest tylko po to, żeby przedszkole zyskało parking. Idąc tym tropem warto odpowiedzieć na pytanie, czy pracownicy ZDM mają w tym osobistą korzyść? Gwarantuję, że korzystają z tego przedszkola. Gwarantuję, że zaraz po wycięciu lip znalazłby się projekt parkingu, kasa i wykonawca “wyłoniony w przetargu”. Dlatego aleja ciągle czeka na remont – za karę.

Igo

Czlowieku to jest przedszkole miejskie a nie prywatne. Miasto ma obowiazek zapewnic chociaz kilka miejsc parkingowych przed taką instutuacja, a tam nie ma ani jednego. Jakbys pracował i miał małe dzieci to być wiedział ile kosztuje każda minuta czasu. Oczywiście mozna iść z dzieckiem w beznadziejną pogodę poltorakilometra (niektorzy też pewnie wiecej) i potem te 1.5km wracać po auto pod dom tylko czy ktoś normalny tak zrobi? Pomijam już prawie godzine czasu ktore to zajmie. Oczywiscie druga godzina przy powrocie z pracy, żeby zaprowadzić auto pod dom i spacer do przedszkola po dziecko i z powrotem. Jak masz jeszcze drugie… Czytaj więcej »

:)

I ty właśnie w tej chwili pracujesz? O 7:40 też tak szanowałeś czas pracy pisząc kwieciste komentarze? Twój nierozwiązywalny problem polega na tym, że upierasz się parkować dokładnie tam, gdzie masz coś do załatwienia. Nieprzekraczalne jest dla twojej świadomości, że można przejść kilkanaście, -dziesiąt, -set metrów pieszo. Masz samochód przyrośnięty nie tyle do d*py, co do mózgu, a to już jest patologiczna zmiana chorobowa. I nie ma tu znaczenia własność instytucji. Miasto nie jest z gumy, dla kierowców nie warto zamieniać go w parking, chociaż akurat Gliwice doprowadzono do takiej funkcji i ciągle wam mało.

Igo

Po pierwsze nie mam dziecka w tym przedszkolu, po drugie prowadze DG i sam decyduje co robię z czasem od 7 do 16tej. Po trzecie chciałbym widzieć jak sam mieszkając pol godziny spaceru od tego przedszkola prowadzisz dzien w dzień dziecko piechotą i po pracy odbierasz je w ten sam sposób. Oczywistym jest że tak samo jak każdy parkowałbyś dziko na chodniku albo uliczkę obok pod czyimś domem bo innych parkingów tam nie ma. Wymądrzanie sie i pouczanie innych na forach robiąc dokładnie te same rzeczy w swoim życiu to zwykłe trolowanie. Jaie smutne musi być życie napędzane wylewaniem jadu… Czytaj więcej »

:)

Igo, przed chwilą napisałeś pod wątkiem o tężni, że z centrum do niej spacerek zajmuje 10 minut. To jest przynajmniej 3 km, a z twojego domu znacznie dalej. Ale 1,5 km do przedszkola musisz, no musisz samochodem, bo byś się zadyszał, a przecież jesteś “normalny”… Z taką wiedzą i majakami o tym co i jak ja robię, powinieneś się zapisać na kurs jasnowidzenia.

qwer

“Miasto ma obowiazek zapewnic chociaz kilka miejsc parkingowych przed taką instutuacja”

A z czego wynika taki obowiązek? Z tego co mi wiadomo miasto ma prawny obowiązek utrzymywania transportu zbiorowego, ale budowania parkingów już nie.

Inna sprawa, że w Gliwicach jest na odwrót – transport zbiorowy (autobusy) się marginalizuje, a poważniej są traktowane parkingi. Zwłaszcza te w strefie płatnego parkowania.

Igo

“A z czego wynika taki obowiązek? Z tego co mi wiadomo miasto ma prawny obowiązek utrzymywania transportu zbiorowego, ale budowania parkingów już nie.”

Choćby z ustawy o samorządzie. z 1990r.
Samorząd ma obowiązek zapewnić taką organizację ruchu, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i uczestnikom ruchu.

Dziadek

Moim zdaniem wyważony wpis….jak się na tej ulicy nie zrobi porządku(nie wycinania wszystkiego w pień)…to zrobi się skansen

:)

Skansenem są takie opinie.

qwer

“Część niedoświadczonych kierowców nieczujących odleglosci trzyma się srodka tej ulicy w obawie przed zahaczeniem” Jeżeli ktoś tak bardzo obawia się krawężników, że musi aż jechać środkiem ulicy, to nie powinien w ogóle prowadzić samochodu… Szerokość jezdni przy 2 pasach ruchu wynosi 6 metrów. Załóżmy, że auto ma szerokość 2 metry z lusterkami. W takim razie jazda środkiem jezdni oznacza, że kierowca jedzie w odległości 2 metrów od krawężnika. Nawet jeżeli założymy, ze chodziło o środek pasa, to nadal zostaje po 0,5 metra z lewej i prawej strony samochodu. “Odtrąbienie” przez auta z naprzeciwka jest wtedy niemożliwe. A jazda 0,5 metra… Czytaj więcej »

Dym

Niech wytna stare, chore drzewa i nasadza nowych, a nie potem płacz że drzewo spadło na samochód, na dom, człowieka…

Trzcina

Stare drzewa, jeśli naprawdę są chore powinny być faktycznie zastępowane nowymi, tego samego gatunku i odpowiedniej wielkości (4 – 5 metrów), żeby szybko mogły uzupełnić ubytki.

Szczególnie ważne jest to w Gliwicach, tak, żeby historyczne założenie Schabika i Ridela nie uległo zniszczeniu.

Wyglada na to, że pierwszy raz w życiu będę głosował na kogoś związanego pośrednio lub bezpośrednio z PiS, ale niestety czas wyrwać miasto z destrukcyjnych objęć Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza zanim wszystkie zabytki tego miasta zostaną zniszczone, a ostatnie pozostałe stare drzewa wycięte …

qwer

Powinno się też wyburzać stare budynki, a nie potem płacz, że komuś cegła albo dachówka spadła na głowę, albo kawałek tynku spadł na samochód…
A jak w starym budynku mieszkają ludzie, to obowiązkowo do przesiedlenia. Bo każdy stary budynek należy wyburzyć.

To przecież nie jest tak, że o budynki ktoś mógłby dbać. Tak samo jak nie ma takiego pojęcia jak “pielęgnacja drzew”.

Ironiczna mysz

Mam nadzieje ze doczekam wkońcu chwili gdy wszystkie te chore lipy zostaną wyrżnięte w pień!

kot

Uzasadnij

Ampuła

Jaki stary, taki Zielony… Widać zwolennik prastarej puszczy w środku miasta. Starodrzewu walącego się pokotem na ludzi i pojazdy. Kłód wiatrołomów leżących w poprzek jezdni, póki nie obrócą się w próchno. Będzie musiał przykuć się do pnia łańcuchami. Żeby wzmocnić nimi zajętą pozycję bezprawia. Przypomina się sytuacja sprzed lat, kiedy do wyrobu z modrzewia przytwierdził się inny wspinacz po drabinie samorządowej. Ściągnięto go z napoleońskimi honorami.
Prosto do Toszka.