Wynik drugiego przetargu na utrzymanie dróg sporym zaskoczeniem. Ogromna obniżka cen

ul. Michałowskiego - remont utknął na etapie wykonania chodników. Od dłuższego czasu nie jest kontynuowany

W pierwszym przetargu na utrzymanie dróg do 2022 roku, jedyny oferent, PRUiM, zaproponował wykonanie zlecenia za 98 mln zł. Ze względu na wysoką cenę postępowanie unieważniono, następnie ogłoszono kolejne, ale tylko na rok. Dzięki takiemu ruchowi miasto zaoszczędzi tylko w 2020 roku ok. 12,5 mln zł.

Gdyby ceny utrzymały się na podobnym poziomie w kolejnych latach, oszczędności sięgną ponad 37 mln!

Ponownie do przetargu na utrzymanie dróg publicznych jako jedyne zgłosiło się Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów. Tym razem oczekiwania finansowe spółki zostały zweryfikowane i nie przekraczają już założonych na ten cel środków w budżecie ZDM.


Drogowcy planowali na realizację tego zadania wydać ponad 27 mln złotych. PRUiM proponuje jego wykonanie za blisko… 20 mln złotych, a więc za o wiele mniej, niż zakładał w pierwszym zamówieniu na utrzymanie dróg w latach 2020-22.

Zakres przetargu pozostał ten sam, jedynie termin zlecenia został skrócony do jednego roku. Zmiana ta miała być zachętą dla jak największej liczby, potencjalnych oferentów, bowiem wykonawcy często nie chcą wiązać się ofertą na dłuższy czas – przekazała Jadwiga Stiborska, rzeczniczka ZDM.

Przypomnijmy, w poprzednim zamówieniu na utrzymanie gliwickich ulic w przyjętym trzyletnim okresie, jedynym oferentem też było Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, jednak oczekiwania finansowe przekroczyły możliwości ZDM.

Drogowcy planowali wydać blisko 62 mln złotych, PRUiM proponował wykonanie zlecenia za prawie 98 mln. Postępowanie unieważniono pod koniec października.

“Cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia” – napisano w zawiadomieniu o wynikach postępowania.

Pod koniec listopada ogłoszono nowe zamówienie publiczne na utrzymanie dróg, obejmujące tylko rok czasu. Drogowcy zaplanowali budżet na to zadanie na 27 mln złotych. Tymczasem PRUiM, będący w 100% własnością miasta, obniżył oczekiwania i – zamiast za 32,7 mln złotych w skali roku – może utrzymać gliwickie drogi w dobrym stanie za nieco ponad 60 % zakładanej wcześniej kwoty.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krzysztof

sprawdzić wszystkie przetargi za frankiewicza , tam szły wały, przez lata całe,a spółeczki doją mieszkańców

Słowa mają swoją wagę !

@Krzysztof
Do Prokuratury zgłoś jak masz dowody na nieprawidłowości ! inaczej to pomówienia !

DD

To nie pomówienia, tak jak nam dają odczuć tak reagujemy. Poza tym cwaniaki w każdej wypowiedzi znajdą haki na drugiego. I tym to sposobem pozbawia się jednostki nawet całe narody wolnosci słowa. A to, że nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim to skąd się wzięło bystrzaku?

Dziadek

@Redakcja.

Proszę o pilną odpowiedż: czy pierwszy uniewazniony przetarg o kwocie ~98 mln zł dotyczył dwóch lat to znaczy 2020 i 2021 czy trzech lat 2020,2021 i 2022 ?

Tomi

Trzech. Do końca 2022. Wystarczy wejść na stronę zdm. Wszystko jest w specyfikacji.

Zerniki

I ma rację. Nie było sprzeciwu nie bylo głosowania na nową władzę ale i nie bylo też protestów które są LEGALNE tak LEGALNE dajcie sobie w końcu powiedzieć że możecie coś zmienić. Tylko trzeba przestać się cykac po prostu.

Imiu

faktycznie. Od razu na Policje gdzie co drugi na lewym L4. Dalej wierzysz w Św. Mikołajowa?

krzysztof

ty masz MÓZG

.....

A Ty nadal myśl że za Pana F robili dla Ciebie tylko jak najlepiej

krzysztof

f powinien siedzieć za kratami na twardym taborecie

Dziadek

Jest odpowiedż na pytania pana Adama Neumanna skąd wziąć pieniądze na wydatki ,w znacznej części,wystarczy MĄDRZE GOSPODAROWAĆ i nie pozwalać się robić w “konia” przez wydrwigroszy różnego autoramentu !!

