Zaniedbane przez lata budynki przy ul. Kościuszki są w opłakanym stanie. Jeden nadaje się do rozbiórki

Miasto wystawiło na sprzedaż w przetargu nieograniczonym charakterystyczne budynki przy ulicy Kościuszki 44 i 46, stanowiące niegdyś oddziały Szpitala Miejskiego nr 4.

Niestety, niszczejące przez lata budynki są w tak złym stanie, że grożą zawaleniem. Jeden z nich na pewno trzeba będzie rozebrać.

Zbyciem przez miasto tej nieruchomości interesowaliśmy się już w sierpniu ubiegłego roku. Poinformowano nas wówczas, że trwa zbieranie niezbędnych opinii i wycena nieruchomości.

REKLAMA

Teraz wiadomo już, że na sprzedaż wystawiono działkę o powierzchni 0,18 hektara wraz z dwoma budynkami. Ich stan, na skutek wieloletnich zaniedbań jest jednak fatalny.

Budynek oznaczony numerem 46 – nadaje się tylko do rozbiórki, drugi, pod numerem 44, wymaga generalnego remontu, zarwane są stropy i dach.

Nieruchomość wyceniono na 1,2 mln złotych.
Teren, na którym położone są budynki, znajduje się w strefie B3 – pośredniej ochrony konserwatorskiej. Oznacza to, że przyszły inwestor będzie musiał tak zaprojektować swoją nieruchomość, aby jej lokalizacja oraz skala i gabaryty nie zakłócały charakteru zachowanej, posiadającej wartości kulturowe zabudowy, a wszelkie uzupełnienia zabudowy, remonty oraz przebudowy powinny być prowadzone po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwej służby ochrony konserwatorskiej.

Jak czytamy w opisie warunków sprzedaży, przeznaczenie działki, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to zabudowa mieszkaniowa i usługowa, uzupełniona uporządkowaną zielenią, urządzeniami sportowymi, placem zabaw oraz garażami i ciągami pieszymi. Wysokość budynku nie będzie mogła przekroczyć 15 metrów, a konstrukcja czterech kondygnacji.

Przypomnijmy, zabudowania, dla których będzie poszukiwany nowy właściciel znajdują się naprzeciwko głównego budynku Szpitala Miejskiego nr 4, wcześniej funkcjonował tam Oddział Dermatologii i część oddziału wewnętrznego. Jesienią 2004 roku obie jednostki uległy likwidacji. Przyczyną był zły stan finansowy placówki.

(żms/mf)
Fot. Łukasz Gawin

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gmG

To zaniedbanie to czyjaś zasługa ? odpowiedzialny był ktoś? Jakiś administrator, właściciel… Nagle niespodziewanie stan budynków uległ pogorszeniu ?…Nawiasem mówiąc dobry sposób na czyszczenie miejsca pod zabudowę. To kiedy dyrekcja huty do rozbiórki?

kras

Zdecyduje deweloper. Przecież to “polska norma”.

Floyd

Proponuję sprawdzić, czy wokół prób sprzedaży (teraz, lub później) – nie kręci się jakaś konkretna firma….
Parę gliwickich nieruchomości zdążyło zgnić do szczętu, zanim zostały przez miasto sprzedane niemal za cenę gruntu, czekającemu cierpliwie nabywcy….

olo

które ?

też coś...

Zameczek Leśny? Którego właścicielem od 2010 roku jest miasto, które od tego czasu podejmuje działania … ychy ychy … formalne i celem zachęcenia potencjalnych nabywców czyni starania, aby wyburzenie było dopuszczalne, czym pochwaliła się pani naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami w wywiadzie dla NG
Hotel Leśny …

Anna

i kamienicaobok parku chopina, która została doprowadzona do stanu agonalnego, aby ją wyburzyc i żeby Wasko zrobiło sobie w jej miejscu parking. Wszystko za zgodą konserwatora zabytków.

też coś...

