Z kaucją czy bez? Butelkomaty prędzej czy później trafią również do nas. Pyta o nie gliwicki poseł


Na całym świecie sprzedaje się milion plastikowych butelek… co minutę! Aby taki plastikowy pojemnik uległ rozkładowi, potrzeba aż 500 lat.

Pomagać w segregacji butelek ma kaucja, która funkcjonuje już w 10 krajach Unii Europejskiej. Czy takie rozwiązanie ma szansę przyjąć się również u nas?

Unia Europejska walczy z plastikiem

W marcu Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która od 2021 roku zakazuje sprzedaży jednorazowych produktów plastikowych, takich jak m.in. patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka, kubki, patyczki do balonów. Dodatkowo państwa członkowskie UE będą miały czas do 2029 roku na osiągnięcie poziomu 90% w recyklingu plastikowych butelek. Natomiast do 2030 roku nowe butelki będą musiały być wytwarzane przynajmniej w 30% z materiału pochodzącego z recyklingu.


Butelkomaty pomagają w recyklingu

Eko-automaty za zachodnią granicą Polski to standard. Najczęściej znajdują się koło supermarketów i oferują za wrzucenie butelki zwrot kaucji, którą jesteśmy obciążeni przy zakupie. Przyjmują plastikowe i szklane butelki, a także aluminiowe puszki.
Oczywiste jest, że dzięki takiej maszynie pozyskiwanie surowców stanie się szybsze i skuteczniejsze. Dodatkowo kaucja, jako bodziec finansowy zachęci mieszkańców do zwrotu pustych opakowań.

Są też minusy

Wprowadzenie obowiązkowego systemu kaucyjnego to de facto nowy podatek, który odzyskamy pod warunkiem wizyty w punkcie z butelkomatem. Gospodarstwa segregujące odpady i tak mają pojemniki na plastik. Teraz musiałyby wygospodarować kolejny, na butelki, które raz na jakiś czas trzeba byłoby we własnym zakresie dostarczyć do butelkomatu.

Pierwsze próby automatów w Polsce

Pierwsze urządzenie do recyklingu pojawiło się w Krakowie w kwietniu. Mieszkańcy stolicy Małopolski mogli otrzymać 10 groszy za wrzucenie plastikowej butelki. Automat szybko jednak zniknął z budynku urzędu miasta. Powód? Za duże zainteresowanie.

Urządzenie płacące drobnymi za oddawanie plastikowych butelek, upodobali sobie bezdomni, którzy wrzucali butelki zanieczyszczone i wydzielające nieprzyjemny zapach.

To nie jedyna maszyna tego typu w Polsce. Od początku lipca w Warszawie stoją dwa recyklomaty, a planowane jest zamontowanie jeszcze ośmiu. Za puste opakowanie po napoju (butelkę lub puszkę) dostaje się punkty w aplikacji, które można wymienić na zniżki lub darmowe bilety do kina, teatru.
Podobne urządzenie pojawiło się w Starachowicach, również w lipcu. Za wrzucenie butelki typu PET lub aluminiowej puszki otrzymuje się w aplikacji 1 punkt o wartości 10 groszy, zebrane punkty można wymienić na bilet do kina lub na krytą pływalnię.

Na Śląsku butelkomaty znajdują się w Sosnowcu i Mysłowicach.

Gliwicki poseł pyta o butelkomaty

Kwestią recyklomatów zainteresował się gliwicki poseł. W maju Jarosław Gonciarz (PiS) zgłosił w tej sprawie interpelację do ministra środowiska.

“Bodziec finansowy w postaci kaucji na opakowania skutecznie zachęca mieszkańców do zwrotu pustych opakowań. Umożliwienie oddania pustej butelki do butelkomatu w większej ilości miast i gmin miałoby również charakter edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Walorów jest znacznie więcej, liczy się także to, że środowisko i estetyka miejska byłyby z całą pewnością w lepszym stanie” – czytamy w piśmie.