Marcin

Ale Panu Adamowi chodziło właśnie o to, żeby była kasa na PRUiM i inne spółki miejskie. I “swoich” ludzi tam rozlokowanych.

Gedeon

Prawdziwy wał to hala Arena za 420 mln zł. Prawdziwy miś na miarę naszych czasów i gliwickich możliwości i to nie jest ostatnie słowo ekipy obecnego senatora i nikt nie ma prawa się do tego przyczepić, bo to jest miś społeczny…

Wuj Tarabuk

My tym misiem pokazaliśmy całemu światu, na co nas stać. A, że w Gliwicach dziś było przekroczenie pyłów o 800% to tym się nie chwalimy. Bo zawsze łatwiej jest zafundować ludowi igrzyska.

Dziadek

Umowy podpisane przez UM w temacie Utrzymanie Hali Arena Świadczenie Usług Promocyjnych w latach 2019 i 2020 kwota 14.000.000 zł Serwis i konserwacja inst.i urzadzeń p.poż 2019 i 2020 ” 729.970,50 zł Serwis(czyszczenie inst.klimatyzacji) 2019 i 2020 ” 218.256,12 zł Serwis-kontrola stanu techn.obiektu 2019 i 2020 ” 48.154,50 zł Serwis urządz.transportu bliskiego(windy 2019 i 2020 ” 365.575,68 zł PWiK Gliwice 18 stycznia 2019 w przetargu 01/66/2018 podjęło decyzję o podpisaniu umowy firmą Nowy Styl z Krosna na dostawę i wyposażenia restauracji w Hali Arena na kwotę? niestety nie wiem czy ta została podpisana i na jaką kwotę,(wiadomosci niedostępne)

Dziadek

Wynik wyborów nie wiadomy .Przyczaili się i opracowują taktykę na niekorzystny rozwój wydarzeń!(nie uwierzę w inną motywację, choćby nie wiem jaką podali przyczynę takiej zmiany).
Za takie numery,Rada Nadzorcza i Zarząd powinien wylecieć na twarz!!Z zakazem sprawowania jakiej kolwiek funkcji w Spółkach Miasta Gliwice i jednostkach organizacyjnych UM !!!

black_horse

Zastanawia mnie ta rażąca różnica w cenie. Skoro da się wykonać zadanie za sporo mniejsze pieniądze, to co to było ?

To była

Chciwość, zachłanność, brak kontroli i brak konkurencji

Beton

Teraz każda dziura będzie łatana smołą i ubijana kaloszami na znak krzywd wyrządzonych przez zlecenie roboty za rażąco niskie stawki. Szkoda, że żadna prywatna firma nie stanęła do przetargu. Ciekawe jakie zapisy w SIWZ spowodowały, że przetarg był tylko dla nielicznych ?

Dziadek

Przez 26 lat zrobiono w Gliwicach WSZYSTKO CO BYŁO MOŻLIWE ,żeby uniemożliwić powstanie konkurencji nie tylko w zakresie utrzymania dróg,ale również w dziedzinie zagospodarowania odpadów.

Jeśli zostanie teraz wybrany MĄDRY prezydent Gliwic,a za 4 lata MĄDRZY członkowie Rady Miejskiej..to jest szansa ,że za 6 lat będzie w Gliwicach sytuacja wykluczająca podobne “wałki” i powstanie prawdziwa i zdrowa konkurencja w wielu dziedzinach życia miasta GLIWICE!!

Przemo

Tak, zdrowa konkurencja była właśnie dlatego, że miasto zostawiło sobie straszaka dla firm prywatnych w postaci PRUiMu , a nie kolesi z układu prywatnego jak to może mieć miejsce właśnie z tym twoim mądrym kandydatem

Dawca pieniędzy

Biznes ważna rzecz, ale nie powinien być sponsorowany przez podatnika.

Marcin

Za złe wykonanie umowy powinna być kara umowna – narzędzie do tej pory niewykorzystywane w Gliwicach, bo jakże tu karać “swoich”? PRUiM powinien być traktowany jak każda inna firma. Na wykonaną usługę powinna być gwarancja. To, że właścicielem jest miasto, nie powinno prowadzić do żadnej taryfy ulgowej i przymykania oka na fuszerki. Jeżeli firma nie jest w stanie zapewnić wysokiej jakości usług, to powinno się ją zlikwidować, a nie na siłę utrzymywać przy życiu – “bo miejska”. Pomijając już fakt, że kiepską jakość mamy już teraz. Remonty są wykonywane przez PRUiM “na odwal się”. Łata na łacie, dziury kilkukrotnie zaklejane,… Czytaj więcej »

Przemo

Jest konkurencja. Każdy mógł wystartować. Wiadomo też, że firmy prywatne w trakcie koniunktury na rynku szukają robót gdzie można najlepiej zarobić.
Dzięki temu, że miasto ma PRUiM, zawsze była alternatywa dla zbyt chciwych przedsiębiorców prywatnych. To właśnie zasługa Frankiewicza.