Budynek szkoły na Ziemowita, którą w wyjątkowo perfidny i niesmaczny sposób przekazano kurii za jakieś nieużytki na zadupiu też chyba prywatny nie był

Cola

Stacja kolejki wąskotorowej na Nowych Gliwicach (przy Bojkowskiej) która podlegała pod GAPR

ela

radan

ela

Deweloper postawi apartamentowiec. My tutaj gadu, gadu, a bedzie jak zwykle i gliwicka mafia za nic nie bekenie. Za stan budynku odpowiada gmina wiec nie jest to nieruchomosc prywatna. Nadaje sie to do PROKURATURY. Niegospodarnosc i niszczenie mienia gminy.

tamten

To rzecz oczywista, że to sprawa do prokuratury, tylko kto odważy się to zgłosić?
Pomijam już fakt, że oczywiście gliwicki prokurator nie zauważy żadnych nieprawidłowości.

draństwo

Prokuratura powinna z obowiązku interesować się tym co się w gminie dzieje. Reszta wiadoma jest.

Gerda

Polnische Wirtschaft und alles in Thema…

Informacja Turystyczna

Dobrze wiedzieć, że wujek Adi był Polakiem. Pewnie po matce i stąd a nie z doświadczenia ten antysemityzm.

PS: jakby ktoś nie wiedział, to franca w dziele dewastacji miasta-ogrodu ma WIELKIEGO ;-] patrona i prekursora w jednej osobie.

Ostatni Sprawiedliwy

@gmG. Niedaleko jest wieża ciśnień przy ul. Sobieskiego, która także nie rozkwita. Czeka na “samoistną” implozję. Kto był pierwotnym właścicielem który wystawił nieruchomość na sprzedaż. Zgadujcie.

Hanna

Niesłynna pani konserwator powie ci, że takich wież mamy dużo, więc zburzenie jednej czy dwóch nie zrobi różnicy. Tak mówiła po wydaniu pozytywnej opinii w/s wyburzenia zabytkowej willi przy parku Szopena, gdzie obecnie jest “piękny” parking firmy WASKO.

Sąsiad

A jak się trzyma budynek szkoły podarowany kurii przy Zygmunta Starego? Kiedy Miasto po cichu zapłaci za remont, żeby kuria była zadowolona?

Jazz

Idealne miejsce dla szkoły muzycznej – obok sala gotowa na granie koncertów. Ale nie, lepiej ścisnąć uczniów w klasach innych szkół i adaptować sąsiedni budynek, żeby wystawić na sprzedaż dotychczasowy szkoły muzycznej. Szacher-macher dla kolesi.

zniesmaczona

Dlaczego godzimy się na takie niszczycielskie zarządzanie miejskimi nieruchomościami? Brak odpowiedzialności i bezkarność w tej kwestii zadziwia i poraża.

Kolega

Masz rację-nie zgadzaj się, zrób COŚ

Oczywiście

jako doradca włączysz się w pomaganie.

black_horse

I tym sposobem zamiast niebrzydkiej kamienicy postawią następnego klocka. A za 300 lat będziemy mieli starówke z klocków. Czemu wojna nie dała rady dokończę włodarze miasta z wiecznym prezydentem na czele.

silverariel

Ulica Kościuszki z piękną zabudową i starymi lipami miała szanse na miano najładniejszej w Gliwicach…..szanse maleją.

krzysztof

dobry gospodarz z tego frankiewicza miasto się rozpada, a on trwa….

asd

Mam wrażenie właśnie, że im bardziej się miasto rozpada, tym bardziej on trwa. Zero pomysłu na miasto, wszystko na zasadzie “jakoś to będzie”. Skutki są widoczne.

antydewastator budowlaniec

Wściekliście się z tymi rozbiórkami? Dziwnie dużo tego ostatnio. Odpadający tynk, trochę pajęczyn i już do rozbiórki? Jakich zaniedbań? Dachu nie miał przez 20 lat? Szkody górnicze? Ściany nośne ktoś wyburzył? Sorry, ale mi to śmierdzi na kilometr. Chciałbym przeczytać “ekspertyzę” i zamienić dwa słowa z tym “rzeczoznawcą do rozbiórki”. Podobnie jak to coś, co się buduje na Jasnogórskiej. Miał być mały klocek z wkomponowaną willą, ale dziwnym trafem willa okazała się do rozbiórki, więc postawiono makabryłę wypełniającą całą przestrzeń. Rano idąc Wieczorka można się udusić od smogu, który z braku cyrkulacji powietrza powala a iidoci budują kolejny, jeszcze większy… Czytaj więcej »

No tak.