“W trosce o czystość środowiska wiele samorządów jest skłonnych do wdrożenia podobnych rozwiązań, a samorządowcy bardzo pozytywnie oceniają pojawiające się maszyny do skupu plastikowych butelek. W związku z powyższym pragnę prosić Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi w następującym zakresie: Czy Ministerstwo Środowiska zamierza podjąć działania, które przyczynią się do zwiększenia ilości automatów umożliwiających zwrot plastikowych butelek w gminach i miastach? Czy Ministerstwo Środowiska analizowało możliwość wprowadzenia we współpracy z gminami i miastami pilotażowych programów mających na celu wyeliminować w jak największym stopniu zalegający plastik z przestrzeni publicznej?” – pyta gliwicki poseł.

Ministerstwo Środowiska poinformowało w odpowiedzi, że możliwość wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego opartego o specjalne automaty jest obecnie analizowana.

Kaucja na butelki już w następnym roku?

Polska ma jeszcze 10 lat, aby poziom recyklingu butelek plastikowych wynosił 90% (dyrektywa PE). Działania pomagające osiągnąć ten cel muszą być wdrażane jak najszybciej.

W rozmowie z Radiem Plus, Henryk Kowalczyk, minister środowiska, zadeklarował, że już w pierwszej połowie przyszłego roku chciałby wprowadzić system kaucyjny dla opakowań z tworzyw sztucznych, makulatury i szkła, co do których możliwy jest recykling.
Ile będzie wynosić taka kaucja? Minister odpowiada, że kaucja powinna zachęcać do tego, by butelkę odnieść do punktu skupu lub automatu. Dodatkowo, ministerstwo chce doprowadzić do sytuacji, w której to producenci powinni ponosić opłatę recyklingową za wprowadzenie na rynek plastikowych opakowań.

Dominika Bochniarz /mf

A co Wy sądzicie o systemie kaucyjnym? Czy obowiązkowe butelkomaty to dobry pomysł? A może wystarczyłaby instalacja takich urządzeń w Gliwicach przy wsparciu samorządu, na zasadzie dobrowolności?

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ziomek

najwyzszy czas

Egon

Mam kilka spostrzeżeń co do treści artykułu. Dlaczego redakcja pisząc o kaucji próbuje przyrównać ją do podatku. Odbieram to jako niepotrzebne wprowadzanie w błąd w dodatku budujące negatywne skojarzenia. Kaucja jest formą zabezpieczenia umowy, która jak najbardziej podlega zwrotowi. Podejrzewam, że nie są to słowa redakcji, ale nie podoba mi się też przytyk w stronę bezdomnych. Podejrzewam, że to Oni są głównym motorem realizacji takiego przedsięwzięcia. Uwagi o śmierdzącej i brudnej butelce też są beznadziejne. Jak mamy to oceniać ? Przecież to właśnie Ci ludzie wykonują najbardziej syfiastą ale zarazem najbardziej potrzebną robotę poprzez wygrzebywanie surowców wtórnych z wszelakich zakamarków.… Czytaj więcej »

SG

Bardzo dobry pomysł!

SGliwice

Bardzo dobry pomysł ,zeby zrobić przynajmniej dwa takie butelkomaty w Gliwicach

Szotek

Albo i trzy

dochtór torchalski

Nie bądźmy małostkowi, niech będzie 30.

ja234

Bardzo dobry pomysł.Im szybciej go wprowadzą tym lepiej.
Wątpię by w wykonaniu pisiorów został przeprowadzony mądrze i rozsądnie.(1625)

Joe

To musi być naprawdę idiotyczny pomysł skoro nawet Tobie się spodobał. A może chcesz tam wyrzucić swoje jeżdżące na wstecznym plastikowe auteczka i wreszcie dorosnąć?

ewa

Piję wodę z kranu. Ponieważ lubię tylko z gazem, kupiłam urządzenie, które mi to zapewnia. Nie noszę, nie wynoszę, nie zaśmiecam .