:)

Mówi ci coś nazwa firmy Zakład Instalacji Budowlanych W. Szostak A. Duda Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa, prowadzącą również działalność w zakresie odzysku i transportu odpadów? Zwróć uwagę na zleceniodawców:
https://zib-szostak-duda.pl/realizacje

Przemo

Tak, to właśnie firma, która wypłynęła na kontraktach budując Opla i współpracy z Moszyńskim jak jeszcze był Wiceprezydentem….
Mówi ci coś ten układ????

Zerniki

To była… A na wyborach rozumiem bywałes/as żeby to zmienic

Chór wójów

Bizancjum. Najwyraźniej chwilowo się skończyło. Zaciskają pasa na ten rok, chyba że… Jeszcze 2.5 tygodnia i wszystko wróci do smutnej “normy”

gość

wygra pan Adam do domówią dodatkowe zamówienia z przyczyn niezależnych od zamawiającego i po bólu

Dziadek

To była próba zrobienia ordynarnego “wała”..na szczęście nieudana.

Myślę,że podobny “wał” to koszty wykonania łącznika Bojkowska-Pszczyńska.Co prawda jest tam dużo przekładek wodociągów,gazociągów ,kabli i kanalizacji, przestawienie jednego masztu linii energetycznej,ale nie ma tam ŻADNYCH obiektów inżynieryjnych: mostów,estakad,waiduktów,tuneli,murów oporowych ,przemieszczania urobku.Jest tylko przejazd kolejowy
przez jedne tory(rzadko używanej bocznicy) i wycięto kilkadziesiąt drzew i setki krzewów chaotycznie rosnących na nieużytku

Patataj

Na zdjęciu jest wlasnie droga w stanie idealnym utrzymana za najnizsza cene

Dziadek

@ Patataj.
Na zdjęciu i w opisie jest być może wynik “grania w bambuko” przez wykonawcę i zlecającego,a nic tu nie ma znaczenia cena!
A tak nawiasem,skąd wiesz ,że w tym wypadku wykonawca zaproponował najniższą ,a nie ZAWYŻONĄ cenę?

Przemo

A jakbyś miał firmę, która startuje w przetargu to dałbyś ofertę, żeby wykonać coś po kosztach, czy żeby jeszcze coś zarobić?
Teraz trzeba sprawdzić, czy PRUiM wywiąże się z kontraktu, bo z drogami tak było i jest, że w połowie roboty potrafią zejść z terenu robót.

Mama

Bardzo interesujace.. . stary prezdent miasta odchodzi… nowy bedzie wybrany… PRUIM chcial 98 mln za dwa lata za starego prezdenta. Teraz tylko 27 za rok. Nasuwa sie pytanie kto nie dostanie pieniedzy z powodu obnizenia ceny?

Dziadek

Trochę mniej będzie na nagrody,na podwyżki,premie specjalne itp :),a po wyborach zależnie od wyniku ..będą lub nie ,targi o przetrwanie albo powrót do laby i spokoju!

Przemo

Zobaczysz za rok czy PRUiM nie będzie miał straty, bo mu pistolet do skroni przystawiono na potrzeby kampanii.

Dziadek

@Przemo.
Jak widziałeś kto komu pistolet do skroni przykładał …to biegusiem do prokuratora,bo inaczej możesz odpowiadać za pomocnictwo.
Myślę,że płonne są Twoje obawy o wykazaniu strat przez PRUiM…jak prezydentem zostanie A.Neuman…to straty w PRUiM będą wręcz katastrofalne….ale jak zostanie prezydentem inny z kandydatów…to zmieni Radę Nadzorczą,a ta zarząd spólki..i nie będzie zadnych strat.

Zerniki

Dziadek to moze na wybory pujdziesz a? Zeby nie wygral. Kazdy glos sie liczy prawda?

Dziadek

@Zerniki.
Od uzyskania pełnoletności NIE opuściłem żadnych wyborów.

Dziadek

I do śmierci nie opuszczę!!