W wywiadzie w TVP dnia 26.02.2019 r. ~godz. 13.45 Minister Z. Ziobro powiedział:

“NIE MOŻNA GODZIĆ SIĘ NA TO, ŻE LUDZIE ODPOWIADAJĄ ZA KRADZIEŻ BATONIKA, A NIE ZA MILIONOWE STRATY”

Daleko nie szukać, patrz Gliwice.

BEKA

Archiwizujesz takie pierdoły i niszczysz szare komórki gapiąc się w TVPiS? I cytujesz facia, który właśnie ośmiesza prokuraturę chroniąc Kaczyńskiego, co skończy się kompromitacją międzynarodową?

olo

to idz i komus to udowodnij, ogarnij sie . to sa karalne pomówienia.

asd

Budynek jest własnością miasta. Wskutek zaniedbań właściciela jeden budynek trzeba będzie wyburzyć. Drugi jest w fatalnym stanie. Efekt jest taki, że miasto zarobi o wiele mniej niż gdyby sprzedawało nieruchomość w dobrym stanie technicznym. Ta różnica jest właśnie stratą dla budżetu miasta, bo ktoś nie wykonywał swoich obowiązków i nie zadbał o obiekt.
Czy taki dowód wystarczy, czy nadal nie rozumiesz?

gość

nie tylko urzędników odpowiedzialność z UM też prokuratora co latami nic nie widział a do pracy chodził 2 ulice dalej, jakby tak było robione dopiero by się poprawiło

Jolanta

Ziobro jedno mówi, a drugie robi. Jeszcze nawet nie przesłuchano Kaczyńskiego a w grę wchodzi 50 tys w kopercie i 1,5 mld z państwowego banku.

janek

1.2 mln :) – trochę mniej kosztuje mieszkanie w dużym mieście.
dziwnym trafem za 2 lata wyrośnie tam piękny apartamentowiec – :)
ps. jestem jak najbardziej za – ale po co takie kombinacje

Imiu

Brawo Gliwice i decydenci.
Gleiwitz to było coś za niemca.
Karl Schabik który w żaden sposób nie jest upamiętniony jak bardzo wielu zasłużonych dla Gleiwitz/Gliwic pewnie byłby z leksza zniesmaczony idiotami z tego padołu.

Joe

Skoro budynki niszczały to czemu wcześniej nie wystawiono ich na sprzedaż? Urząd Miejski czekał na zwyżkę cen na rynku nieruchomości?

Urko

Dopóki fundamenty się nie rozsypały i ściany nośne są całe, żaden budynek nie jest skazany na rozbiórkę ale “…my, urzędnicy UM w Gliwicach nie znamy pojęcia walki o zabytkowe budynki za wszelką cenę ”
I tą swobodną parazfrazą cytatu z min. Becka , życzę mieszkańcom Gliwic miłego , prawie wiosennego dnia….

ErKa

No dziwne. Fajna rudera z różnymi ciekawymi żyjątkami w ścianach i stropach. Czyszczenie, adaptacja na mieszkania… Blisko do szpitala. Co chwilę wycie karetek… W sam raz na drogi apartamentowiec z pielęgniarkami na godziny w stylu vintage, dla starzejącej się klasy urzędniczej. Wiceprezydent nie doczekał.

Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Idziesz dobrym tropem, i tutaj z Tobą się zgodzę.
Widziałem w Sztokholmie jak w centrum zostawiało się ścianę frontową budynku a przebudowywało się całe “wnętrze”, zmieniając jego przeznaczenie bo na dom towarowy.
Wielka Brytania usiana jest wzdłuż i wszerz budynkami które mają po paręset lat (trzeba przyznać że przez ich tereny nie przechodziły wojny od wchodu na zachód i od zachodu na wchód jak to było u Nas), kupując taki budynek właściciel zobowiązany jest utrzymać jego stan za wszelką cenę. Wystarczy odpowiedni zapis w akcie notarialnym, wraz z konsekwencjami jakie z tego wynikną przy doprowadzeniu do ruiny np. przez zaniedbanie.