Syfon

W handlu pojawiły się pamiętne z dawnych czasów “syfony”. Butla jest już co prawda plastikowa, a nie z grubego szkła, ale kaucjowana na tyle wysoko, że dotąd nie widziałem, żeby ktoś takie butelki wyrzucał. Ale to rozwiązanie, podobnie jak to z którego korzystasz jest dla typowej Grażyny i Janusza “za drogie”, bo nie potrafią liczyć, a środowisko ich nie obchodzi. Oni taszczą do domu zgrzewki wody w PET-ach. Potem czytam internetowe “przepisy z przydomowej kotłowni” jak z butelki PET i ciasno zwiniętych gazetek reklamowych zrobić super brykiet. Tak wygląda ludowy recykling w Polsce.

PisToNeokomuna

Komuna wraca na każdym kroku. PRL miał też trzy dyżurne nierozwiązywalne problemy, tłuczone w dzienniku telewizyjnym:
1. Sznurek do snopowiązałek.
2. Papier toaletowy
3. Skup butelek
Różnica tylko taka, że komuna w stanie wojennym nie uprawiała propagandy sukcesu i nie współpracowała z – parafrazując słowa jego ekscelencji biskupa Jędraszewkiego – czarną zarazą.

Tolik

Nie żebym popierał Pis-co to, to nie ale w komunie w stanie wojennym nie było propagandy sukcesu???? Od razu widać, ze nie pamiętasz tamtych czasów

sayi baba

Komuna uprawiała propagandę sukcesu, a czarna zaraza jadła im z ręki

Alex

Pomysł z kaucją i zwrotem butelek jest dobry, tylko te recyklomaty/butelkomaty są wydumane. Prostota systemu działającego w Czechach czy w Niemczech polega na umieszczeniu takiego automatu w obrębie sklepu (nawet Lidl czy Aldi). Po oddaniu opakowań otrzymuje się kwitek do wykorzystania w danym sklepie, który skanowany jest przy kasie, a kaucja odliczana jest od kwoty zakupów.

Anielka

Dodaj komentarz…Świetny pomysł

Gliwiczanin

Bardzo dobry pomysł! Dobrze, że przynajmniej Poseł Jarosław Gonciarz wykazuje się aktywnością.

Krypto

Prawdziwym rozwiązaniem problemu jest zakaz produkcji opakowań z plastiku i zastąpienie ich szklanymi butelkami zwrotnymi lub specjalnymi kartonami. Kosztowne i niewydajne butelkomaty i to w śmiesznych ilościach na miasto, to jak wymienianie jednych pieców na węgiel i pochodny syf na inne piece na węgiel i pochodny syf. Jak truły, tak trują i będą truć. Polacy kochają wodę i napoje w petach, które namiętnie kupują całymi zgrzewkami. Zaklinanie rzeczywistości wychodzi Polakom najlepiej, a przed cywilizacją bronią się jak kiedyś przed chrześcijaństwem.

Butla

Po pierwsze odczep się waść od Polaków. Po drugie jak jesteś taki eko to pomyśl ile energii trzeba zużyć, żeby szklaną butelkę w hucie wytopić, i ile więcej ważyłaby zgrzewka i ile kosztowałby transport takiego ciężaru (w obie strony) i ile wody trzeba zużyć do mycia butelek.

polskie psycho-eko

Podobno są Polacy, którzy w ochronie środowiska, czyli siebie, wynaleźli bezkosztowy recykling odpadów. Polega na spożywaniu plastikowych opakowań. Kupują serek, wodę itp i po zjedzeniu zawartości zagryzają opakowaniem. Tak jest po arcypolsku i bardzo tanio, a tanio być musi, bo arcypolacy cierpią biedę majątkową i mentalną. Woda jest wszak niezbędna do chłodzenia tanich elektrowni węglowych i rytualnego mycia 20-letnich szrotów, a nie do mycia butelek a już w najmniejszym stopniu naturalnie pachnących ciał Polaków. Nic dziwnego, bo w tym kraju nawet banalny skup butelek okazał się za trudny logistycznie.