:)

Patrzycie na to jak na szklankę w połowie pustą, a ona jest do połowy pełna. Prezesowi PRUiM za tę innowację finansową należy się co najmniej tłusta premia, jeśli nie gazela, lew, czy co oni tam sobie wręczają na urzędniczych akademiach w Teatrze Miejskim, co zawsze znacząco podnosiło atrakcyjność repertuaru teatru.

Dziadek

Ja widzę PRUiM Gliwice SA jako szklankę w dolnej połowie pustą,a pełną z pianką(do spijania przez grono “uprawnionych” ) w górnej części ;)

prawda

Gdyby dalej rządził Frankiewicz pierwszy przetarg został od razu zaakceptowany i Gliwice straciłyby kilkadziesiąt milionów złotych. Tak właśnie była marnotrawiona kasa za rządów Frankiewicza. Trzeba to zmienić, trzeba zmienić ten skostniały układ, który rządził 26 lat. Pora na zmiany.

Przemo

Pi…..sz głupoty.
Przetarg rozstrzygał ZDM, który został wybrany za czasów Frankiewicza.
Chcesz zmieniać skostniały układ d 26 lat? No tak Moszyński rządził do 2007 roku w mieście, więc chyba sma sobie zaprzeczasz. Poza tym Moszyński jakoś nie potrafił współpracować i zrobić czegoś dla Gliwic jak był Marszałkiem Województwa Śląskiego.

Zerniki

No to czas poprawić ilość głosów też…..

Bon

Coś śmierdzi, trzeba zgłosić do UZP Warszawa i będzie wszystko jasne.

Przemo

No właśnie, gdyby była druga oferta to oferent mógłby to zgłosić, ale nikt więcej nie startował, bo dla wykonawców jest teraz RAJ budowalny (Zakopianka, A1 etc…) i nie chcą robić za takie pieniądze. Na szczęście w Gliwicach Zygmunt o tym wiedział i zabezpieczył miasto właśnie poprzez nieoddawanie kluczowych gałęzi sektorowi prywatnemu, żeby mieć alternatywę. PEC, PRUiM……
Wyobraź sobie sytuację, że startuje jeden prywatny wykonawca i żąda ceny z kosmosu, a miasto nie ma wyboru lub alternatywy.

Marcin

“Na szczęście w Gliwicach Zygmunt o tym wiedział i zabezpieczył miasto właśnie poprzez nieoddawanie kluczowych gałęzi sektorowi prywatnemu, żeby mieć alternatywę.”
A dlaczego nie zrobił tego samego z wywozem śmieci? Dlaczego oddał tę kluczową gałąź prywatnemu Remondisowi, który nawet nie jest polską firmą? Dlaczego pozwolił na to, żeby skubać mieszkańców na grubą kasę, bo podobno nie ma innej alternatywy? Propozycja Remondisu na lata 2020-2021, to aż 84 mln zł, czyli 40% więcej niż dotychczas. To niewiele mniej niż PRUiM zaproponował w pierwszym przetargu za utrzymanie wszystkich dróg w mieście.
Podzielisz się tą informacją?

Przemo

1. Miasto ma udziały w Reomondisie – to jest Remondis Gliwice. Zysk wraca częściowo do udziałowców. Startować w przetargach mogą inni Alba, Strach. Pamiętasz jakie oni dawali oferty?
2. Zobacz jak w niektórych miastach mają zagraniczne przedsiębiorstwo ciepłownicze i jakie mają ceny. U nas Pec w porównaniu z np. Tauron Ciepło cenowo jest jak dziewica przy rozpustnicy

Dawca pieniędzy

“Wyobraź sobie sytuację, że startuje jeden prywatny wykonawca i żąda ceny z kosmosu”
A tak startuje jeden państwowy wykonawca i żąda ceny z kosmosu. Prywatni nawet nie startują z wiadomych przyczyn.

ToBi

No i co da się?
Może tak być że… przez tyle lat pralnia funkcjonowała, okradała bogate miasto które wygląda jak biedne /nie stać na tramwaje/.
Może za to bogato żyli tylko niektórzy. P.Neumann może być ich gwarantem aby było jak było. Warto przyjrzeć się tym przetargom.

