Zaniedbany skwer zmieni się diametralnie. Pas drogowy, zieleń, lampka Vattenfalla w nowym miejscu

Skwer u zbiegu ul. Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego to od wielu lat fatalna wizytówka Gliwic. Wygląda na to, że ten stan nie potrwa już długo, skwer ulegnie znacznemu zmniejszeniu, powstanie tu dodatkowy pas drogowy, a pozostała przestrzeń zostanie zagospodarowana zielenią.

Nakładem rzędu 250 mln zł miasto zamierza wybudować Centrum Przesiadkowe “Zachodnia Brama Metropolii Silesia”. Inwestycja ma ruszyć w 2019 roku. Spowoduje to zmiany w układzie drogowym w rejonie Placu Piastów i dworca PKP.

REKLAMA

Dotkną one również ulicy Zwycięstwa, która przy skrzyżowaniu z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego zostanie przebudowana, zyskując dodatkowy pas ruchu.

Jak informuje Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych w korespondencji z radnym Janem Pająkiem, “teren ulegnie częściowemu podziałowi dla potrzeb pasa drogowego, a pozostała jego część będzie zagospodarowana zielenią.

Budzącą od samego początku mieszane odczucia lampkę Vattenfalla też czekają zmiany, chociaż nie od razu.

Jak informują urzędnicy, do czasu rozpoczęcia inwestycji “Zachodnia Brama Metropolii Silesia”, lampka ma pozostać w dotychczasowej formie i lokalizacji, poddawana będzie tylko drobnym zabiegom konserwacyjnym. Później czeka ją jednak demontaż i przenosiny w nowe miejsce lub do… magazynu. Decyzji jeszcze nie podjęto.

(żms)
fot. MF/24gliwice.pl

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Niemiec

Lampki zniszczyć nie wolno !!! Podarujmy ja na odchodne Frankiewiczowi. Z napisem WDZIECZNI GLIWICZANIE. Ten facet w słowa dedykacji uwierzy. Niech sobie ustawi ją w ogródku. Kto jest za ?

mic

nie lampka , a solidny kop e zad

kanalia52

Popieram.

black_horse

Kiedyś lampka była rzeczywiście Vattenfalla. Vattenfall to taka szwedzka firma, która kupiła GZE na 10 lat aby maksymalnie wycyckać ją ile się da bez żadnych inwestycji (poza ową lampką ) i po 10 latach gdy trzeba było już robić jakieś inwestycje sprzedała udziały Tauronowi. Potem lampkę dumnie przejęło miasto Gliwice, oklejając ją swoim logo. Ale jak to w Gliwicach bywa, gdy lampka stała sie obskurna na skutek braku konserwacji oraz zwykłego braku mycia jej, widzę że logo miasta zniknęło. Ja też bym się wstydził że tak zapuściłem lampkę i skwer.

pok

Dodatkowy pas drogowy? A po co w tym miejscu 3 pasy?

Wuit

To przygotowania do woooonerfu na Zwycięstwa. Deptak i… dodatkowy pas ruchu

Rozum

Widzę ,że nadal są naiwni wierzący w pisane przed wyborami idiotyzmy.

Damian

Czytanie ze zrozumieniem uczą w szkole podstawowej. Żeby znaleźć odpowiedź na pytanie po co dodatkowy pas proponuje zacząć czytać jeszcze raz od początku. Podpowiem tylko że ma to związek z planowana budowa centrum przesiadkowego ;)

lorl

Ale kiedy połączy się czytanie za zrozumieniem z trzeźwym rozsądkiem to rodzi się pytanie po co wpuszczać trzy pasy na Zwycięstwa, którą w innej wyborczej obietnicy chce się przerobić na woonerf.

black_horse

Jak l to po co ? Przecież wyjazd ze Zwycięstwa nie wyrabia. Szczególnie na wprost w kierunku dworca jest taki ruch, że ten dodatkowy pas ruchu diametralnie poprawi płynność w tym miejscu. (czytaj : aby jakaś firma znowu przytuliła 5 milionów złotych)

ja

PRUiM już zaciera ręce. MZUK się cieszy ze zmniejszenia powierzchni zielonej do obsługi.