łabędziak

dokładnie to samo widziałem w Malmo. Prawie szczękę z ziemi zbierałem, jak Szwedzi zabrali nas do domu towarowego.. który mieścił się w starej kamienicy. My jesteśmy wieki całe do tyłu za takim podejściem do architektury, zabytków !! Tu tylko się niszczy wszystko …dla kopert od deweloperów !!!

Joe

Na przeciwko okien kuzynki w Amsterdamie zburzono kamienicę do ziemi a potem postawiono identyczny budynek zachowując nawet skosy w oknach, które powstają w skutek osiadania starych budynków.

Pablo

Londynie burzą cały budynek ale zostawiają frontową ścianę i po remoncie nie widać z ulicy nowego klocka i wszyscy są zadowoleni. Da się?!?

Robert

Tak Frankiewicz dba o nasze miasto. Na nowy samochód dla prezydenta za grube pieniądze zawsze starcza, na remont miejskich budynków już niestety nie.

Emil

No rzeczywiście za 200 tyś to by poremontowali…

ja234

No, jak się nie dbało o budynki to …zaczęły niszczeć.Nie dbali o budynki gdyż…”oszczędzają” kasę.Efekt jest, budynki ruin czyli kwintesencja glajwic na wstecznym.
Jednym słowem chcą sprzedać ruinę, kolejną po szkole muzycznej.Ciekawe czy i kiedy powstanie jakiś “apartamentowiec” z drogimi mieszkaniami dla frajerów, znaczy się klientów przy ruchliwej drodze,obok szpitala.

Te ruiny wyglądają jak całe glajwice, obdrapane, zaniedbane, zasyfione.Masakra.Porażka.

Może zamiast stawiać szpital na wygwizdowie niech miasto wyburzy te budynki i postawi tam nowy szpital.Ale gdzie tam…

Gustaff

Ciekawe gdzie na Kościuszki lądowałby śmigłowiec. Zanim coś napiszesz pomyśl

??

Na dachu?

Patriota

Piękne miasto Görlitz , oddaje kamienice za 1 euro w zamian za renowacje budynku i zagospodarowanie go , polecam brać przykład.

Ad

“Budynek oznaczony numerem 46 – nadaje się tylko do rozbiórki”
a można wiedzieć z jakiego źródła ta informacja? Bo chyba nie z tabliczki “GROZI ZAWALENIEM”

Bajtek

Instrukcja.
1. Przeczytaj uważnie cały artykuł.
2. Znajdź opis warunków sprzedaży
3. Jak znajdziesz opis warunków sprzedaży to w niego kliknij
4. Jak klikniesz, to poszukaj interesującego Cie fragmentu w oficjalnym opisie sporządzonym przez urzędników..
5. A teraz przeczytaj ten opis.
Już wiesz?.

Joe

E tam – od razu do rozbiórki. Wystarczy obłożyć styropianem i będzie jak nówka.

aaa

To tak jak że stara babą, kilo tapety i wygląd nowka a od środka się sypie

antydewastator budowlaniec

Tak jak dół kamienic na Zwycięstwa? Swoją drogą ciekawe dlaczego nie są do wyburzenia?

Ostatni Sprawiedliwy

@antydewastator budowlaniec. Jako budowlaniec powinieneś wiedzieć że jest takie pojęcie jak okres użytkowania budowli. Do poczytania tutaj http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,zuzycie_techniczne_budynkow___kiedy_podjac_decyzje_o_rozbiorce,8685
Niestety nierobienie nic w kierunku utrzymania własności w odpowiednim stanie technicznym skutkuje rozbiórkami. Odpowiedzialni są w magistracie. Zaniechanie to także niegospodarność.

Polnische wirtschaft

Dokładnie tak “odnowiono” starą ruderę przy Górnych Wałów vis-a-vis sklepu z winami.

Prawda

Dawid Kostempski (PO) doprawdzil do ruiny finansowej Świętochłowice, które niedługo zostanie wchoniete najprawdopobniej do Chorzowa. Frankiewicz jest z tej samej partii, więc z Gliwicami zrobi pewnie to samo.

