Wszystkie ekranizacje prozy Tokarczuk na ekranie kina Amok. Trzydniowy maraton filmowy

fot. R. Pałka

Rok 2019 zapisze się w historii polskiej literatury, jako rok, w którym Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Z okazji tego wielkiego wyróżnienia dla polskiej autorki gliwickie kino Amok zaprasza na przegląd filmowy oparty na jej twórczości.

Na ekranie Amoku (ul. Dolnych Wałów 3) zobaczymy wszystkie zrealizowane dotąd filmy oparte na tekstach Olgi Tokarczuk. Wśród nich będą dzieła inspirowane jej książkami i opowiadaniami oraz według jej scenariusza.

W sumie między 13 a 15 grudnia pokazanych zostanie sześć filmów, z „Pokotem” w reżyserii Agnieszki Holland na czele.

Projekcje będą rozpoczynać się o godzinie 18:00, z wyjątkiem niedzieli, kiedy pierwszy seans zaplanowano o 15:30. Można kupować bilety na pojedyncze seanse oraz karnety na cały przegląd. Ceny biletów: 18 zł (N), 14 zł (U), 12 zł (R3+). Karnety (całość): 48 zł (N), 36 zł (U), 30 zł (R3+) są do nabycia wyłącznie w kasie kina. Więcej informacji, repertuar, bilety – www.amok.gliwice.pl.


Harmonogram projekcji (mała sala)

13.12 (pt), g. 18.00, 20.00

ARIA DIVA (reż. Agnieszka Smoczyńska, PL 2007, 30’)

ŻUREK (reż. Ryszard Brylski, PL 2003, 70’)

14.12 (sb), g. 18.00, 20.00

GLICYNIA (reż. Izabela Kiszczak, PL 2016, 18’)

NOC W MARIANDZIE (reż. Matěj Chlupáček, Maja Hamplová, Martin Hradecký, CZ 2019; 25′)

ZNIKNIĘCIE (reż. Adam Uryniak, PL 2011, 63′)

15.12 (nd), g. 15.30, 18.00

POKOT (reż. Agnieszka Holland, PL/CZ/DE 2016, 128’)

(żms)/UM(mm)
fot. mat. organizatorsa/R.Pałka

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Jest faja

“Polska się nie odważyła przyjąć uchodźców, w związku z tym na ulicach jest biało. Wszyscy wyglądają tak samo, wszyscy mówią tym samym językiem. Polska w tej chwili skazuje siebie jakby na takie bycie pasywnym świadkiem tych dużych procesów cywilizacyjnych, które nadchodzą. Nie wchodząc w ten nurt, jesteśmy jeszcze bardziej głusi, jeszcze bardziej niemi i niewiele widzimy. To jest straszne” – O. Tokarczuk dla Deutsche Welle.
Ta pani jest najlepszym zobrazowaniem twierdzenia, że lepiej milcząc wydawać się głupcem, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości

Czyżby?

A może to ty jesteś takim zobrazowaniem?

:)

Przede wszystkim to przykład zakutego łba, który nie zna niczego więcej, co powiedziła i napisała druga polska noblistka literacka. Opanował za to żonglerkę cytatami, które ośmieszają postawę, jaką sam reprezentuje.

Jest faja

Tak, nie pomyliłem się. Ona nie udaje. Naprawdę jest taka głupia.
“Pomyślałam, jakie bogactwo Szwecja sobie przygarnęła wraz z imigrantami, jaki potencjał wrażliwości i puli genetycznej. Zawsze w takich momentach jest mi wstyd za ten straszny 2014 rok, kiedy Polska nie przyjęła imigrantów. Nigdy nie potrafię tego zrozumieć” – O. Tokarczuk dla TVN24

Ostatni Sprawiedliwy

Bardziej przerażająca jest wypowiedź i przeświadczenie tej pani cyt.“Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, powiedziała, że dziś “jak najbardziej” powtórzyłaby swe słowa sprzed kilku lat, w których oceniła, że Polacy robili rzeczy straszne – “jako kolonizatorzy, właściciele niewolników czy mordercy Żydów”.
Źródło: https://www.rp.pl/Polityka/191019249-Olga-Tokarczuk-podtrzymuje-opinie-ze-Polacy-robili-rzeczy-straszne.html

Ad

@Jest faja
i dlatego właśnie dostała tego Nobla od Szwedów, którzy nie potrafią sobie poradzić z imigrantami. Kilka dni temu zobaczyłem na którymś kanale polskiej TV świąteczną reklamę H&M (firma szwedzka), w której całuje się dwóch facetów! Kilka miesięcy temu szwedzka Ikea zwolniła polskiego pracownika za sprzeciwienie się LGBT. Szwecja już się nie odrodzi, wikingów już nie ma!

gość

niby nie potrafią, ale to my w Polsce kupujemy ze szwedzkiej sieciówki

Imiu

TO nie NOBEL a WSTYD dla Polski i Polaków za granicą!
Polityczna zagrywka od dekad.

Laszlo_egesz

Nobel dla Tokarczuk blednie przy doktoracie Patryka Jakiego :)

W pogoni za octem

Słabe ,jak cała twórczość tej pani

Xsenofob

Problem w tym, że ekipa, która przyznaje nagrody Nobla jest do bólu poprawna politycznie, żeby nie powiedzieć lewacka i w ostatnich dziesięcioleciach literackie i pokojowe nagrody przyznawali takim samym jak oni.
Stąd nagroda Nobla dla prezydenta USA niejakiego Obamy, czy autorki wiersza gloryfikującego Stalina.
Tokarczuk w swej TFUrczości nie odbiega od tego modelu.

:)

Gdyby tak zrobili przegląd filmów na podstwie twórczości Handkego, przyjaciela zbrodniarza wojennego i negacjonisty serbskich zbrodni… Największa niesprawiedliwość tego Świata, to brak godnej nagrody czy choćby znaczącego wyróżnienia, dla takich tuzów prawicowej, czyli niepoprawnej literatury, jak Rymkiewicz, Ziemkiewicz, Wencel, Wolski, czy Wildstein, któremu nawet żydowskie nazwisko i semickie rysy nie pomagają w zauważeniu przez światowych wydawców. Nikt ich, ni cholery, nie chce czytać i gdyby nie dofinansowanie z MK, nikt by też nie wydawał. Dla nieczytających niczego, poza prawackimi portalami, gdzie głupota chlupocze przez całą dobę, jest ten pokaz filmów. Ale nie pójdziecie, bo wam szkoda kasy, bo to polskie,… Czytaj więcej »

gość

na nagrodę nie zasłużył i Mrożek, Mackiewicz, i Herling-Grudziński, i J. Czapski, i Iwaszkiewicz, i Wańkowicz, M. Dąbrowska i Nałkowska, nawet Dygat, albo i Hanna Malewska, Zofia Kossak, a to tylko z polskiego podwórka, nie wiem jak można znając pisarstwo na w/w poziomie nagrodzić Tokarczuk, albo nie znali albo nie chodzi o pisarstwo tylko trendy polityczne

The Tiger@

…albo mają inne odczucie estetyki pisarskiej. Ale to oni są tymi o których nagrodzie się pisze. No i wymienieni przez Ciebie nie żyją.

gość

nie różnica estetyki, ale poziomu pisarstwa, a tamci autorzy i za życia nie zasłużyli

Laszlo_egesz

Spośród wymienionych kojarzę “Żurek” z K.Figurą. Jeśli pozostałe reprezentują nie niższy poziom to mogą być godne uwagi.

Masa

Laszlo_egesz: … Żurek, Waldemar Żurek, sędzia! Co to za spoufalanie się!?