Air Marszałek

Ciekawe czy marszałek Kuchciński myśli o ekologii latając samolotami i helikopterami na chrzciny, odpusty, narty, itd. Premier Morawiecki też robi smogowe mile w takim tempie, że na spotkaniu z harcerzami aż 60 zemdlało.

lorl

Ponadto szklane butelki odzyskują tylko najwięksi, bo ich stać na linie do mycia i całą logistykę pustych opakowań. Reszta to szklane butelki JEDNORAZOWE. Otwórzcie swoje szklane oczy !

:)

Niektórym się wydaje, że jeśli nie płacą kaucji za butelkę, a pustą wyrzucają jako jednorazową, to ta butelka była za darmo i na tym ponoszone przez nich koszty związane z tą butelką się kończą. :)))))))

Tom

Aha czyli będziecie pobierać kaucję za butelkę a potem nakażecie mi iść do kina, pływalnię lub najbardziej prawdopodobne na imprezę w arenie.

marcin

Gdyby wprowadzono 10 groszy kaucji za każdą plastikową butelkę, to złomiarze w Polsce szybko przekształciliby się w “plastikowców” i zamiast szukać aluminiowych puszek po piwie, to szukaliby plastikowych opakowań. Kontenery na tworzywa sztuczne szybko by się opróżniły. Możliwe nawet, że tacy “plastikowcy” zaoferowaliby nową usługę – odbiór plastiku u klienta.

Janek

To kolejny pomysł na wyciąganie pieniędzy od obywateli. Butelki plastikowe powinny być wycofane z użycia i koniec.
A Pan poseł to niech się zajmie np. zapaścią w służbie zdrowia i nie szuka na siłę tematów zastępczych.

gliwicjus

Odezwał się kolejny organizator pracy innym: “Policja niech się zajmie lepiej…” “Straż Miejska niech się zajmie lepiej…”, “urzędnicy niech się zajmą lepiej…”. Janku, TY się zajmij lepiej czymś pożytecznym zamiast popuszczać wyziewy na forum!

Stanisławski

A czy poseł Gonciarz rozwiązał już choćby jeden problem, choćby tylko w Gliwicach podczas długiej kariery politycznej? Może jakiś inny polityk PiS-u? Bo wysyłać takie zapytania o coś, co już robi się w innych polskich miastach (a w innych krajach jest standardem), to każdy gont potrafi. Zatem czekam, aż poseł pozyska wiedzę tajemną na przykład o fotowoltaice, z której korzysta już i prywatny biznes i gospodarstwa domowe i spółdzielnie mieszkaniowe i samorządowe instytucje. Tylko w Gliwicach to ciągle jest jakaś odległa przyszłość…

Abc

Proszę się zapoznać z działalnością Pana posła Jarosława Gonciarza. Mocno się Pan zdziwi co Gliwice mu zawdzięczają. Pozdrawiam

Cba

Za dużo tego, żeby przytoczyć choć jeden przykład?

Egon

Bzdurą jest opłata recyklingowa za siatki foliowe, którą właśnie będą podwyższać. To jest właśnie wyciąganie kasy, a sama nazwa “recyklingowa” jest myląca, gdyż wprowadzenie sztucznej dopłaty do realnej wartości, nie spowoduje właściwego powrotu foliówki do obiegu. Artykuł mówi o kaucji, która z swojej natury podlega zwrotowi w przypadku dopełnienia pewnych warunków. Dlatego niewłaściwe sugerujesz wyciąganie pieniędzy od obywateli. Propozycja to właściwy kierunek bez znaczenia czy mówimy o butelkach plastikowych czy też jak (słusznie) sugerujesz – szklanych. Jeśli uważasz, że Cię stać, masz taką potrzebę lub jesteś fleją to wywal butelkę do kosza lub nawet w krzaki. Twoja kaucja należy się… Czytaj więcej »

lorl

Ale kaucja to właśnie takie wyciąganie pieniędzy. Przy opakowaniach szklanych (piwo) warunki o których mówisz (wymiana na pełna albo paragon) jest na tyle trudna/niewygodna. że butelki albo lądują w śmieciach albo sa skupowane po max 30 gorszy (40% marży).