Emil

To nas pewnie Zabrze wchłonie…
Może to i dobrze.
wtedy wszyscy antyFrankiewcze tego forum nie będą mieli racji bytu

Prawda

KODzie, gdzie jesteś? Dlaczego jeszcze nie protestujesz w związku z niszczeniem budynków mieszkalnych należących do miasta? Czyżby tylko dlatego, że prezydent nie jest z PiS-u?

kandyd_optymist

Z mojego miasta, w którym się urodziłem, i które było moją dumą gliwicki magistrat chce wypędzić wszystkich… Polaków, aby resztę oddać za bezcen Chińczykom. W rocznikach statystycznych “stoi”, że z Gliwic wyjechało już 50 tys. obywateli. Kto jest w Gliwicach jurgieltnikiem???

Cliper

W Krakowie na przeciwko akademii medycznej postawiono hotel,dlaczego u nas by nie miał powstać

BEKA

Czyli w urzędzie już wiecie co będzie na miejscu miejskiej rudery? I nie widzicie różnicy między akademią a szpitalem? Typowe.

Urzędnik miejski z niezłą kasą

A Ty masz jakieś wizje? propozycje? cele?
Przyjdź do nas do Urzędu i je przedstaw a potem pochwalisz się na forum, że coś zrobiłeś

Bańka

A wy tam po co siedzicie i za co wam płacimy? Za to, żebyśmy wam podpowiadali jak coś robić mądrze, bo w urzędzie wymaganymi kwalifikacjami jest tępota i lenistwo?

Urzędnik miejski

My wam podpowiadamy bo nawet nie rozumiecie tego co we wniosku jest napisane…… jak widać tępota i lenistwo się szerzy

404

Nie rozumiemy ponieważ napisane jest w waszym języku, który stworzyliście, aby siać zamęt, dezinformację i generować absurd

Yes

Oraz dyskredytować tych, którzy są bardziej kreatywni.

gmG

Gdyby we właściwym czasie podjęte zostały właściwe decyzje i działania, nie byłoby tego wniosku.

ja234

@Urzędas miejski, przede wszystkim nie pyskuj.
Druga sprawa, treść wniosku moglibyście zmienić, tak by był zrozumiały dla przeciętnego obywatela.TYLKO trzeba WASZEJ chęci, której brak. Jak widać tępota i lenistwo to u was rzecz powszechna.

gość

bo szpitala już tam nie będzie, ma być w sośnicy

hanek mały

Nikt o zdrowych zmysłach nie zamieszka w poszpitalnych budynkach, bo to narażenie własnego zdrowia na szwank. Również nikt nigdy nie kupi budynku po hucie, bo to spróchniała rudera. Do tej wyliczanki trzeba dodać wieżę ciśnień na Sobieskiego.W tych trzech przypadkach remonty są nieopłacalne. Przez opieszałość urzędników i “tumiwisizm” i niedopilnowanie przyspieszono ich zgon.

gmG

Henek mały @ Loft (ang. poddasze, strych) – mieszkanie urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach lub magazynach, czy też mieszkanie o dużej, wysokiej i otwartej przestrzeni, zaprojektowane w stylu industrialnym (styl loft) . Moda na lofty dotarła do Polski stosunkowo niedawno, choć w Europie zachodniej ma już kilkudziesięcioletnią tradycję.
Pozostawiam bez komentarza

Bańka

To gdzie widzisz te lofty z definicji? W wieży ciśnień? W poszpitalnej ruderze?

Gdziekolwiek
404

W budynkach po elektrowniach też nikt nie zamieszka bo tam ściany potrafią kopnąć. Faktycznie pokój, w którym leżał ktoś po operacji wyrostka jest skażony na wieki. Dzizas co za średniowiecze …

też coś...

W Twoim twierdzeniu o skażeniu terenów po kopalni racji sporo było. Chociażby dlatego, że każde miejsce składowania urobku bądź materiału wydobytego z urobkiem wykazuje zwiększoną radioaktywność, ale z tą szkodliwością poszpitalnych murów to pojechałeś po bandzie

Adam

Szkoda budynków, bardzo szkoda – z drugiej strony niech ktoś z oburzonych tutaj w komentarzach kupi budynek z konserwatorem na karku, tutaj rządzi rachunek ekonomiczny a nie sentyment.