pok

To ciekawe, bo zgodnie z przedstawionymi dotychczas projektami i wizualizacjami parking oraz dojazd samochodów i autobusów do centrum przesiadkowego zostały zaplanowane od strony północnej. Czyli od ulicy Tarnogórskiej. Czy mamy zatem rozumieć, że projekty znowu się zmienią? Następna firma zarobi na przygotowaniu nowej dokumentacji? Wytłumacz nam to, bo w szkole podstawowej nie uczyli po co buduje się pas dojazdowy do czegoś, co jest w zupełnie innym miejscu. A budowanie dodatkowego, odrębnego pasa dla znikomego ruchu aut mija się z celem

ers

Wspaniale, jestem zachwycony – to miasto ma niesamowite sposoby na “troszczenie się” o zaniedbane skwerki. Na Placu Piastów likwidacja ławek, barierek i czegotamjeszcze, a w tym przypadku asfaltowanie. Po prostu szczena mi opadła.

kol

A ty biedaku niemasz gdzie mamrota wypić!

wnerwiony

No jak to po co? Chcesz żeby tam tyle tej toksycznej i rakotwórczej zieleni było? Przeciez trzeba by ją podlewać, a tego miasto już nie potrafi. Zieleń to sól w oku Frankiewicza. Może zrobią tam zachodnią obwodnicę lampki Vattenfalla. Przetarg mogłaby wygrać jedyna słuszna spółka i zamknęlibyśmy koszty w milionie czy tam pięciu.

ewa

Pewnie pas do skręcania w prawo, proste?

Observer

Franek, nowy prezydent Gliwic, kocha drogi, więc kolejny pas asfaltu to radość dla niego!

Maki

Zapomnieliście już o filmiku i wizualizacjach magistratu sprzed paru lat, kiedy do ich stworzenia wynajęto helikopter? Na miejscu skweru z lampą miał stanąć szklany biurowiec, plac przed dworcem PKP miał być przebudowany, itd, itp. A teraz dodatkowy pas drogowy, żeby jeszcze bardziej ułatwić życie kierowcom… Kontrowersyjna Lampa (wg Frankiewicza miejsce spotkań gliwiczan) po “modernizacji” wygląda jeszcze gorzej i jest kłującym oko przykładem “unowocześniania” miasta przez władze. Trudno zrozumieć, czemu gliwicka przyszłość podąża w przeciwnym kierunku do światowych trendów? Dlaczego gliwicka nowoczesność, to cofanie się całe wieki, kiedy place, chodniki i drogi były brukowane “kocimi łbami”?

Nocny Marek

“SRALIZ MAZGALIZ” przedwyborczy a Pająkowi radość aż chce się tak napisać. Napiszę inaczej może śmieszniej, prymitywniej, prostacko. Zadam zagadkę… Kto unicestwił “człowieka -pająka ” Odpowiedz. “Człowiek- kapeć” A co do lampki Watenfala. Niech człowiek- kapeć zabierze ja sobie do swojego ogródka w Czechowicach

UM

To jest Miś(lampka)na miarę naszych potrzeb!

Elin

A kiedy z Placu Piastów znikną te straszne budki z cyckonoszami i lampkami centarnymi?? – taki widok wita gości z Krakowa czy Katowic, a nas mieszkańców Gliwic wstyd, ze w XXI wieku, w miejscu przesiadkowym mamy miejsce na taki handel. Co bylo dobre na Balcerku 20 lat temu nie powinno mieć miejsca teraz.Takiej wizytówki Gliwic nie chcemy!!!!

Olo

W normalnym mieście, miejsce w samym centrum poszłoby za grube miliony, apartamentowce, zwykłe mieszkania, nikogo tam nie zasłaniają, zero protestów, dziwne

Solon

Może trwa postępowanie spadkowe? Tylko że takich terenów Miasto ma więcej – Zameczek leśny, plac/łąka za IKAR-em, itd. Ale w normalnych miastach są inwestorzy z zewnątrz. Kupują, remontują, budują. O atrakcyjności Gliwic najlepiej świadczy nędza pod tym względem. Po latach męki ktoś stawia biurowiec przy Dworcowej a kto inny kupił budynek poczty głównej. Dla porównania: wrażenie jakie robią Katowice i Gliwice z poziomu DTŚ-ki. Miasta z podobnym budżetem a wg Frankiewicza Gliwice nawet bogatsze. Rozpacz.

oko

Postępowanie spadkowe do prawa własności tego placu niewątpliwie rozpocznie dziś Urko po naukach oraz wiedzy które otrzymał . Właśnie “odnalazł” testament starego Goldblatta w którym ten przepisuje ten teren wraz z kamienicą dziadkowi Urkowemu

black_horse

Żeby było śmieszniej owymi inwestycjami miasto zabudowuje korytarz, który wyburzeniami miasto wcześniej stworzyło, aby poprowadzić tamtędy linię szybkiego tramwaju w kierunku os. Sikornik.