:)

Uważasz, że butelkę bezzwrotną dostajesz za darmo?

lorl

Nie, nie ma nic za darmo. Mówie tylko. że kaucja za butelki to w praktyce nie kaucja tylko opłata, a w zasadzie dobrze sprzedana butelka. Nazwa kaucja jest nadużyciem.

Adi

Po co ? Można sobie np. przelatać parę baniek

Ampuła

Informatyk dołowy Gonciarz Jarosław wspomniał o ekologicznym butelkomacie na spotkaniu Zespołu Wdrażania Zagęstników Smogu Kopciowego, działającego w obrębie Komisji Czystej Technologii Wytwarzania Wody i Powietrza z Wungla. Zanim narysował szkic tego urządzenia, pisi koledzy z pokoju poselskiego włożyli go w całości w rajstopy Sobeckiej Anny i zawiązali nad głową. Przed włożeniem do wersalki dostał ultimatum: albo zmądrzeje, albo się rozłoży.

Zygmunt

Poseł Gonciarz jako jedyny wstawia się za nami w Sejmie. Mój głos ma

Społecznik

Dobry pomysł Posła Gonciarza!

Wiesiek

Kolejna dobry pomysł Posła Gonciarza. Przynajmniej on jeden coś robi….

Joe

Już kiedyś podsyłałem tu artykuł, że większość segregowanego plastiku nie nadaje się do recyklingu i jest spalana (https://www.theguardian.com/us-news/2019/jun/21/us-plastic-recycling-landfills lewicowa gazeta wiec na pewno prawda – w skrócie: dawniej plastik był wysyłany do Chin gdzie oddzielano recyklowalne butelki od calej reszty; teraz się go po prostu spala). Wygląda to na kolejne szaleństwo spod znaku euro-eko tak jak np. dopłaty do skupu makulatury w latach 90 – miały ratować lasy a problem powoli sam rozwiązuje się w zupełnie inny sposób – gazety i książki papierowe zastępuje internet i ebooki. Podobnie było z dieslami; teraz są be ale swego czasu EU je promowało… Czytaj więcej »

Ares

LUDZIE OCET SPIRYTUSOWY 10% JEST W SZKLANEJ BUTELCE NP. W LIDLU, STOKROTCE, SELGROSIE CZY INNYCH MARKETACH A WODA DO PICIA JEST W PLASTIKU…CHORE TO JEST I NIENORMALNE
WODA W SZKLANYCH BUTELKACH ZWROTNYCH ZAWSZE, TAK
POWINNO BYC

Anielka

Zwrotne butelki TAK ale dlaczego zwrot do aplikacji???
Każdy musi mieć telefon nowoczesny?? Każdy musi potem iść do kina??
Zwrot w pieniądzach powinien być!!

Marek

To są programy pilotażowe, nikt tej kaucji nie zapłacił… Czytanie ze zrozumieniem w naszym kraju jest dla niektórych nie do opanowania…

Adam

Po co to instalować jak głupie glajwiczany nie zrozumieją do czego to służy albo ponarzekają na ( tym) forum

zet

Na razie tylko ty narzekasz

Tamara

Ooooo pierwszy głupi się wypowiedział. Brawo

Gliwiczanin

Ten jedyny mądry się odezwał

Tamara

Sami widzicie-w Gliwicach tylko jeden mądry……

Butla

Holandia recykluje 60% plastikowych butelek (najwięcej w UE) ale praktyczni do bólu holendrzy dochodzą do wniosku, że nie ma to żadnego sensu. Koszt zbierania, transportowania, mycia, segregowania i mielenia jest wielokrotnie większy niż koszt środowiskowy związany z utylizacją. Innymi słowy, dużo prościej, taniej i zdrowiej jest posadzić las, w środku lasu postawić spalarnię i pozwolić drzewom wchłonąć dym.

polskie psycho-eko

Innymi słowy, konkluzja jest twoja własna, a nie holenderska. Tam takich głupot nikt nie opowiada nawet żartem. Nie zauważasz, że sam sobie zaprzeczasz, bo zapominasz o tym, że te wszytskie koszty powstają w wyniku produkcji plastiku. Ale jeżeli wolisz ten plastik jeść, to na zdrowie.