Obserwujący

No i proszę,cuda, cuda,ogłaszają…da się podać niższą cenę..jak się chce… jest też efekt braku zygmunta.
Pewnie urzędasy się boją…porządki noworoczne w urzędach wskazane…porządne wietrzenie i wywalenia…

Tomek

To jest sztuka robić kase w tzw. białych rękawiczkach a wszystko legalne i zgodnie z procedurami

gość

jakie tam są białe rękawiczki chyba dla ciecia to może tak wyglądać, przeglądając raz z ciekawości wyniki jednego przetargu, co się stało z ofertą najtańszą oraz ile za podobną usługę firma wygrywająca zaproponowała poza Gliwicami to widać jak to jest szyte grubymi nićmi, nie łudźcie się zaś, że jakiś CBA a tym bardziej płokułatuła mają ochotę ruszyć cztery litery, żeby zrobić kontrolę, to jest dużo pracy

Wuit

W Zabrzu na 2 lata tamtejszy mzdiii przeznaczył w tym roku 4 mln zł

Piotr

Ehh…chyba jednak pójdę na te wybory… trzeba to rozp……petent sam sobie szopkę urządza….z 50/za rok na 20…..

Imiu

to są te WAŁY na przeciw WODZIE? Acha, taka to TECHNOLOGIA w Polsce…Papier przyjmie WSZYSTKO.

kanalia52

Może w końcu znajdzie się kasa na oświetlenie przejść dla pieszych.

Gliwiczani

Ta firma powinna zostać wykluczona z drugiego przetargu, jako firma niewiarygodna

Paweł

Wielcy redaktorzy, ale błędy językowe jak w podstawówce. Co to za jednostka ten “okres czasu”, a czego jeszcze może być okres?

Och Karol

… od razu widać, że dalej nie masz dziewczyny :)

Bobik

Dzięki, że nie na temat ale z pewnością w określonym celu…
Może Pan jest jednym z tych opłacanych przez UM Nieomylnego?
Jedynej słusznej drogi.

:)

Niestety dla was, gamonie, tekst został już przeredagowany.

Jadzia

Skrócili okres obowiązywania umowy do roku i w związku z tym obniżyli kwotę jaką przeznaczyli. Tak naprawdę niech ktoś porówna szacowane ilości z pierwszego przetargu do tych obecnych. Może się okazać że wcale nie jest taniej. Należałoby porównać ceny jednostkowe z formularzy cenowych obu postępowań. To za trudne dla dziennikarzy. Kwota niższa to taniej. No niestety niekoniecznie. Tu mamy zwyczajnie mały przetarg zamiast unijnego i tyle.

Dziadek

@ Jadzia ! Zacznę od końca.Przecież Ty sie na tym znasz, wiec sprawdz i poinformuj nas jak jest rzeczywiscie !Bede dozgonnie wdzieczny . A teraz Ci powiem tak,nie ucz nas arytmetyki ,gdyby podzielic kwote 98 mln przez dwa lata,to da nam wynik 49 mln,zakladajac inflacje,to drugi rok powinien kosztowac ·54 mln,a wiec na pierwszy pozostaje 44 mln,a kwota zaproponowana wynosi 20 mln.Co Ty na to? I jeszcze jedno z Twojego wywodu wynika jedno.NIE ORGANIZUJMY UNIJNYCH PRZETARGOW tylko male,bedzie ZNACZNIE TANIEJ i tyle. Po trzecie….osobiscie zglosze Twoja kandydature do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za odkrycie nowego prawa,ktore brzmi KWOTA NIZSZA… Czytaj więcej »

Jadzia

Tylko że w pierwszym przetargu termon był 31.12.2022. czyli jak by nie liczyć ponad 3 lata a to już zmienia postać rzeczy. Można to sprawdzić na stronie zdm. Poza tym zdm mógł celowo zmniejszyć szacowane ilości w celu obniżenie wartości potencjalnej oferty. Taka mała sztuczka. Jak ktoś ma czas i ochotę powinien sobie ściągnąć formularze cenowe. Tam są ilości. I porównac. Zachęcam do zagłębienia się wtemat. Inaczej polecam ciszę która jest złotem.

Dziadek

@ Jadzia i Tomi.

Macie oboje rację! Przetarg i cena była na trzy lata a nie na dwa!
Dane wziąłem z artykułu który już został poprawiony przez autora.
Zmienia to rzecz jasna stan rzeczy na bardziej zbliżony do Waszych wyliczeń.

Tomi

Dlaczego dzielić na 2 ??? Przetarg był na 3 lata. Więc pierwotna oferta podzielona na 3 daje niewiele ponad 30 na rok. Tylko zmniejszono też ilości na rok. Pytanie czemu zdm przeznaczył na 3 lata 60 mln a na rok aż 27 mln ??? Czy to przypadkiem nie jest tak że nie cena spadla tylko szacowanie wartości zamówienia zwiększono. Acha i umowa będzie podpisana prawdopodobnie na 27 mln. Tyle ile przeznaczają bo to umowa utrzymaniowa.