Joe

Ale podpucha – lepszym tytułem byłoby “Zaniedbany skwer ulegnie częściowej anihilacji” albo “Zaniedbany skwer ulegnie częściowej asfaltyzacji”.

asdf

Zagospodarują teren zielenią. Co należy rozumieć tak, że zostawią 2 m2 trawnika na potrzeby stawiania świątecznej choinki.

Cliper

A pani ładna nie zapytała pana radnego dlaczego dlaczego ten widoczny na zdjeciu stoi pusty i straszy?

echo

Bo to kobita pytała.

Kamil

A dlaczego tam nikt nic nie wybuduje , miejsce idealne na kamienicę i nikomu nie będzie żal

asdf

Bo wolą budować w miejscach, gdzie da się zlikwidować więcej zieleni.

ja234

Dokładnie,dziwne, że jeszcze marketu tam nie wcisnęli.Albo parkingu płatnego po 30 zł/10 min dla auteczek.

Kamil

Co tam było za Niemca?

Niemiec

Czystość, ład i porządek

prosty_gliwiczanin

…i swastyki w oknach, i SS patrolujące ulice.

Rozum

@ prosty -gliwiczanin Bardzo zasadny nick. I tu dodatkowa informacja SS nigdy nie patrolowała ulic niemieckich miast . I wsi.

AndrzejD

…tak, i jeszcze stało tam czterech pancernych i pies

Tadeusz

Zbyt prosty i dlatego głupi.

Gabi21

Kamienica, wysadzona do luftu przez armię zd-radziecką.

Chicago Cubs

Za Niemca stała w tym miejscu kamienica Samuela Goldblatta. Ich potomkowie mieli w latach 70 tych sygnowany ich nazwiskiem (Goldblat) Dom Towarowy . Dom Towarowy mieścił się w Chicago na rogu ulic 47 i Aschland. Skąd to wiem. Miałem wielką przyjemność podczas mojego tam pobytu z nimi rozmawiać.

Olo

Fajny wpis

Urko

Fajny. Tyle ,że “Ashland” . A dokładnie “S . Ashland” . Bo “N.Ashland” nie przecina 47 W. Str.

Chicago Cubs

Dziękuje za “istotne dla sprawy” sprostowanie. Na Pańskie specjalne życzenie mogę wymienić wszystkie z tamtego okresu sklepy i banki znajdujące się w promieniu 100 metrów od tego DT. Tego Pan w Wikipedii nie znajdzie. Może dodam iż w każdym przypadku zaznaczę czy chodzi o stronę południowa,północną ,zachodnią czy wschodnią

Urko

1. Oficjalna strona Goldblatt Bros. Inc. (a do niej należał wskazany przez Ciebie budynek ) odsyła m.in.do Encyklopedii Biznesu w Chicago . Według zamieszczonych tam informacji pierwsi przedstawiciele rodziny Goldblatt przybyli do USA w 1905 z POLSKI . Zwracam tylko uwagę , że Gleiwitz nie należało do nieistniejącej wówczas Polski i nikt tych terenów z Polską nie utożsamiał . GBInc .nigdy nie miała sklepów poza Illinois 2. Zdjęcia Neudorfer Str, z tego okresu ( 1905) r. ukazują w tym miejscu 1- piętrowy budynek “na oko” mieszkalny 3. Twoją Informację zatem o zabudowie tego miejsca uznaję zatem na ten moment za… Czytaj więcej »

Chicago Cubs

Szanowny ekspercie. Rodzina Goldblattów była rodziną bardzo dużą . Część wyemigrowała do USA na przełomie wieku XIX i XX .To byli założyciele firmy Goldblatt. Pozostała (niemała) część rodziny mieszkała przed II wojnąna terenach dzisiejszej południowej Polski. Też na Ślasku tym Polskim i Niemieckim. Tragizm II WŚ spowodował kolejną emigrację części tej rodziny. Tej od opisanego budynku widocznego w Wikipedii. Pozostała część rodziny zginęła w Oświęcimiu . Tyle wiem z osobistych z nimi rozmów . Pozdrawiam

Chicago Cubs

1…GBInc nigdy nie miała sklepów poza Illinois napisał @ Urko. Masz Urko rację Chicago róg ul Aschland i 47 to część miasta należaca do stanu …Illinois . Zapewne mało kto wie, że to miasto leży na terenie trzech stanów. Indiana,Iowa i Illinois…2. ten jak piszesz w 1905 “na oko” mieszkaniowy budynek mógł w 1945 roku wyglądać inaczej. Goldblattowie byli właścicielami co nie jest tożsame z mieszkaniem w nim, w tym budynku.3…. Informacje ,które podałem w istocie zachaczaja o romantyzm. W czasie mojej pierwszej wizyty w tym DT (rok 1980) w dziale perfumeryjnym na ścianie zauważyłem zdjecie-tapetę przedwojennej ul Zwyciestwa. I… Czytaj więcej »

Wasia da Gamow

Urko. A Ty jesteś Arschloch Żerniki S czy N

Urko

Nieistotne. Istotne jest to, ze mój dziadek miał łazienkę w domu a twój zapewne chodził za stodołę. Przynajmniej do czasu , kiedy go Felicjan Sławoj-Składokowski nie zmusił pod lufą karabinu do zbudowania drewnianej budki koło chlewika :-)

Kolega

Urko, żebyś był precyzyjny w opisie wielopokoleniowego wstydu opisz, kto twego dziadka nagrodził domowym kiblem i za jaką cenę, bo przecież nie on sam wpadł na to, żeby zamiast powszechnego wtedy srania w krzakach lub do wiadra, zrobić kanalizację w domu? Za co i do czego twój dziad chłopo-górnik miałby zrobić kanalizację w wiejskim domu, w którym do dziś mieszkasz i pamiętasz drzewo i miedzę między sąsiadem? Niedługo listopad – czas kiedy wyjedziesz dorobić u rodziny w Niemczech. Zapytaj, kto dziadkowi zrobił łazienkę. Będzie śmiesznie jak opowiesz na 24gliwice.

ja234

Nic nie było.

podpis

Tak trochę ironii. dodadzą pas drogowy, który zacznie się od ulicy Dubois i będzie prawoskrętem. Trochę się odbierze chodnika dla wygody kierowców. Przystanek się zlikwiduje, bo za rogiem będzie Centrum Przesiadkowe. Lampka Vattenfalla pozostanie, bo stoi tam około 20 lat( nawet dłużej chyba) i “zapuściła korzenie”. Ale, żeby było śmieszniej zrobi się wysepkę dla pieszych w celu podziwiania Lampki. Bo samochody będą miały tu długie zielone światło.

Propaganda przedwyborcza, a po wyborach niechciejstwo i niedasizm.

pyj

jestem niepełnosprawny ruchowo i wysłał na mnie komornika bez powiadomienia który zabrał mi 20 tyś i głosuj na niego nigdy ham

Kordian

Cham piszemy przez CH no chyba ,że chodzi o głosowanie na szynkę

Ssak

To, że zabrał to normalne bo panuje moda na ustawowe bezprawie, ale że nie oddał to już ostatnia świnia z niego i to taka co ma rzekome “ASF”. Do utylizacji.

krzysztof

frankiewicz jaki ty syf zostawiasz w mieście Miałeś 25 lat i zmarnowałeś je na swoje poronione zachcianki

XYZ

Głupoty piszesz

mieszkaniec 1966

jak się czujesz frankiewicz gospodarzu patrząc na miasto którym w imieniu społeczeństwa zarządzasz Gdzie można nogę skręcić na równych chodnikach,pojechać tramwajem u ciebie autobusem bo jesteś ekologiczny-czemu sam jeździsz autem choć koło chaty masz przystanek z którego odjazd jest raz na parę godzin,po co budowana hala kiedy imprezy są koło niej,gdzie szkoła muzyczna itd ale ty wiesz o swoich niedbałościach i nieróbstwie i dalej trwasz w swoim przekonaniu że jesteś najlepszym gospodarzem miasta jak sam napiszesz o sobie i podasz do Newsweeka,sam się uradujesz i w tym trwasz jak zarządzisz złą decyzję za którą przyjdzie zapłacić mieszkańcom.JESTEŚ NAJGORSZYM GOSPODARZEM NASZEGO… Czytaj więcej »

piotr

a ile ty masz lat co? ilu poznałeś gospodarzy już w gliwicach. Frankiewicza należy również oceniać patrząc na inne śląskie miasta.

mieszkaniec 1966

pomyśl lub przeczytaj jeszcze raz

Urko

@mieszkaniec 1966 Ja spróbowałem . Twojego bełkotu nikt nie jest w stanie przeczytać, a co dopiero zrozumieć. Jedyne, co z niego przebija to ogrom frustracji życiowego nieudacznika, który niczego nigdy nie osiągnął ( nawet umiejętności poprawnego pisania w języku polskim) a plując na wszystkich, choćby odrobinę lepszych od niego, próbuje rekompensować sobie swoje kompleksy. Tak przy okazji , minimalistyczny rozmiar twojego przyrodzenia to też wina Zygmunta F.?

Paweł

a plując na wszystkich, choćby odrobinę lepszych od niego, próbuje rekompensować sobie swoje kompleksy…
Jak wielkie muszą być w takim razie kompleksy Urko?

Vicent

urkowy, a twoja łysinka to po franku czy Borysie taka przegrzana? wyluzuj chłopie:)

MariannaA

Wybory idą!!!!!!!!!!!!!!

Paweł

“CENTRUM PRZESIADKOWE” ??? Co to w ogóle jest za twór. Już sama nazwa jest idiotyczna

Fggv

No nazwa jest rzeczywiście idiotyczne. Polski język to w ogóle taki “IDIOTYCZNY”

marcin

Frankiewicz nazwał to “zachodnią bramą metropolii Silesia”.

Topaz 1-1

My się wszyscy podnieca y że powstanie centrum przesiadkowe, ale ono już powstało, na cmentarzu lipowym, sektor z kolumbariami, nowe kolumbariami, stare ławki najprawdopodobniej z plPiastów

Putrament

Pas drogowy? Przecież nic już nie zostanie oprócz siedzenia w hałasie i smrodzie spalin. Chodzi więc o dodatkowy pas jezdni i o nic więcej.

Jj

Jak szuka Pan/i ciszy to zapraszam do parku Chopina, a nie tylko marudzić:)

JaJko

Nikt nie zrobi dla Ciebie tyle ile obieca ci polityk… Przyszłość jest tu.

Ampuła

Przecież to jawne kpiny urzędasów z radnego Pająka. On się rzuca oślinionymi od przędzenia szczękoczułkami i kosmatymi odnóżami w kierunku instytucji, żeby ją ułapić i wygnieść płynne wnętrzności, a nauczeni przez parę lat doświadczeń jej pracownicy bronią się skutecznie zwykłym wymachiwaniem papierami. W odruchu obronnym odpisali mu, że przebudowa, że droga, skwer, zieleń, brama metropolii, że za setki milionów. I że niebawem, właściwie tuż-już. Mogli dodać coś o Alladynie, Balladynie, Londynie, Dylanie, Barrym Lyndonie, lodenie, niedoli. Bez różnicy. Studiując te urzędnicze akapity pełne piramidalnych obietnic, wydumanych zapowiedzi i koronkowych dat, radny Pająk uspokaja się. Pazury chowa do pochew w jamie… Czytaj więcej »

antybrednia

Ha ha ha. Zaglądnąłem sobie na tą stronę przy okazji, szukając info gdzie i jak głosować i co widzę. Produkują się tu głównie frustraci, a zadowoleni cóż… po prostu korzystają z życia, a kiedy przychodzi czas idą głosować, Co ciekawe głosują na Frankiewicza, który zapewne znowu wygra, może nawet w 1. turze. Ataki frustratów, które tu obserwuję, idą głownie po linii eko-lewackiej. I myślę sobie jak to dobrze, że Gliwice ustrzegły się tej lewej gangreny, tej postępująco-postępowej myśli lewicowej, kierunku na deindustrializację i oderwane od ekonomii fantasmagorie wywróconych na lewo móżdżków, różnych mas kretyńskich (czy krytycznych – nieważne), ruchów wiejsko… Czytaj więcej »

ja234

Taaaa….jasne. Bujanie przed wyborami a po wyborach będzie cisza.
Czekam jeszcze na niusa pt. likwidacji placu piastów przy okazji budowy centrum przesiadkowego czy jak to się tam nazywa.

Bart Bravo

Bardzo proszę lampkę przenieść na centralny punkt na pl. Mickiewicza.
Media zainteresowane tematem “Dlaczego?”, proszę o kontakt.

Bartłomiej Szwedowski
Bravo@mixbox.pl
Gliwice – miasto ludzi z charakterem!(c)